Pátek 06. září 2024 19:20
reklama
CapXmaster
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new

Slovensko a Maďarsko v září dále prudce navýšily dovoz ruské ropy. Od ukrajinských sankcí se přitom čekal efekt přesně opačný, jenže Tataři sankcionovanou ropu nahradili

06.09.2024 17:03  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Maďarsko a Slovensko nyní počátkem září dramaticky navýšily dovoz ruské ropy jižní větví ropovodu Družba. Ukrajinské sankce na přepravu ruské ropy Lukoilu tedy mají opačný než očekávaný efekt, neboť výpadek v dodávkách ropy Lukoilu více než kompenzuje jiný ruský podnik, Tatněfť. Ten má dokonce blíže samotnému Kremlu než Lukoil, jehož šéf Ravil Maganov v létě 2022 zemřel po pádu z nemocničního okna. Vedení Lukoilu se dokonce v prvních dnech po invazi, zahájené v únoru 2022, vyslovilo pro rychlé ukončení války, což je na ruské poměry nezvyklé a zřejmě se stalo osudným nejen Maganovovi, leč i několika dalším členům jeho vedení podniku, kteří skonali krátce po něm.

Nicméně, Kyjev sice sankcionuje Lukoil, ale Tatněfť poněkud překvapivě nikoli, což právě Budapešti a Bratislavě umožňuje ještě navýšit svůj odběr ruské ropy. Maďarsko jí v prvních zářijových dnech dováželo v průměru 9300 tun denně, zatímco v srpnu byl denní průměr 5500 tun. Dovoz ruské ropy na Slovensko stoupl od 1. do 4. září také, a to o 17 procent v porovnání se srpnovým průměrem, tedy na 18 300 tun denně, vyplývá z dnes zveřejněných dat agentury Bloomberg.

Vývoz ruské ropy na Slovensko a do Maďarska je poměrně vysoký prakticky po celé letošní léto, což je nečekané.  Už letos v červenci Slovensko dováželo několikanásobně více ruské ropy než v předchozích měsících (viz graf Bloombergu níže). Ve velkém ruská ropa dále proudila také do Maďarska. Nenastal tedy sebemenší výpadek v dodávkách, přestože Budapešť i Bratislava varovaly, že u nich doma může nastat palivová krize.

Kyjev ovšem s platností od začátku července zpřísnil své sankce na Lukoil, nikoli však na další ruské podniky, které Družbou ropu přepravují, jako je právě Tatněfť či Kremlem přímo ovládaná společnost Rosněfť.

Ovšem i špičky Taťněfti jsou v úzkém napojení na Kreml. Vždyť její předseda představenstva, Rustam Minnichanov, je současně hlavou státu Tatarstán, oddaný Vladimiru Putinovi. Tatněfť má i své kořeny v Tatarstánu. Její zmíněný šéf je sunnitský muslim, i celý podnik tak těží ze své blízkosti islámskému světu.

Přes Ukrajinu tedy navzdory sankcím vůči Lukoilu v létě proudí do Maďarska a na Slovensko celkově více ruské ropy, právě díky Kremlu oddaným Tatarům.


Lukáš Kovanda
Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Slovenská ekonomika se vyhnula v závěru loňského roku poklesu
    Podle předběžného odhadu vzrostl slovenský HDP ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 o 0,2 % a meziroční pokles dosáhl „pouze" 2,7 %. Ačkoliv statistický úřad nezveřejnil další podrobnosti, jeho komentář poukazuje na dobrou výkonnost automobilového průmyslu, stavebnictví a pozitivní příspěvek čistých exportů k růstu. To je ostatně nejen na Slovensku zásadním rozdílem oproti jarní vlně pandemie, kdy velkou část průmyslu postihly uzavírky.
  • Slovenská šedá labuť
    Riziko klesáPočas dnešného rána sme na...
  • Slovenská továrna Volkswagenu kvůli nedostatku součástek přerušila výrobu
    Bratislavská továrna automobilky Volkswagen v úvodu tohoto týdne přerušila výrobu vozidel, a to kvůli nedostatku součástek, který zaznamenala i v souvislosti se situací ve válkou zasažené Ukrajině. S odvoláním na vyjádření továrny o tom dnes informovala slovenské média. Volkswagen montuje na Slovensku sportovně-užitková (SUV) vozidla, včetně modelu Škoda Karoq, a také malá městská auta.
  • Slovenské domácnosti sa zadlžujú najrýchlejšie v EÚ
    Pred troma týždňami som v komentári Beblavý chce oklieštiť nezávislosť NBS písal o tom, že vyňať mladé rodiny z plánovaného zvýšenia minimálnej spoluúčasti na hypotékach nie je práve najlepší nápad. A to z toho dôvodu, že Slovensko sa vstupom do eurozóny vzdalo možnosti stanovovať si samo úrokové sadzby a týmpádom reagovať na vývoj v domácej ekonomike. Teda najmä na vývoj trhu s bývaním.
  • Slovenské dráhy koupí od Škody Transportation a ŽOS Trnava vlaky za 2 mld.
    Slovenský národní dopravce Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) dnes podepsal smlouvu o nákupu devíti nových elektrických vlakových jednotek za 76,28 milionu eur (1,94 miliardy Kč) s konsorciem firem Škoda Transportation a ŽOS Trnava. ČTK o tom dnes informovala ZSSK. Součástí smlouvy je také opce na dalších 11 souprav. Konsorcium uspělo ve veřejné soutěži a ZSSK už v srpnu oznámila, že s ním uzavře smlouvu.
  • Slovenské ekonomice hrozí kvůli nákladům na elektřinu kolaps, řekl Heger
    Slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na elektřinu kolaps, řekl britskému ekonomickému listu Financial Times (FT) slovenský premiér Eduard Heger. Obrovský nárůst cen po ruské invazi na Ukrajinu by podle něj mohl slovenskou ekonomiku zlikvidovat, pokud Bratislava nezíská z Bruselu podporu v řádu miliard eur. FT označil jeho slova za dosud nejostřejší vyjádření představitele unijní země k dopadům globální energetické krize.
  • Slovenské platy rastú rýchlejšie ako české. Môžeme očakávať húfny návrat Slovákov domov?
    Mzdy na Slovensku rastú rýchlejším tempom ako v susednom Česku, takže záujem našincov pracovať u našich západných susedov klesá. Objavuje sa tiež trend, keď Slováci prejavujú záujem vrátiť sa naspäť na Slovensko, pretože dokážu vo svojom odbore nájsť dobre platenú prácu.
  • Slovenské strany před volbami tají, jak se popasují se schodkem veřejných financí, který je nejvyšší v EU. Slibují hory doly, ale neříkají, kde na to vezmou
    Slovensko má letos vykázat nejvyšší deficit veřejných financí ze zemí EU, přesahující šest procent HDP, a Evropská komise předpokládá, že na toto nelichotivé prvenství země naváže i příští rok. „Slovensko si každé šesté euro veřejných výdajů musí půjčovat,“ konstatuje tamní ekonomický think-tank INESS. Strany, které v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku uspějí a vytvoří vládu, se tak budou muset předně popasovat právě s problémem vysokých deficitů. Bez výrazných škrtů to nakonec nepůjde.
  • Slovenské strany před volbami zatajily, jak se popasují se schodkem veřejných financí, který je nejvyšší v EU. Slibují hory doly, ale neříkají, kde na to vezmou
    Slovensko má letos vykázat nejvyšší deficit veřejných financí ze zemí EU, přesahující šest procent HDP, a Evropská komise předpokládá, že na toto nelichotivé prvenství země naváže i příští rok. „Slovensko si každé šesté euro veřejných výdajů musí půjčovat,“ konstatuje tamní ekonomický think-tank INESS. Strany, které v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku uspějí a vytvoří vládu, se tak budou muset předně popasovat právě s problémem vysokých deficitů. Bez výrazných škrtů to nakonec nepůjde. Jenže slovenský stát zaměstnává 430 tisíc lidí. A škrtání by se neblaze dotklo nejen mnohých z nich, ale samozřejmě i jejich rodin. Proto slovenští politici před volbami kolem škrtání našlapují jen velmi potichu, pokud tedy vůbec.
  • Slovensko a euroval
    Róbert Fico tvrdí, že euroval bude schválen&amp...
  • Slovensko a voľby
    Fico sa dohodol s koalíciou... Predčasné voľby bud&uac...
  • Slovensko BrExit zvládne v pohode, tak ako ruské sankcie
    Už viackrát som prirovnával dopad BrExitu na EÚ k dopadu poklesu exportov do Ruska. V prípade Ruska to bolo jednak kvôli sankciám, avšak ešte väčšiu úlohu zohral prepad ruského rubľa, ktorý klesol spolu s cenami ropy. To výrazne predražilo európske exporty, z ktorých väčšina nebola pod sankciami, a ruské subjekty si ich nemohli dovoliť. V eurozóne následne klesla dôvera v podnikovej sfére, firmy znížili investície, na trh práce sa to však neprenieslo, a keďže sa neprepúšťalo, tak domácnosti míňali ďalej a udržali ekonomiku eurozóny nad vodou, ktorá sa s prepadom exportov do Ruska časom vyrovnala. To isté očakávam aj teraz.
  • Slovensko by malo stimulovať agresívnejšie
    Počet nových prípadov koronavírusu postupne začína rásť už aj v Európe. Tzv. druhá vlna nákazy predstavuje obrovské riziko pre obnovenie hospodárskeho rastu, pretože oživenie je ovplyvnené uvoľnením blokovacích opatrení, čo by sa mohlo na vlne nárastu nových prípadov prinajmenšom spomaliť.
  • Slovensko dokládá, že přijetí eura má na rating dané země převážně negativní vliv. V „korunovém“ Česku se rating stále zlepšuje, na Slovensku po přijetí eura zhoršuje, stejně jako v dalších hned deseti zemích eurozóny
    Páteční zhoršení ratingu Slovenska agenturou Fitch na nejhorší úroveň za posledních více než 18 let dokládá, že přijetí eura má na rating dlouhodobě převážně negativní vliv. Vždyť z 20 zemí eurozóny se v době, po kterou eurem platí, zhoršil rating dle Fitche hned 11 z nich (tedy 55 %). Přitom ze sedmi zemí EU, které eurem naopak neplatí, se rating nezhoršil žádné (tedy 0 %). Alespoň tedy v období od vzniku eura, čili od 1. 1. 1999. Hned šesti z těchto sedmi zemí (Dánsku, Švédsku, Česku, Polsku, Bulharsku a Rumunsku) se rating zlepšil, v případě jedné – Maďarska – je nyní shodný jako právě 1. 1. 1999.
  • Slovensko má vyšší inflaci než Česko a bude tomu tak nejspíše i po celý letošek a v příštích letech. Kvůli přijetí eura totiž Slovensko nemůže s inflací bojovat účinněji
    Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů slovenských statistiků činila v červnu meziroční inflace na Slovensku 10,8 procenta, zatímco v Česku dle ČSÚ jen 9,7 procenta. V obou zemích se ovšem inflace snižuje. Takzvaná harmonizovaná inflace činila na Slovensku v červnu dle předběžných údajů Eurostatu, resp. ČSÚ 11,3 procenta, zatímco v Česku 11,2 procenta. Harmonizovaná inflace, kterou sleduje Eurostat, je preferovaná z hlediska mezinárodního srovnání.
  • Slovensko má vyšší inflaci než Česko a podle Bloombergu ji výrazně vyšší bude mít už po celý letošek a i v letech 2024 a 2025. Kvůli přijetí eura totiž Slovensko nemůže s inflací bojovat účinněji
    Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle dnes zveřejněných údajů činila v květnu inflace na Slovensku 11,9 procenta, zatímco v Česku jen 11,1 procenta. V obou zemích se ovšem inflace snižuje.
  • Slovensko mění ruský plyn za americký. Jde o malou revoluci v tamním plynárenství
    Slovensko od příštího roku začne historicky vůbec poprvé dovážet plyn ze severu, a to prostřednictvím nedávno dokončené předávací stanice Výrava na hranicích s Polskem. Půjde o plyn, který ve zkapalněné podobě doputuje, zejména z USA, do Litvy. V tamním regasifikačním zařízení polského podniku Orlen bude přeměněn ze zkapalněné podoby zpět do svého přirozeného skupenství, aby se plynovodem vydal přes Polsko právě do Výravy.
  • Slovensko neschválilo euroval
    Slovenský parlament podľa očakávania neschválil...
  • Slovensko opět na inflačním chvostu eurozóny
    Evropská centrální banka dnes zveřejnila konečné údaje o inflaci podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) v Evropské unii. Inflace měřená HICP v eurozóně dosáhla v srpnu 5,2 %, což je mírný pokles oproti červencové hodnotě 5,3 %. Největší obavy tak stále vyvolávají ceny potravin, které meziročně vzrostly o 10,3 %. Na druhé straně začínají opět výrazně růst ceny v dopravě v důsledku vysokých cen pohonných hmot. Jediným deflačním segmentem je bydlení, elektřina a plyn, který meziročně klesl o 0,7 %.
  • Slovensko, Rakousko i Maďarsko mohou přijít o ruský plyn, bojí se obchodníci, a to kvůli dnešnímu výpadu ukrajinských vojsk do ruského pohraničí
    Cena plynu v EU roste na letošní maximum, české domácnosti neprohloupí, když jeho cenu zafixují až na dva roky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Open
AVAFX
FX Global
reklama
CapXmaster