Evropská recese ale silně zasáhla exportní odvětví této severské země, průmysl je již delší dobu v záporu a nezaměstnanost začíná růst, což potvrdila i dnešní data, která překvapila skokem nezaměstnanosti až na 8,8 % (proti očekávaným 8,5 %). Zvyšuje se tak pravděpodobnost, že švédská centrální banka Riksbank se bude snažit podpořit ekonomiku nižšími úrokovými sazbami a slabším měnovým kurzem. Aktuálně se tedy švédský ekonomický obrázek v mnoha ohledech podobá tomu českému.
Vývoj meziroční změny průmyslové produkce ve Švédsku v %:
Riksbank má navíc ideální pozici pro uvolnění měnové politiky a podporu ekonomiky: růst cen se ve Švédsku prakticky zastavil, kdy inflace je hluboko pod cílem na 0,0 %, ekonomika evidentně zpomaluje a úrokové sazby leží na 1 %, takže prostor pro snížení zde pořád existuje. Měnoví obchodníci si také pamatují reakci Riksbank na příchod finanční krize v roce 2008-09. Tehdy velice agresivně snižovala úrokové sazby a jako první centrální banka na světě poslala depozitní sazbu až do negativního teritoria. Místní koruna reagovala prudkým oslabením a pár EUR/SEK tehdy během několika měsíců vzrostl o celých 25 %. Kupující na švédské koruně (short EUR/SEK) si tak nemůžou být svou pozicí příliš jistí. Řada ekonomických studií včetně Big Mac indexu totiž klasifikují švédskou korunu jako nadhodnocenou.
Z technického hlediska pár EUR/SEK právě opustil klesající trendový kanál a prorazil svůj 200-denní klouzavý průměr. Proražení bývá často interpretováno jako změna dlouhodobého trendu. Sázka na růst EUR/SEK má tedy své opodstatnění jak z fundamentálního, tak z technického hlediska.
Vývoj měnového páru EUR/SEK (denní graf – D1):
Zdroj: tradineconomics, MT4, FT, Swedishwire
Tomáš Raputa
Tým FXstreet.cz