Jak už to na finančních trzích bývá, investoři často reagují stádově a házejí více spolu nesouvisejících aktiv do jednoho pytle (viz můj předchozí článek o oslabení české koruny). Stejně tak tomu bylo i u emerging markets.
Důvod k oslabení měly v zásadě především mexické peso, které stále trpí (ne)dohodou ohledně pokračování volného obchodu s USA (NAFTA) a blížícími se prezidentskými volbami. A dále turecká lira, jejíž centrální banka se dlouhou dobu zdráhala zvýšit úrokové sazby. Inflace v Turecku vzrostla nad 12 %, centrální banka ale stále držela úroky pouze na 8 % a vyjádření prezidenta Erdogana o zlu vysokých sazeb zahraničnímu kapitálu žádné jistoty nepřidávalo.
Vývoj spotřebitelské inflace v Turecku (v % meziročně):
Vývoj hlavní úrokové sazby v Turecku (v %):
Turecká lira proto oslabila za prvních 5 měsíců roku o více než 20 % vůči americkému dolaru a dále prohloubila svůj volný pád z předchozích let. Nyní se však zdá, že dochází k obratu. Na posledních dvou po sobě jdoucích zasedáních se v Turecku zvýšily úrokové sazby na 17,75 % (viz graf). To znamená reálný výnos po očištění o inflaci okolo 5 %, což by mělo pomoci přesvědčit trh k nákupům turecké liry, nebo alespoň k uzavření dlouhých spekulativních pozic na USD/TRY.
Nejistota ale zůstává vysoká s tím, jak se i v Turecku blíží prezidentské volby, které nejspíše dají ještě více moci do rukou nynějšího prezidenta Erdogana. Volný pád turecké liry se tedy nejspíš zastavil a s tím by se měl vrátit optimismus i na ostatní měny rozvíjejících se trhů, které byly rukojmím vývoje v několika problémových zemích. V našem hledáčku proto zůstávají vysokoúročené měny jako brazilský real nebo ruský rubl, které navíc budou dále těžit z vysokých cen ropy.
Vývoj měnového páru USD/TRY (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, tradingeconomics.com, Bloomberg