Sledování průměrné denní volatility
Začneme-li tím, že každý nástroj na finančním trhu tančí podle svého vlastního rytmu, je důležité pochopit, jak široký je tento tanecní parket. Průměrná denní volatilita nám říká, jak široké jsou tyto taneční kroky, což je zásadní pro určení, jak velkou pozici můžeme bezpečně umístit.
Zde je důležité nad celým kontextem volatility přemýšlet tak, že každý trh má jinou dynamiku. Na jedné straně stojí např. GBPJPY, který může mít průměrné denní volatilitu za poslední období kolem 150 pipů, ale oproti němu stojí EURGBP se svojí extrémně umírněnou volatilitou kolem 28 pipů denně.
Proto je jasné, že nastavit stejný objem lotů pro oba tyto páry nemusí být rozumný nápad, protože v prvním případě bychom mohli inkasovat zbytečně brzy stop-loss, pokud by byl blízko, a ve druhém případě by naše potenciální zisky mohly být kvůli konstantnímu objemu lotů mnohem nižší.
Stanovení racionálního rizika na obchod
Přemýšlet o riziku na obchod by mělo být jako volba správné výstroje na výpravu. Nechcete se ocitnout v bouři nepřipraveni. Odvaha a riskantní chování mohou sice přinést vzrušení, ale konzervativní přístup vás udrží v hře dlouhodobě. V Prop Trading výzvách se často doporučuje riskovat na jeden obchod od 0,2 do 0,5 procenta kapitálu. Agresivnější strategie mohou jít až na 1-2 procenta, ale vždy s jasným plánem a pochopením možných důsledků.
I tento faktor má ve výsledku vliv na samotný objem, protože nám ukazuje limit našeho řízeného rizika, který jsme ochotni podstoupit.
Kde umístit Stop-Loss
Stop-Loss není jen technická značka na grafu; je to vaše finanční pojistka. Jako kapitán lodi musíte vědět, kde se nacházejí útesy pod vodní hladinou. V tradingu to znamená umístit vaši Stop-Loss úroveň pod souběh více úrovní supportů nebo rezistencí, pivot bodů, nebo klíčových úrovní z Fibonacciho posloupnosti - tedy skrýt ji před náhodnými výkyvy trhu.
A teprve jakmile máme představu, kde by mohl být Stop-Loss relativně dobře schovaný, je na čase spočítat, jak daleko od námi vybrané vstupní ceny se tento Stop-Loss nachází. Zde tedy narážím na myšlenku "zaměřit svoji pozornost na Stop-Loss", ve smyslu primárně si dát pozor na výše zmíněnou průměrnou denní volatilitu a poté S/R zóny, aby měl veškerou potřebnou ochranu a nedocházelo z dlouhodobého hlediska k jeho zbytečnému předčasnému vyplnění.
A jakmile máte toto všechno definováno, je možné se pustit do posledního kroku.
A co samotný výpočet objemu pozice?
Až budete mít stanovené riziko na 1 obchod, a díky volatilitě a S/R zónám představu, kolik pipů od vstupní ceny bude samotný Stop-Loss, je čas na matematiku.
Výpočet objemu lotů je možné spočítat následovně:
(Kapitál v CZK / Kurz USDCZK) * Risk na 1 obchod v % / Počet pipů k Stop-Lossu / 10
(Například můžeme chtít obchodovat EURUSD, mít kapitál 200.000 CZK, riskovat 0,2% na obchod a počet pipů ke Stop-Lossu je v tomto případě 10 pipů.
Tzn. (200000/23,35) * 0,2% / 10 / 10 = 0,17 lotů).
Tento jednoduchý výpočet nám ukáže výsledek lotů, který následně stačí jen zkopírovat a používat pro každý obchod.
Závěr
Určitě se nebojte experimentovat s jednotlivými faktory, které ovlivňují velikost pozice, ale samozřejmě vše nejdříve na demo účtu. Pak sledujte, jak různé velikosti ovlivňují výkonnost vašeho portfolia. A pamatujte, že i nejmenší změna ve vaší strategii může mít významný dopad na vaše obchodní výsledky. Buďte tedy vždycky připraveni se učit a adaptovat se.
Pepa Zeman