EU je připravena na spolupráci s USA ohledně Ukrajiny i Blízkého východu
Evropská unie je podle předsedy Evropské rady Charlese Michela připravena spolupracovat se Spojenými státy, zejména pokud jde o Ukrajinu či situaci na Blízkém východě, ale také v oblasti obchodu a bezpečnosti. Michel to uvedl po skončení dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Na tiskové konferenci vystoupil společně se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a maďarským premiérem Viktorem Orbánem, který setkání hostil.
Hlavními tématy dnešního jednání bylo posílení konkurenceschopnosti EU, ale právě i vztahy s USA poté, co tamní prezidentské volby vyhrál republikán Donald Trump, a situace na Ukrajině či v Gruzii. Summit začal ve čtvrtek večer neformální večeří, na které Česko zastupoval Petr Fiala. Dnes ale premiér Budapešť opustil, aby mohl být v Praze kvůli schvalování důchodové reformy. Podle informací ČTK Česko na summitu zastupoval polský premiér Donald Tusk a v otázkách Blízkého východu rakouský kancléř Karl Nehammer.
"Jsme připraveni spolupracovat s USA zaprvé na úrovni našich bilaterálních vztahů, tedy v oblasti obchodu a investic, zadruhé v oblasti bezpečnosti, to znamená, pokud jde o situaci na Ukrajině a na Blízkém východě," uvedl Michel. Předsedkyně Evropské komise zmínila, že už s Trumpem krátce hovořila o Ukrajině, obraně, obchodu a energetice, nyní je ale připravena na další rozsáhlejší jednání.
Ve vztazích s USA je podle šéfky unijní exekutivy potřeba zdůrazňovat, že "máme společné zájmy", například i v oblasti energetiky. "Stále máme velké množství LNG (zkapalnělý zemní plyn) z Ruska, takže proč ho nenahradit americkým LNG, které je levnější?", uvedla von der Leyenová.
Podle maďarského premiéra nebudou jednání s novým americkým prezidentem Trumpem jednoduchá a budou velmi tvrdá. "Evropa bude muset vyjednávat a ukázat svou sílu," uvedl Orbán, který bývá vnímán jako jeden z největších spojenců Trumpa v Evropě. Když ale budou Evropané ve svých jednáních silní, dokážou si s USA vyjednat dobré dohody, dodal.
Dalším z hlavních témat dnešního setkání byla debata o posílení konkurenceschopnosti EU. Unijní prezidenti a premiéři se shodli na takzvané Budapešťské deklaraci, která shrnuje plány EU na řešení ekonomických problémů a výzev. "Ekonomický růst v Evropské unii je nižší než v Číně a USA, evropské společnosti platí za elektřinu třikrát více než firmy v USA, za plyn čtyřikrát více, i proto Budapešťská deklarace vyzývá k okamžité akci," prohlásil maďarský premiér. Mimo jiné je potřeba snížit administrativní a regulační zátěže zejména pro malé a střední podniky.
"Jediné řešení je udělat Evropu opět skvělou, jako to udělali Američané," použil Orbán slogan svého předsednictví v EU, kterým je Make Europe Great Again. Ten přitom nepřímo odkazuje právě na heslo, jež ve své kampani používá Donald Trump.
Pro Evropu jsou úzké vztahy s USA zásadní, uvedl Scholz po summitu v Budapešti
Úzké vztahy se Spojenými státy a budoucím prezidentem USA jsou pro Evropu stěžejní, prohlásil dnes německý kancléř Olaf Scholz na konci neformálním summitu Evropské unie v Budapešti. Dodal, že Evropa potřebuje zásadní modernizaci, aby zůstala konkurenceschopná. Informovala o tom německá veřejnoprávní televize ARD.
"Musíme počítat s tím, že USA budou prioritizovat své vlastní zájmy. A právě proto musíme být jako Evropané připraveni. Evropa musí více než kdy dříve držet při sobě," zdůraznil Scholz. Na neformálním summitu EU v Budapešti unijní lídři jednali o společné obranné zbrojní výrobě a veřejných zakázkách, uvedl německý kancléř, který se doma v Německu potýká s vnitropolitickou krizí.
Scholz uvedl, že Evropa žije z propojenosti se světem. "Společně jsme silnější," uvedl k povolební situací v USA, kde se po prezidentských volbách v lednu do Bílého domu vrátí republikán Donald Trump.
Německý kancléř v souvislosti s vojenským konfliktem na Ukrajině upozornil, že půjčka skupiny ekonomicky vyspělých států G7 dává Ukrajině prozatím jistotu. Ukrajina se od února 2022 brání ozbrojené ruské agresi, potřebuje k tomu však finanční, materiální i zbrojní pomoc svých západních partnerů. V Evropě je v tomto ohledu role Německa klíčová, zásadní pro ukrajinské válečné úsilí je ale postoj Spojených států. S nástupem Trumpa, který hovoří o rychlém konci války, je však postoj USA k další pomoci napadené zemi nyní méně jasný.
Podle šéfa německé vlády musí Evropská unie prohloubit se Spojenými státy také své obchodní vztahy. "Musíme snížit masivní byrokratický aparát EU, který nás zdržuje od toho, abychom byli inovativní," řekl kancléř k tématu posílení konkurenceschopnosti Evropské unie.
Borrell: EU musí být jednotnější a posílit svou bezpečnost
Evropská unie musí být podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella jednotnější a musí posílit vlastní bezpečnost. Borrell to řekl novinářům na okraj dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Hlavními tématy tohoto jednání je posílení konkurenceschopnosti EU, ale i vztahy s USA a situace na Ukrajině či v Gruzii. Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa "odejdou" z války na Ukrajině a Evropa sama ji financovat nemůže, řekl maďarský premiér Viktor Orbán ve státním rozhlasu. Evropská unie musí podle Orbána po vítězství Trumpa přehodnotit svou podporu Ukrajině, citovala slova maďarského premiéra agentura Reuters.
Summit začal ve čtvrtek večer neformální večeří, na které Česko zastupoval Petr Fiala. Dnes ale premiér Budapešť opustil, aby mohl být v Praze kvůli schvalování důchodové reformy. Podle informací ČTK Česko nyní na summitu zastupuje polský premiér Donald Tusk a v otázkách Blízkého východu rakouský kancléř Karl Nehammer.
"Pokud chceme přežít, musíme být jednotnější, musíme vytvořit silnější suverénnější Evropu a posílit naši bezpečnost. To znamená vynakládat i více peněz na obranu," uvedl při příchodu na jednání Borrell. Evropa podle něj musí být schopna jednat, nikoli pouze přihlížet dění. "Když nebudete sedět s ostatními u jednoho stolu, stanete se tím, co je na menu," poznamenal s tím, že to platí jak pro současné geopolitické dění, tak pro situaci na Ukrajině.
Končící šéf unijní diplomacie rovněž informoval, že má ještě v plánu se v příštích dnech vydat na Ukrajinu, aby se setkal s jejími představiteli. Po schválení nové Evropské komise europarlamentem má Borrella ve funkci nahradit bývalá estonská premiérka Kaja Kallasová. Nová unijní exekutiva by mohla začít fungovat 1. prosince.
"Musíme posílit Ukrajinu, podpořit ji, protože pokud tak neučiníme, vysíláme špatný signál nejen (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi, ale také některým dalším autoritářským vůdcům ve světě," prohlásil na summitu předseda Evropské rady Charles Michel.
"I když pociťujeme dopad hlasování ve Spojených státech, domnívám se, že se musíme i nadále zaměřovat na řešení, ve kterých chceme uspět tady v Evropě. Potřebujeme jednat bez ohledu na to, kdo je v Bílém domě," uvedla šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, která se dnešního summitu rovněž účastní. Podle Metsolaové jsou potřeba zejména "opatření k zajištění naší vlastní obrany a bezpečnosti, opatření důležitá pro růst našich ekonomik a zajištění konkurenceschopnosti a rovněž opatření proti nadměrné byrokracii a regulaci".
Hostem dnešního jednání je i autor zprávy o konkurenceschopnosti EU Mario Draghi. Bývalý prezident Evropské centrální banky (ECB) ve 400stránkovém dokumentu, který byl nedávno zveřejněn, mimo jiné uvedl, že unie potřebuje více koordinovanou průmyslovou politiku, rychlejší rozhodování a masivní investice, chce-li udržet krok s ekonomickými rivaly Spojenými státy a Čínou. Právě dnes by měli unijní prezident a premiéři debatovat o konkrétních opatřeních, jak toho dosáhnout.
Výsledkem neformálního jednání bude takzvaná Budapešťská deklarace, které má shrnout plány EU na řešení ekonomických problémů a výzev. Text deklarace byl v uplynulých dnech předmětech intenzivních jednání mezi zástupci jednotlivých členských států, aby vyhovoval všem stranám. Ve dvoustránkovém textu se nakonec hovoří o "potřebě rozhodných kroků k řešení současných výzev a společnému úsilí" zemí EU.
"Je potřeba zintenzivnit naše úsilí o zajištění plně fungujícího jednotného trhu a uvolnění jeho plného potenciálu jakožto klíčového hnacího motoru pro inovace, investice, konvergenci, růst, konektivitu a ekonomickou odolnost," píše se v návrhu deklarace, který má ČTK k dispozici. "Za tímto účelem vyzýváme komisi, aby do června 2025 předložila novou a komplexní horizontální strategii prohlubování jednotného trhu, včetně plánu s jasnými časovými harmonogramy a milníky," dodává text.
Podle deklarace je rovněž potřeba "vytvořit skutečně integrované evropské kapitálové trhy, které jsou přístupné všem občanům a podnikům, zejména malým a středním podnikům a start-upům". Zdůrazněno je rovněž "drastické snížení administrativní a regulační zátěže", rovněž zejména pro malé a střední podniky. "Musíme navýšit naši obrannou připravenost a schopnosti, zejména odpovídajícím posílením naší obranné technologické a průmyslové základny," dodává návrh deklarace.
Evropa bez USA válku na Ukrajině sama financovat nemůže, řekl Orbán
Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa "odejdou" z války na Ukrajině a Evropa sama ji financovat nemůže, řekl maďarský premiér Viktor Orbán ve státním rozhlasu před začátkem dnešního neformálního summitu EU v Budapešti. Evropská unie musí podle Orbána po vítězství Trumpa přehodnotit svou podporu Ukrajině, citovala slova maďarského premiéra agentura Reuters. Washington poskytuje Ukrajině, která se od předloňského února brání ruské invazi, největší část pomoci ze všech jejích spojenců.
"Američané z této války odejdou," řekl Orbán o důsledcích vítězství republikána Trumpa v prezidentských volbách. "Evropa tuto válku nemůže financovat sama ... jsou tací, kteří chtějí stále posílat obrovské sumy na tuto prohranou válku, ale počet těch, kdo jsou zticha ... a kdo opatrně dávají najevo, že bychom se měli nové situaci přizpůsobit, roste," řekl maďarský premiér.
Orbán ve čtvrtek po budapešťské schůzce Evropského politického společenství (EPC) řekl, že vítězstvím Trumpa ve volbách se výrazně rozrostl "tábor prosazující mír". Maďarský premiér dlouhodobě kritizuje západní vojenskou pomoc Ukrajině, vydávat na ni další a další peníze podle něho znamená jen konflikt prodlužovat. Staví se také proti ekonomickým sankcím, které Západ uvalil na Rusko kvůli agresi vůči sousední zemi.
Orbán patří mezi největší evropské Trumpovy příznivce. Po jeho úterní výhře v prezidentských volbách uvedl, že je to "velmi potřebné vítězství pro svět". Budoucí americký prezident je velkým kritikem podpory USA Ukrajině a několikrát v minulosti slíbil ukončení konfliktu ještě předtím, než nastoupí do úřadu. Nikdy ale nevysvětlil, jak by to udělal, poznamenala agentura Reuters.
Spolu se Spojenými státy patří EU a její členské zemně k největším dárcům vojenské a finanční pomoci Ukrajině, která se již více než dva a půl roku brání ruské agresi. Většina lídrů EU přitom vyjadřuje tomuto postoji podporu. Podle diplomatických zdrojů Reuters na večeři ve čtvrtek večer pouze Orbán a slovenský premiér Robert Fico vyzvali ke "změně ukrajinské strategie".
Slovensko bude proti tomu, aby EU převzala plnou "finanční odpovědnost" za Ukrajinu, pokud USA pod vedením Trumpa omezí nebo ukončí poskytování pomoci, uvedl Fico, který po svém nástupu do úřadu před rokem zastavil státní vojenskou pomoc pro Kyjev. Ve videu zveřejněném na facebooku dodal, že pokud dokáže EU najít peníze pro Ukrajinu, měla by mít také prostředky zaplacení boje proti nelegální migraci. "Zdůraznil jsem, že pokud máme mít peníze na Ukrajinu, tak musíme mít peníze na problémy, které ohrožují EU podstatně víc," řekl.
Evropští lídři budou s Trumpem dobře spolupracovat, uvedl Scholz
Evropští lídři budou dobře spolupracovat s příštím prezidentem Spojených států, řekl dnes německý kancléř Olaf Scholz v Budapešti, kde se jen dva dny po znovuzvolení Donalda Trumpa do Bílého domu koná neformální summit Evropské unie. Scholz zdůraznil, že ve světle války na Ukrajině, proti které Rusko bojuje s nezměněnou brutalitou, a konfliktu na Blízkém východě musí Evropa zůstat silná.
"Budeme pokračovat v dobré spolupráci s příštím americkým prezidentem. A otázkou, jak toho docílit, se zabýváme během našich diskuzí," řekl Scholz. V Budapešti se dnes sešli šéfové států a vlád zemí Evropské unie, ve čtvrtek se tam konal summit Evropského politického společenství, což je širší platforma pro spolupráci mezi evropskými zeměmi.
Po vítězství Trumpa je podle Scholze "jedna věc jasná". "Společně jako Evropská unie, jako Evropané, musíme udělat, co je potřeba pro naši bezpečnost," řekl německý kancléř.
Německý Handelsblatt poznamenal, že jednání v Budapešti v Německu zastínil politický chaos poté, co se ve středu rozpadla vládní koalice Scholzových sociálních demokratů, zelených a svobodných demokratů. Zemi s největší ekonomikou v EU začátkem jara čekají předčasné parlamentní volby.
Zdroj: Reuters, ČTK, ARD
Čtěte více
-
EU i eurozóna byly v prvním čtvrtletí v recesi
Ekonomika Evropské unie se v prvním čtvrtletí propadla do recese a eurozóna je v nejdelší recesi v historii... -
EU i eurozóna se v dubnu vrátily do deflace
Spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé Evropské unii se v dubnu meziročně snížily o 0,2 procenta. V březnu... -
EU i eurozónu čeká solidní a trvající expanze
Eurozóna i celá Evropská unie loni rostly nejrychleji za poslední desetiletí a i nadále je čeká solidní a trvající expanze. Tempo růstu sice letos v obou regionech mírně zpomalí na 2,3 procenta z loňských 2,4 procenta a v roce 2019 na dvě procenta, nadále však zůstane silné. Uvedla to v dnešní zimní prognóze Evropská komise (EK). Nejnovější odhady představují zlepšení proti předchozí, listopadové prognóze. -
EU i USA si po řeckých volbách oddychly
S očividnou úlevou a příslibem podpory přijaly státy eurozóny a USA zprávy o výsledcích... -
EU jedná o šestém balíku protiruských sankcí, Borrell dnes shodu nečeká
V Bruselu dnes jednají ministři zahraničí členských zemí Evropské unie o šestém balíku sankcí proti Rusku po jeho agresi vůči Ukrajině. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell při příchodu na jednání uvedl, že dohoda o zákazu dovozu ruské ropy dnes nejspíš uzavřena nebude. Na vině je podle něj "silná pozice některých států". Proti embargu se staví Maďarsko, které není spokojeno s Evropskou komisí navrženými výjimkami. Litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis prohlásil, že jeden člen dělá z ostatních rukojmí, informovala agentura Reuters. -
EU je na zastavení ruského plynu připravena a zareaguje společně, řekla šéfka EK
Evropská unie chystá společnou reakci na zastavení dodávek ruského zemního plynu do Polska a Bulharska. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která krok Moskvy označila za pokus využít plyn k vydírání evropských zemí. Unijní exekutiva je podle ní na tento scénář připravena a je v kontaktu se všemi členskými státy, s nimiž řeší zajištění dostatečných dodávek pro celou EU. -
EU je ochotna odložit brexit do května
Evropská unie je připravena odložit odchod Británie z EU do voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční v květnu. Řekl to dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEP) ve švýcarském Davosu rakouský kancléř Sebastian Kurz. Dvaatřicetiletý politik rovněž varoval před negativní náladou v Evropě a vyzval k reformám na národní i unijní úrovni. -
EU je ochotná s Řeckem dál vyjednávat
Nejvýznamnější země Evropské unie dnes naznačily, že jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem... -
EU je připravena jednat s USA o obchodu
Evropská unie je připravena jednat se Spojenými státy o prohloubení spolupráce v energetice, reformě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), o vzájemném uvolnění přístupu na trhy třeba pro automobily či o liberalizaci dostupu k veřejným zakázkám. Podmínkou ale je, že USA udělí EU trvalou výjimku z vysokých cel na dovoz oceli a hliníku. Novinářům to dnes v Sofii řekli předseda unijních sumitů Donald Tusk a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. -
EU je připravena na jednání s Británií, řekl Michel
Evropská unie je připravena k dalším jednáním s Británií, musí však počkat, zda nový britský parlament schválí brexitovou dohodu. Prohlásil to dnes předseda Evropské rady Charles Michel v reakci na odhady výsledků čtvrtečních britských voleb. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová podotkla, že EU je stále připravena na jakoukoli variantu. -
EU již učinila opatření k úvěru pro Řecko
Evropská komise již přijala opatření, která mají Řecku zajistit dalších 6,04 miliardy eur v překlenovacím... -
EU, Kanada i Mexiko se budou bránit novým americkým clům
Evropská unie, Kanada i Mexiko se budou bránit novým clům na ocel a hliník, která vůči nim ode dneška začínají uplatňovat Spojené státy. Německý ministr hospodářství Peter Altmaier upozornil, že EU by mohla svůj postup s Kanadou a Mexikem koordinovat. Na finančních trzích nyní panují obavy z vypuknutí globální obchodní války. -
EU kvůli autům může zavést cla na zboží z USA za 35 miliard eur
Evropská unie je připravena uvalit odvetná cla na americké zboží v hodnotě 35 miliard eur (téměř 900 miliard Kč), pokud Spojené státy zavedou dodatečná cla na evropské automobily. Uvedla to včera podle agentury Reuters evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. -
EU kvůli koronaviru zřídí investiční fond
Evropská unie v rámci boje s novým typem koronaviru umožní státní pomoc pro postižené firmy a vytvoří investiční fond v hodnotě 25 miliard eur (asi 640 miliard Kč) s cílem zmírnit dlouhodobý ekonomický dopad současné epidemie. Včera se na tom při telekonferenci shodli šéfové zemí a vlád Evropské unie. -
Euler Hermes: Brexit se vyřeší dohodou na poslední chvíli
Nejpravděpodobnějším řešením odchodu Velké Británie z EU je dohoda na poslední chvíli. Brexit zasáhne hospodářsky nejsilněji Německo, Francii a Belgii. Britská libra může znehodnotit až o pětinu. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes. V rámci 'rozvodové smlouvy' se řeší hlavně výše britského odchodného, situace britských občanů žijících v kontinentálních zemích EU a také hranice mezi Velkou Británií a Severním Irskem. -
Euler Hermes: Globální ekonomická recese v příštím roce nepřijde
Přes potíže, se kterými se globální ekonomika letos potýkala, v příštím roce nepřijde plnohodnotná hospodářská recese. Uvedl to analytik úvěrové pojišťovny Euler Hermes Alexis Garatti. V příštím roce předpokládá celosvětový růst HDP o 2,4 procenta ve srovnání s letošními 2,5 procenta a s 3,1 procenta v roce 2018. -
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie koronaviru vedle kolapsu zdravotnictví výrazně ovlivní vývoj v obchodě, ve financích i ve spotřebě. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Euler Hermes. -
Euler Hermes: Pandemie negativně ovlivnila 54 pct evropských firem
Pandemie koronaviru negativně ovlivnila 54 procent evropských firem. Čeští podnikatelé počítají v příštím roce s výrazným poklesem obratu. Vyplývá to z letního průzkumu přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes mezi více než tisícovkou podniků ve 14 zemích. -
Euler Hermes: Počet firemních insolvencí ve světě se sníží
Celosvětový trend úbytku firemních insolvencí v důsledku silného hospodářského růstu by měl po loňském výkyvu letos pokračovat. Vzestupný trend ale bude mít platební neschopnost velkých firem. Celkově by se do insolvence mělo na celém světě dostat o jedno procento méně firem než loni, tvrdí včera zveřejněná studie úvěrové pojišťovny Euler Hermes. Loni se jejich počet poprvé po sedmi letech nepřetržitého poklesu o procento zvýšil, připomněla agentura DPA. V České republice Euler Hermes prognózuje pro rok 2018 sedmiprocentní pokles počtu insolvencí. -
Euler Hermes: Počet insolvencí ve světě v r. 2021 stoupne o 31 pct
Počet insolvencí v příštím roce ve světě v příštím roce stoupne o 31 procent. Nové vlny šíření koronaviru jsou více viditelné v zemích, které postupně uvolnily krizová opatření. Po Evropě by další vlny šíření koronaviru měly postihnout také Afriku a Latinskou Ameriku. Proti tomu situace v Pacifické Asii by měla zůstat pod kontrolou. Vyplývá to ze studie přední světové úvěrové pojišťovny Euler Hermes.