Na letošní rok se odhaduje, že USA porostou o více než 2 %. Naproti tomu Evropě se věští další rok strávený v recesi. Nižší ekonomický růst ale ještě automaticky neznamená, že euro bude vůči americkému dolaru ztrácet a pošle tak pár EUR/USD níže. Euroví býci totiž poukazují na to, že obchodní bilance eurozóny je v přebytku (asi 1 % HDP), zatímco ta americká je neustále v mínusu (asi 3 % HDP) a že tato situace staví Evropu do lepší konkurenční pozice na globálním trhu. Dalším argumentem pro růst eura je fakt, že Evropská centrální banka (ECB) snižuje zásobu eur na trhu s tím, jak jí banky splácejí 3leté půjčky, v USA se ale „tiskne“ celých 85 mld. dolarů měsíčně na nákup aktiv. Pokud by se jen část těchto dolarů objevila na Forexu a jejich majitelé by se je snažili prodat, hodnota zelené bankovky by se každopádně poroučela k jihu.
Investoři ale hledí dopředu, a byť se u nich sejde dolarů mnohem více, vysoce pozitivní výhled americké ekonomiky ve srovnání s tou evropskou jim velí dolary neprodávat a počkat si, protože v dohledné době již americká centrální banka (Fed) může zvednout sazby a tyto dolary se jim začnou zhodnocovat. To stejné platí ohledně obchodní bilance – břidlicová horečka v USA snižuje závislost na dovážené ropě a rozdíl mezi importy a exporty se uzavírá. Nízké ceny ropy a plynu navíc díky domácí produkci zlepšují konkurenceschopnost amerických podniků a stále více se mluví o re-industrializaci Spojených států. O tom si Evropa může nechat jen zdát.
Výše zmíněné efekty, které by mohly euru dodávat sílu oproti dolaru, tedy nebudou mít příliš dlouhého trvání. Klesající trend na EUR/USD, který začal před dvěma lety (kdy symbolicky naposledy rostla eurozóna QoQ rychleji než USA), se jen tak svého obratu nedočká.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz