Propad těchto měn, který trval přes 4 roky, zdaleka neodpovídal inflačnímu rozdílu s vyspělými zeměmi. Podle parity kupní síly se tak dostaly na velice levné úrovně. V našem lednovém celoročním výhledu jsme označili měny emerging markets spolu s komoditními měnami za výrazně podhodnocené. Sice není možné přesně ukázat na dno, od kterého se odrazí, z dlouhodobého hlediska se ale již teď ukazuje, že nákup těchto „rizikových“ měn byl rozumnou investicí.
Udržitelnost tohoto stavu ukazuje i vývoj běžného účtu většiny rozvíjejících se ekonomik. Deficitní země (Turecko, Brazílie) dokázaly výrazně narovnat své bilance a přebytkové země (Rusko) o svou pozici nepřišly, takže jejich devizové rezervy zůstávají veskrze stabilní. Brazílie dokonce na chod ekonomiky potřebovala v únoru nejméně prostředků ze zahraničí od srpna 2009 (viz graf).
Vývoj brazilské bilance běžného účtu (v mil. USD):
Do budoucna se nedá čekat, že by se měny emerging markets vrátily až ke svým maximům z let 2008 nebo 2011. Zaprvé od té doby část jejich hodnoty sebrala inflace a za druhé se neočekává, že by se ceny komodit, na jejichž vývozu je většina rozvíjejících se zemí závislá, vydaly v blízké době zpět prudce vzhůru.
Prostor pro růst se ale u většiny měn emerging markets stále počítá na desítky procent. Posílení těchto měn však není jedinou možností, jak na jejich nákupu vydělat. Úrokové sazby, které nabízejí, jsou nastavené mezi 3,75 – 14,25 %, takže i kurzová stagnace s rozumnou pákou dokáže přinést slušné zisky.
Vývoj měnového páru USD/BRL za posledních 10 let:
Atraktivnější jsou měny těch politicky méně rizikových zemí jako mexické peso (MXN) nebo jihoafrický rand (ZAR). Ruský rubl (RUB) nebo turecká lira (TRY) jsou také stále levné, nepředvídatelnost v souvislosti s ruskými vojenskými ambicemi a migrační vlnou z Blízkého východu hraje proti síle fundamentů.
Rizikem je samozřejmě také stále nevyřešená rebalance čínské ekonomiky, jejíž tvrdé přistání by silně zasáhlo nejenom asijské měny. Z toho důvodu je lepší se asijským emerging markets aktuálně vyhnout. Proti nehraje pouze čínská nejistota, ale také fakt, že měny Malajsie, Thajska nebo i Indie si žádným srovnatelně prudkým oslabením jako zbytek rozvojového světa neprošly.
Vývoj měnového páru USD/ZAR za posledních 10 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz