V Německu, evropské průmyslové základně, dosáhl PMI index pouhých 38,8 bodu. Níže byl zatím pouze na několik měsíců během prvního covidového lockdownu a v nejhlubší depresi finanční krize v roce 2008-09.
Vývoj indexu PMI v průmyslu v Německu:
Není tedy překvapením, že dnes oslabuje česká koruna, protože riziko evropské recese roste a především pak výhled tuzemských exportérů je po datech z Německa mrazivý. Euro také korigovalo své předchozí zisky vůči americkému dolaru a zdá se, že na další pokračování býčího trhu na EUR/USD nebude mít síly.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Na fundament eura se dá dívat z více úhlů pohledu. Na jednu stranu mzdy zrychlují a inflace zůstává stále vysoko. Meziročně ceny v měnové unii rostou o 5,5 % jak celkově, tak i co se týče jádrové složky. K dvouprocentnímu cíli to má ještě eurozóna velmi daleko. Mzdy a aktuální jádrová inflace jsou však zpožděné indikátory. Ty předběžné, jakými jsou již zmíněné PMI indikátory, ceny nemovitostí nebo úvěrová aktivita směřují prudce dolů a v druhé polovině roku budou směřovat eurozónu recesně-dezinflačním směrem.
Vývoj měnového agregátu M2 v eurozóně:
Záleží tedy, jak bude nastálou situaci chápat na svém měnovém zasedání ve čtvrtek Evropská centrální banka (ECB). K očekávanému zvýšení hlavní úrokové sazby z 4,00 % na 4,25 % s vysokou pravděpodobností dojde. Další kroky jsou však nejisté, jestřábi ztrácejí půdu pod nohama. Argumenty pro další růst sazeb, který se začne projevovat možná až tehdy, kdy bude ekonomika čelit recesi, jsou těžce obhajitelné.
Vývoj hlavní úrokové sazby v eurozóně:
Jeden z hlavních zastánců utažené měnové politiky, nizozemský Klaas Knot, se nechal slyšet, že zvýšení úrokových sazeb na zářijovém zasedání není zdaleka jisté. Po dnešním slabém výsledku PMI indexů pak možná uvidíme tento týden na delší dobu poslední úrokový „hike“ z dílny ECB.
Euro je však pouze jedna strana mince měnového páru EUR/USD. K posílení amerického dolaru by musel přispět i Fed nejen zvýšením úroků do pásma 5,25-5,50 %, ale i přísnějším výhledem na další čtvrtletí. Centrální bankéři k tomu budou mít možnost už tuto středu, kdy se dozvíme výsledek standardního dvoudenního měnového zasedání ve Washingtonu. Vzhledem ke stále silnému pracovnímu, akciovému i nemovitostnímu trhu v USA by výsledkem mohl být pokles eurodolaru pod 1,10.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Markit, Bloomberg