Šéfové států
EU je připravena na spolupráci s USA ohledně Ukrajiny i Blízkého východu
08.11.2024 Evropská unie je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela připravena spolupracovat se Spojenými státy, zejména pokud jde o Ukrajinu či situaci na Blízkém východě, ale také v oblasti obchodu a bezpečnosti. Michel to uvedl po skončení dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Na tiskové konferenci vystoupil společně se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který setkání hostil.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
17.04.2024 1) V Bruselu dnes večer začíná mimořádný summit EU, na kterém budou šéfové států a vlád řešit zejména situaci na Ukrajině, na Blízkém východě, vztahy s Tureckem a ve čtvrtek pak i konkurenceschopnost Evropské unie. Česko bude na jednání zastupovat premiér Petr Fiala, který do Bruselu míří rovnou z cesty do Spojených států. Summit začíná večeří a lídři se ještě před jeho zahájením setkají na slavnostní recepci pořádané belgickým králem Philippem. Premiér Fiala má ještě předtím v plánu jednat v sídle NATO se šéfem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem, nizozemským premiérem Markem Ruttem a dánskou předsedkyní vlády Mette Frederiksenovou.
V Bruselu začíná summit EU, bude jednat o Blízkém východě a Ukrajině
17.04.2024 V Bruselu dnes večer začíná mimořádný summit EU, na kterém budou šéfové států a vlád řešit zejména situaci na Ukrajině, na Blízkém východě, vztahy s Tureckem a ve čtvrtek pak i konkurenceschopnost Evropské unie. Česko bude na jednání zastupovat premiér Petr Fiala, který do Bruselu míří rovnou z cesty do Spojených států. Summit začíná večeří a lídři se ještě před jeho zahájením setkají na slavnostní recepci pořádané belgickým králem Philippem. Premiér Fiala má ještě předtím v plánu jednat v sídle NATO se šéfem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem, nizozemským premiérem Markem Ruttem a dánskou předsedkyní vlády Mette Frederiksenovou.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.04.2024 1) Česká národní banka (ČNB) uložila společnosti Bestpay pokutu dva miliony korun a odebrala jí povolení k činnosti platební instituce. Společnost podle ČNB porušila pravidla zákona o platebním styku a zákona proti praní špinavých peněz, když neprováděla kontrolu klientů při prováděných transakcích. Pravomocné rozhodnutí zveřejnila centrální banka na svých internetových stránkách.
Summit EU bude řešit Ukrajinu, Blízký východ a konkurenceschopnost EU
16.04.2024 Původně se měli šéfové států a vlád Evropské unie na svém mimořádném summitu, který začne ve středu v Bruselu, zabývat pouze konkurenceschopností EU a vztahy s Tureckem, množství témat ale vzhledem k dění ve světě začalo postupně narůstat. Unijní lídři se tak budou během dvoudenního jednání zabývat i situací na Ukrajině, nedávným íránským útokem proti Izraeli a budou rovněž debatovat o ruském vměšování do dění v EU. Česko bude na jednání zastupovat premiér Petr Fiala.
Lídři EU na summitu potvrdí další vojenskou pomoc Ukrajině, říká návrh závěrů
30.01.2024 Šéfové států a vlád Evropské unie na mimořádném summitu v Bruselu, který se uskuteční ve čtvrtek 1. února, zopakují své odhodlání nadále poskytovat Ukrajině vojenskou podporu. Vyplývá to z návrhu textu závěrů summitu, ke kterým se ale stále ještě vyjadřují jednotlivé země, takže se mohou změnit.
Maďarsko je otevřené použití peněz z rozpočtu EU na pomoc Kyjevu, uvedl poradce
29.01.2024 Maďarsko je otevřeno tomu, aby EU na plánovanou pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč) použila peníze ze svého rozpočtu. Na sociální síti X to napsal Balázs Orbán, poradce maďarského premiéra Viktora Orbána. Maďarsko chce ale podle něho mít možnost své rozhodnutí později změnit.
Summit EU čeká debata o vztazích s Čínou a další dohady o migraci
30.06.2023 Debata o tom, jak vyvážit obchodní a bezpečnostní zájmy ve vztazích s Čínou, čeká dnes lídry zemí Evropské unie během druhého dne bruselského summitu. Bavit se budou také o podpoře ekonomik vyrovnávajících se s inflací či mohutnými subvencemi ze strany USA nebo Číny. Na stole budou mít znovu i téma migrace, na jehož společných závěrech se nedokázali shodnout ve čtvrteční sedmihodinové debatě.
Summit EU se shodl na podpoře zelené a digitální ekonomiky
24.03.2023 Evropská unie by měla usnadnit povolování ekologicky čistých a digitálních projektů a investovat do snížení své závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí. Na závěr prvního dne summitu se na tom včera shodli prezidenti a premiéři unijních států v debatě o posílení jednotného trhu a konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v době mohutných státních subvencí Spojených států a Číny. Členské státy by podle přijatých závěrů měly pracovat na tom, aby se na území EU vyrábělo více obnovitelných technologií a těžilo, zpracovávalo a recyklovalo více strategických surovin.
Summit G7 podpořil Ukrajinu, slíbil protiruské sankce a věnoval se klimatu
28.06.2022 Další rozhodná podpora Ukrajiny, větší politický a ekonomický tlak na Rusko, důraznější ochrana klimatu a také výzva Číně, aby dodržovala lidská práva - to jsou hlavní výsledky třídenního summitu skupiny světových ekonomik G7, který dnes skončil v bavorském alpském zámku Elmau. Představitelé Německa, Británie, Francie, Itálie, Japonska, Kanady a USA chtějí ještě zpřísnit již tak bezprecedentní sankce proti Rusku mimo jiné o zákaz dovozu ruského zlata. Ve hře je i zastropování cen ruských energetických surovin.
Země G7 chtějí další sankce proti Rusku, mohou se týkat zlata i cen energií
28.06.2022 Státy ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chtějí udržet a rozšířit sankce proti Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Šéfové států a vlád zemí G7 v dnešním závěrečném prohlášení po summitu v bavorském alpském zámku Elmau uvedli, že chtějí ve vzájemném souladu dále snižovat ruské příjmy včetně těch z prodeje zlata. Chtějí také zvážit možné stanovení cenového stropu na ruské energie. G7 rovněž vyzvala Čínu k dodržování lidských práv.
Podle G7 je Rusko zodpovědné za potravinovou krizi, G7 vyčlení 4,5 miliardy USD
28.06.2022 Rusko kvůli své agresivní válce proti Ukrajině nese obrovskou odpovědnost za enormní růst cen potravin a hnojiv a za dramatické zhoršení potravinové krize ve světě. Dnes to ve společném prohlášení uvedli představitelé skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří od neděle jednají v bavorském alpském zámku Elmau. Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA v prohlášení uvedly, že na boj proti hladu a podvýživě vyčlení dodatečných 4,5 miliardy dolarů (105 miliard korun). Krátce před zveřejněním prohlášení jeden z představitelů americké vlády řekl, že dodatečná pomoc na potravinovou bezpečnost bude činit až pět miliard dolarů a že polovinou přispějí Spojené státy.
Summit G7 se postavil za Ukrajinu a připravuje další protiruské sankce
27.06.2022 Šéfové států a vlád skupiny velkých světových ekonomik G7 se dnes po jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským jasně postavili za Kyjev, který přes čtyři měsíce vzdoruje ruské invazi. Slíbili, že Ukrajina si rozhodne o své budoucnosti výhradně sama, a zároveň ohlásili další vystupňování tlaku na ruského prezidenta Vladimira Putina. Zelenskyj státníky požádal o další zbraně a další protiruské sankce. Podle USA už G7 další odvetná opatření připravuje, cílit mají mimo jiné na ruský zbrojní průmysl a možná i na vývoz ruské ropy.
G7 odsoudila ruskou agresi, podpořila Ukrajinu a žádá tresty za zločiny
27.06.2022 Skupina velkých světových ekonomik G7 odsoudila ruskou invazi na Ukrajinu a plně se v konfliktu postavila za Kyjev. V prihlášení Německo, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a USA slíbily Ukrajině podporu, dokud to bude třeba, a zároveň bránící se zemi ujistily, že si o své budoucnosti včetně budoucí mírové smlouvy rozhodne výhradně sama. Státy G7, jejichž jednání se účastní i Evropská unie, také požadují potrestání všech odpovědných za válečné zločiny.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
24.06.2022 1) Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu závěrečný druhý den summitu, který věnují debatě o možných opatřeních proti vysokým cenám energie a omezeným dodávkám ruského plynu. Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, na konkrétních společných řešeních se však patrně neshodnou. Konkrétním výstupem summitu by měl být souhlas se zavedením eura v Chorvatsku, na němž by se měli šéfové států shodnout v úvodní části dnešního jednání.
Lídři zemí EU debatují o cenách energií a nedostatku ruského plynu
24.06.2022 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili v Bruselu závěrečný druhý den summitu, který věnují debatě o možných opatřeních proti vysokým cenám energie a omezeným dodávkám ruského plynu. Lídři před summitem navrhovali různé recepty od společných nákupů plynu po cenové stropy, na konkrétních společných řešeních se však patrně neshodnou. Konkrétním výstupem summitu by měl být souhlas se zavedením eura v Chorvatsku, na němž by se měli šéfové států shodnout v úvodní části dnešního jednání.
Lídři G20 schválili globální minimální daň, hovořili o rozdělení vakcín ve světě
31.10.2021 V italské metropoli se prvním dnem konal summit největších světových ekonomik G20, kde se státníci osobně sešli poprvé po téměř dvouleté pauze vyvolané pandemií. Právě zdravotní a ekonomická krize způsobená šířením koronaviru se stala jedním z důležitých témat dnešního jednání. Účastníci jednomyslně podpořili dohodu o nových mezinárodních daňových pravidlech, včetně zavedení globální minimální daně.
Summit EU schválil rozšíření sankcí za turecký průzkum těžby
11.12.2020 Evropská unie rozšíří sankční seznam osob spojených s kontroverzním tureckým průzkumem těžby ve východním Středomoří. Na kroku, před kterým Ankara evropský blok varovala, se dnes po dlouhých výměnách názorů shodli prezidenti a premiéři členských zemí na summitu v Bruselu. Političtí vůdci zdůraznili, že si přejí přátelské vztahy se strategickým partnerem, avšak Turecko podle nich pokračuje v "jednostranných provokacích". Rozhodnout o dalším směřování obchodních a hospodářských vztahů má podle nich EU v březnu. Turecko označilo nové sankce za nezákonné, pro Řecko jsou závěry summitu zklamáním.
Summit EU schválil spojení unijních peněz a vlády práva
11.12.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie včera na bruselském summitu prolomili pat kolem budoucího sedmiletého rozpočtu a krizového koronavirového fondu, jejichž schválení dosud blokovalo Maďarsko a Polsko. Šéfové států a vlád se shodli na kompromisních pravidlech, za nichž bude čerpání unijních peněz podmíněno dodržováním nezávislosti justice. Za úspěch to označili jak premiéři Maďarska a Polska, tak lídři dalších států.
Lídři EU hledají shodu na odblokování unijního rozpočtu
10.12.2020 Vyřešit patovou situaci kolem budoucího rozpočtu Evropské unie se dnes pokusí prezidenti a premiéři členských zemí na začínající vrcholné schůzce v Bruselu. Debatovat budou o kompromisním návrhu, který stanoví dodatečná pravidla pro spojení unijních peněz s vládou práva, což je podmínka dlouhodobě odmítaná Maďarskem a Polskem. Kromě toho budou také hledat shodu ohledně zpřísnění emisních limitů, sankcí vůči Turecku či dalšího společného boje proti covidu-19.
O postoji Polska k rozpočtu EU má mluvit jen premiér
07.12.2020 O postoji Polska ve věci možného veta víceletého unijního rozpočtu smí mluvit výhradně premiér Mateusz Morawiecki, řekl včera v rozhovoru pro agenturu PAP Krzysztof Szczerski, šéf kanceláře prezidenta Andrzeje Dudy. Mířil tak na vicepremiéra Jaroslawa Gowina, který ve čtvrtek v Bruselu hovořil o podmínkách, za jakých by Varšava byla ochotná od veta upustit.
Spor o rozpočet EU trvá, komplikuje shodu na emisním závazku
04.12.2020 Šest dní před zásadním summitem Evropské unie odmítají lídři Maďarska a Polska ustoupit ve sporu, který hrozí zablokovat unijní finance na příští rok. Přes náznaky možné nejednoty premiéři obou zemí i dnes zopakovali, že je pro ně nepřijatelné podmínit čerpání peněz kvalitou právního státu přijímající země. Další státy na podmínce trvají a rozepře může vedle schválení rozpočtu a krizového koronavirového fondu ohrozit i přijetí nových emisních závazků, které mají šéfové států a vlád podpořit na vrcholné schůzce příští týden.
Lídři zemí EU budou jednat o boji s pandemií i rozpočtové krizi
19.11.2020 Dalšímu společnému boji proti pandemii covidu-19 a jejím ekonomickým následkům bude věnována dnešní videokonference prezidentů a premiérů zemí Evropské unie. Původně se měli bavit především o tom, jak dále koordinovat pravidla testování či nákupy vakcín. Poté, co Maďarsko a Polsko zablokovaly schválení sedmiletého rozpočtu a fondu koronavirové pomoci ekonomikám se však patrně bude debata točit i okolo historicky největšího společného balíku unijních peněz.
Summit EU podpořil větší soběstačnost unie
02.10.2020 Evropská unie by měla posílit svou soběstačnost v produkci léků, komunikačních technologiích nebo v dalších strategických oblastech, aby předešla závislosti na zemích mimo unii. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři sedmadvacítky členských států, kteří na bruselském summitu jednali také o tom, jak zlepšit fungování jednotného unijního trhu. Schválili rovněž plán Evropské komise (EK), aby nejméně pětina chystaného fondu pokrizové obnovy ekonomik šla na projekty spojené s digitalizací.
Lídři EU debatují o jednotném trhu a soběstačnosti unie
02.10.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes druhým dnem pokračují ve vrcholné schůzce, jejímiž tématy jsou zejména jednotný trh a digitalizace. Političtí vůdci hledají na summitu shodu také v otázce, jak moc má být unie soběstačná například ve výrobě léků, citlivých technologií či energie.
EU bude na summitu hledat společný přístup k Turecku a Bělorusku
30.09.2020 Napjaté vztahy s Tureckem, sankce vůči běloruskému režimu či společný přístup k Číně budou patřit k hlavním tématům dvoudenního jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie, které začíná ve čtvrtek v Bruselu. Političtí vůdci budou hledat společnou řeč také v ochraně jednotného unijního trhu či přechodu k digitálnímu hospodářství. Diplomaté očekávají, že zvláště v zahraničněpolitických otázkách čeká lídry i s ohledem na trvající rozepře Turecka s Kyprem před schválením společných závěrů dlouhá debata.
Nynější summit se blíží rekordnímu jednání z roku 2000
20.07.2020 - Nynější summit EU, který dnes pokračuje už čtvrtým dnem, je nejdelší vrcholnou unijní schůzkou po 20 letech, ač byl původně plánován jen na dva dny. Delší byl pouze jednací maratón na summitu EU v Nice v prosinci 2000.
Summit v Bruselu pokračoval přes noc, chystají se další rozhovory
20.07.2020 Rozhovory o víceletém rozpočtu Evropské unie a zejména o fondu obnovy pokračovaly v Bruselu celou noc, a vstoupily tak do čtvrtého jednacího dne, což je téměř rekord. Šéfové států a vlád všech 27 členských zemí dál hledají kompromis nad podobou fondu, který má pomoci evropské ekonomice zasažené koronavirovou krizí. Předseda Evropské rady Charles Michel přes noc absolvoval další bilaterální schůzky, po kterých následuje společné zasedání.
První den summitu EU dohodu na krizovém fondu nepřinesl
18.07.2020 Páteční první den jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie o fondu obnovy a budoucím sedmiletém rozpočtu společenství skončil bez dohody. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Charlese Michela, podle něhož bude summit pokračovat od dnešních 11:00. Lídrům se nepodařilo překonat rozpory v klíčových otázkách objemu a rozdělování peněz z fondu. Neshodli se ani na tom, jak kontrolovat, zda země čerpající peníze zavádějí požadované reformy.
Úvod summitu EU ukázal rozdíly v názorech na krizový fond
17.07.2020 Zásadní rozdíly v pohledech na velikost a způsob rozdělování peněz z krizového fondu Evropské unie dnes ukázala úvodní část summitu prezidentů a premiérů členských zemí. Mezi hlavní sporná témata se podle unijních činitelů během sedmihodinové diskuse zařadily i slevy pro bohaté země z plateb do sedmiletého rozpočtu. Předseda Evropské rady Charles Michel první část ukončil a s politickými vůdci začal jednat odděleně.
Lídři EU zahájili debatu o balíku peněz na pomoc ekonomikám
17.07.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes dopoledne v Bruselu debatu, která má přinést shodu na parametrech krizového fondu a příštího sedmiletého rozpočtu. Názory unijních lídrů na celkový objem peněz či způsob jejich rozdělování se ztím výrazně liší a unijní činitelé očekávají dlouhé jednání. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je však dohoda během nadcházejících dnů možná.
Die Welt: Německo má platit do evropského rozpočtu o 42 pct. více
15.06.2020 Roční příspěvek Německa do společného evropského rozpočtu se má v příštích sedmi letech zvýšit o 42 procent na 44 miliard eur (1,2 bilionu Kč). O plánech Evropské komise (EK) na víceletý finanční rámec pro roky 2021 až 2027 napsal německý deník Die Welt.
Lídři EU chtějí od komise plán oživení ekonomik po pandemii
24.04.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie včera pověřili Evropskou komisi přípravou plánu na oživení ekonomik, který by měl poskytnout potřebnou podporu státům a hospodářským odvětvím zasaženým koronavirovou krizí. Po už čtvrté videokonferenci unijních lídrů to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel. Na konkrétních parametrech chystaného fondu oživení se ale politici zejména kvůli různému pohledu na společné zadlužení neshodli a podle unijních činitelů je další jednání otázkou příštích měsíců.
Lídry EU čeká debata o fondu na oživení ekonomik po pandemii
23.04.2020 Složitá debata s otevřeným koncem čeká dnes prezidenty a premiéry zemí Evropské unie, kteří budou na dálku probírat budoucí společnou pomoc ekonomikám ochromeným pandemií způsobenou koronavirem. Lídři jsou rozdělení v pohledu na to, kolik peněz by EU měla dát dohromady a jak je státům poskytovat. Předseda Charles Michel by po již čtvrtém videosummitu rád získal jasnější představu o parametrech fondu oživení, jehož návrhem by dnes měli političtí vůdci pověřit Evropskou komisi.
Lídry EU čeká náročná debata o penězích na oživení ekonomik
22.04.2020 Dlouhodobý plán pro oživení ekonomik ochromených pandemií způsobenou koronavirem bude hlavní náplní čtvrtečního videosummitu lídrů zemí Evropské unie, kteří se budou snažit sblížit své často velmi odlišné postoje k objemu i charakteru unijní pomoci. Předseda Evropské rady Charles Michel dal před jednáním najevo, že neočekává konečnou dohodu, ale co největší posun v diskusi o vytvoření pokrizového fondu. Prezidenti a premiéři by se naproti tomu podle unijních činitelů měli bez zásadnějších obtíží shodnout na podpoře dříve navržených stimulů či koordinovaného plánu uvolňování koronavirových restrikcí.
Michel chce s lídry jednat o tom, jak pomůže rozpočet EU z krize
15.04.2020 Příští sedmiletý rozpočet Evropské unie by měl poskytnout zásadní pomoc na zotavení evropských ekonomik z koronavirové krize. Řekl to dnes předseda Evropské rady Charles Michel, který chce o zahrnutí rozsáhlých investic do návrhu nového rozpočtu jednat s evropskými prezidenty a premiéry při videokonferenci plánované na příští čtvrtek. Novou podobu finančního rámce na období let 2021 až 2027 nyní chystá Evropská komise (EK), podle jejíž šéfky Ursuly von der Leyenové by měly investice pomáhat unijním zemím s následky pandemie i v nejbližších letech.
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, EK to odmítá
29.03.2020 Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky", které by měly financovat opatření související s epidemií koronaviru. Neschopnost řešit krizovou situaci by byla pro unii chybou s "tragickými" důsledky, uvedl Conte ve včerejším rozhovoru pro ekonomický deník Il Sole 24 Ore. Evropská komise ústy své předsedkyně Ursuly von der Leyenové ale uvedla, že žádné vlastní dluhopisy vydávat neplánuje.
Lídři EU vyzvali k přípravě dalších kroků na podporu ekonomiky
27.03.2020 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se včera po šestihodinovém videosummitu zcela neshodli na podobě podpůrných opatření pro ekonomiky sužované koronavirovou krizí. Lídři dali ministrům financí další dva týdny na přípravu konkrétních kroků. V přijatém společném prohlášení také vyzvali Evropskou komisi a další unijní instituce, aby připravily akční plán na dobu po pandemii.
Ve sporu o rozpočet EU jde o víc, než o peníze, píše německý tisk
23.02.2020 Rozpory ohledně budoucího rozpočtu Evropské unie jsou zatím příliš hluboké a k řešení se státy posunuly jen o centimetry. Páteční krach summitu, kde se o finančním rámci jednalo, se dal proto předpokládat. Ve sporu o celkovou výši rozpočtu jde ale o mnohem více než jen o peníze, napsala v komentářích německá a rakouská média. Jednou z klíčových záležitostí je podle nich to, aby se podařilo prosadit zásadu, podle níž nebudou moci dostávat dotace ty země, které budou porušovat pravidla právního státu.
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
13.12.2019 Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené na rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné podmínky v hospodářské soutěži. Šéfové států a vlád zemí unie to dnes uvedli v závěrech vrcholné schůzky v Bruselu. Podle předsedy Evropské rady Charlese Michela je unie připravena co nejdříve začít vyjednávat o budoucích vztazích a chránit přitom zájmy členských zemí.
Summit EU se neshodl na rozšíření ani víceletém rozpočtu
18.10.2019 Bez zásadní shody na důležitých tématech rozšíření Evropské unie či víceletého rozpočtu skončilo dnes jednání prezidentů a premiérů členských zemí v Bruselu. Šéfové států a vlád se jednoznačně sjednotili pouze na odsouzení tureckých operací v Sýrii a podpořili závazek zastavit prodej zbraní Ankaře.
