Na sociálních sítích a i v uzavřených diskusních skupinách se poměrně často setkávám s názorem, že je dobré provádět tzv. obchody na zkoušku. Začínající obchodníci praktikují to, že když si nejsou nějakou obchodní situací jistí, tedy nachází se ve stavu, kdy by obchod mohl vyjít, ale zároveň i nemusel (tedy situace mimo jejich obchodní plán), tak sáhnout k zajímavému řešení. S objemem v řádu mikrolotů zkrátka tipnou, na jakou stranu by trh mohl směřovat, a cenový vývoj poté pozorují. Do určité míry toto chování dává smysl, ale osobně si myslím, že se jedná spíše o tvorbu negativních návyků.
Nutnost sbírat zkušenosti
Do jisté míry snahu těchto obchodníků chápu. Obchodovat na demo účtu mě osobně nikdy nebavilo, takže přechod na mikroloty dělá trading o něco zajímavější. V případě úspěchu je obchodník alespoň trochu odměněn a případné neúspěchy jej nutí na sobě pracovat.
Paradoxně začínající obchodníci vůbec nemají (většina) problém s tím, že by obchodovali málo, spíše se setkávám s tím, že obchodují až moc aktivně a v každém cenovém pohybu vidí příležitost. Z tohoto důvodu si myslím, že by měli začínající obchodníci spíše pracovat na snížení frekvence svého tradingu, tzv. sedět si na rukách, trh pozorovat a snažit se navnímat informace, které poskytuje.
Tvorba zlozvyku
Vzhledem k tomu, že většina obchodních účtů začátečníků je spíše přeobchodovaná, tak zastávám názor, že by začátečníci měli obchody na zkoušku minimalizovat, případně je zcela opustit. Myslím si, že ona obhajoba tohoto chování spíše pramení z určité závislosti na trzích, kdy je tělu při sledování obchodu na zkoušku dodáváno větší množství dopaminu, což vyvolává závislost a posílá to začínajícího obchodníka stále do větší frekvence tradingu, což je opačný směr, než kterým by měl jít.
Dopaminová závislost je problém u mnoha obchodníků, kteří v trzích vyhledávají (nejspíš nevědomě) vzrušení, a proto jejich trading je spíše kvantitativní záležitost namísto kvalitativní. Obchody na zkoušku podle mého názoru tuto spirálu přeobchodovanosti akorát posilují a ve skutečnosti se jedná o logický argument, proč závislost udržovat. Problémem je, že málo kdy si závislý člověk uvědomí, že je závislí, což mu brání se posunout vpřed.
Závěr
Sám jsem si dopaminovou závislostí vyvolanou cenovými grafy prošel (sledování obchodů v noci/pořád), a proto mohu prohlásit, že se jedná o slepu uličku, která ke konzistentním ziskům nevede. Pokud realizujete tzv. obchody na zkoušku, zkuste se zamyslet nad tím, zda to má pro váš obchodní vývoj skutečně nějaký smysl nebo se jedná pouze o argument, proč sledovat trhy, na kterých jste tak trochu závislí. Úspěch v tradingu totiž vede přes vyhledávání kvalitních obchodních příležitostí a řízení obchodů, nikoliv přes maximalizaci frekvence tradingu.
Martin Klass