Zneužívání bitcoinu k financování tyranií není nic nového. Přesto tento velmi nepříjemný trend za posledních několik let výrazně zesílil. Otevřeně se přátelsky staví ke kryptoměnám Írán, Bělorusko a Venezuela. Naopak ze Severní Koreje máme pouze zvěsti. Zdá se, že tam těžba utichá.
Írán
Poté, co Donald Trump vypověděl dohodu o Íránském jaderném programu, se dalekovýchodní hegemon ocitl bez peněz.
Řešení našel v kryptoměnách. V roce 2019 Írán jako první stát na světě prohlásil těžbu kryptoměn za legitimní průmysl. V roce 2020 měly íránské farmy výkon odpovídající 4 % sítě Bitcoin. Hráč je to tedy obrovský.
Kuriózní je i fakt, že íránským obyvatelům byly nástroje pro těžbu defacto zestátněny. Od roku 2018 se objevovaly až úsměvné zprávy o tom, že tamní duchovní si těží v státem udržovaných mešitách kryptoměny.
Írán tedy vidí těžbu kryptoměn jako výbornou příležitost, kterou nicméně chce centralizovat do úzkých armádních kruhů, aby výdělky šly „na ty správné věci“.
Bělorusko
Bělorusko se na seznamu států s velkým zájmem o kryptoměny připsalo teprve velmi nedávno, zhruba měsíc zpět. Není se čemu divit, když po údajně zfalšovaných volbách Lukašenko odmítl opustit úřad.
Jelikož Evropská Unie u svých hranic nepotřebuje přestárlého diktátora s velkou armádou věrných, uvalila na úzkou skupinu kolem Lukašenka výrazné sankce. Peníze, které už netekly z obchodu se státy EU, se musí najít jinde.
A tak před měsícem oznámil ministr energetiky Běloruské Republiky to, že aparát zkoumá „výhody a nevýhody těžby kryptoměn“. Poté se teprve rozhodne, jestli se vláda rozhodne na síti podílet.
Ministr prohlásil:
„Je to náš nový směr. Je to zajímavé, ale než s tím začneme, musíme detailně problematiku prostudovat. A to včetně risk, která jsou s těžbou kryptoměn spojená.“
Nicméně je vhodné doplnit, že kryptoměny a jejich těžba je dlouhodobě v Bělorusku legální. Není dobré křivdit. Je to ale hezká náhoda, že v době takových nejistot se vláda rozhodne těžbu rozhodne „zkoumat“.
Venezuela
O Venezuele jsem toho už napsal mnoho. Je to stát, který se snaží kryptoměny do svého systému zakomponovat co nejvíc. Dokonce i vlastní kryptoměnou Petro, která má být krytá nezpracovanou ropou. Samozřejmě tomu tak není, jak potvrdili novináři z Reuters, co se vydali na místo údajné těžby ropy.
Kromě snahy o proražení s vlastním tokenem se Venezuela proslavila také velmi levnou elektřinou, které se nebojí tamní prezident Maduro využít.
O Venezuele se říká, že ve velkém těží kryptoměny od minulého roku. Tehdy se jí totiž podařilo na jejím území zabavit nákladní automobil až k prasknutí plný zařízení ASIC nejnovější generace.
Venezuela je tedy další stát, který zneužívá kryptoměny k financování.
Zvláštní poděkování
Zvláštní poděkování patří Čínské lidové republice a Komunistické straně Číny. Děkujeme, že umožníte Bitcoinu existovat. Bez čínské elektřiny by se celá síť sesypala jako domeček z karet.
Další poděkování posílám i do rukou egyptského prezidenta. I jemu patří dík, že skrze své farmy přispívá na chod celé sítě.
Co si z toho odnést
Zneužívání kryptoměny je bohužel těžkým závažím, které s sebou musí tato významná technologie nést. Bitcoin dosahuje už takového významu a ceny, že dokáže financovat nejenom teroristy v konfliktních zónách, ale také celé chudé státy, kde vládne tvrdou rukou diktátor. Je potřeba tyto darebácké státy odsuzovat, ale zároveň ponechat Bitcoin v rozumném regulačním rámci.
Kromě Číny, samozřejmě. Ta je super! My od Bitcoinu milujeme Čínu!
Jiří Makovský