Neděle 22. prosince 2024 02:03
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024

USA: Yellenová - Tour de Kongres = CTRL-C vystoupení ze středy

11.02.2016 12:26  Autor: HighSky Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

16.00 SEČ – Šéfka Fedu Yellenová vystoupí s pololetní zprávou monetární politiky v Senátu

Očekávání: Šéfka Fedu na túře Kongresem tentokrát zavítá do Senátu a tak jako v minulosti by odlišnosti ve srovnání se středečním vystoupením ve Sněmovně reprezentantů měly být minimální, prakticky pouze v otázkách a odpovědích bankéřky na dotazy senátorů.

Vyznění vystoupení Yellenové bude naprosto klíčově a dominantně ovlivněno  vyhodnocením případného dočasného či menšího nebo trvalejšího a většího ovlivnění výkonnosti hospodářství USA slabostí ze zahraničí. Komentáře Yellenové by měly pravděpodobně hlavně reflektovat opatrnost vzhledem k tlakům ekonomické slabosti ze zahraničí a některým posledním slabším datům ekonomické aktivity (např. lednové citelné oslabení růstu aktivity služeb a trhu práce), která by mohla stlačit výhled zvyšování hlavní úrokové sazby. Na druhou stranu patrně zazní i optimismus dobrého základu a vývoje amerického hospodářství.

Yellenová ve středečním vystoupení ve Sněmovně Reprezentantů toto potvrdila. Uvedla například, že při naplnění rizik slabosti zahraniční aktivita a poptávka po amerických exportech by mohly oslabit a podmínky finančních trhů by se mohly dále utáhnout. Yellenová též podotkla, že globální ekonomický růst by měl časem posílit  s podporou silně expanzivních zahraničních monetárních politik. Proto podle ní Fed čeká, že s postupným přizpůsobením monetární politiky bude ekonomická aktivita v příštích letech decentně růst a trh práce posilovat.

Hlavním překvapením v komentáři k poslednímu rozhodnutí monetární politiky 26.-27. ledna je chybějící hlášení rovnováhy rizik výhledu ekonomické aktivity a trhu práce. Nečekalo se, že společně s očekávaným vyčkáváním s dalším zvýšením hlavní úrokové sazby Fed až takto významně změní pohled na ekonomiku a její rizika. To souvisí s potvrzením slábnutí růstu čínské ekonomiky, oslabení cen akcií a prohloubením slabosti aktivity průmyslu. Na druhou stranu zvýšení rizika ekonomického růstu a trhu práce pro centrální banku má možná zatím charakter hlavně „pouze“ zvýšení nejistoty Fedu. Centrální banka totiž jinak v prohlášení opakovaně potvrzuje tendenci zvyšovat hlavní úrokovou sazbu. Další, možná už nejbližší ekonomický vývoj v zahraničí a USA a finančních trhů teprve rozhodne očekávání a skutečný dopad na trend monetární politiky. Proto plný význam interpretace této změny v komentáři je zatím nejasný. Proto změna v komentáři zatím neznamená zásadnější změnu tendence monetární politiky. Komentáře k rozhodnutí monetární politiky přes zvýšená rizika stále spíše potvrzují optimismus Fedu nad vývojem ekonomiky a jeho výhled a tendenci pokračovat zvyšovat hlavní úrokovou sazbu i v roce 2016.

Hlavním důvodem zvyšování hlavní úrokové sazby spíše limitovat, zpomalovat nebo odkládat je dopad slabosti ze zahraničí na americkou ekonomiku. Předpoklady sílícího růstu ekonomiky značně narušilo slábnutí růstu čínské a světové ekonomiky. Export, regionální data ekonomické aktivity a aktivita průmyslu trvaleji, celý rok 2015  signalizují slabost. Export stagnuje, navíc regionální ekonomická aktivita a aktivita průmyslu na podzim dokonce propadly do (mírné) recese. Promítá se taky vliv silného dolaru. Navíc vzrostla nejistota ekonomických subjektů. Tyto jevy se příští rok mohou ještě zvýraznit. Vedle momentální ekonomické nejistoty je důvodem opatrnosti Fedu se zvyšováním hlavní úrokové sazby taky např. trvale nízká inflace včetně svého jádra (bez cen potravin a energií). Nízká inflace zůstává pro Fed zdrojem nejistot a rozdílných pohledů na její další vývoj.

Dlouhodobě Fed pokračuje v cestě k vyšším úrokovým sazbám. Fed hodlá hlavní úrokovou sazbu zvyšovat zejména kvůli nebezpečím nepřirozeně nízkého tržního ocenění rizika (úrokových sazeb) a stability finančních trhů. Umožňuje to i příznivý vývoj, resp. solidní růst domácí ekonomiky  (tj. solidní růst trhu práce, služeb, maloobchodních tržeb a trhu domů a spotřebitelský sentiment) s tím že v posledních čtvrtletích posílil zatím stále mírný růst mezd. Volné rezervy ekonomiky se zkracují a tím taky prostor centrální banky vyčkávat se zvyšováním hlavní úrokové sazby. Vývoj světové ekonomiky navíc může mít na hospodářství dopad jen omezený. 

Vzhledem k trvalejšímu rozdílnému vývoji americké ekonomiky, tj. slabosti aktivity odvětví exponovaných na světovou ekonomiku (export, průmysl) a současně solidní růstové dynamice domácí ekonomiky právě data trhu práce jsou zřejmě rozhodující v nastavení výhledu ekonomického vývoje a úrokových sazeb. Jeho síla a preference před slabostí inflace znamená, že centrální banka k pokračování zvyšování hlavní úrokové sazby nepočká na určení předpokládaného dopadu slabosti ze zahraničí na domácí ekonomiku v příštích měsících a na moment jakmile růst ekonomiky včetně trhu práce zesílí. Do tohoto roku Fed počítá s dalším zvýšením cca o jeden procentní  bod.

Dopad na trhy: Případný optimismus k ekonomickému vývoji  a potvrzení tendence zvyšování hlavní úrokové sazby by byla dobrá pro dolar, nepříznivá pro zlato a dluhopisy. Akcie budou potřebovat k růstu optimismus avšak nekořeněný signálem zvyšování úrokových sazeb

Firemní data USA: AIG, PepsiCo, Broadcom, Avon Products, Thomson Reuters Corporation

Josef Kvarda
Analytik HighSky Brokers, a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • USA: Velkoobchodní zásoby v září dle konečných dat klesly o 0,1 %
    Velkoobchodní zásoby (m-m) (září - konečný): aktuální hodnota: -0,2 %, očekávání trhu: -0,1 %, předchozí hodnota: -0,1 %
  • USA: Velkoobchodní zásoby v září dle předběžných dat klesly o 0,1 %
    Velkoobchodní zásoby (m-m) (září - předběžný): aktuální hodnota: -0,1 %, očekávání trhu: předchozí hodnota: 0,1 % / revize 0,2 %
  • USA v nekonvenčnom defaulte
    Tento týždeň sa oči investorov budú upierať na zajtrajšie zasadnutie FOMC (výboru pre operácie na voľnom trhu vo FEDe).
  • USA: V prosinci index výrobní aktivity filadelfského Fedu dosáhl -16,4 b. při očekávání 2,8 b.
    Index výrobní aktivity filadelfského Fedu (prosinec): aktuální hodnota: -16,4 b.
  • USA vstupují do recese (očekávejte pokles EUR/USD a USD/JPY)
    USA jsou již ve stavu ekonomické recese. I když to místní politické a ekonomické úřady ještě nepřiznaly, HDP za 1. čtvrtletí je při bezprecedentní inflaci nepochybně nižší o 1,6 %. Tato zpráva zvýšila tlak na americký akciový trh a prostřednictvím něj na globální akciové trhy, což vyvolalo vlnu růstu dolaru, pokles hodnoty komodit a surovin a také lokální zvýšení výnosu státních dluhopisů.
  • USA v technické recesi
    Ekonomika USA ve druhém čtvrtletí navzdory očekáváním trhů poklesla. Mezičtvrtletně v anualizovaném vyjádření se ekonomická aktivita snížila o 0,9 %, oproti očekávanému růstu o 0,5 %. Po poklesu o 1,6 % v letošním prvním čtvrtletí se tak jedná již o druhý pokles americké ekonomiky v řadě, čímž vstoupila do technické recese. Pohled do struktury nicméně přehnaný pesimismus brzdí. Váhově nejvýznamnější spotřeba domácností totiž vzrostla o stále silné 1 % q/q (anual.), přestože její dynamika oproti začátku roku zpomalila a mírně zaostala za očekáváním (1,2 %). Na poklesu celkové ekonomické aktivity se výrazně podílely volatilní zásoby, jejichž příspěvek činil -2 pb. Bez jejich vlivu by tak americká ekonomika rostla o 1,1 % q/q. Negativní překvapení bylo spojeno s výrazným poklesem tržních sazeb, které se dnes snížily o 11-17 bb. Trhy si tak dnešní data vyložily jako výraznější varování před dalším prohloubením recese, které by patrně Fed vedlo k přehodnocení tempa utahování měnové politiky v nadcházejících měsících směrem k méně razantnímu zvyšování základních úrokových sazeb.
  • USA vyskočil deficit zahraničního obchodu
    Schodek zahraničního obchodu Spojených států v loňském roce vzrostl o 0,4 procenta na 502.3 miliardy dolarů. Jde o nejvyšší údaj od roku 2012. Zpráva nahrává snahám amerického prezidenta Donalda Trumpa, který tvrdí, že USA potřebují tvrdší přístup k obchodu.
  • USA výstavba nových domů
    Americká statistika o stavbě nových domů naznačuje v prosinci silné hodnoty.   Ve Spojených státech dosáhla v lis...
  • USA vyvolaly další nervozitu na trzích, tentokrát hrozícím konfliktem s Ruskem
    Americké trhy ve středu odevzdaly část svých dosavadních zisků z tohoto týdne. Důvodem byla prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Rusku, který se týkala hrozícího vojenského zásahu v Sýrii. Index Dow Jones ztratil 0,9 %, S&P 500 oslabil o 0,6 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 0,4 %. V rámci indexu S&P 500 nejhůře dopadly telekomunikační společnosti (-1,5 %), finanční instituce (-1,3 %) a firmy z oblasti zdravotní péče (-0,9 %). Nejlépe se naopak vedlo energetickým společnostem, které si připsaly zisky přes jedno procento, a to díky růstu cen ropy na světových trzích v návaznosti na raketové útoky na ropné vrty v Saudské Arábii.
  • USA: Yellenová – Jak nebezpečná je slabost ze zahraničí?!
    Vyznění vystoupení Yellenové bude naprosto klíčově a dominantně ovlivněno vyhodnocením případného dočasného či menšího nebo trvalejšího...
  • USA: Yellenová zaktualizuje výhled monetární politiky
    Fed na zasedání podle očekávání i své dřívější indikaci nezměnil cíl pro hlavní úr. sazbu. Fed v klíčovém komentáři k rozhodnutí příliš nepřekvapil...
  • USA zabavily BTC v hodnotě 3,6 mld. USD z hacku burzy Bitfinex
    Spojené státy zabavily více než 3,6 mld. USD v bitcoinech ukradených z burzy Bitfinex v roce 2016. Oznámilo to ve středu americké ministerstvo spravedlnosti.
  • USA: Zahájení/Povolení staveb domů, PPI, Zápis Fedu
    Celkově trh domů pokračuje v růstu. Data jako celek nezpochybňují solidní růst americké ekonomiky. Decentní expanze trhu domů příznivě...
  • USA: Zahájení/povolení staveb domů, Zápis Fedu
    Celkově trh domů pokračuje v decentním růstu, který příznivě působí na spotřebu domácností a produkci firem a tím i na růst ekonomiky...
  • USA: Zahájení/prodeje staveb domů, Yellenová
    Centrální banka na zasedání 16.-17. září podle očekávání většiny trhu nezměnila cíl pro hlavní úr. sazbu. Fed v klíčovém komentáři k rozhodnutí...
  • USA zahlcují Evropu zkapalněným plynem. OPEC nesplnil produkční cíle.
    Evropě údajně dochází kapacity na plyn, protože USA jí vzhledem k omezenému plynovodu a silné poptávce dodaly obrovské množství zkapalněného zemního plynu. Vláda hledala alternativy, protože geopolitické napětí týkající se Ukrajiny ohrozilo dostupnost několika kohoutků.
  • USA zakázaly dovoz ruské ropy
    Demokraté ve Sněmovně reprezentantů představili návrh zákona zakazující dovoz ruské ropy do USA uprostřed rostoucího politického tlaku potrestat Rusko za jeho vojenskou operaci na Ukrajině. Spojené státy však od svých evropských kolegů taková opatření nepožadovaly, zjevně chápou celkovou závislost evropských zemí na ruském plynu a ropě. Návrh zákona byl schválen okamžitě poté, co prezident Joe Biden oznámil svůj záměr zakázat dovoz ruské ropy a dalších komodit.
  • USA zakazují transakce se zlatem v Rusku
    Západní ekonomické sankce nadále způsobují zmatek v ruské ekonomice. Země nemůže využívat své obrovské zásoby zlata.
  • USA: Zaměstnanost, Index ISM průmyslu
    Solidní růst zaměstnanosti v sektorech ekonomiky necitlivých na zahraniční vývoj (služby) dokázal zatím přebíjet slabost v produkčních odvětvích (slabost v těžebním a zpracovatelském průmyslu má reálné základy neboť pokles růstu světové ekonomiky a silný dolar způsobují pokles exportu, průmyslu a regionální ek. aktivity). Trend tvorby pracovních míst bude stěžejní pro očekávání vývoje ekonomiky, trhu práce a úr. sazeb.
  • USA: Zaměstnanost i v červenci posiluje solidně?
    14.30 SEČ - USA: Počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství (07 2015): Očekávání: 223 000 Předchozí...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding