Břidlicový boom prostupuje do celé ekonomiky
Zatímco v Evropě rostou spotřebitelům i firmám ceny energií kvůli příplatkům na obnovitelné zdroje a v Japonsko trápí stejný problém kvůli odstavení jaderných elektráren, Spojené státy si díky boomu těžby ropy a plynu z břidlic mohou užívat mnohem nižší ceny. A právě tato výhoda v nákladové položce dramaticky zvýšila konkurenceschopnost amerických podniků, které si tak pro rentabilitu svých vývozů mohou dovolit mnohem silnější dolar (EUR/USD 1,15-1,20).
Vývoj obchodní bilance USA (modře, v mil. USD, levá osa) a dolarového indexu Major (červeně, pravá osa):
Vedlejším efektem břidlicové revoluce, který působí pozitivně na hodnotu dolaru, je také zlepšující se obchodní bilance (viz graf). Ani rychle rostoucí spotřeba nezpůsobuje, že by tempo dovozů do Spojených států rostlo rychleji než vývozy, protože stále více ropy i výrobků se produkuje doma a nemusí se dovážet.
Dolar je stále slabý
Z pohledu na červenou linii v grafu vidíme, že dolarový index doposud umazal minimum ztrát, které nabral během posledních deseti let. Z dlouhodobého hlediska tedy americká měna dostatečně neodráží strukturální změny, které vrátily Spojené státy zpět do role tahouna světového růstu ve srovnání s ekonomickou nákazou, kterou trpěly v letech 2006-2008. Dolar se dále drží o 10-15 % slabší než v roce 2006, kdy USA zaznamenávaly bezprecedentní schodky obchodní bilance. Vysvětlením může být o poznání nižší aktivita centrálních bank Číny a zemí OPEC, které před krizí ve velkém akumulovaly devizové rezervy, přičemž nakupovaly měsíčně desítky miliard dolarů na volném trhu. Tento poptávkový kanál však pomalu vysychá a nechává tak dolar na slabších úrovních.
V budoucnu by tedy za působení fundamentálních faktorů měly k dolaru oslabit především euro, australský a kanadský dolar. V případě britské libry, japonského jenu či polského zlotého bude záležet na ekonomickém vývoji a snad jediným kandidátem na posílení je čínský juan, o jehož fundamentální stránce a možnostech obchodování USD/CNY se více dozvíte v připravovaném vzdělávacím článku.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Zdroje: MT4, FRED, FXstreet.cz
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz