Sobota 19. dubna 2025 06:23
reklama
Purple webinář celní války
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex
reklama
Fintokei Payouty

Mezinárodní šetření Alma Career: Jen 27 % lidí je spokojeno se mzdou, 77 % oslovených zaměstnanců zvažuje změnu práce

17.04.2025 09:26  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk


Společnost Alma Career, lídr na trhu práce s působností v zemích střední a východní Evropy, provedla nedávno mezinárodní šetření zaměřené na spokojenost s výší mzdy. Výzkum probíhal na platformě Paylab, kterou Alma Career provozuje také v české mutaci, známé jako Platy.cz. Do šetření se zapojilo přibližně 15 000 respondentů z devíti zemí: Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Slovinska, Severní Makedonie, České republiky, Slovenska, Estonska, Litvy a Lotyšska.

„Z šetření vyplývá, že se svou aktuální mzdou je spokojeno pouze 27 % respondentů, zatímco 56 % se cítí nedoceněných. Tento pocit je výraznější v baltských a balkánských zemích, zatímco lidé v Česku, na Slovensku a v Estonsku jsou s výší svých příjmů o něco spokojenější,“ komentuje výsledky Jozef Plško, ředitel PR a komunikace Alma Career, a dodává: „Když jsme se těch samých respondentů zeptali, zda zvažují změnu zaměstnání během následujících šesti měsíců, 77 % odpovědělo, že ano – což svědčí o široce rozšířené nespokojenosti. Opět platí, že ochota změnit zaměstnání je nejvyšší v balkánském regionu, kde dosahuje až 90 %. Tyto postoje přirozeně ovlivňuje celá řada faktorů – například aktuální úroveň mezd v porovnání s kupní silou.“

Pouze jeden z čtyř zaměstnanců je se svou mzdou spokojený

Šetření ukázalo rozdílnou míru spokojenosti s výší mzdy. Jen 27 % respondentů uvedlo, že jsou spokojeni, 33 % svou mzdu hodnotí negativně a 40 % má neutrální postoj. Ženy jsou se svou mzdou méně spokojené než muži – vyjádřilo se tak 24 % žen oproti 30 % mužů.

Pokud jde o věk, lidé do 45 let jsou spokojenější (téměř 30 % vyjádřilo spokojenost), zatímco mezi lidmi nad 45 let je spokojenost pouze okolo 23 %. Z šetření vyplývá, že s věkem nespokojenost s výší mzdy roste – což je překvapivé, vezmeme-li v potaz, že vyšší věk často souvisí s vyšší pozicí i odměnou.

Z hlediska jednotlivých zemí jsou nejspokojenější respondenti v České republice a Estonsku (kolem 32 %), naopak nejnižší spokojenost panuje v Chorvatsku, Lotyšsku a Litvě – jen kolem 22 %.

Více než polovina oslovených se cítí finančně nedoceněná

Více než 56 % respondentů uvedlo, že se v práci cítí finančně nedocenění – oproti roku 2023 jde o nárůst o tři procentní body. Naopak jen 21 % dotázaných považuje svou mzdu za odpovídající – to je pokles o pět procentních bodů oproti výsledkům šetření z roku 2023.

Jaká výše platu by zaměstnance uspokojila?

Očekávání zaměstnanců ohledně růstu mezd ukazují, že většina z nich vnímá současné odměňování jako nedostatečné. Skromnější růst o 6–10 % by stačil 17 % respondentů. Největší skupina dotázaných (40 %) by za přiměřené považovala navýšení v rozmezí 11–20 %. Výraznější nárůst o 20 až 50 % by požadovalo dalších 27 % účastníků šetření, což může odrážet dlouhodobé pocity nedocenění nebo dopad inflace na reálnou kupní sílu. Jen marginální podíl (2 %) uvedl, že by za odpovídající považoval dvojnásobek své současné mzdy. Data z šetření rovněž ukázala souvislost mezi výší platu a očekáváním ohledně růstu mezd – respondenti s nižším příjmem častěji požadovali výraznější navýšení, aby byli spokojení.

Při srovnání jednotlivých zemí a regionů vyšlo najevo, že v Česku, na Slovensku, v Estonsku a Slovinsku si tři čtvrtiny respondentů přejí navýšení maximálně do 20 %, zatímco v ostatních zemích si polovina lidí přeje zvýšení o více než 20 %. Tyto postoje pravděpodobně odrážejí aktuální úroveň mezd ve vztahu ke kupní síle v dané zemi.

„Při otevírání otázky platu se svým zaměstnavatelem by se nemělo zapomínat na přípravu. V dnešní době už není problém zjistit si na internetu, jaké jsou aktuální mzdy na konkrétní pozici,“ vysvětluje Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz a dodává: „Pokud se zaměstnanci delší dobu mzda nezvyšovala, je možné, že je oproti svým kolegům podhodnocený.“

Riziko fluktuace je vysoké, ale…

Vzhledem k možnému dopadu nespokojenosti s výší mzdy na fluktuaci zaměstnanců se šetření zaměřilo i na ochotu změnit zaměstnání. Celkem 77 % respondentů uvedlo, že zvažují během následujících šesti měsíců hledat lépe placenou práci. „Ve srovnání s rokem 2023 došlo k mírnému poklesu – tehdy o změně uvažovalo 79 % lidí. Přesto platí, že jen jeden ze čtyř zaměstnanců je natolik spokojený, že o změně práce vůbec neuvažuje,“ doplňuje Jozef Plško.

Ochota změnit práci je podle výsledků šetření vysoká. Skutečná aktivita při hledání nové práce je však v České republice dlouhodobě výrazně nižší – podle dat Alma Career se týká jen necelých 15 % zaměstnanců. Tento nesoulad ukazuje, že český trh práce je charakteristický relativně nízkou mobilitou pracovní síly. Důvodem nejsou jen objektivní překážky, ale i psychologické a praktické bariéry. Mezi ty nejčastější patří finanční závazky a nedostatečné rezervy pro případ výpadku příjmu, obavy z nejistoty v období změny zaměstnavatele nebo pocit, že na trhu chybí pracovní příležitosti přesně odpovídající kvalifikaci daného člověka. Překážkou může být také nedostatek sebevědomí, strach z odmítnutí nebo přílišné zakořenění v komfortní zóně. Lidé také celkem často podceňují své schopnosti nebo nemají přehled o tom, jaké mají možnosti na trhu. Firmy, které chtějí získat kvalitní zaměstnance, tak často musí překonávat nejen konkurenci, ale i vnitřní „rezistenci“ samotných potenciálních kandidátů.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Mezinárodní měnový fond (MMF) podporuje globální předpověď růstu
    MMF vylepšil svou prognózu globálního ekonomického růstu podruhé za tři měsíce, přičemž varoval před prohlubující se nerovností a rozdíly mezi vyspělými a méně rozvinutými ekonomikami.
  • Mezinárodní měnový fond prognózuje nejrychlejší růst světové ekonomiky za minimálně 40 let, ohledně české ekonomiky je optimističtější než naše ministerstvo financí i než Česká národní banka
    Mezinárodní měnový fond ve své dnes zveřejněné prognóze předpokládá, česká ekonomika letos poroste o 4,2 procenta, v roce 2022 pak o 4,3 procenta. Přitom neočekává žádný výrazný nárůst míry nezaměstnanosti. Ta by v Česku měla letos dosáhnout průměrné úrovně 3,4 procenta, v příštím roce by pak měla klesnout na 3,2 procenta. Míra nezaměstnanosti v ČR by tak měla letos i příští rok zůstat nejníže nejen v EU, ale v celé Evropě. Měla by tedy zůstat níže než ve Švýcarsku, v Maďarsku, v Německu i než v Norsku, což jsou další evropské země s relativně velmi nízkou mírou nezaměstnanosti.
  • Mezinárodní měnový fond prvně v historii ovládnou ženy z rozvíjejících se ekonomik. Šéfkou bude Bulharka, hlavní ekonomkou již je Indka
    Od příštího týdne povede Mezinárodní měnový fond (MMF) nová šéfka, Bulharka Kristalina Georgievová. Po předchůdkyni Christině Lagardeové je druhou ženou v čele instituce, založené v roce 1945. Vůbec poprvé však bude fond mít hlavu pocházející z takzvané rozvíjející se ekonomiky. Dosud totiž ředitelé a ředitelka MMF pocházeli vždy z bohatší, západní části Evropy. V čele MMF dosud stáli občané Belgie, Švédska, Francie, Nizozemska, Německa a Španělska. V tomto smyslu je možné vnímat zvolení Georgievové jako konsensuální řešení. Fond totiž v posledních letech čelí tlaku, aby přeťal dosavadní neformálně danou tradici nominování vždy evropského šéfa či šéfky, a řídil jej zástupce mimoevropské ekonomiky. Bulharsko pochopitelně není mimoevropskou ekonomiku, ale je hospodářstvím rozvíjejícím se, což jej pojí s ekonomikami typu Číny, Indie, Brazílie, Ruska, Jižní Afriky a dalších. Naproti tomu Světová banka má řádnou hlavu vždy z USA, ať už jde o rodilého Američana či ve dvou případech o Američana naturalizovaného, a to v rámci té samé tradice, na základě níž je do čela MMF nominován vždy Evropan či Evropanka.
  • Mezinárodní měnový fond radí Stanjurovi obnovit superhrubou mzdu. Tu ale Stanjurova ODS pomohla zrušit, takže snížit schodek pod 280 miliard korun musí ministr jinak
    Mezinárodní měnový fond ve své pravidelné zprávě ke stavu české ekonomiky, kterou zveřejnil tento týden, doporučuje za účelem ozdravení veřejných financí přehodnotit opatření zavedená během pandemie. Zejména pak takzvané zrušení superhrubé mzdy a rovněž zrušení daně z nebytí nemovitostí.
  • Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti
    „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve kterém by finanční instituce znaly veškeré spotřební zvyky lidí. Takový systém by v konečném důsledku vedl ke ztrátě soukromí a omezení lidské svobody,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Mezinárodní měnový fond varuje před rychlejším propadem cen nemovitostí
    Zprávou tohoto týdne je, že Evropská centrální banka (ECB) zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta. To představuje zpomalení zvyšování úrokových sazeb, protože ještě nedávno zvyšovala své sazby o půl procentního bodu. Tato změna v přístupu je nejspíš dána tím, že statistiky z bankovního sektoru eurozóny ukázaly nejvyšší pokles poptávky po úvěrech za více než deset let, což může být vnímáno téměř jako alarm.
  • Mezinárodní měnový fond věří ruské ekonomice víc než sama Moskva. Sankce jsou „dramaticky neefektivní“ varuje Wolfgang Münchau, bývalý šéfkomentátor Financial Times
    Mezinárodní měnový fond včera publikoval aktualizovanou prognózu hospodářského růstu jednotlivých světových ekonomik. Oproti své dubnové prognóze citelně přilepšil Rusku. Málokterá jiná ekonomika se dočkala tak výrazného zlepšení odhadového výkonu. Zatímco v dubnu MMF počítal, že Rusko letos vykáže růst 0,7 procenta, nyní už předpokládá, že to bude 1,5 procenta. To je dokonce lepší prognóza, než jakou zveřejnila sama Moskva – ta počítá s letošním růstem ve výši 1,2 procenta.
  • Mezinárodní obchod a D. Trump opět v Bílém domě
    V posledních týdnech významně vzrostla pravděpodobnost, že v Bílém domě bude znovu Donald Trump. Ten prakticky převálcoval všechny konkurenty ve své domovské straně a svět musí reálně počítat s tím, že může porazit svého soka z minulé volby (současného prezidenta USA Joe Bidena). Co by to mohlo znamenat pro mezinárodní obchod, vzácné suroviny nebo ekonomiku?
  • Mezinárodní ostuda pro Česko na stránkách Reuters: ČR záměrně oddaluje odstřižení od ruské ropy, není s to zbavit se návyku na ni, kritizuje Českou republiku komentář nově zveřejněný agenturou Reuters
    Česká republika má potřebnou infrastrukturu, rezervy i přístup k alternativním dodavatelům a mohla by tak eliminovat svůj dovoz ruské ropy. Přesto tak však ani po třech letech od ruské invaze na Ukrajinu neučinila. V kritickém komentáři, který tento týden uveřejnila celosvětově sledovaná agentura Reuters, to uvádí Martin Vladimirov, ředitel pro oblast geoekonomiky bulharského Centra pro studium demokracie.
  • Mezinárodní skupina Axiory hledá do týmu v Brně nového kolegu!
    Mezinárodní skupina Axiory hledá do týmu v Brně kolegu na pozici Account manager / B2B relationship manager. Vlastní zkušenosti...
  • Mezi nejhodnotnějšími značkami světa povážlivě ubývá těch evropských, od roku 2008 klesl jejich počet v první padesátce z 16 na 7. Evropě varovně chybí technologické špičky
    V první padesátce žebříčku BrandZ™ nejhodnotnějších značek světa povážlivě klesá počet zastoupených evropských firem. Mezi lety 2008 a 2019 se jejich počet v první padesátce žebříčku propadl z šestnácti na sedm. Zítra (30. 6.) budou zveřejněny výsledky za rok 2020 a nelze očekávat, že by se pozice evropských firem zlepšila.
  • Mezi potřebou reforem a investičním potenciálem: Německo před volbami
    Německo se nachází v paradoxní situaci: má dostatek zdrojů i odborných znalostí, ale nevhodné rámcové podmínky brzdí růst a komplikují překonání krize. Program hospodářské obnovy je naléhavě zapotřebí. S blížícími se spolkovými volbami stojí za to podívat se na ekonomiku z širší perspektivy a zvážit, co by investoři měli očekávat od budoucí vlády.
  • Meziroční dynamika cen průmyslových výrobců na lokálním dně
    Českou měnu včera opět oslabila nervozita na trzích spojená s blížícím se referendem o brexitu. Koruna vůči euru oslabila o další desetinu procenta, a kurz tak prolomil hranici 27,08 CZK/EUR. Domácí měna se tím pádem dostala na nejslabší úroveň v letošním roce. Ostatní regionální měny zažily smíšené obchodování. Forint mírně oslabil o 0,1 % a zlotý naopak čtvrt procenta přidal.
  • Meziroční dynamika nominálních mezd zvolnila
    Meziroční dynamika mezd v české ekonomice zvolnila ve třetím kvartále ze 7,5 % na 7,1 %. Reálná mzda však díky rychlejšímu odeznívání inflace naopak zvolnila svůj pokles z -2,8 % na -0,8 %. Včerejší čísla jsou přibližně v souladu s poslední prognózou ČNB (+7,0 %), a to i při pohledu do struktury. Rychle rostou mzdy (jak předpokládala centrální banka) v tržních odvětvích v čele se zpracovatelským průmyslem (+8,2 %) a vybranými službami - IT (+9 %) a pohostinství a hoteliérství (+8,8 %). Naopak zaostávají některé netržní služby v čele se školstvím (+3,3 %) a odvětví obchodu a stavebnictví. Pro centrální banku však nakonec budou v tuto chvíli důležitější mzdová vyjednávání směrem k roku 2024.
  • Meziroční dynamika nominálních mezd zvolnila na 7,1 %
    Meziroční dynamika mezd v české ekonomice zvolnila ve třetím kvartále ze +7,5 % na +7,1 %. Reálná mzda však díky rychlejšímu odeznívání inflace naopak zvolnila svůj pokles z -2,8 % na -0,8 %. Dnešní čísla jsou přibližně v souladu s poslední prognózou ČNB (+7,0 %) a to i při pohledu do struktury. Rychleji rostou mzdy (tak jak předpokládala centrální banka) v tržních odvětvích v čele se zpracovatelským průmyslem (+8,2 %) a vybranými službami - IT (+9 %) a pohostinství a hoteliérství (+8,8 %). Naopak zaostávají některé netržní služby v čele se školstvím (+3,3 %) a odvětví obchodu a stavebnictví.
  • Meziroční inflace dále klesá, v červnu dosáhne jednociferných čísel
    Tuzemské spotřebitelské ceny v květnu vzrostly meziročně o 11,1 %, meziměsíčně došlo ke zvýšení o 0,3 %. Náš odhad spolu s odhadem trhu byl mírně nižší s meziroční dynamikou těsně pod 11 %, nejedná se však o významnější odchylku, která by měla potenciál více rozhýbat trh.
  • Meziroční inflace na 8,8 %, ale pozor na meziměsíční přírůstky
    Meziroční inflace klesla z červnových 9,7 % na 8,8 % v červenci, což je v souladu s tržním očekáváním. Meziroční inflace tak od začátku roku bez přestávky dále klesá. Hlavními důvody dalšího poklesu inflace jsou vysoká srovnávací základna a nižší ceny pohonných hmot, které byly během minulého léta na svých historických maximech, zatímco letos jsou o téměř 24 % levnější.
  • Meziroční inflace podle odhadů v květnu klesla na 2,6 procenta
    Meziroční inflace v květnu klesla na 2,6 procenta z dubnových 3,2 procenta, odhadují analytici oslovení ČTK. Za meziročním snížením inflace je především vysoká srovnávací základna z loňského května, uvedli ekonomové. Údaje zveřejní Český statistický úřad ve středu 10. června.
  • Meziroční inflace podle odhadů v únoru stoupla
    Meziroční inflace zřejmě v únoru dále stoupla z lednových 3,6 procenta a přiblížila se ke čtyřem procentům. Vyplývá to z odhadů většiny analytiků oslovených ČTK. Důvodem růstu je zdražování energií nebo zvýšení spotřební daně u alkoholu a tabáku platné od letošního roku. Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci v úterý 10. března.
  • Meziroční inflace po více než roce zpomalila a je možné, že již dosáhla svého vrcholu
    Růst spotřebitelských cen v srpnu dále zpomalil. V meziměsíčním vyjádření činil 0,4 %, po předchozích 1,3 %. Po sezonním očištění růst zpomalil z 1,2 % na 0,8 %. Sezonně očištěná meziměsíční inflace se tak snižovala čtvrtý měsíc v řadě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank