Každý z trhů má svá specifika a vývoj každé skupiny obchodních instrumentů ovlivňuje něco jiného. Akciové trhy, pokud zrovna nejsou deformovány měnovou politikou centrálních bank, jsou o fundamentálním ocenění a jeho výhledu v závislosti na hospodářském cyklu. Vývoj měnových párů je zjednodušeně řečeno o úrokových sazbách a ekonomickém i politickém stavu dané země a dalším předpokládaném vývoji.
Komodity jsou především o stavu nabídky a poptávky a očekávání jejich dalšího vývoje či změny, s možnou konfirmací „produkčními“ náklady. Komodity se často vyvíjejí ve středně a dlouhodobých dobře čitelných cyklech, daných právě změnami v nabídce a poptávce. Čím je daná komodita dražší, tím více se pěstuje či těží a zvyšuje se tak její nabídka, zatímco poptávka za vysoké ceny se samozřejmě snižuje a hledají se alternativy. Naopak, za nízké ceny se nevyplatí komoditu pěstovat či těžit, což vede k poklesu nabídky. Vzniká nedostatek komodity na trhu a cena se vrací do oblasti určité rovnováhy nabídky a poptávky.
Existují samozřejmě výjimky, kdy do očí nejvíce bijící jsou drahé kovy, které nejsou řízeny stavem nabídky a poptávky reálné fyzické komodity ale jsou ovlivňovány (= manipulovány) úzkou skupinou velkých bank prostřednictví derivátového trhu.
Na grafu ropy WTI vidíme prudkou změnu fundamentů, kdy celosvětová nabídka díky novým technologiím těžby a novým producentům na trhu (např. Irán) výrazně rostla a naopak poptávka, díky prudkému rozvoji obnovitelných zdrojů, klesala. Základní výhled nabídky a poptávky do dalšího období tedy nyní nemůže favorizovat nějaké prudké růsty ceny. Případné další propady ceny ropy ale způsobí zastavení těžby nerentabilních producentů, čímž se omezí nabídka a cena se zastabilizuje.
Obchodování ropy tedy lze jednoduše řídit například tak, že v případě poklesu cen ke 40 USD a níže čekáme na pozitivní signály a zprávy pro snížení nabídky (např. OPEC omezení) nebo růst poptávky např. (IEA výhledy). V případě, že je cena ropy nízko, bude na tyto zprávy reagovat rychleji a lépe, než kdyby byla cena ropy např. na 55 USD. Long obchody z nižších úrovní samozřejmě nabízí mnohem lepší poměr RRR než obchody na úrovních vyšších. Při cenách výrazněji nad 52 USD je vhodné sledovat zprávy a signály pro logický pokles ceny (vyšší nabídka na trhu, snižování poptávky) a tedy short obchody.
Na zlatu, které není standardní komoditou a jeho vývoj není tedy o fyzické nabídce a poptávce, vidíme na grafu za poslední 4 roky v podstatě obchodní range 1.200-1.350 USD (s půlročním poklesem pod), i když v tomto období světová ekonomika i politika předvedla mnoho událostí, které správně měly zlato, jako risk-off aktivum, poslat nahoru (teroristické útoky v Evropě, imigrační vlna v Evropě, brexit, Donald Trump, nadhodnocené akciové trhy, Severní Korea?). Nicméně i přes horší předvídatelnost a čitelnost vývoje drahých kovů, zlato i stříbro ve fyzické podobě (vybrané investiční mince) přináší diverzifikaci a stabilizaci obchodního kapitálu a navíc i zajímavé zhodnocení.
Naopak, hodně o fyzické nabídce a poptávce jsou agrokomodity, které v posledních měsících nabízely jednoduchou příležitost k dobrým obchodům. Například ceny pšenice byly od poloviny loňského roku extrémně nízko a dříve či později se musely vrátit k průměrným úrovním z minulých let. Indikaci růstu agrokomodit potvrzovaly i COT reporty. Long pozice tak jen čekaly na první pozitivní zprávu (horší úroda) a po ní pšenice i některé další zemědělské komodity výrazně posílily a vrátily se tak k dřívějším cenovým úrovním.
Dobré příležitosti z agrokomodit jsou aktuálně na cukru i kakau, i když poslední dny uvedené komodity rostou. Případný pokles je vhodné zvážit (s přiměřenou pozicí) k long obchodům. Já mám na signálech obě komodity nakoupené.
Účelem tohoto mého článku není poučovat čtenáře o základech komoditního obchodování, ale ukázat a připomenout, že je dobré se pohlédnut po dalších často velmi dobrých obchodních příležitostech (komoditní obchodní příležitosti) i na jiném trhu než je FOREX či akciové indexy. Komoditní poziční obchody umí přinést obchodnímu účtu velmi pěkné zisky, navíc s perfektním poměrem námaha/odměna.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč