Jedním ze známých argumentů nováčků mezi proti-trendovými obchodníky je, že pokud budete kupovat nějakou měnu v klesajícím trhu, máte tak příležitost nakoupit danou měnu "se slevou" neboli na nižších cenových hladinách. Nebo naopak, pokud budete shortovat měnu poté, co trh prudce vzrostl, budete prodávat na vysokých cenách a dříve, než když začnete prodávat až poté, co se trh otočí směrem dolů a pro zajímavý obchod již může být pozdě.
Tyto scénáře jsou však možné pouze tehdy, pokud se cena po zadání obchodního příkazu otočí. Pokud bude cena pokračovat ve svém původním směru, můžete snadno a rychle o svůj kapitál přijít. To je důvod, proč někteří tvrdí, že obchodování proti trendu je ve skutečnosti riskantnější než obchodování do trendu. V případě, že zadáváte obchodní příkazy do trendu, jste nejspíš méně vystresovaní během vašich otevřených obchodních pozic. Na druhou stranu rizika plynoucí z proti-trendových obchodů nejsou pro všechny obchodníky stejné. Například skalpeři, kteří obchodují na extrémně krátkém časovém rámci, mohou ignorovat trend z vyššího časového rámce. Jsou také obchodníci, kteří obchodují proti krátkodobému trendu, ale v souladu s trendem z dlouhodobého časového rámce.
Existují také strategie, které jsou speciálně navrženy tak, aby se obchodovalo v rozporu s trendem. Příkladem takové strategie může být obchodování divergencí, které se vyznačuje vstupy a výstupy z obchodů na základě rozdílů mezi cenou a technickým indikátorem. Obchodníci mohou pomocí několika ukazatelů, jako je MACD, Stochastic, CCI nebo RSI zjistit relativní překoupenost či přeprodanost daného trhu a vstupovat a vystupovat z obchodu právě na základě těchto metrik.
Stručně řečeno, nemusíte se nutně vždy držet pouze následování trendu nebo obchodovat pouze do trendu. Pro vstupní signály do obchodu můžete využít mnoha strategií, ať už pocházejících z fundamentální či technické analýzy. Držte se pravidla, že váš obchod se musí opírat o určitou "konkurenční výhodu". Musí zde být určitá myšlenka a existovat dostatek důvodů k otevření obchodu. V takovém případě existuje i šance na zisk.
Na forexovém trhu jsou obchodníci aktivní z různých důvodů. Najdete zde aktivní firmy, které mohou nakupovat či prodávat, aby zajistili své kurzové riziko. Důležitými hráči jsou především pak centrální banky, které čas od času zasahují do trhu, aby korigovali ekonomické ukazatele dané země. Kromě těchto hráčů se zde nachází mnoho spekulantů a různých dalších subjektů. Z tohoto důvodu nikdy nebudeme vědět, kdy, jak a proč někdo vstupuje na trh s objednávkou a vystupuje z něj. Jednoduše každý zde má trochu jiné zájmy. Ne všechny subjekty chtějí primárně vydělat spekulací. V určitém okamžiku však můžeme identifikovat obecný sentiment na trhu u jednotlivých měnových trhů a použít jej při rozhodování o vstupu či výstupu z pozice. Někde se však může stát, že i tento sentiment půjde pro hlavnímu trendu na daném trhu.
Ve své podstatě nezáleží na tom, zda obchodujete do trendu nebo proti němu. Obchodování proti trendu může být více riskantní, než kdybyste obchodovali do trendu, ale správná strategie vstupu a výstupu, jakož i kvalitní money management mohou nepříznivý poměr rizika obrátit ve váš prospěch. Pokud si myslíte, že obchodování proti trendu je zajímavé, tak proč to nevyzkoušet?
Gabriel Štefaňák
Dukascopy Europe