Na tyto otázky samozřejmě neexistuje jednoznačná odpověď. Různé ukazatele sledují a vyhodnocují různé faktory a tendence trhu.
Existuje ovšem jeden, který nám poskytuje ve stejnou chvíli informace o trendu, supportech/rezistencích a také změnách trendů. Tento ukazatel se celým jménem nazývá Ichimoku Kinko Hyo, též známý ve zkráceném tvaru jako Ichimoku.
Než začneme rozebírat jednotlivé součásti indikátoru Ichimoku, je zde několik vlastností, které je dobré o tomto ukazateli znát. Ichimoku je z hlediska trendovosti neutrálním indikátorem a lze jej tak používat na jakémkoliv časovém rámci, jak v rostoucích, tak i v klesajících trzích. Celkově se indikátor hodí spíše do trendujících trhů než do bočních trendů.
Základem indikátoru Ichimoku je mrak
Mraky u Ichimoku jsou tvořeny dvěma dynamickými liniemi, které poskytují obchodníkovi informace o pravděpodobném vývoji trendu. Hodnoty pro tyto linie jsou zde vypočítávány pomocí historických „předchozích“ cen grafu.
Protože by měla být ochrana kapitálu na prvním místě, tak právě proto jsou mraky u Ichimoku alfou a omegou a s jejich pomocí dokáží tradeři předvídat s určitou pravděpodobností, zda dojde ke změně trendu, či nikoliv.
Část obchodníků se u Ichimoku zaměřuje na svíce a analýzu price action právě kolem mraku, aby zanalyzovali, zda bude aktuální trend pokračovat nebo dojde k jeho otočení. Jiní se spoléhají jen na samotný mrak, kdy je zajímá pouze to, zda se aktuální cena pohybuje pod mrakem či nad mrakem.
V některých strategiích tradeři využívají Ichimoku tak, že hledají nákupní a prodejní signály způsobem, že když se cena trhu pohybuje například pod mrakem, tak čekají, až trh vytvoří korekci o něco výše a následně vstupují do krátkých pozic. Opačně pak realizují obchody v případě ceny nad mrakem.
Jedinečné klouzavé průměry Ichimoku
Síla indikátoru Ichimoku vychází z toho, že poskytuje nákupní a prodejní signály založené na jedinečných klouzavých průměrech. Po vložení indikátoru do grafu se na obrazovce vizualizují nejen mraky, ale také dva klouzavé průměry, z nichž jeden je rychlý, s výchozím časovým obdobím 9, a druhý pomalý, s časovým obdobím 26.
Proč jsou tyto průměry jedinečné je to, že na rozdíl od základních klouzavých průměrů, které jsou vypočítávány na základě uzavíracích cen, jsou tyto vypočítávány na základě středních cen, které svou podstatou lépe vystihují trendový vývoj.
Tak, jako u jiných strategií založených na klouzavých průměrech, jsou i zde jejich křížení považována za vstupní a výstupní signály. To znamená, že když se rychlý průměr dostane nad pomalý a mraky značí rostoucí trend, tak se obvykle jedná o nákupní signál, u opačného křížení a trednu, jde o prodejní signál.
Potvrzení trendu pomocí „minulostní linie“
Tato poslední součást indikátoru Ichimoku je tvořena liniovým grafem, který odpovídá cenovému vývoji trhu, pouze je graf posunutý zpět do historie (ve výchozím nastavení je nastavena hodnota 26 svící zpět). Tato linie je spíše využívána dlouhodobými obchodníky, protože pro jejich strategie má svou podstatou vyšší důležitost a relevantnost.
V rámci obchodních strategií se často používá tato linie jako potvrzení obchodu tak, že se trader podívá, zda se linie již nachází pod či nad mrakem a tím tak potvrzuje již předpovídaný trend, který vychází z analýzy samotných mraků.
Indikátor Ichimoku poskytuje obchodníkům ucelený obraz technické analýzy, který se stal u mnoha traderů nepostradatelným pomocníkem a posunul jejich obchodování na profesionální úroveň.
Vyzkoušet si obchodování s Ichimoku indikátorem nanečisto, zcela zdarma a bez rizika, můžete v obchodní platformě MetaTrader 4 na demo účtu u Purple Trading, forex brokera regulovaného v rámci celé Evropské unie. Zkušební demo účet zdarma si můžete založit na stránce zde: https://www.purple-trading.com/cs
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Representative office: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
Pamatujte, že obchodování CFDs je pákovým produktem a může tak dojít ke ztrátě vašeho celého kapitálu. Pro více informací o rizicích v tradingu prosím navštivte stránku zde.
Obchodování na devizovém a CFD trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, množství zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měl/a byste si být vědom/a všech rizik spojených s obchodováním na devizovém trhu a v případě jakýchkoliv pochybností vyhledat radu od nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené na webových stránkách jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited. nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
P.M. Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozovaná společností L.F. Investment Limited., licencovaným obchodníkem s cennými papíry, regulovaným CySEC, číslo licence 271/15.