Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:40
reklama
SAB Finance
reklama
Purple trading AI
reklama
Investingfox 16 let
reklama
InstaForex rijen 2024

Alligator

img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 4. října 2024

04.10.2024 Dolar vyčkává na zveřejnění zprávy amerického ministerstva práce. Navíc se množí spekulace, že obsah zprávy může být o něco lepší, než se předpokládalo. Zejména na základě posledních údajů z trhu práce existují pochybnosti, že míra nezaměstnanosti vzroste z 4,2 % na 4,3 %. Je pravděpodobnější, že zůstane na současné úrovni. Dále se zdá, že mimo zemědělství vznikne 140 000 nových pracovních míst, a nikoliv dříve předpokládaných 130 000 míst. I když toto číslo není vzhledem k počtu obyvatel a tempu jejich růstu v USA nijak velké, je to stále o něco více, než se původně očekávalo. To by mohlo vést k dalšímu posílení amerického dolaru. Vše však bude záviset na obsahu zprávy amerického ministerstva práce.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 30. září 2024

30.09.2024 Navzdory působivé volatilitě se situace na devizovém trhu nezměnila. Vzhledem k prázdnému makroekonomickému kalendáři se takový scénář jevil jako nejpravděpodobnější. A co je nejdůležitější, začátek nového obchodního týdne je také poznamenán nedostatkem statistických údajů. Dnešní scénář by tak mohl kopírovat ten páteční. Týden však bude nabitý událostmi, přinejmenším kvůli zveřejnění zprávy amerického ministerstva práce, která však bude zveřejněna až v pátek. S každým dalším dnem se bude kalendář postupně plnit stále významnějšími makroekonomickými údaji. Například již zítra budou zveřejněny předběžné údaje o inflaci v eurozóně.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 27. září 2024

27.09.2024 Po středečním neobjasněném růstu začal americký dolar včera bez konkrétního důvodu ztrácet půdu pod nohama. O to zvláštnější je, že makroekonomické údaje ze Spojených států vcelku odpovídaly očekáváním. Konečné údaje o HDP potvrdily předběžné odhady, se kterými trh již počítal. Změny v počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti byly symbolické a situaci nemohly ovlivnit. Jedná se tedy pouze o odraz a pokus o nápravu nerovnováhy.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 26. září 2024

26.09.2024 Jestliže v úterý dolar oslabil, aniž by k tomu měl vážné důvody, kromě vykonstruovaného humbuku vyvolaného předními americkými médii, pak včera naopak posílil, a opět tak popřel zdravý rozum. Nebyly zveřejněny žádné významné makroekonomické údaje, ale pokles prodeje nových domů o 4,7 % rozhodně nemůže podpořit posílení americké měny. Trh s největší pravděpodobností napravoval nerovnováhu, která vznikla den předtím, a vracel se na úrovně, na kterých byl v úterý ráno. Jinými slovy, situace na trhu se nezměnila, i když ji provází značná volatilita.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 25. září 2024

25.09.2024 Média opět prokázala svou schopnost manipulovat s trhem, když vyvolala rozruch ohledně možného snížení sazeb Federálního rezervního systému o dalších 50 bazických bodů. Spouštěčem byly údaje o cenách bydlení S&P/CaseShiller, které zůstaly beze změny. Přední americká média okamžitě začala zveřejňovat zprávy, které naznačovaly, že Federální výbor pro volný trh do 7. listopadu opět sníží úrokové sazby, a to ve stejném rozsahu jako na předchozím zasedání. Dolar samozřejmě začal okamžitě ztrácet půdu pod nohama.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 24. září 2024

24.09.2024 Očekávalo se, že indexy podnikatelské aktivity v Evropě se v podstatě nezmění, zatímco ve Spojených státech dojde k výraznému poklesu. Výsledek byl však poněkud odlišný. Zpočátku se souhrnný index podnikatelské aktivity v eurozóně snížil z 51,0 na 48,9 b. Tento pokles byl způsoben snížením indexu aktivity ve službách ze 45,8 na 44,8 a indexu aktivity ve zpracovatelském průmyslu z 52,9 na 50,5, přestože prognózy předpovídaly jeho zvýšení na 53,0 b. Tyto údaje okamžitě posílily dolar, který zpomalil až po zahájení americké obchodní seance. Očekávalo se, že kompozitní index podnikatelské aktivity ve Spojených státech klesne z 54,6 b. na 53,0 b., ale snížil se pouze na 54,4 b. A to i přesto, že index ve zpracovatelském průmyslu klesl ze 47,9 b. na 47,0 b., přičemž se předpokládalo, že bude činit 48,0 b. Klíčovým faktorem byl index aktivity ve službách, který místo poklesu z 55,7 na 54,0 b. vzrostl na 55,4 b.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 23. září 2024

23.09.2024 Přestože během evropské obchodní seance docházelo na trhu k určitým fluktuacím, tam a zpět, sem a tam, celkově se situace nezměnila. Velké rozpětí fluktuací bylo způsobeno především výrazným oslabením amerického dolaru o den dříve. Přesto je ještě brzy hovořit o konci poklesu dolaru. Tento trend může dnes pokračovat vzhledem k předběžným odhadům vývoje indexů podnikatelské aktivity. Očekává se, že hodnoty těchto indexů zůstanou v Evropě na stejné úrovni, zatímco ve Spojených státech se předpokládá jejich znatelný pokles. Konkrétně americký kompozitní index PMI pravděpodobně poklesne z 54,6 b. na 53,0 b.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 20. září 2024

20.09.2024 Poté, co Bank of England ponechala své úrokové sazby beze změny, si investoři konečně uvědomili, že se situace na trhu poněkud mění. Počet hlasů pro snížení klíčové sazby se snížil, což znamená, že britská centrální banka své další kroky ohledně uvolňování měnové politiky pozastavila. Nedlouho předtím provedla výrazné snížení sazeb Evropská centrální banka, což naznačuje, že k případnému dalšímu snížení dojde až ve vzdálenější budoucnosti. Federální rezervní systém svou cestu uvolňování měnové politiky mezitím teprve zahajuje. Jinými slovy, v blízké budoucnosti budou úrokové sazby snižovat pouze Spojené státy, zatímco v Evropě zůstanou beze změny. Právě proto dolar ztrácí půdu pod nohama a zdá se, že tento proces bude ještě několik měsíců pokračovat.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 19. září 2024

19.09.2024 Federální rezervní systém poprvé po čtyřech letech snížil své úrokové sazby, a to hned o citelných 50 bazických bodů. K tomuto kroku vedlo nejen vytrvalé zpomalování inflace, ale také obavy americké centrální banky z možného sklouznutí ekonomiky do recese. Co je však skutečně překvapivé, je reakce trhu – dolar začal okamžitě výrazně růst. Důvod spočívá ve vyjádřeních Jeroma Powella. Šéf americké centrální banky okamžitě varoval trhy, aby neočekávaly, že uvolňování měnové politiky bude pokračovat stejným tempem. Podle něj Federální výbor pro volný trh zvažuje snížení úrokových sazeb o dalších 50 bazických bodů do konce letošního roku, ale bude se tak dít postupně. Vzhledem k tomu, že do konce letošního roku zbývají pouze dvě zasedání, znamená to snížení o 25 bazických bodů na každém zasedání. Vše však bude záviset na vývoji dynamiky makroekonomických faktorů. Vzhledem k tomu, že tempo inflace bude jistě zpomalovat, existuje možnost, že centrální banka do začátku příštího roku sníží své úrokové sazby pouze jednou. Právě proto začal dolar posilovat, protože trhy očekávaly agresivnější uvolnění měnové politiky.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 18. září 2024

18.09.2024 Jestliže v pondělí přední americká média ujišťovala o nevyhnutelnosti snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů, včera jako by na tyto zprávy všichni zapomněli. Ta samá média totiž začala místo toho nenuceně hovořit o snížení o 25 bazických bodů. To samozřejmě mělo své důsledky a dokonce to umožnilo dolaru začít od zahájení americké obchodní seance posilovat. Ve skutečnosti však již příliš nezáleží na tom, jak rozsáhlé bude dnešní snížení úrokových sazeb. Dolar ztrácí půdu pod nohama už od jara, kdy se začalo intenzivněji hovořit o chystaném uvolnění měnové politiky Federálního rezervního systému. Trh již jedno nebo dvě snížení – právě oněch 50 bazických bodů – ocenil.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 11. září 2024

11.09.2024 Jestliže debata mezi Donaldem Trumpem a Josephem Bidenem byla skutečnou katastrofou, včerejší debata s Kamalou Harris byla mnohem klidnější a nevyvolala žádnou paniku. Trhy ji tak mohly ignorovat. Investoři se nyní mohou v klidu soustředit pouze na inflaci v USA, zejména proto, že se očekává zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen z 2,9 % na 2,6 %. To by trhy pravděpodobně přesvědčilo o snížení úrokové sazby Federálního rezervního systému o 50 bazických bodů. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost výrazného oslabení amerického dolaru.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 10. září 2024

10.09.2024 Americká média se podle očekávání přestala zabývat stavem trhu práce, zejména nesrovnalostmi v poslední zprávě ministerstva práce, a zaměřila se výhradně na nadcházející debaty mezi Donaldem Trumpem a Kamalou Harris. Naprostá většina těchto publikací se přitom opírá o nevyhnutelné vítězství kandidátky Demokratické strany. Vzhledem k tomu, že to je z pohledu trhu vnímáno jako pozitivní výsledek, dolar nadále posiloval své pozice. Dnes bude tento trend pravděpodobně pokračovat.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 3. září 2024

03.09.2024 Vzhledem k tomu, že se včera ve Spojených státech slavil státní svátek, situace na trhu se nijak nezměnila. Kupodivu by tato stagnace mohla pokračovat i dnes, tentokrát kvůli prázdnému ekonomickému kalendáři. Konečná data o americkém indexu nákupních manažerů (PMI) ve výrobě pravděpodobně nebudou mít významný dopad. I kdyby se index odchýlil od předběžných odhadů, jeho vliv bude pravděpodobně spíše symbolický, protože trh již tento faktor do značné míry zohlednil. Jediným faktorem, který by mohl ovlivnit situaci, jsou případná prohlášení zástupců Evropské centrální banky. Koneckonců, inflace v eurozóně klesá znatelně rychleji než ve Spojených státech. ECB by proto mohla naznačit o něco agresivnější uvolňování měnové politiky, což by mohlo posílit pozici amerického dolaru. Takový vývoj je však nepravděpodobný, protože centrální banky nepřijímají rozhodnutí pouze na základě jednotlivých dat. Více je zajímá dlouhodobý trend a nedávný pokles inflace v Evropě může být pouze dočasný.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 30. srpna 2024

30.08.2024 Pár EUR/USD dosáhl během fáze korekce horní hranice psychologické úrovně 1,1000/1,1050. Rozsah korekce byl přibližně 1,3 %. Ve 4hodinovém grafu se technický indikátor RSI pohybuje v zóně prodávajících mezi úrovněmi 30/50, což naznačuje korekční pohyb.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 26. srpna 2024

26.08.2024 V uplynulém týdnu euro vůči americkému dolaru posílilo o téměř 1,5 %, což přiblížilo cenu k lokálnímu vrcholu vzestupného trendu. Ve 4hodinovém grafu se technický indikátor RSI nachází v překoupené zóně, což naznačuje přehřátí dlouhých (long) pozic na euru.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 23. srpna 2024

23.08.2024 Pár EUR/USD po prolomení lokálního vrcholu z prosince 2023 nepatrně ustoupil. Tento pohyb je však v souladu s cyklickou složkou rostoucího trendu. Technický ukazatel RSI ve 4hodinovém grafu během ústupu ceny vystoupil z překoupené zóny. Vzhledem k tomu, že se ukazatel nadále pohybuje v pásmu 50/70, jde o pozitivní znamení pro další růst.
img

Čerstvá předpověď pro pár EUR/USD na 22. srpna 2024

22.08.2024 Pár EUR/USD se drží vzestupného trendu, který pohánělo momentum a díky kterému kurz od začátku měsíce posílil o více než 350 pipů. V důsledku toho došlo nejen k prodloužení uptrendového cyklu a překonání psychologické úrovně 1,1000, ale také k otestování lokálního maxima z prosince 2023.
img

Aktuální prognóza pro pár EUR/USD na 21. srpna 2024

21.08.2024 Z technického hlediska vidíme v intradenním období známky překoupenosti eura. Stále však přetrvává dynamika. Pokud se cena stabilizuje nad úrovní 1,1150, pár by se mohl posunout k lokálnímu maximu z července 2023. Co se týká technického pullbacku, pokud se cena nestabilizuje nad úrovní 1,1150, mohlo by to dočasně oslabit euro směrem k úrovni 1,1050, což by odpovídalo logice přerozdělení obchodních sil.
img

Aktuální prognóza pro pár EUR/USD na 20. srpna 2024

20.08.2024 Při rally, kterou pohánělo momentum, překonal pár EUR/USD úroveň 1,1050. To naznačuje, že psychologická hranice 1,1000 ztratila ve vztahu ke kupcům sílu.
img

Aktuální prognóza pro pár EUR/USD na 19. srpna 2024

19.08.2024 Pro posílení současného uptrendu je nutná stabilizace ceny nad úrovní 1,1050. V tomto scénáři je možný pohyb k lokálnímu maximu z roku 2023. V opačném případě bude pohyb v pásmu 1,0950/1,1050 pravděpodobně ještě nějakou dobu pokračovat.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 16. srpna 2024

16.08.2024 Nečekané zrychlení tempa růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech z 2,0 % na 2,7 %, zejména vzhledem k tomu, že se očekávalo zpomalení z 2,3 % na 1,8 %, okamžitě vyvolalo výrazné posílení amerického dolaru. Po slabých údajích z trhu práce, které vedly k dlouhodobému a výraznému oslabení dolaru, tak všichni opět viděli hlavní problém eura - ekonomické zprávy z USA jsou výrazně lepší než ty z eurozóny. Dnes by se však dolar mohl opět dostat pod tlak kvůli makroekonomickým údajům. Očekává se výrazný pokles v sektoru stavebnictví, zejména pokud jde o nové stavební projekty, které by podle projekcí měly klesnout o 2,0 %.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 15. srpna 2024

15.08.2024 Na pozadí zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech z 3,0 % na 2,9 % klesl dolar na téměř nejnižší úroveň od začátku roku. Tyto údaje o inflaci naznačují, že ke snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému nevyhnutelně dojde už v září. Dalším faktorem, který přispěl k oslabení dolaru, je inflace ve Velké Británii, která vzrostla z 2,0 % na 2,2 %, což naznačuje, že Bank of England by mohla pozastavit uvolňování měnové politiky. Potenciál dalšího oslabení americké měny však omezí katastrofální údaje z eurozóny, kde tempo poklesu průmyslové výroby zrychlilo z -3,3 % na -3,9 %. Očekávání přitom počítala s meziročním růstem o 0,6 %.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 14. srpna 2024

14.08.2024 Prudké zpomalení růstu cen výrobců v USA z 2,7 % na 2,2 % okamžitě oslabilo dolar. Takové údaje vedou trh k očekávání znatelného poklesu inflace, který by zaručil výraznější snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Tato očekávání se však nemusí naplnit. Údaje o cenách výrobců jsou spíše předstihovým ukazatelem a ovlivňují inflaci se zpožděním. Navíc předchozí údaje o cenách výrobců byly revidovány směrem nahoru. Proto existuje vysoká pravděpodobnost, že dnešní údaje o inflaci mohou ukázat nezměněný růst spotřebitelských cen, což by mohlo vést k prudkému obratu.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 13. srpna 2024

13.08.2024 Přestože se celkově situace na trhu nezměnila, dolar mírně oslabil. Rozsah pohybu je však relativně zanedbatelný. Spíše naznačuje obecný sentiment ohledně dalšího oslabování americké měny, zejména s ohledem na to, že zítřejší údaje o inflaci v USA by mohly ukázat zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen z 3,0 % na 2,9 %. Dolar tak dnes bude pravděpodobně pokračovat ve svém čistě symbolickém pohybu směrem k dalšímu oslabení.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 12. srpna 2024

12.08.2024 Forexový trh zůstává beze změny a dolar stagnuje. To není překvapivé, vzhledem k prázdnému ekonomickému kalendáři. Navíc se zdá, že tato situace bude trvat celý den, protože nejsou naplánována žádná zveřejnění makroekonomických údajů. Trh by tak mohla ovlivnit pouze nějaká nečekaná zpráva. Nejspíše však budeme svědky stagnace, a to až do poloviny týdne, kdy budou zveřejněna data o inflaci ve Spojených státech.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 9. srpna 2024

09.08.2024 Navzdory mírně zvýšené volatilitě zůstává situace na měnovém trhu v zásadě beze změny. Dolar se nadále obchoduje kolem úrovní dosažených v polovině týdne. Tento stav se až do poloviny příštího týdne pravděpodobně nezmění. Investoři čekají na údaje o inflaci ze Spojených států, které poskytnou odpověď na otázku dalších kroků Federálního rezervního systému. Představitelé Fedu se navíc snaží trhy uklidnit prohlášením, že inflační cíle stále nebyly splněny, což naznačuje, že bychom neměli očekávat rychlé uvolnění měnové politiky. Z toho můžeme usuzovat, že v polovině příštího týdne dojde k obratu a dolar znatelně posílí.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 8. srpna 2024

08.08.2024 Na měnovém trhu včera nedošlo k žádným výrazným změnám, což se do značné míry očekávalo. Nejenže byl ekonomický kalendář prázdný, ale trh se také potřeboval vzpamatovat po prudkém poklesu dolaru. Přestože dnes budou zveřejněny údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech, situaci pravděpodobně neovlivní, protože se očekávají jen malé změny. Navíc se očekává, že počet nových žádostí se sníží o 2 000, zatímco opakované žádosti se mohou zvýšit o 3 000, takže se údaje budou vzájemně kompenzovat. Jinými slovy, trh bude nadále konsolidovat kolem současných hodnot, pokud se neobjeví nějaká neočekávaná zpráva.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 7. srpna 2024

07.08.2024 Trh je naladěn na další oslabování dolaru. Ani extrémně slabé údaje o maloobchodních tržbách v eurozóně, které zpomalily z 0,5 % na -0,3 %, neposkytly americkému dolaru žádnou výraznou podporu. Celkově se trh nadále řídí zvěstmi a očekáváními ohledně kroků Federálního rezervního systému. Investoři stále věří, že americká centrální banka okamžitě sníží úrokové sazby o 0,50 %. Navíc se spekuluje o možném mimořádném zasedání Federálního výboru pro volný trh. Pokud se tato situace neuklidní, zůstane dolar pod tlakem.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 6. srpna 2024

06.08.2024 Nejenže se aktivně diskutovalo o možnosti okamžitého snížení úrokové sazby Federálního rezervního systému o 0,50 %, ale objevily se i zvěsti, že by americká centrální banka mohla uspořádat mimořádné zasedání. To vše je způsobeno prudce zvýšenými obavami z toho, že americká ekonomika sklouzne do hluboké a dlouhodobé recese. A není divu, že na tomto pozadí dolar nadále ztrácel půdu pod nohama. Poté, co dosáhl téměř nejnižší hodnoty od začátku roku, se dolar částečně odrazil. To je však třeba vnímat čistě jako lokální odraz. Dolar zůstává i nadále pod tlakem. Koneckonců se občas objevuje názor, že by úrokové sazby mohly být sníženy až o 0,75 %. Dolar tak může ještě klesnout na nejnižší úrovně od začátku roku.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 2. srpna 2024

02.08.2024 Z formálního hlediska je rozumné, aby dolar posiloval. Vždyť míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla z 6,4 % na 6,5 %. Nárůst však nebyl tak výrazný, jak se očekávalo, protože prognózy předpokládaly hodnotu 6,9 %. Nicméně nezaměstnanost se přesto zvýšila. A co je mnohem důležitější, je rozhodnutí Bank of England snížit základní úrokovou sazbu, které se také do značné míry očekávalo. Není tedy až tak překvapivé, že dolar vzrostl. Pohyb však skončil ještě před zveřejněním údajů o nezaměstnanosti v eurozóně a pár hodin před výsledkem zasedání BoE. Právě to je překvapivé. Svědčí to o nadměrném spekulativním tlaku provázeném nárůstem nerovnováhy, kde často dochází ke korekci prudkými a náhlými skoky.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 1. srpna 2024

01.08.2024 Výsledky zasedání Federálního výboru pro volný trh nasvědčovaly výraznému růstu dolaru, ke kterému však nedošlo. Trh navzdory prohlášením předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella nadále stagnuje. Powell výslovně zmínil potřebu začít s uvolňováním měnové politiky. Neupřesnil však, kdy tento proces začne. Ačkoli není pochyb o tom, že úrokové sazby budou sníženy již v září, trh byl na tento vývoj obecně připraven. Navíc podle předběžných odhadů inflace v eurozóně zrychlila z 2,5 % na 2,6 %, místo aby zpomalila na 2,3 %. To vytváří předpoklad pro to, aby Evropská centrální banka zpomalila tempo snižování úrokových sazeb, což přispívá k posílení jednotné evropské měny. Jinými slovy, tyto faktory se navzájem poněkud vyvažují.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 31. července 2024

31.07.2024 Dnešní zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) není pouze hlavní událostí dne, ale také určí dynamiku vývoje trhu během celého nadcházejícího měsíce. Vše bude záviset na prohlášeních předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella. Téměř nikdo však nepochybuje o tom, že Powell téměř explicitně oznámí zahájení uvolňování měnové politiky v září tohoto roku, což přispěje k pokračující slabosti amerického dolaru.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 29. července 2024

29.07.2024 Vzhledem k prázdnému ekonomickému kalendáři není překvapením, že se podmínky na trhu nezměnily. Dolar se pohybuje na místě. Tato situace pravděpodobně přetrvá až do středečního zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC). Nebude to jen kvůli samotnému zasedání, ale zasadí se o to také nedostatek makroekonomických dat.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 12. července 2024

12.07.2024 Očekává se, že inflace ve Spojených státech klesne z 3,3 % na 3,1 %, což samo o sobě přesvědčilo trh o brzkém zahájení uvolňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému. Ukázalo se však, že tempo růstu spotřebitelských cen zpomalilo na 3,0 %. V důsledku toho začal dolar okamžitě poměrně výrazně ztrácet své pozice. Trh je nyní přesvědčen o dvou sníženích sazeb Fedu do konce roku. První snížení sazeb se očekává v září a druhé v prosinci. Tyto prognózy a očekávání jsou zcela oprávněné. Lokálně tak trh vstupuje do fáze oslabování amerického dolaru. Na této cestě bude samozřejmě docházet k přestávkám a drobným pullbackům. Něco podobného jsme pozorovali i včera, a to se závěrem americké obchodní seance. S největší pravděpodobností bude pullback pokračovat i dnes a trh se pokusí usadit mírně pod současnými hodnotami. Poté by se pár mohl vydat směrem k poklesu dolaru.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 11. července 2024

11.07.2024 Formálně dolar mírně klesl, ale ve skutečnosti tento pokles není vůbec znatelný a trh celkově stagnuje. Dnešní údaje o inflaci v USA vše změní, zejména proto, že podle prognóz by měl růst spotřebitelských cen zpomalit z 3,3 % na 3,1 %. To trh konečně přesvědčí o nevyhnutelnosti snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému na zářijovém zasedání. V takovém případě může dolar výrazně ztratit půdu pod nohama.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 10. července 2024

10.07.2024 Přestože senátoři kladli Jeromeovi Powellovi otázky týkající se snižování úrokových sazeb, šéf Federálního rezervního systému toho příliš neprozradil a odpovídal vyhýbavě. Situace se tak nezměnila. Ani dnešní projev ve Sněmovně reprezentantů pravděpodobně nic nového nepřinese. Americká centrální banka navíc čeká na údaje o inflaci, které budou zveřejněny zítra. Nejpravděpodobnějším scénářem je tedy období stagnace trhu.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 9. července 2024

09.07.2024 Vzhledem k absenci jakýchkoli ekonomických reportů a zpráv zůstal trh na svých předchozích pozicích. Dnes se však musí pohnout. A nejde o blížící se zveřejnění údajů o inflaci v USA. Tyto údaje budou koneckonců zveřejněny až ve čtvrtek. Dnes bude před bankovním výborem amerického Senátu hovořit šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell. A zítra ho čeká vystoupení před Sněmovnou reprezentantů. Politici jistě otevřou otázku úrokových sazeb, zejména proto, že míra nezaměstnanosti ve Spojených státech již tři měsíce po sobě roste. V důsledku toho trh revidoval svá očekávání ohledně načasování a tempa uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému. Investoři doufají v potvrzení aktualizovaných prognóz. Pokud se tato očekávání naplní, dolar obnoví svůj pokles.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 8. července 2024

08.07.2024 Ačkoli bylo mimo zemědělský sektor vytvořeno 206 000 nových pracovních míst, což výrazně překročilo prognózu 160 000, celkový obsah zprávy Ministerstva práce USA se ukázal být prostě otřesný. To bylo hlavně kvůli revizi předchozích údajů z 272 000 směrem dolů na 218 000. To znamená, že po tři po sobě jdoucí měsíce bylo vytvořeno méně než 250 000 nových pracovních míst, což nestačí ani na udržení stability trhu práce. V důsledku toho se míra nezaměstnanosti zvýšila z 4,0 % na 4,1 %. Jinými slovy, nezaměstnanost roste tři měsíce v řadě. To prudce zvyšuje pravděpodobnost snížení úrokových sazeb na nadcházejícím zasedání Federálního výboru pro volný trh, což vedlo k oslabení dolaru. Problém spočívá ve velmi slabých datech, která byla výrazně horší než očekávaná.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 4. července 2024

04.07.2024 Pokud se podíváme na ekonomické zprávy, zdá se zvláštní, že dolar oslabuje. Konečné údaje o indexech podnikatelské aktivity v eurozóně dopadly lépe než předběžné odhady, ale stejně tak tomu bylo i ve Spojených státech. V eurozóně však hovoříme o poklesu, zatímco v Americe ukazatele vykazují růst. Navíc růst zaměstnanosti ve Spojených státech byl mnohem vyšší, než se očekávalo. Logicky by tedy měl dolar růst.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 3. července 2024

03.07.2024 Inflace v eurozóně v červnu podle očekávání zpomalila z 2,6 % o měsíc dříve na 2,5 %, což však trh nijak neovlivnilo, neboť investoři již dlouho čekají na další snížení úrokových sazeb ze strany Evropské centrální banky. Skutečnost, že míra nezaměstnanosti v eurozóně zůstala beze změny, místo aby se zvýšila z 6,4 % na 6,5 %, však dokázala trh ovlivnit. V důsledku toho euro vzrostlo na horní hranici úzkého rozpětí, i když šlo o poměrně mírný růst.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 2. července 2024

02.07.2024 Dolar se ve skutečnosti drží na stejné pozici a EUR/USD zůstává v poměrně úzkém rozpětí. Situace se pravděpodobně nezmění ani v případě, že dnes bude zveřejněno značné množství ekonomických zpráv, protože trh čeká na páteční zveřejnění zprávy amerického ministerstva práce. Ani dnešní zpráva o inflaci v eurozóně, která by měla ukázat zpomalení růstu z 2,6 % na 2,5 % v kombinaci se zvýšením nezaměstnanosti z 6,4 % na 6,5 %, pravděpodobně nebude mít na pohyb páru velký vliv. Trh již očekává, že Evropská centrální banka opět sníží sazby, neboť zmírnění inflace v eurozóně vytváří prostor pro jejich snížení. Pár by se mohl nanejvýš posunout ke spodní hranici rozpětí.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 3. července 2024

01.07.2024 Dolar začal v pátek večer ztrácet půdu pod nohama a v oslabování pokračoval i na začátku dnešní asijské seance. Jednotná evropská měna se totiž posunula k horní hranici poměrně úzkého rozpětí. Hlavním důvodem takových pohybů byly debaty mezi Trumpem a Bidenem. Do pátečního večera se názor, že Biden definitivně prohrál, změnil v nespočet panických zpráv. Hlavní institucionální investoři se domnívají, že Trumpův návrat do Bílého domu by mohl být katastrofou.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 27. června 2024

27.06.2024 Namísto poklidného vývoje směrem k horní hranici poměrně úzkého rozpětí zůstal dolar poblíž spodní hranice. Částečně za to může prázdný ekonomický kalendář. Dnes bude v USA zveřejněna zpráva o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, podle prognóz jsou však změny čistě symbolické, a proto budou mít jen malý dopad. Jinými slovy, existuje možnost, že trh bude nadále setrvávat kolem současných úrovní. To je však nepravděpodobné. Trh přece nemůže stagnovat a s největší pravděpodobností dolar vykáže slabost směrem k horní hranici rozpětí, ve kterém se trh obchoduje již téměř dva týdny.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 26. června 2024

26.06.2024 Ačkoli dolar zaznamenal mírný pokles, posunul se pouze na spodní hranici poměrně úzkého rozpětí, ve kterém se trh pohybuje již více než týden. Vzhledem k prázdnému ekonomickému kalendáři je nejpravděpodobnějším scénářem obrat směrem k horní hranici. Představitelé Evropské centrální banky mezitím nedávno začali hovořit o možnosti, že do konce roku sníží úrokové sazby ještě dvakrát. Pokud se toto téma bude dále rozvíjet s podobnými prohlášeními klíčových představitelů ECB, dojde na trhu k určitým změnám a dolar může vykázat prudký růst, čímž se vymaní z fáze stagnace.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 19. června 2024

19.06.2024 Maloobchodní tržby ve Spojených státech v květnu 2024 meziročně vzrostly o 2,3 % po dubnovém růstu o 2,7 % revidovaném směrem dolů. Květnový výsledek byl výrazně horší než prognóza 2,8 %. Překvapivě však nedošlo k prudkému poklesu dolaru. Celkově zůstal trh stabilní. Dolaru poskytly podporu údaje o průmyslové výrobě v USA, které na rozdíl od maloobchodních tržeb dopadly výrazně lépe, než se očekávalo. Tempo poklesu se podle očekávání zpomalilo z -0,4 % na -0,1 %. Předchozí údaje však byly nejprve revidovány směrem dolů na -0,7 %, což mělo na dolar vyvíjet tlak. Místo toho se však pokles změnil v růst o 0,4 %. Takové dobré výsledky dolar povzbudily, takže se mu podařilo udržet si své pozice.
img

Aktuální předpověď pro pár EUR/USD na 15. března 2024

15.03.2024 Trh nemůže dlouho přešlapovat na místě, zvlášť když budou zveřejněny zprávy o americké inflaci a průmyslové výrobě v eurozóně. V obou případech navíc tyto zprávy podpořily dolar. Dříve nebo později musela situace dospět do bodu, kdy i drobná událost naruší rovnováhu a trh prostě exploduje. Spouštěčem však nebylo něco bezvýznamného, ale maloobchodní tržby ve Spojených státech, které v únoru vzrostly o 0,6 %. Výrazný nárůst spotřebitelské aktivity, která je v podstatě motorem hospodářského růstu, investory jistě povzbudilo. Zvlášť když se jedná o třetí sérii mimořádně důležitých údajů, které byly v poslední době zveřejněny. V tuto chvíli je prakticky nemožné je ignorovat.
img

Aktuální předpověď pro pár EUR/USD na 11. března 2024

11.03.2024 Vzhledem k tak nezáživným faktorům, jako je počet obyvatel, tempo jejich růstu a úroveň ekonomické aktivity, by zaměstnanost ve Spojených státech pro prosté udržení stability trhu práce měla vzrůst v průměru o 250 000 pozic měsíčně. Za posledních sedm měsíců se ale zvýšila jen o 896 000 pozic. To znamená průměrně 128 000 pozic měsíčně, tedy téměř polovina toho, co je potřeba. Uvedené vyvolalo mnoho otázek po adekvátnosti údajů o nezaměstnanosti, které zůstaly blízko rekordně nízkých hodnot. V pátek se tato nerovnováha konečně svým způsobem vyřešila, když americké ministerstvo práce oznámilo první nárůst nezaměstnanosti za posledních sedm měsíců, totiž ze 3,7 % na 3,9 %. Dolar okamžitě začal ztrácet pozice, což bylo v této situaci naprosto logické. Od poloviny minulého týdne ale americký dolar poměrně výrazně oslaboval a tento proces nebyl vždy zcela rozumný. Dnes tedy může trh při absenci významných makroekonomických událostí určitým způsobem korigovat a dolar může část svých ztrát vyrovnat.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 29. 11. 2023

29.11.2023 Pokud roste důvěra, že Federální rezervní systém začne brzy snižovat úrokové sazby, s největší pravděpodobností na jaře 2024, je situace u Evropské centrální banky poněkud odlišná. Prezidentka ECB Christine Lagardeová během svého úterního projevu naznačila, že centrální banka nebude se snižováním úrokových sazeb spěchat. Naopak je zde vysoká pravděpodobnost zvýšení sazeb kvůli vývoji inflace, což posouvá jednotnou měnu výše.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 24. 11. 2023

24.11.2023 Navzdory silnějším než očekávaným údajům PMI v eurozóně se trhu během čtvrteční obchodní seance nedařilo. Vzhledem k americkému svátku to není překvapivé. Bez amerických obchodníků se aktivita na trhu zastaví. Americké trhy jsou dnes otevřené, ale po kratší dobu. Je však docela možné, že se volatilita může postupně zvyšovat, protože ve Spojených státech budou zveřejněny předběžné údaje o indexech obchodní aktivity. Na rozdíl od Evropy jsou pro ně prognózy spíše negativní. Index zpracovatelského průmyslu by měl zůstat nezměněn, ale index služeb může klesnout z 50,6 bodu na 50,5 bodu, což způsobí pokles kompozitního indexu z 50,7 bodu na 50,6 bodu. V Evropě údaje PMI rostly. Dolar tedy může mít formální důvod k poklesu. Vzhledem k povaze obchodního dne však bude rozsah změn stále omezený.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 13. 11. 2023

23.11.2023 Libra stála na místě, zatímco euro v úterý jasně ztratilo půdu pod nohama kvůli jednoduchému technickému odrazu. Včera ale libra svého souseda dohnala, a opět čistě z technických důvodů. Stalo se tak částečně kvůli prázdnému ekonomickému kalendáři. Dnes budou zveřejněny PMI údaje, ale je nepravděpodobné, že budou mít nějaký dopad. Koneckonců, Spojené státy budou slavit Den díkůvzdání. A když je americký trh uzavřen, globální trh zamrzne. Přesto jsou předpovědi docela dobré. Očekává se například, že PMI služeb vzroste ze 49,5 bodu na 49,6 bodu a PMI ve výrobě ze 44,8 bodu na 45,1 bodu. V důsledku toho může kompozitní PMI vzrůst ze 48,7 bodů na 49,0 bodů. Teoreticky by libra měla své pozice poněkud posílit. To je docela možné, ale rozsah růstu bude jednoznačně symbolický.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 24. 10. 2023

24.10.2023 Jakmile začala americká obchodní seance, začal americký dolar rychle ztrácet půdu pod nohama, a to i při absenci ekonomických zpráv. Není jasné, co způsobilo tak masivní výprodej. Dalo by se to spojit s výzvami v arabském světě uvalit embargo na dodávky ropy do Izraele, ale problém je v tom, že ceny ropy včera také klesly. Zdá se, že jde o významný spekulativní útok. Problémem takových teorií je však to, že nikdy neexistují žádné konkrétní důkazy, které by je podpořily, a takové vysvětlení se zdá být velmi nepravděpodobné. Takže musíme jen uznat obecnou slabost dolaru.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 23. 10. 2023

23.10.2023 Absence ekonomických zpráv v kombinaci s jakýmikoli dalšími zprávami vedla k jakési stagnaci. Je velká šance, že se pravděpodobně dočkáme opakování pátečního scénáře. Vždyť ekonomický kalendář je prázdný. Dolar má však potenciál růst. Období oslabení dolaru, ke kterému došlo minulý týden, bylo částečně způsobeno zvýšeným napětím na Blízkém východě. Hrozilo vtažení dalších regionálních zemí spolu se Spojenými státy, jakožto hlavním spojencem Izraele, do palestinsko-izraelského konfliktu. Izraelská média v pátek uvedla, že Tel Aviv je pod mezinárodním tlakem, aby odložil pozemní operaci v pásmu Gazy. To nepochybně sníží napětí v regionu. Ale co je důležitější, vylučuje přímou účast USA na jakékoli vojenské akci. To by mohlo hrát ve prospěch dolaru. Geopolitické faktory mají v současnosti větší vliv než faktory makroekonomické.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 13. 10. 2023

13.10.2023 Inflace v USA zůstala na 3,7 %, což odpovídá očekávání. Dolar však nadále rostl, protože stabilita inflace přiměla každého obchodníka zvážit růst indexu cen výrobců, což vedlo k závěru, že inflace může začít znovu růst.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 12. 10. 2023

12.10.2023 Růst cen výrobců v USA se ukázal být vyšší, než se očekávalo. Nejen že dosáhl pouze 2,2 %, ale předchozí výsledky byly také revidovány směrem nahoru z 1,6 % na 2,0 %. Nicméně vzhledem k tomu, že index rostl tři měsíce po sobě, inflace by mohla začít znovu růst. Zda k takovému scénáři skutečně dojde, potvrdí dnešní data o spotřebitelských cenách.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 5. 10. 2023

05.10.2023 Počet pracovních míst v americkém soukromém sektoru se minulý měsíc zvýšil pouze o 89 000 míst, oproti očekáváním ekonomů 160 000 míst. Je úplně jedno, že data dopadla hůř, než se čekalo; důležitější je, že poslední údaje byly pro americký trh práce neuvěřitelně nízké. Není tedy divu, že dolar byl ve středu celkově slabý. Hned od zahájení obchodování začal projevovat známky únavy. Ve skutečnosti to bylo kvůli samotným prognózám. Aby byla zachována stabilita trhu práce, měla by zaměstnanost ve Spojených státech růst v průměru o více než 200 000 míst měsíčně. Může tedy růst méně, ale v příštím měsíci se musí zvýšit. Problémem je, že zaměstnanost roste nedostatečným tempem již druhý měsíc po sobě.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 26. 9. 2023

26.09.2023 Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová v pondělí při svém projevu v Evropském parlamentu uvedla, že "naše budoucí rozhodnutí v každém případě zajistí, že klíčové úrokové sazby ECB budou nastaveny na dostatečně restriktivních úrovních tak dlouho, jak to bude nutné. " Jinými slovy, Lagardeová prohlásila, že úrokové sazby budou sníženy, pokud inflace klesne, jen zůstanou poněkud restriktivní. Tedy mírně vyšší, než je nutné vzhledem k odpovídajícímu tempu růstu spotřebitelských cen, což je nezbytné pro další zpomalení inflace. A pokud vezmeme v úvahu i inflační prognózy, jejichž předběžné hodnocení bude zveřejněno tento pátek a naznačí výrazné zpomalení růstu spotřebitelských cen, pak vše zapadá. Lagardeová účinně varovala před nadcházejícím rozvolněním měnové politiky. Proto jednotná měna nadále klesala.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 15. 9. 2023

15.09.2023 O tom, že dolar je překoupený, není pochyb, ale problém je v tom, že ekonomické zprávy zabránily jakékoliv korekci. Veškeré naděje se tedy upínaly na zasedání Evropské centrální banky a nyní centrální banka zvýšila výpůjční náklady dohromady o 4,25procentního bodu na 4,5procentního bodu. Vše se stalo podle očekávání, ale dolar po oznámení vzrostl. Vše souvisí s obsahem oficiální tiskové zprávy, která téměř výslovně uvádí, že toto zvýšení sazeb je poslední. Prezidentka ECB Christine Lagardeová se během následné tiskové konference pokusila situaci poněkud zmírnit s tím, že další zvyšování sazeb je možné, ale pouze v případě rostoucí inflace. Toto prohlášení však doprovodila upozorněním, že banka si dává pauzu, aby vyhodnotila dopad již přijatých opatření. Jinými slovy, otázka úrokových sazeb bude zvažována až za tři měsíce a při současné dynamice inflace není pochyb o tom, že do té doby může dokonce klesnout pod současnou sazbu. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že ECB může začít snižovat úrokové sazby na začátku roku 2024, zatímco Federální rezervní systém bude pokračovat ve zpřísňování měnové politiky.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 14. 9. 2023

14.09.2023 Je třeba přiznat, že jsme podcenili stav překoupenosti dolaru, což mu bránilo v dalším růstu. Průmyslová produkce eurozóny navíc meziročně klesla o 2,2 %. Inflace v USA navíc zrychlila o 3,7 % po růstu o o 3,2 % v červenci, čímž překonala i ty nejodvážnější prognózy. Dolar by měl po takových zprávách vzrůst, ale trh se obecně zastavil. Dokud nedojde ke korekci stávajících nerovnováh, nejsou zde vyhlídky pro růst. A právě výsledky dnešního jednání Rady guvernérů Evropské centrální banky budou zřejmě důvodem této korekce. Úroková sazba se téměř jistě zvýší ze 4,25 % na 4,50 %. Poté se trh postupně začne připravovat na nadcházející zasedání Federálního výboru pro volný trh, které se koná příští týden.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 13. 9. 2023

13.09.2023 Nárůst míry nezaměstnanosti ve Spojeném království ze 4,2 % na 4,3 % měl vliv na libru. Rozsah poklesu byl však čistě symbolický. Navíc na konci dne libra kompenzovala ztráty a vrátila se na hodnoty na začátku obchodního dne. Takže ve skutečnosti trh zprávy jednoduše ignoroval. A není pochyb o tom, že dnešní zpráva o průmyslové produkci, která se podle odhadů zpomalí z 0,7 % na 0,3 %, čeká stejný osud. Trh se zaměří na americká data CPI. A co víc, nebýt zítřejšího zasedání Evropské centrální banky, byla by to hlavní událost týdne. Zejména proto, že míra inflace pravděpodobně zrychlí z 3,2 % na 3,5 %. Existují dokonce další prognózy, které předpovídají zvýšení inflace na 3,6 %. Ale je vlastně jedno, jak moc inflace poroste. Už jen fakt, že poroste, může přesvědčit investory, že Federální rezervní systém příští týden opět zvýší úrokové sazby, což jednoznačně podpoří sílu dolaru a to podstatně.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 7. 9. 2023

07.09.2023 Až do zahájení americké seance se libra držela na místě, a dokonce se pokusila vykázat určitý růst. Začala však ztrácet půdu pod nohama. Navíc nebyly vydány žádné zprávy, které by mohly pohnout trhem. Zdá se tedy, že máme co do činění se stabilním vzestupným trendem amerického dolaru. Zdá se, že investoři jsou přesvědčeni, že Federální rezervní systém bude provádět aktivnější politiku než Evropská centrální banka, a to navzdory skutečnosti, že několik představitelů Fedu prohlásilo, že na nadcházejícím zasedání není důvod zvyšovat úrokové sazby. Zároveň i další představitelé Fedu říkají, že nebylo třeba okamžitě jednat, protože inflace již dokázala nepříjemně překvapit.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 5. 9. 2023

05.09.2023 Očekávalo se, že libra se zotaví poté, co v pátek ztratila téměř 100 pipů. Následně trh vstoupil do bočního pohybu, z důvodu absence jakýchkoli ekonomických dat, ale také svátku práce ve Spojených státech.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 4. 9. 2023

04.09.2023 Abych byl upřímný, trh se v poslední době chová iracionálně a v pátek se tato iracionalita změnila v absurditu. Podle zprávy amerického ministerstva práce nejenže bylo vytvořeno pouze 187 000 nových pracovních míst mimo zemědělství, ale také míra nezaměstnanosti vyskočila z 3,5 % na 3,8 %. Očekávalo se, že zůstane beze změny. Když se však tři po sobě jdoucí měsíce vytvoří méně než 200 000 nových pracovních míst a k udržení stability trhu práce jich bude každý měsíc potřeba asi 250 000, nezaměstnanost nevyhnutelně poroste. Je až s podivem, jak mohla nedávno klesat. To vyvolalo mnoho otázek o spolehlivosti údajů o trhu práce. A co se dělo dál? Dolar pokračoval v růstu. To se vymyká jakémukoli rozumnému vysvětlení.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 1. 9. 2023

01.09.2023 Euro kleslo, přestože inflace v Evropě zůstala v srpnu stabilní na 5,3 %. Trh je evidentně mnohem více znepokojen dnešní zprávou amerického ministerstva práce, jejíž prognózy jsou jednoznačně negativní. I když se očekává, že míra nezaměstnanosti zůstane na 3,5 %, očekává se pouze asi 180 000 nových pracovních míst mimo zemědělství. Pokud se tato prognóza naplní, znamená to, že tři měsíce po sobě bylo vytvořeno méně než 200 000 nových pracovních míst. Vzhledem k tempu růstu populace ve Spojených státech je třeba vytvořit každý měsíc přes 200 000 nových pracovních míst, aby se udržela stabilita trhu práce. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že se prognóza míry nezaměstnanosti nenaplní a vzroste, nebo vzroste v blízké budoucnosti.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 31. 8. 2023

31.08.2023 První věc, kterou je třeba zvážit, jsou podmínky překoupenosti dolaru. Trh byl zjevně připraven chytit se čehokoliv, aby tuto situaci korigoval před vydáním zprávy amerického ministerstva práce. To bylo evidentní již v úterý, kdy data JOLTs vyvinula tlak na dolar směrem dolů. I když tyto zprávy pro svůj nejednoznačný výklad tradičně nemají výraznější dopad. Ale pohyb, který jsme viděli v úterý, byl nedostatečný a napětí přetrvávalo. Takže jakmile jsme zjistili, že růst pracovních míst v USA prudce zpomalil na 177 000, dolar oslabil. Do značné míry bylo vyřešeno přehřívání trhu. Nyní si tedy trh musí dát pauzu.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 29. 8. 2023

29.08.2023 Libra se v pondělí obchodovala s růstem, a i když růst nebyl zrovna působivý, stále byl hmatatelný. Je tomu tak při absenci vlivných ekonomických zpráv a obecně neosobních výsledků sympozia v Jackson Hole. Všechen tento růst lze obecně vnímat jako očividný odraz poté, co pár na začátku předchozího týdne prudce klesl.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 28. 8. 2023

28.08.2023 Šéf Federálního rezervního systému Jerome Powell v podstatě potvrdil to, co již mnozí tušili, že americká centrální banka bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Navíc také varoval, že sazby zůstanou ještě nějakou dobu vysoké. Proč tedy dolar na trhu nevzrostl? Za prvé, Powell doprovázel tato prohlášení ujištěním, že Fed bude provádět svou měnovou politiku s maximální opatrností. Jinými slovy, může dojít jen k dalšímu zvýšení sazeb. Pokud si situace vyžádá další zvýšení, budou mezi nimi poměrně značné pauzy. Zadruhé, prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová učinila stejné prohlášení, čímž vyvážila Powellova slova. Situace na trhu tak zůstává nezměněna.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 16. 8. 2023

16.08.2023 Trh netrpělivě očekával zpomalení tempa růstu maloobchodních tržeb ve Spojených státech z 1,5 % na 1,0 %, že libra začala růst ještě před zveřejněním této zprávy. A dokonce i po zprávě o maloobchodních tržbách, která ukázala, že tržby v červenci vzrostly o 3,2 % a že maloobchodní tržby byly revidovány výše o 0,6 %, libra ještě nějakou dobu rostla, pravděpodobně kvůli hybnosti. Poté se kurz vrátil na úrovně, kde byl na začátku obchodního dne.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 15. 8. 2023

15.08.2023 Dolar během americké obchodní seance prudce vzrostl, i když k tomu neměl žádný významný důvod. Takže nakonec dolar stejným tempem ustoupí. To vše vypadá jako obyčejná spekulace, nebo dokonce nějaká chyba na straně velkého institucionálního investora, což je docela možné, vzhledem k tomu, že včerejší ekonomický kalendář byl prázdný. Obchodníci nebyli aktivní, což vedlo k tzv. tenkému trhu. Za takových podmínek může trhem pohnout pouze jeden pokyn od významného hráče. Ale když vezmeme v úvahu, že se trh téměř okamžitě vrátil do své původní pozice, je velmi pravděpodobné, že šlo pouze o lidskou chybu. To se děje ve všech oblastech a neměli bychom si myslet, že finanční sektor je jakousi pozoruhodnou výjimkou.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 14. 8. 2023

14.08.2023 Nejen, že inflace ve Spojených státech rostla rychleji, než se předpokládalo, ale také se zrychlilo tempo růstu cen výrobců z 0,2 % na 0,8 %. Zatímco index výrobních cen měl vzrůst z 0,1 % na 0,7 %. Takže je zde také revize předchozích dat směrem nahoru. Vzhledem k tomu, že ceny výrobců do značné míry slouží jako předstihový indikátor samotné inflace, bude nadále růst. Federálnímu rezervnímu systému tak nezbývá nic jiného než pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zatím se nemluví o tom, že k dalšímu zvýšení dojde během nadcházejícího zasedání Federálního výboru pro volný trh v září. Vše se omezuje na spekulace, že k prvnímu snížení sazeb dojde až ve druhé polovině příštího roku. Ale i to stačilo k tomu, aby dolar posílil. Trh také zareagoval na nejnovější data a nyní čeká menší stagnace kvůli prázdnému ekonomickému kalendáři.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 11. 8. 2023

11.08.2023 Před zveřejněním údajů o inflaci v USA euro aktivně rostlo, ale jakmile bylo oznámeno, že tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo ze 3,0 % na 3,2 %, kotace se vrátily do své výchozí pozice, i když konečný výsledek byl mírně nad prognózou na úrovni 3,1 %. Teoreticky mělo euro klesnout ještě více. Trh se však krátce před tím přesvědčil, že inflace zrychlí na 3,3 %. Data tedy nakonec dopadla lehce za očekáváním. Přesto zpráva stále vykazovala růst, což znamená, že Federální rezervní systém by mohl sazby ještě jednou zvýšit. Můžeme očekávat ještě minimálně jedno zvýšení sazeb, ne nutně po příštím zasedání, ale do konce roku.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD 10. 8. 2023

