Vývoz ruské ropy
Slovensko a Maďarsko v září dále prudce navýšily dovoz ruské ropy. Od ukrajinských sankcí se přitom čekal efekt přesně opačný, jenže Tataři sankcionovanou ropu nahradili
06.09.2024 Maďarsko a Slovensko nyní počátkem září dramaticky navýšily dovoz ruské ropy jižní větví ropovodu Družba. Ukrajinské sankce na přepravu ruské ropy Lukoilu tedy mají opačný než očekávaný efekt, neboť výpadek v dodávkách ropy Lukoilu více než kompenzuje jiný ruský podnik, Tatněfť. Ten má dokonce blíže samotnému Kremlu než Lukoil, jehož šéf Ravil Maganov v létě 2022 zemřel po pádu z nemocničního okna. Vedení Lukoilu se dokonce v prvních dnech po invazi, zahájené v únoru 2022, vyslovilo pro rychlé ukončení války, což je na ruské poměry nezvyklé a zřejmě se stalo osudným nejen Maganovovi, leč i několika dalším členům jeho vedení podniku, kteří skonali krátce po něm.
Rusko zvýšilo vývoz ropy po moři
12.03.2024 Vývoz ropy z Ruska po moři se výrazně zvýšil a v týdnu do 10. března se dostal na letošní maximum 3,7 milionu barelů denně. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Více se vyváží hlavně z klíčového tichomořského přístavu Kozmino, kde nakládku v předchozím týdnu brzdilo nepříznivé počasí. Nárůst za jediný týden tak činí 590.000 barelů denně. Vývoz ropy z Ruska podléhá sankcím, které na Moskvu za vojenskou invazi na Ukrajinu uvalily západní státy.
Ropa brent nad 100 USD?
14.08.2023 Cena ropy na trhu roste 6 týdnů v řadě, ropa brent tak z červnového dna kolem 68 USD za barel vystoupala až o 20 dolarů výše. To i přesto, že snížení kreditního ratingu USA a nepříliš uspokojivé hospodářské výsledky amerických společností spustily výprodeje na amerických trzích. Co stojí za růstem cen ropy? A jak dlouho může pokračovat?
Ministr: Rozpočtový deficit Ruska se letos může prohloubit na 2,5 procenta HDP
25.07.2023 Rozpočtový deficit Ruska se v letošním roce může prohloubit na 2,5 procenta z loňských 2,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). V rozhovoru, který dnes publikoval web Argumety i fakty, to řekl ministr financí Anton Siluanov. Moskva se potýká s vysokými náklady na válku na Ukrajině, takže díra ve veřejném rozpočtu může být nakonec větší, než vláda plánovala, uvedla agentura Reuters.
Komodity: Ceny ropy po předchozím růstu na závěr týdne klesají
14.07.2023 Ceny ropy na závěr týdne klesají. Americký dolar posílil a obchodníci s ropou se rozhodli realizovat zisky z předchozího silného růstu. Za celý týden si však oba kontrakty připisují zisk.
Pohonné hmoty v Česku zdraží. Rusové totiž razantně omezují svůj vývoz ropy a v tandemu se Saúdskou Arábií dále omezí těžbu
13.07.2023 Cena benzínu v ČR v uplynulém týdnu stagnovala, nafta nepatrně zdražila. V příštích sedmi dnech se čeští řidiči musí připravit na zdražení v rozsahu 20 až 30 haléřů na litr. Stoupá totiž jak cena ropy na světových trzích, tak cena velkoobchodně prodávaných paliv na surovinové burze v Rotterdamu.
Ruský rozpočet se za pololetí propadl do schodku
07.07.2023 Ruský rozpočet vykázal za prvních šest měsíců letošního roku schodek 2,6 bilionu rublů (623,6 miliardy Kč), loni byl naopak v přebytku 1,48 bilionu rublů. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo financí. Státní pokladnu vyčerpávají značené výdaje na podporu vojenské operace na Ukrajině a západní sankce na vývoz ruské ropy. Agentura Reuters ale upozornila, že v červnu se rozpočet výrazně zlepšil, protože klesly výdaje a příjmy se zvýšily, což Moskvě pomohlo v jejím úsilí o získání kontroly nad financemi.
IEA: Vývoz ruské ropy byl v březnu navzdory sankcím nejvyšší za tři roky
14.04.2023 Vývoz ruské ropy navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední tři roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
14.04.2023 1) Vývoz ruské ropy navzdory západním sankcím dosáhl v březnu maxima za poslední tři roky, respektive od dubna 2020. Tržby, které Moskva z prodeje suroviny získává, ale zůstávají mnohem nižší než loni. Ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu o tom dnes informovala Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Rusko letos bude přicházet o 200 miliard korun měsíčně jen kvůli zastropování cen ropy a ropných produktů v režii Západu. Už v prosinci přitom Kreml měl historicky nejhlubší rozpočtový schodek
11.01.2023 Rusko bude letos kvůli embargu EU a zastopování cen ropy a ropných produktů přicházet v přepočtu o zhruba 200 miliard korun měsíčně. Vyplývá to z výpočtu finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší.
Putin zakázal vývoz ruské ropy do zemí, které uplatňují cenový strop
27.12.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. V případě exportu ropy vstoupí zákaz v platnost na začátku února a bude platit pět měsíců. U ropných produktů by ruská vláda mohla stanovit pozdější začátek platnosti zákazu, uvedla agentura Reuters.
Rusko podle Putina hodlá přeorientovat vývoz energií z EU k novým partnerům
15.12.2022 Rusko hodlá přeorientovat vývoz svých energetických surovin na perspektivnější partnery, než je Evropská unie, a to na rychle rostoucí trhy v Asii, na Blízkém východě, v Latinské Americe a v Africe, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v dnešním projevu vysílaném televizí. Rusko se potýká s dopady západních sankcí, které mají Moskvu přimět k ukončení války proti Ukrajině.
Komodity: Ropa po čtyřdenním propadu mírně roste díky nadějím na růst čínské poptávky
08.12.2022 Ceny ropy po čtyřdenním propadu mírně rostou díky nadějím na růst čínské poptávky. Ropě pomáhají i zprávy o zdržení některých tankerů s ruskou ropou.
Šéf IEA: Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize
25.10.2022 Svět zasáhla první skutečně globální energetická krize. Na konferenci v Singapuru to dnes prohlásil výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Napjatá je podle něj především situace na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG), poukázal ale i na velké producenty ropy, kteří snižují těžbu. Svět se podle něj i přes cenové stropy neobejde bez ruské ropy.
Japonsko stále dováží ropu z Ruska
16.09.2022 Japonsko minulý měsíc vykázalo rekordní obchodní schodek 19,7 miliardy dolarů, protože vyšší ceny energií a prudký pokles jenu vytlačily hodnotu dovozu na historicky nejvyšší úroveň. Již třináctý měsíc v řadě Japonsko v srpnu více dovezlo, než vyvezlo. Dovoz energie z Blízkého východu tvořil zhruba polovinu deficitu země. Analytici tvrdí, že slabší jen způsobuje zvýšení dovozních cen v důsledku prudce rostoucích cen energií.
Červencová inflace byla o 1,32 procentního bodu nižší, než odhadovala ČNB
10.08.2022 Červencová meziroční inflace byla o 1,32 procentního bodu nižší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v srpnové prognóze. Nejvýrazněji se na tom podílely ceny potravin, v menší míře pak jádrová inflace, regulované ceny a ceny pohonných hmot, uvedla dnes ředitelka odboru měnové politiky ČNB Dana Hájková. Meziroční inflace v Česku v červenci stoupla na 17,5 procenta. To je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993.
Červnová inflace byla o 2,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB
13.07.2022 Červnová meziroční inflace byla o 2,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v květnové prognóze. Důvodem byl především větší než očekávaný růst jádrové inflace, což je inflace očištěná o sezonní vlivy, a růst cen potravin a pohonných hmot, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v Česku v červnu stoupla na 17,2 procenta. To je nadále nejvyšší hodnota od prosince 1993.
Komodity: Ceny ropy zvrátily počáteční růst způsobený zprávou o zásobách a klesají
29.06.2022 Ceny ropy zvrátily počáteční růst způsobený zprávou o stavu zásob a klesají. Údaje o poklesu zásob ve Spojených státech nejprve posílily obavy o dodávky na trhy, nakonec však na trhu převážily obavy o poptávku kvůli slabšímu výkonu globální ekonomiky.
Summit G7 se postavil za Ukrajinu a připravuje další protiruské sankce
27.06.2022 Šéfové států a vlád skupiny velkých světových ekonomik G7 se dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně postavili za Kyjev, který přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi. Slíbili, že Ukrajina si rozhodne o své budoucnosti výhradně sama, a zároveň ohlásili další vystupňování tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj státníky požádal o další zbraně a další protiruské sankce. Podle USA už G7 další odvetná opatření připravuje, cílit mají mimo jiné na ruský zbrojní průmysl a možná i na vývoz ruské ropy.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
27.06.2022 1) Skupina velkých světových ekonomik G7 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a plně se v konfliktu postavila za Kyjev. V prihlášení Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA slíbily Ukrajině podporu, dokud to bude třeba, a zároveň bránící se zemi ujistily, že si o své budoucnosti včetně budoucí mírové smlouvy rozhodne výhradně sama. Státy G7, jejichž jednání se účastní i Evropská unie, také požadují potrestání všech odpovědných za válečné zločiny.
Země G7 podle USA chystají další protiruské sankce
27.06.2022 Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. Dnes to na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.
Čína a Indie nakupují více ruské ropy
15.06.2022 Rusko minulý měsíc předběhlo Saúdskou Arábii a stalo se druhým největším dodavatelem ropy pro Indii. Průměrný denní vývoz ruské ropy do Indie je podle údajů 819 000 barelů, v porovnání s "ubohými" 277 000 barely denně v dubnu.
Květnová inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB
10.06.2022 Květnová meziroční inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v nové květnové prognóze. Důvodem byl především větší než očekávaný růst jádrové inflace, což je inflace očištěná o sezonní vlivy, a cen pohonných hmot. Ceny potravin a regulované ceny byly ve srovnání s jarní prognózou jen mírně vyšší, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v Česku v květnu stoupla na 16 procent. To je nejvyšší hodnota od prosince 1993.
Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu v nejhorší čas, ropa prudce zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde o 230 miliard korun ročně, vítězem situace je Indie a Čína
31.05.2022 Lídři EU se včera pozdě večer v Bruselu dohodli na embargu na námořní dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ropu budou embargovat do šesti měsíců od vstoupení opatření v platnost, ropné produkty do osmi měsíců. To znamená, že v období do začátku příštího roku se EU odstřihne od zhruba dvou třetin dodávek ruské ropy (Bulharsko má výjimku a delší čas na odstřižení se od ruské ropy, přepravované po moři; další výjimku má Chorvatsko). Takový krok právě teď citelně přispívá k růstu cen ropy na světových trzích.
Indie nakupuje ruskou ropu
21.03.2022 Vývoz ruské ropy do Indie se od začátku března 2022 kvůli sankcím zvýšil. Průměrný denní objem nákupů ruské ropy v Indii činí 360 000 barelů denně. Tento objem je čtyřnásobkem denního objemu nakoupeného v loňském roce.
Ceny ropy prudce klesají kvůli jednání Ukrajiny s Ruskem a covidu-19 v Číně
14.03.2022 Ceny ropy dnes výrazně klesají. Investoři vkládají naděje do diplomatického jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o ukončení konfliktu. Trhy také vyděsil prudký nárůst počtu nových nákaz koronavirem v Číně.
Související klíčová slova:
Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Inflace | Deflace | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | G20 | Evropská unie | HDP | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Polsko | Turecko | Analytik | Ceny ropy | Ropa Brent | Ropa WTI | Poptávka | Recese | Daně | Politika | Export | Import | Spotřebitelské ceny | Rozpočtový deficit | Hospodářství | Sazby | Akcie | Americký dolar | Bloomberg | Bod | Centrální banka | Centrální banky | Dolarový index | Ekonomika | Fed | G7 | Investice | Komodity | Korekce | MT4 | Marže | Měna | Pozice | Riziko | Ropa | Schodek rozpočtu | Trading | Trend | Zlato | ČNB | Časový rámec | Česká národní banka | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Obchodování | Evropa | Cena ropy | Americký prezident | Americká lehká ropa | Investoři | Produkce ropy | Fond | EU | Vývoj ceny | Zasedání Fedu | Ekonom | Zisk | Ropný trh | Ceny komodit | Panika | Výsledky | Bohatství | IEA | Financování | Lukáš Kovanda | Mezinárodní měnový fond | Zásoby ropy | Obchodníci | Aktivum | Index | Analytika | Analýzy | Banka | Brent | Cena | Cena ropy brent | Cena ropy na světových trzích | Dolar | Dolary | Graf | Hrubý domácí produkt | Investiční | Investiční doporučení | Investiční poradenství | Investing | ISM | Jádrová inflace | JP Morgan | Maďarsko | Markets | Meziroční inflace | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | Ruská měna | Trh | Volatility | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | Vývoj inflace | WTI | Země EU | Zemní plyn | Zprávy | Zisky | Benzín | Indie | Ministerstvo financí | ROCE | Itálie | Spojené státy | CMC Markets | Vybírání zisků | Černé zlato | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Světové ekonomiky | Komise | 1 milion | Burze | DPA | Again Capital | Investing.com | Členové OPEC | PVM | Dovoz ropy | Ministr financí | Hospodářské výsledky | Zvyšování úrokových sazeb | Energie | Kč/EUR | Rosněfť | Agentura Reuters | Vývoj ceny ropy WTI | Lídři | Firmy | Vladimir Putin | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Kryptoměny | Ztráty | Saúdská Arábie | Výhled | Summit G7 | Krize | Světové trhy | Inflace v Česku | Snížení úrokových sazeb | Mezinárodní agentura pro energii (IEA) | Přebytek ropy | Příjmy | ČTK | Země G7 | Skupina G7 | Členské země EU | Hlavní ekonom | Očekávání | Purple Trading | Protiruské sankce | NEST | OPEC+ | Podniky | Prognóza ČNB | Obchodníci s ropou | Posílení kurzu | Ruská centrální banka | Silnější dolar | Dodávky ropy | Pokles cen ropy | Výsledky amerických společností | Růst cen ropy | Ceny pohonných hmot | Volný čas | Pokles cen | Výkonný ředitel | Šéfové států | Pohonné hmoty | Poptávka po ropě | Pohonné hmoty v Česku | Očekávaný růst | Vývoz ropy | Trinity Bank | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | Trinity | LNG | Objem | Obchod | Čínský export | Růst spotřebitelských cen | Zdražování pohonných hmot | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | Předseda představenstva | Růst cen | Skupina OPEC+ | Ukrajina | Miliardy | Vicepremiér | Zveřejněná data | Financovat | Průmysl | Rostoucí náklady | Ceny potravin | Rozvoj | Zdražování | Problémy | NAFTA | Prognózy | Ruská ropa | Státy EU | Předseda Evropské rady | Charles Michel | Plyn | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | Centrální banky USA | Nord Stream | Úroky | Měnové politiky | Předseda | Kupní síla | Ředitelka | TASS | Americké vlády | Bydlení | Ztráta | Miliardy korun | Zasedání měnového výboru | Ceny ropy dnes | Von der Leyenová | Poradenství | Podnik | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Růst cen potravin | Veřejné finance | Analytička | Meziroční růst spotřebitelských cen | Ceny energií | Prognózy ČNB | Komunikace | Prezident | Trhy | Ursula von der Leyenová | Pokles | Situace | Meziroční růst | Pandemie | Boeing | Lehká ropa WTI | Úsilí | Výdaje | Zrychlení růstu | Rekordní hodnoty | SEC | Zdražování ropy | Organizace zemí vyvážejících ropu | COVID-19 | Prohlášení G7 | Vývoj | Lídři EU | Prudký pokles | Deficit státního rozpočtu | Olaf Scholz | Pokles vývozu | Anton Siluanov | Rozkolísaný | Tiskové agentury | Přísná opatření | Domácnosti | Výrobce letadel | Další růst | Růst | Šéf IEA | Globální poptávka po ropě | Fatih Birol | Platební neschopnosti | Bulharsko | Ekonomiky | Slovensko | Války | Schodek | Organizace | Deficit veřejných financí | Obchodní schodek | Afrika | Údaje | Skupina OPEC | Ropný průmysl | Ruské podniky | Prezident Vladimir Putin | Spirit AeroSystems | Alexandr Novak | Cena benzínu | Petr Král | ČNB Petr Král | USD za barel | CMC | Posílení | Výrobce letadel Boeing | Joe Biden | 737 MAX | Ministerstvo hospodářství | Blízký východ | Latinská Amerika | Dovoz | Vývoz | Zdražení ropy | Obchodní přebytek | Bezpečnost | Kontrakce | Členské země | Ruské ministerstvo financí | Omezení produkce | Cena ruské ropy | Argentina | JDE | Unie | ČR | Lukoil | Kommersant | Květnová inflace | Globální poptávka | Světová poptávka po ropě | Covid | Banka JP Morgan | Červnová inflace | Chorvatsko | Ceny | Spotřební daně | John Kilduff | Výzkumy | Indonésie | Společnost Rosněfť | Ruská vláda | Zdanění | Mezinárodní agentura pro energii | Objem exportu | Diverzifikovat | Ropovody | Biden | Centrální banky USA (Fed) | Měnový fond | Embargo | Mluvčí Bílého domu | Nařízení | Dillí | Životní prostředí | Stimulační balíček | Počasí | Utažení měnové politiky | Tržby z prodeje | Zásoby ropy ve Spojených státech | Situace na trhu | Obavy o poptávku | Giovanni Staunovo | UBS Giovanni Staunovo | Jen Psakiová | Prezident Joe Biden | Americký prezident Joe Biden | Světová poptávka | Výrazný růst | Suezský průplav | Data o inflaci | Ceny ropy Brent | Nezaměstnanost mladých | Cíle | Senegal | Významné zprávy | Technologie | Odvětví | Suez | Bilion | Červencová inflace | Červencová meziroční inflace | Sekce měnové | Asijské země | Jihoafrická republika | Společnosti | Opatření | Dna | ANO | Ruský rozpočet | Reakce centrální banky | Energetická krize | Zdražování potravin | Dmitrij Peskov | Prodeje ropy | Obilí | Pozornost | Ruský prezident | Česká národní banka (ČNB) | Podmínky na trhu | Společnost | Průmyslový sektor | Družba | TIM | Omikron | 3М | Kazachstán | Nepříznivé počasí | Mluvčí Kremlu | Miliardy USD | Petr Lajsek | Ruský plyn | Válka na Ukrajině | Omezení dodávek | Snížení daně | Pozitivní výsledky | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Sankce | Sankce vůči Rusku | Ruský prezident Vladimir Putin | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ukrajinská krize | Kyjev | Evropský blok | Energetické technologie | Invaze | Narušení dodávek | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Ukončení války | Snížení spotřební daně | Bolševické revoluce | Západní sankce | Tina Tengová | Analytička CMC Markets | Ruský vicepremiér | Ruský vicepremiér Alexandr Novak | Sankce uvalené na Rusko | Německý kancléř | Německý kancléř Olaf Scholz | Kancléř Olaf Scholz | Zelenskyj | Dovoz ruské ropy | Útok ruských vojsk na Ukrajinu | Útok ruských vojsk | Vývoz obilí | Embargo EU na ruskou ropu | Embargo EU | Šéfové | Ruská federace | Cenový strop | Marketingová komunikace | Cenový strop na ruskou ropu | Největší kryptoměny | Upozornění | Zastropování cen | Cenové stropy | Barel ruské ropy | Ruské ropy | Globální energetická krize | Jaký je výhled? | Budapešť | Zavedení cenového stropu | Strop na ruskou ropu | Západní země | Ruský export | Skupina ekonomicky vyspělých zemí | Rozpočtový deficit Ruska | Výprodeje | Vklady | Asie | Vysoké úrokové sazby | Závazek | Etheru | Ruské ministerstvo hospodářství | Akcie JP Morgan | Objem dodávek ruské ropy | Náklady na půjčky | Letošní maximum | Velké problémy | Vice | Západní státy | ProCent | Deficit Ruska | Suroviny | Léto
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot