V první řadě si všimněme, že v posledních měsících nehrála prim ekonomická data a komentáře centrálních bankéřů, v popředí byla především politika.
Podívejme se na vývoj eurodolaru od amerických prezidentských voleb v listopadu loňského roku. Nejprve bezmezné nadšení z nového prezidenta Trumpa v USA, které vyhnalo dolar až do blízkosti parity. Následně přišlo ve Spojených státech vystřízlivění, které doplnilo zmírnění politické nejistoty v eurozóně po nizozemských a především pak francouzských volbách. Teď je zkrátka v kurzu euro, protože je zde méně nejistoty.
Pokud jde tedy o politický vysoce nepředvídatelný vývoj, tak možné negativní překvapení v souvislosti s Donaldem Trumpem může eurodolaru pomoci prorazit silnou rezistenci 1,1500 a při vyšší volatilitě pokračovat ještě výše.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Pojďme ale zpět k jádru fundamentální analýzy, a to k makroekonomickým datům. Pravdou je, že eurozóna zažívá slušnou expanzi ekonomiky – průmysl roste o 4 % meziročně, celé hospodářství měnového bloku by letos mělo přidat okolo 2 %, což je v eurozónu příležitost k oslavám.
Problémem však je, že nezaměstnanost je stále příliš vysoko na to, aby začaly růst mzdy (Česko a Slovensko budiž příkladem), které by zvýšily inflaci k cíli a daly tak příležitost k utažení měnových kohoutů. Evropská centrální banka (ECB) stále drží depozitní úrokovou sazbu na -0,40 % a chrlí měsíčně desítky miliard eur do finančního systému v rámci QE a první krůčky v obratu nastanou nejspíš až v příštím roce, což je ještě velice dlouhá cesta k normalizaci měnové politiky.
Vývoj míry nezaměstnanosti v eurozóně:
Z pohledu investora bych také nechtěl být dlouhodobým držitelem eura. Výnos na 10letých amerických bondech je slušných 2,37 %, zatímco Německo nabízí pouze 0,58 %. Úrokový výnos tak pomůže smazat případné kurzové ztráty z držby dolaru.
Celkově si tedy nemyslím, že by došlo k nějakému velkému fundamentálnímu obratu, který by mohl aktuálně pomoci euru výrazně výše. Ano, euro se někdy v budoucnu vrátí ke svému dlouhodobému průměrnému kurzu, který je výše než 1,1500, ale v roce 2017 to prozatím ještě nebude.
Býci na eurodolaru mohou v souvislosti s ukončením ultrauvolněné měnové politiky v eurozóně vyhlížet i změnu ve vedení Evropské centrální banky, z jejíhož čela v listopadu 2018 odejde zastánce měnových experimentů Mario Draghi. Spekuluje se o nasazení jestřába z německé líhně v Bundesbance, který by tlačil sazby i euro výše. To už jsme ale zpět u politiky?
Vývoj výnosu 10letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, MT4, tradingeconomics.com