Samotná situace v americké ekonomice je nadále pozitivní, avšak je zde několik rizik, jako například rychleji rostoucí krátkodobé úrokové sazby. Zároveň se mnoho ekonomům moc nezamlouvá zavádění fiskálních stimulů do ekonomiky, která i tak roste ve vysokém tempu. Lze se obávat i toho, že daňové škrty v USA způsobí postupně příliš rychlý růst ekonomiky, společně se zrychlující inflací, což může postupně začít přehřívat ekonomiku. Poslední data inflace ukazují na výrazný nárůst inflace, kdy jádrová inflace, která nebývá moc volatilní, rostla za březen meziročně o 0,3% poté, co se za posledních 10 měsíců inflace odchýlila maximálně o 0,1%.
Co však znamená samotný růst dluhopisových výnosů nad 3%. Především je třeba vyzdvihnout, že se jedná hlavně o psychologickou hranici, na které byl trh naposledy v roce 2014 a rychle se vrátil zpět. Desetileté výnosy na úrovni 3% však nejsou žádnou hranicí, ale spíše pásmem, u kterého bude důležité hlavně tempo, jakým budou výnosy růst. Až potencionální růst výnosů nad 3,25% během několika týdnů by mohl způsobit mnohem větší paniku. Vyšší výnosy totiž zatěžují vše od hypoték, studentských půjček, splátek za auta a podobně. Může ovlivnit téměř vše během následujících let včetně finančních trhů. Rostoucí výnosy také mohou způsobit rychlejší růst inflace, která následně zpomalí ekonomický růst. Inflace zrychlí, což naruší hodnotu dluhopisových fixních plateb a vede investory k poptávce po vyšších výnosech. FED mezitím zvyšuje krátkodobé úrokové sazby a může se stát, že bude utahovat měnovou politiku příliš rychle, až dosáhne pomyslného limitu pro sazby, kdy ekonomika nebude moci odolat vyšším výpůjčním nákladům, aniž by zpomalila.
Jak již bylo řečeno, FED poměrně rychle zvedá krátkodobé úrokové sazby. Zároveň s rostoucí nervozitou na akciových trzích roste poptávka po dlouhodobých dluhopisech, které jsou považovány za bezpečné, a tím klesá jejich výnos. Právě pokud jsou krátkodobé úrokové sazby vyšší než dlouhodobé, vznikne nám inverzní výnosová křivka. Pokud bych měl vytáhnout jeden ukazatel, který velmi dobře dokáže předpovědět recesi v ekonomice, bude to právě inverzní výnosová křivka, která v minulosti několikrát zafungovala. Výnosová křivka je však aktuálně spíše zploštělá, ale zvyšování sazeb by výhled pro inverzní křivku potvrzovalo. Spready mezi dlouhodobými a krátkodobými dluhopisovými výnosy se nadále zmenšují a situace se může zhoršovat. Desetileté výnosy na 3% nepředstavují tedy zatím žádnou hrozbu pro trhy. Mohou však dále růst a dostat s k nebezpečným úrovním 3,25 – 3,50%, což by mohlo být alarmující.
Graf: Spread (rozdíl) mezi výnosy dvouletých a desetiletých dluhopisů (Zdroj: www.quandl.com):
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Tento článek má pouze informativní a edukativní charakter. V žádném případě neslouží jako investiční či obchodní doporučení.