Události, které přecházely cenovým poklesům
Šíření nákazy COVID-19
Nejdůležitější událostí, která měla bezesporu zásadní vliv na vývoj ceny ropy, byla rychle se šířící virová nákaza COVID-19, díky které došlo během krátké doby v mnoha zemích ke značným útlumům ekonomik, což se relativně velmi rychle promítlo i do celkové poptávky po ropě (restrikce a opatření znemožnily mnoha společnostem „normálně“ fungovat a tudíž klesla potřeba odběru ropy), která tím pádem začala velmi rychle klesat.
Odmítnutí dohody o snížení těžby ropy
Aby toho nebylo málo, rozhodli se ruští těžaři ropy, že se pokusí zastavit stále se rozšiřující těžbu břidlicové ropy z USA. Proto ve chvíli, kdy došlo k jednání skupiny OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) o snížení těžby ropy, která by umožnila vrátit cenu této komodity nazpět (zvýšila by se), tak Rusko na takovouto dohodu odmítlo přistoupit, jelikož očekávalo, že nižší cena ropy způsobí, že se těžba břidlice již nebude rentovat a získají tak větší podíl na trhu.
Zvýšení těžby ropy
Ruský krok odmítnout snížení produkce ropy byl pro státy skupiny OPEC velmi nepříjemný, jelikož nižší cena ropy znamenala větší ztráty pro tamní ekonomiky. Odezva na tento ruský pokus však byla velmi rychlá a Saudská Arábie se nakonec také rozhodla přilít takzvaně olej do ohně tím, že na ruský záměr nesnižovat produkci ropy zareagovala zcela opačným „těžko předvídatelným“ způsobem a produkci naopak ještě více zvýšila, od čehož si slibovala, že donutí ruskou stranu přistoupit na nové vyjednávání (zvýšením produkce ropy došlo k dalšímu snížení její ceny, což má obvykle negativní dopad na ekonomiky států, které jsou na vývozu ropy závislé).
Dopady událostí
Přístup na dohodu
Rusko sice dokázalo svým krokem docílit omezení těžby břidlicové ropy, avšak pod tlakem nízkých cen bylo později nakonec donuceno přistoupit na dohodu, která vedla ke snížení celosvětové těžby ropy a cena ropy díky tomu nakonec začala opět růst.
Nejistá budoucnost těžby břidlicové ropy
Aktuální nízká cena ropy má velmi negativní dopad i na těžbu ropy z břidlic, jejíž těžba se nyní vůbec nevyplácí, jelikož náklady související s její těžbou stále velmi převyšují potenciální zisky. A právě kvůli tomuto faktoru se v tuto chvíli mnoho břidlico-těžebních společností potýká ve velmi tísnivé finanční situaci a dokonce i někteří přední američtí těžaři již požádali o ochranu před věřiteli, což defacto znamená, že jsou tyto společnosti již na pokraji bankrotu.
Máte plnou hlavu otázek o ropě? My máme plný webinář odpovědí. Ptejte se živě!
Trh s ropou zaznamenal během posledních několika dní několik bezprecedentních otřesů. Vyznat se v tom všem je tak čímdál složitější. Proto jsme si pro vás na čtvrtek 23. 4. připravili živé vysílání, ve kterém vám od 17:30 budeme odpovídat na to, co vás v souvislosti s ropou zajímá. Adam Dulovec za náš Sales tým, Štěpán Hájek jako hlavní analytik a Radka Pevná, za oddělení zákaznické péče, toto trio si vyhrne rukávy a je připraveno odpovědět na sebeostřejší dotazy publika. Otázky můžete pokládat živě během vysílání, na které se zdarma zaregistrujete TADY.
Aktuální očekávání na závěr
Vzhledem k tomu, že se nyní očekává ústup koronavirové nákazy, který potenciálně umožní ekonomikám vracet se pomalu do „starých“ kolejí, je možné tedy také očekávat, že se státy napříč celým světem budou snažit své ekonomiky všelijak podpořit a nastartovat, což by mělo vést nejen k růstu odbytu ropy, ale potenciálně i k dalším změnám její hodnoty.
Netřeba zmiňovat, že ropa se v tuto chvíli stává velmi zajímavou investici, nejen kvůli její „nízké“ ceně, ale také pro její aktuální volatilitu. A jelikož si v Purple Trading dobře uvědomujeme, o jak zajímavou investici může v očích obchodníků jít, umožňujeme proto nyní našim klientům obchodovat ropu zcela bez komise a k tomu s prvotřídními obchodními podmínkami. Navíc jsme nově přidali do své nabídky ropu Brent, která neprochází tak turbulentním obdobím, jako WTI. Na nic proto nečekejte a staňte se ještě dnes naším klientem, ať můžete začít obchodovat jako profesionál.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky.
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 77,4 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2019 do 31. března 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.