Státní dluhopisy
Pro konzervativní investory, kterým dlouhodobě stačí mírně porážet inflaci, se v dnešní době nabízejí státní dluhopisy. Tato sázka na jistotu vynáší v USA i v Česku lehce nad 4 % p.a., americké bondy zajištěné proti inflaci (TIPS) pak indikují reálný výnos 2,10 % p.a., historicky slušný nadprůměr.
Vývoj reálného výnosu 10letých amerických vládních dluhopisů zajištěných proti inflaci (v % p.a.):
Vládní dluhopisy ale nejsou přímo investice, na které by bylo standardně možné sbírat desítky procent zhodnocení ročně. Jedinou možností je nákup velmi „dlouhého“ dluhu, tj. se splatností 30 let a více a doufat v prudký pokles úrokových sazeb. Tato strategie, při které investor profituje z příchodu recese / deflace a přitom se nebojí volatility, poté může být silně zisková. Nákup 30letého amerického bondu s aktuálním výnosem 4,55 % p.a. by při poklesu výnosu o 1 procentní bod přinesl zhodnocení 30 %, což je při prudkém zpomalení ekonomiky velmi pravděpodobné.
Vývoj výnosu 30letého amerického vládního dluhopisu (v % p.a.):
Britské akcie
Zatímco americký akciový index S&P 500 nabízí forward PE 20,8 (ziskový výnos 4,8 %), britský index FTSE 100 je v tomto měřítku takřka na dvojnásobku s PE 10,5 (ziskový výnos 9,5 %).
Hlavním důvodem rozdílu v ocenění londýnské burzy není až tak slabost britské ekonomiky nebo místní vysoké úrokové sazby, ty jsou totiž vysoké i v USA. V Londýně se obchodují akcie spíše z odvětví, která nejsou aktuálně příliš v oblibě nebo jsou vnímány jako rizikové – těžaři Royal Dutch Shell, Rio Tinto a BP, dále banky s expozicí na čínský realitní sektor Standard Chartered a HSBC Holdings nebo farmaceutické společnosti AstraZeneca a GlaxoSmithKline.
Tyto akcie tvoří majoritní podíl v indexu FTSE 100. Pohyb indexu tedy není příliš závislý na (slabé) britské ekonomice, hybatelem jsou daleko více ceny ropy a železné rudy, krachy čínských developerů nebo regulace v americkém zdravotnictví. Investoři tato odvětví v rámci nadšení z technologických akcií opomíjela. To však znamená, že jsou akcie obsažené v indexu FTSE 100 nyní zajímavě naceněné a především hodnotoví investoři, kteří si potrpí i na zajímavou dividendu (3,8 %) by je měli brát v potaz.
Vývoj britského akciového indexu FTSE 100:
Aerolinky
V rámci jednotlivých odvětví bychom neměli zapomenout na aerolinky. Tyto společnosti si prošly krutou očistou během covidové pandemie a musely zvýšit své zadlužení. Už v roce 2023 se American Airlines, Lufthansa nebo Ryanair dostaly do zajímavého zisku, jehož rostoucí trend by měl pokračovat. Silný růst turismu, relativně nízké palivové náklady, nižší konkurenční boj a paradoxně i nedostatek letadel by měl pomoci ziskům leteckých společností.
Na evropském nebi je zásadním obratem pro ziskovost všech hráčů na trhu avizované zdražení Ryanairu, který se místo penetrace trhu začíná soustředit na marže, protože už v zásadě nemá v Evropě kam růst. Jeho akcie se obchodují na PE 14,1 ze zisků roku 2024 a 11,2 z předpokládaných zisků roku 2025.
Vývoj ceny akcie Ryanair Holdings (RYA):
Zpomalené dodávky amerického Boeingu zase snižují kapacity celosvětově, letů bude méně, což snižuje konkurenci a zákazníci si za sedadla budou muset připlatit. Navíc pozdější dodávky snižují náklady i samotným aerolinkám.
Lufthansa si sice musela v prvním čtvrtletí projít stávkou. I přesto ale čeká EBIT v letošním roce 2,2 mld. EUR při tržní kapitalizaci 7,6 mld. EUR. Akcie se tak obchoduje za pouhý 3,5 násobek zisku před úroky a zdaněním. Když vezmeme v úvahu, že celá skupina má z covidových dob vysoké miliardy eur daňových ztrát, které bude moci v budoucnu uplatňovat a neplatit tak daň z příjmu, jde o zajímavou investici i na cash-flow bázi. Aerolinky mají stále ohromnou balanci uplatnitelných daňových ztrát, které v USA i v Německu nemají časové omezení.
Vývoj ceny akcie Deutsche Lufthansa (LHA):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: FRED, tradingeconomics.com, Bloomberg, Lufthansa Investor Relations