Přespřílišné obchodování, neboli overtrading, bývá jedním z nejčastějších způsobů, díky kterým obchodníci nedosahují optimální zisků. Někdy tímto způsobem dokonce zcela sabotují svou fungující obchodní strategii. Velkou zajímavostí overtradingu je, že si jej obchodníci často ani neuvědomují, nebo nepřipouští a jak je u nás lidí obvyklé, svůj neúspěch nakonec svalují na úplně něco jiného. Tím se de facto sami ocitají v uzavřené spirále, ze které se pak velmi těžko dostávají.
Dnes si tedy logicky budeme povídat právě o nadměrném obchodování, přesněji jeho několika typech, příznacích, rizicích a nakonec i o tom, jak se nadměrnému obchodování zdárně vyvarovat.
Typy nadměrného obchodování
Z netrpělivosti
Na trzích nastávají období klidu, kdy strategie negeneruje žádné pozice, čímž obchodník může nabývat pocit, že jde o chybu, díky které aktuálně nevydělává. Čím častěji se pak tento stav opakuje, tím více bývá obchodník netrpělivý a často pak začíná vstupovat do pozic i přesto, že nenastaly ty správné podmínky.
Ze strachu z promeškání (předčasné vstupy)
Dalším velmi častým problém. V tomto případě je trh sice velmi aktivní a generuje množství obchodních signálů, ale obchodník jedná zbrkle ze strachu z promeškání situace. Tím pádem vstupuje do pozic dříve, než nastanou k tomu vhodné podmínky.
Toto chování obvykle vede k tomu, že historická výkonnost obchodníkovy strategie neodpovídá výkonnosti v praxi, jelikož obchodník vstupuje za zcela jiných podmínek. Doprovodným problémem navíc bývá i nadměrné obchodování, které vzniká tím, že obchodník mnohdy vstoupí před dosažením podmínek, daná pozice dosáhne stop-lossu a následně trh dosáhne určených podmínek, při kterých obchodník realizuje další vstup navíc.
Z nudy
Obchodování z nudy asi netřeba moc popisovat. Zná to nejspíše každý - máme chuť obchodovat, a pokud nedokážeme být disciplinovaní, pak vstupujeme do pozic, aniž bychom nad tím nějak moc přemýšleli.
Příznaky nadměrného obchodování v praxi
Pronásledování trendů
Velké trendové pohyby bývají velkým lákadlem a proto často dochází k tomu, že obchodníci ze strachu, že promeškají, vstupují do pozic ještě dříve, než nastanou ty vhodné podmínky.
Obchodování na méně volatilních trzích
U méně volatilních trhů je typické, že podmínky pro vstup nenastávají tak často. Obchodníci, kteří jsou pak obvykle méně trpěliví, mnohdy tato „nekonečná“ čekání nevydrží a začínají obchodovat, aniž by vůbec nastaly podmínky, nebo se jim trh alespoň přibližoval (toto je hlavní rozdíl, oproti obchodování ze strachu z promeškání).
Vyhledávání jakýchkoliv (převážně slabých) příležitostí
Když se obchodník nudí, pak běžně začíná vyhledávat i takové příležitosti, které za to takzvaně nestojí (rizika převyšují potenciální přínosy). Běžným příznakem při obchodování z nudy bývá, že trader často přenastavuje své strategické podmínky tak, aby strategie generovala mnohem více obchodních signálů.
Rizika nadměrného obchodování
1) Nižší ziskovost – nadměrné obchodování povětšinou vede ke vstupům, které bývají častěji ztrátovější než ty, ke kterým obchodník přistupuje podle předem stanovených podmínek. To samozřejmě vede k nižší průměrné ziskovosti, ne-li přímo ke ztrátovosti.
2) Vyšší náklady – více realizovaných obchodů znamená vyšší náklady.
3) Likvidace účtu – vysoký počet obchodů může vygenerovat řadu rychle po sobě jdoucích ztrát. Tím se obchodník nakonec vystavuje úplné likvidaci.
4) Ztráta času – nadměrné obchodování vyžaduje logicky více času, který ne vždy dokáže odpovídat výsledné výkonnosti.
Jak se vyvarovat nadměrnému obchodování
Pravdou je, že nadměrné obchodování vychází z nedostatečné disciplíny. Řešení je tedy jednoduché - trénovat disciplínu. Ovšem to se lehčeji řekne než udělá. Naštěstí jsou tu 2 pomocníci, kteří mohou v tomto problému dále pomoci.
Pomocníci s disciplínou
AOS – Naprogramování obchodní strategie (pokud to lze) je jednou z cest, jak se úspěšně vyvarovat nadměrnému obchodování. Dobře naprogramovaný robot totiž nikdy neudělá žádný obchod, aniž by došlo k naplnění tržních podmínek.
Obchodní plán – V případě, kdy obchodník nedokáže, nebo nemůže z nějakého důvodu svou obchodní strategii naprogramovat a současně má zájem se vyvarovat nadměrnému obchodování, pak je velmi vhodné vytvořit tištěný/psaný obchodní plán. Kontrola sepsaných podmínek je vždy mnohem lepší, než kontrola podmínek, které máme pouze v hlavě.
Vyvarujte se nadměrnému obchodování díky AOS - podívejte se na záznam našeho webináře.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76,60 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.