V případě, že se Williamsovy techniky liší od většiny na trhu, je myšlenka, že technická analýza (a dokonce i fundamentální analýza) není schopna zaručit důsledně přesnou prognózu cen a ziskové výsledky obchodování, protože tyto přístupy selhávají v širším fungování „skutečného“ trhu. Williamsova práce naznačuje, že většina obchodníků nakonec ztrácí peníze, protože existuje obecná tendence spoléhat se na různé (a potenciálně konfliktní) formy analýzy. Williamsovy závěry naznačují, že všechny tyto přístupy jsou zbytečné při práci s modely, které jsou nelineární a dynamické (tj. finanční trhy).
Obchodování s rozměry trhu
V této fázi by mělo být jasné, že myšlenky Billa Williamse silně vycházejí z konceptu, že obchodování na finančních trzích je do značné míry psychologickou hrou. Kromě toho je ale také důležité mít jedinečné pochopení způsobu, jakým jsou trhy strukturovány. Pro Williamse to znamená rozebrání trhu na jeho hlavní části, které nazval rozměry (dimensions). Patří mezi ně fáze:
- prostoru (Fraktály)
- energie (momentum ceny),
- síly (zrychlení a zpomalení ceny),
- zóny (spojení fáze síly a energie)
- linie rovnováhy.
Pomocí Williamsovy metody lze ignorovat všechny obchodní signály, dokud raná fraktální dimenze nenaznačuje budoucí směr ceny. Tyto fraktální signály umožňují obchodníkům otevřít malou pozici a poté umístit další pozice ve stejném směru ceny, když jsou vidět signály z jiných strukturálních dimenzí. Obchodníci by měli odpovídajícím způsobem omezit velikost pozic, protože je třeba si uvědomit, že nové obchodní signály se budou objevovat až po zadání prvních obchodů.
Pro uzavření pozice se ziskové cíle často počítají ve vztahu k celkovým pohybům, které jsou vidět v dominantním trendu. Jako dobré pravidlo lze použít to, že ziskové cíle by se měly rovnat zhruba 10% poslední impulzivní vlny. Delší čekání může způsobit narušení Williamsovy metody, protože výpočty, které vstupují do definování fraktálních oblastí, jsou velmi citlivé na změny ceny.
Indikátory Gator a Aligator
Dva z nejznámějších indikátorů Billa Williamse jsou Gator a Alligator, které, jak autor vysvětluje, budou fungovat jako naváděcí zařízení, které obchodníkům řekne nejpravděpodobnější směr, jakým se ceny budou ubírat. Indikátor Alligator je navržen tak, aby ukázal obchodníkům, jaký trend na trhu skutečně je, a bude držet obchodníky dál od obchodování v range. Samotný indikátor se skládá ze tří jednotlivých linií rovnováhy:
1. Čelist aligátora je klouzavý průměr (MA) s periodou 13, který je založen na průměru cenového intervalu [(High + Low) / 2].
2. Zuby aligátora je klouzavý průměr (MA) s periodou 8, který je založen na průměru cenového intervalu [(High + Low) / 2].
3. Rty aligátora je klouzavý průměr (MA) s periodou 5, které jsou založeny na průměru cenového intervalu [(High + Low) / 2].
Když jsou tři linie Alligator propletené, tak je aligátor v klidu, což naznačuje aktivitu trhu v cenovém rozpětí (range). To je typické pro období konsolidace. To může trvat jen po omezenou dobu. Čím déle to bude vidět, tím větší bude potenciál poté, co ceny později explodují. Při pohledu na indikátor dochází k tomu, že mezi liniemi rovnováhy dochází k divergenci. Poté, co je to vidět (a rozvine se následující výbušný pohyb ceny), obchodník před ukončením pozice počká, než aligátor znovu přejde do fáze spánku.
Určení směru trendu
Když aligátor vysílá své signály, na trhu působí trendové síly (uptrend nebo downtrend). Zde jsou obecná pravidla pro indikaci trendu:
- Ceny nad liniemi Alligator označují uptrend
- Ceny pod liniemi Alligator označují downtrend
- Cenová aktivita mimo linie Alligator naznačuje, že aktuální vlna je impulzní (v Elliott Wave Analysis)
- Cenová aktivita uvnitř linií Alligator naznačuje, že aktuální vlna je korekční (v Elliott Wave Analysis)
Pohled na oscilátor Williams Gator
Oscilátor Bill Williams Gator je vyjádřením míry, v níž linie rovnováhy vykazují konvergenci nebo divergenci. Vizualizace oscilátoru zobrazuje dva histogramy, které se typicky zobrazují v samostatném okně pod cenovým grafem. Když je histogram v kladném teritoriu, vidíme rozdíl mezi čelistmi a zuby aligátora. Když je histogram v záporném teritoriu, vidíme rozdíl mezi zuby a rty aligátora.
Dalším sledovaným prvkem jsou měnící se barvy samotných sloupců. Červené sloupce jsou na histogramu vidět, když je sloupec histogramu nižší než předchozí interval. Zelená barva je na histogramu vidět, když je sloupec histogramu nad předchozím intervalem. Gator ukazuje konvergenci (prolínání v liniích rovnováhy), když aligátor vyráží z aktivity vázané v cenovém rozpětí. To může pomoci při hledání trendů.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.