Lídři EU se přeli o rozpočet, do prosince chtějí návrh s částkami
18.10.2019 Finské předsednictví Evropské unie připraví do prosince návrh konkrétní výše víceletého rozpočtu a objemu financí určených pro jeho jednotlivé kapitoly. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři zemí EU. Na bruselském summitu nedospěli k žádnému sblížení výrazně odlišných postojů.
Lídři EU na summitu potvrdili jmenování Lagardeové do čela ECB
18.10.2019 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes na summitu v Bruselu potvrdili jmenování Francouzky Christine Lagardeové šéfkou Evropské centrální banky (ECB). Itala Maria Draghiho nahradí bývalá generální ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) k 1. listopadu. Lagardeová uvedla, že chce ve funkci udržet v eurozóně stabilní ceny a bezpečné banky.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
17.09.2019 1) Asijské akcie se ani dnes na směru neshodly. Investoři byli stále nervózní kvůli zvýšenému geopolitickému napětí v souvislosti se sobotním útokem na rafinerie v Saúdské Arábii.
Euroskeptici v europarlamentu kritizovali politiku ECB
17.09.2019 Zatímco europoslanci z řad lidovců, liberálů či sociálních demokratů kandidaturu Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB) vítají, zástupci levice (GUE/NGL) či euroskeptické pravice (ECR) k ní mají výhrady. ECR na dnešní plenární debatě Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku kritizovali hlavně to, že budoucí šéfka ECB bude pokračovat v politice nízkých úrokových sazeb, zatímco levici se nelíbilo, že Lagardeová se rozpravy nezúčastnila. Po debatě bude následovat hlasování o nominaci Lagardeové.
Evropský parlament podpořil kandidaturu Lagardeové do čela ECB
17.09.2019 Evropský parlament (EP) na dnešním plenárním zasedání ve Štrasburku souhlasil s kandidaturou někdejší šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové na post prezidentky Evropské centrální banky (ECB). Lagardeovou začátkem července nominovali šéfové států a vlád zemí Evropské unie.
Ve Francii začal summit G7 věnovaný ekonomice i klimatu
25.08.2019 Ve francouzském přímořském letovisku dnes za rozsáhlých bezpečnostních opatření začal oficiální večeří summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Už na úvod summitu se ukázalo, že jedním z hlavních témat summitu bude kromě ochrany klimatu či bezpečnostních krizí, mezinárodní obchod, který ohrožuje znovu vystupňovaná celní válka mezi některými mocnostmi, zejména mezi USA a Čínou. Americký prezident Donald Trump totiž v pátek oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny. Státníci mají jednat také o ochraně klimatu, nerovnosti, digitalizaci či o aktuálních ozbrojených konfliktech.
Neformální večeří začne v Biarritzu summit zemí skupiny G7
24.08.2019 Za rozsáhlých bezpečnostních opatření dnes začne ve francouzském přímořském letovisku Biarritz třídenní summit sedmi ekonomicky vyspělých zemí světa (G7). Schůzka zástupců USA, Kanady, Japonska, Francie, Německa, Itálie, Británie a nově několika dalších zemí a zástupců mezinárodních organizací se bude věnovat nerovnosti, ale i hledání řešení krizí v mnoha částech světa.
Tusk svolal mimořádný summit EU k brexitu
15.11.2018 Mimořádný summit Evropské unie k brexitu bude v neděli 25. listopadu, oznámil dnes předseda Evropské rady Donald Tusk. Šéfové států a vlád unijních zemí by na této schůzce měli "finalizovat a formalizovat" text dohody o britském odchodu z EU, který ve středu podpořila britská vláda a který následně zveřejnila Evropská komise.
Státy G20 slíbily podporu růstu
16.11.2015 Země skupiny G20 jsou v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky odhodlány podpořit hospodářský růst. Stojí to podle agentury Reuters v závěrečném komuniké ze summitu 20 velkých světových ekonomik, který dnes končí v Turecku.
Související klíčová slova:
Premiér Andrej Babiš | CBC Europe | Koronavirové krize | Jihoevropské státy | Viktor Orbán | EUR | Řecko | Balázs Orbán | Mezinárodní měnový fond | Rozpočet EU | Investiční banky | Evropská komise | Situace na Ukrajině | Fond obnovy | Více peněz | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Raketové útoky | Český statistický úřad | Unijní činitelé | Agentura AFP | Lagardeová | Volodymyr Zelenskyj | Lídři EU | Rostoucí ceny | Premiéři zemí Evropské unie | Asijské akcie | Ukrajinský prezident | Ruské ministerstvo financí | Financial Times | Investing | Petr Fiala | Nezaměstnanost | Pandemie | Růst cen | Zpráva | ČSÚ | Brexit | Vývoz ruské ropy | Akcie společnosti ASML | Úřad Eurostat | Mark Rutte | Dluhopisy | Politický chaos | Unijní soud | Záchranný fond | Představitelé G7 | Nizozemsko | Vicepremiér | Závazky vůči věřitelům | Handelsblatt | Výhled | Polský premiér | Dokončení transakce | Americký prezident | Praní špinavých peněz | Italský premiér Giuseppe Conte | Summit Evropské unie | Průmysl | Bílý dům | Inflace | Centrální banky | NICE | Rozpočtové deficity | Covid | Lidovci | Macron | Turecko | Vysoké ceny energií | Evropské společnosti | Donald Trump | Izrael | Vice | Evropský statistický úřad Eurostat | Analytici | Rekordní minimum | Důvěra spotřebitelů | Hospodářský šok | Akcie Dr. Martens | Varšava | Postoj USA | Pomoc pro Ukrajinu | Balík na pomoc | Maďarský premiér | Prohlášení G7 | Peníze pro Ukrajinu | Charles Michel | G7 | Bývalý prezident | Soudní dvůr | Kapitálové trhy | Hamás | Obchodní války | Země EU | Washington | Videokonference | Úsilí | Odhodlání | Vývoz obilí | Parlamentní volby | Lídři G20 | Moskva | Země skupiny G20 | Zaměstnanost | Ekonomiky | Il Sole 24 Ore | Peníze | Čínský dovoz | Politika | Závazek | Česká národní banka (ČNB) | Očekávání | Lucembursko | Složitá debata | Války na Ukrajině | Spor o rozpočet | Evropské měny | Financovat | Političtí vůdci | BIS | Tlak na Rusko | Růst | Nabídka | AFP | Itálie | EPC | Sankce vůči Rusku | Britská centrální banka | Veřejný dluh | Pochybnosti | Úřad ONS | Alexandr Lukašenko | Koronavirová krize | Evropské ekonomiky | Rozdíly v názorech | Chování | Ropné společnosti | COP26 | Unijní země | Využití záchranného fondu eurozóny | Úrokové sazby | Meziroční růst | Krizový fond | Premiér Mark Rutte | Trh | Prezidenti a premiéři | Problémy | Prezident Evropské centrální banky | Ruský prezident | Společnosti | Index | Mimořádný summit | MMF | Vládní koalice | Eura | Komise | Premiér Giuseppe Conte | Posílení | Agentura Reuters | Geopolitické dění | Maďarsko | EP | Unie | Masivní investice | Důvěra investorů | Ocel | CBC | Závislost | Joe Biden | Sellier&Bellot | Alexander De Croo | Statistický úřad | Sebastian Kurz | Angela Merkelová | Budoucnost | Summit v Bruselu | Mimořádný summit EU | Členské státy | Deutsche Welle | Organizace spojených národů (OSN) | Opatření | Řešení krizí | Íránský útok | Pozornost | Premiér Petr Fiala | 3М | Růst spotřebitelských cen v Británii | Bestpay | Ifo | Summit EU | Burze | Make Europe Great Again | Platforma | Británie | Organizace spojených národů | Hladomor | Vítězství Trumpa | Plán Evropské komise | Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | Premiér Viktor Orbán | Německý kancléř Olaf Scholz | Paolo Gentiloni | Finance | USA | Prezident Donald Trump | Dluhová unie | Sankce | Volby | Evropský statistický úřad | Předseda Evropské rady | Belgie | Evropský parlament | Prohlášení | Spojené státy | Celní válka | Evropská rada | Turecký premiér | Burzovní svět | Rakouský kancléř | Vývoj | Televize ARD | Akcie Zalando | Digitální ekonomiky | Dr. Martens | Podnikatelská nálada | Wilson | Konkurenceschopnost | Plán Bruselu | Zemědělství | OSN | Il Sole 24 | Dění ve světě | G20 | Italský premiér | Čerpání peněz | Klimatický summit | Kenny Wilson | Prezident Volodymyr Zelenskyj | Vítězství | Konkurenceschopnost EU | Miliardy dolarů | Obilí | Prezidentské volby | Miliardy korun | Brexitové dohody | Celoroční výsledky | Sazby | Důvěra v českou ekonomiku | Investovat | Generální ředitel | Obchodní dohoda | Berlín | Průzkum | Firmy | Komentátor | Zajištění | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže | Argentina | Maďarský forint | Vyšetřování | Boris Johnson | Česká vláda | Trhy | EU summit | Unijní instituce | Znovuzvolení Donalda Trumpa | Fond | Šéf unijní diplomacie | Kancléř Olaf Scholz | Dánsko | Kyjev | Senegal | Vysoké ceny | Sedmadvacítka | Ministerstvo financí | Vladimir Putin | Španělsko | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Forexový trh | Prezident Emmanuel Macron | Premiér Fiala | Společnost | Sázet | Orbán | Ije Nwokorie | Spor o rozpočet EU | Státy G20 | Používání eura | EK | Riziko | Emise | Budapešť | EBIT | Soudní dvůr EU | Transakce | Šok | Nástroj | NATO | Plyn | Čína | Inovace | Ceny | Financování | Recese | Pokles | Války | Ukrajina | Centrální banka | ASML | Státy EU | Nizozemský premiér | Blízký východ | Praxe | Biliony | Evropské centrální banky | Zákonodárci | Jihoafrická republika | Instituce | Mateusz Morawiecki | Forint | Prezident Vladimir Putin | Ekonomická krize | Platební instituce | Šéf ECB | Izraelská armáda | Sankce proti Rusku | Justice | Austrálie | Miliardy USD | Rostoucí ceny energií | Ceny energií | Giuseppe Conte | Írán | Lídři zemí EU | ČNB | Demokraté | Dovoz | Obchodování | Úroky | Eurostat | Prezident | Finanční pomoc | Colt CZ | Evropa | Trump | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Zelenskyj | Údaje | Biden | DPA | Spolková vláda | ProCent | Růst spotřebitelských cen | Japonsko | Zemní plyn | Zemědělci | Velké peníze | Ursula von der Leyenová | Situace | Mario Draghi | Miliardy eur | Unijní diplomacie | Dluhy | Peking | Aliance | HDP | Skupina G20 | Optimismus | Rozhodování | Dolar | NEST | Politici | Meziroční růst spotřebitelských cen | Brazílie | Členské země | Slovensko | ČTK | Stimuly | Zásobníky | Česká národní banka | Merkelová | Epidemie koronaviru | Akcie | NERV | Podniky | Institut ZEW | ONS | Útok na Izrael | Vývoz | Reuters | Technologie | Emmanuel Macron | Kurz | Daně | ÚOHS | Ministři | Index důvěry | Americký prezident Joe Biden | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Hospodářské soutěže | Investice | Skupina G7 | Oživení ekonomiky | Indie | Die Welt | ESM | Deriváty | Hospodářství | Důvěra | WHO | Výhled do budoucna | Měny | Daňové příjmy | Hospodářský růst | Chaos | Politico | Rusko | Poradce | Signál | Zhodnocení | Organizace | Praha | Britská vláda | Plány | COVID-19 | Brusel | ZEW | TIM | Energie | Objem | Investiční | Nálada | Příjmy | Evropská komise (EK) | Rok 2024 | Podnikatelská nálada v Německu | Bloomberg | Evropská unie | Rozvoj | Míra | Colt | Odhady trhu | LNG | Summit G7 | Pomoc Ukrajině | Předčasné parlamentní volby | Hrubý domácí produkt | Krize | Chudé země | OECD | Výrobce munice | Zvýšení úrokových sazeb | JDE | Podpora | Ministři financí | Prezident Joe Biden | Německo | Digitalizace | Zalando | Krach | Zadlužení | Rozpočet | ARD | Německá kancléřka | Co bude | Předsednictví EU | Ukončení konfliktu | Hliník | Debata | Akcie společnosti | Kypr | Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) | Střední podniky | Odpovědnost | Práce | Úspěch | Cíle | Bezpečnost | Znovuzvolení Donalda | Banky | Země G7 | Vlády | Nebezpečí | Nemoc COVID-19 | ČR | Pozice | Kancléřka Angela Merkelová | Eurokomisař | Lídři | Německé vlády | Potravinové krize | Poslanci | Europoslanci | Soud | Server Politico | Řetězce | Investoři | Von der Leyenová | Polsko | Šéfové | Ceny potravin | Nařízení | Ropy | Předseda | Růst cen potravin | Obchodní vztahy | Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie | USD | Půjčka | Der Spiegel | Investing.com | Statistický úřad Eurostat | Dohady o migraci | Země G20 | Britský statistický úřad | CZ | Rakousko | Znovuzvolení | Povolení k činnosti | Andrej Babiš | Evropský trh | Kanada | Česká republika | Americký dolar | Švédsko | ECB | Spiegel | Měnová politika | Francouzský prezident | Soběstačnost | Evropské země | ROCE | EU | Hodnota indexu | Miliardy | Spekulanti | Evropské dluhopisy | Předsedkyně Evropské komise | Americké vlády | Banka | Premiérka | Američané | Olaf Scholz | CNBC | Německý kancléř | Oživení ekonomik | Protiruské sankce | Spotřebitelské ceny | Indonésie
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot