Negativní sentiment už ale pomalu vyprchává - zaprvé se nerovnováhy v bilancích těchto zemí postupně napravují a zadruhé jsou zde větší témata, kterým se aktuálně finanční trhy věnují. Největší pozornost teď zaslouženě dostává politické napětí s Ruskem a Ukrajinou v hlavních rolích. Pro globální ekonomiku je také velkým oříškem zpomalující hospodářský růst Číny.
Panika ohledně ukončení přísunu levných dolarů z kvantitativního uvolňování (QE) na trhy emerging markets, která hýbala forexem po celý loňský rok, je tedy již minulostí. Naopak měny jako turecká lira (TRY) se aktuálně obchodují na velice zajímavých úrovních. Meziročně je turecká lira vůči euru stále 26 % v mínusu, což jí dává slušný potenciál k posílení. Její kurz se navíc dostává do sílícího trendu (pokles EUR/TRY – viz graf níže), takže nákup TRY nebude rizikovým „chytáním padajícího nože“. A v poslední řadě jsou zde ještě vysoké úrokové sazby, kterými turecká centrální banka brání propad hodnoty své měny. Deset procent ročního úroku je slušná odměna za dlouhou pozici na TRY, a vytváří tak dostatečný polštář proti kurzovým výkyvům při nákupu turecké měny.
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku (v %):
Při obchodování měn emerging markets hrají úrokové sazby důležitou roli již v horizontu několika dní. Je proto výhodné obchodovat prostřednictvím takového brokera, který úrokové diferenciály zohledňuje v plné míře a neukrajuje si část zisků tradera pro sebe.
Dnes jsme se sice zaměřili výhradně na analýzu Turecka, ale uvedený výhled se dá aplikovat i na ostatní „rizikové“ emerging markets, mezi které řadíme ještě Indii, Brazílii a Jihoafrickou republiku. Jedinou rozdílnou veličinou, která odděluje poslední dvě jmenované země od těch zbývajících, je závislost jejich měn na vývoji cen komodit. Komodity zažívají od začátku roku příznivý vývoj, v souvislosti se zpomalením v Číně ale znamenají vysoká rizika. Nákup turecké liry (TRY) nebo indické rupie (INR) je tedy z tohoto pohledu ve střednědobém horizontu mnohem jistější spekulací.
Vývoj měnového páru EUR/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroj: MT4, tradingeconomics.com, Bloomberg