10.08.2023 I když libra ve středu mírně posílila, úroveň volatility byla stále výrazně nižší než den předtím. Celkově trh stále stagnuje. Nedošlo k žádným významným změnám, což není překvapivé při absenci důležitých ekonomických zpráv. Hlavním důvodem tohoto chování jsou však dnešní data o inflaci v USA. A s ohledem na prognózy není nikdo ochoten riskovat. Faktem je, že tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech by se mohlo zrychlit, podle nejkonzervativnějších odhadů od 3,0 % do 3,1 %. Jsou však tací, kteří předpovídají, že se zvýší na 3,3 %. V každém případě zvýšení inflace odstraní všechny otázky týkající se budoucího postupu Federálního rezervního systému. Americká centrální banka alespoň ještě jednou zvýší úrokovou sazbu. A pokud inflace poroste poměrně výrazně, mohlo by se tak stát na příštím zasedání Federálního výboru pro volný trh. Hlavní je, že pokud inflace skutečně stoupne, dolar by mohl výrazně posílit. Míra zrychlení tempa růstu spotřebitelských cen určí, jak kritický tento pohyb bude.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 7. 8. 2023

07.08.2023 Podle zprávy ministerstva práce Spojených států se míra nezaměstnanosti snížila z 3,6 % na 3,5 %, což logicky mělo podpořit dolar. Americký dolar ale naopak klesal. Je to dáno tím, že mzdy mimo zemědělství stouply jen o 187 tisíc. Nejen, že to bylo nižší ve srovnání s prognózami 190 000, ale předchozí číslo bylo také revidováno směrem dolů z 209 000 na 185 000 pracovních míst. Jinými slovy, za poslední dva měsíce bylo vytvořeno mnohem méně pracovních míst, než bylo potřeba k udržení stability trhu práce. S ohledem na tempo růstu populace a úroveň ekonomické aktivity je potřeba vytvořit přibližně 250 000 nových pracovních míst měsíčně. Tato čísla se budou samozřejmě měsíc od měsíce výrazně lišit, ale pokud je dva po sobě jdoucí měsíce výrazně méně pracovních míst, než je tento průměr, jak se vůbec může míra nezaměstnanosti snížit? To je důvod, proč dolar oslabil, protože vytváří nedůvěru v oficiální data. A to může vyvolat skutečnou paniku. Takže skutečnost, že dolar v pátek oslabil, není nic jiného než útěk před riziky nejistoty.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 7. 7. 2023

07.07.2023 Hlavní událostí týdne je zpráva amerického ministerstva práce, která určí budoucí postup Federálního rezervního systému. Americká centrální banka se totiž neřídí jen inflací, ale také stavem trhu práce. A samotná míra nezaměstnanosti by podle prognóz měla zůstat nezměněna a mimo zemědělství by mělo vzniknout 250 tisíc nových pracovních míst. Včerejší zpráva o zaměstnanosti ADP zaznamenala v červnu 497 000 nových pracovních míst. To je více než očekávaný 160tisícový růst, ale na snížení nezaměstnanosti to také stačí. Jinými slovy, zpráva amerického ministerstva práce se může ukázat jako znatelně lepší než prognózy. A to přirozeně povede k růstu dolaru. Silný trh práce však způsobí, že Fed sazby nezvýší. Takže po růstu v poměrně krátké době dolar znatelně ztratí svou pozici.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 6. 7. 2023

06.07.2023 Nebylo překvapením, že konečná data o číslech Indexu nákupních manažerů z Evropy dopadla hůře než prognózy. Investoři byli na tento výsledek obecně připraveni. Co ale skutečně mělo dopad na trh, byl index cen výrobců. Ceny výrobců meziročně klesly o 1,5 %. A to znamená, že inflace bude nadále klesat. To stačí k oslabení jednotné měny, která po těchto zprávách začala klesat. Nejděsivější ale je, že Evropská centrální banka pokračuje v přísné měnové politice a hodlá pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Zatímco dynamika inflace naznačuje potřebu trochu jiné politiky.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 5. 7. 2023

05.07.2023 Dnes byste měli věnovat pozornost konečným údajům o indexech obchodní aktivity ve Spojeném království. Předběžné odhady ukázaly pokles PMI služeb z 55,2 bodu na 53,7 bodu a kompozitního PMI z 54,0 bodu na 52,8 bodu. Ale alespoň druhý ukazatel bude lepší než odhad. Jediným důležitým pondělním údajem byl výrobní PMI z Velké Británie, který se ukázal být mírně lepší než předběžný odhad. Takže i když se index obchodní aktivity v sektoru služeb shoduje s předběžným odhadem, kompozitní index bude stále o něco lepší. Navíc existuje šance, že PMI služeb bude také o něco lepší než předběžný odhad. Existuje tedy vysoká pravděpodobnost růstu libry, protože investoři budou přehodnocovat pozice.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 3. 7 2023

03.07.2023 Trh téměř nereaguje na konečné údaje o PMI, protože se většinou shodují s předběžnými odhady. Jakékoli významné obchodní pohyby se obvykle vyskytují během zveřejnění předběžných odhadů. V době zveřejnění konečných údajů trh již tyto ukazatele zohlednil. Kromě toho jsou předběžné odhady zveřejňovány současně pro všechny indexy, zatímco konečná data jsou zveřejňována v různých časech. Například dnes jsou ke zveřejnění naplánovány pouze výrobní PMI, které mají nejnižší hodnotu ze všech indexů obchodní aktivity.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 23. 6. 2023

23.06.2023 Včera se vše točilo kolem zasedání Bank of England, jehož výsledky přinesly mimořádně nepříjemné překvapení. Investoři, kteří se po zprávě o inflaci rozhodli neriskovat a rozhodli se být opatrní, měli naprostou pravdu. I když na první pohled měl hlavní výsledek jednání vést k růstu libry, protože BoE zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů, přičemž se očekávalo zvýšení ze 4,50 % na 4,75 %. Vše však závisí na následných komentářích a prohlášeních. BoE své rozhodnutí zdůvodnila zejména vysokou mírou inflace a nutností ji nejprve snížit na cílové úrovně. Jinými slovy, úrokové sazby budou dále růst, dokud inflace nezpomalí na 2,0 %. Nezáleží na tom, co se stane s ekonomikou, která už nyní jistě míří do recese.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 22. 6. 2023

22.06.2023 Minulý týden jsme byli svědky nečekaných výstupů ze zasedání Federálního rezervního systému a Evropské centrální banky a také jsme zjistili, že výsledky britské inflační zprávy zůstaly nezměněny. Očekávalo se zpomalení z 8,7 % na 8,5 %. A přes to všechno zůstává libra stabilní. Důvodem je dnešní zasedání Bank of England. Vzhledem k posledním údajům o inflaci je velká pravděpodobnost, že britská centrální banka oznámí záměr pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Nikdo však není ochoten předčasně riskovat, zejména vzhledem k tomu, že výsledky jednání Federálního výboru pro volný trh a zasedání ECB byly přinejmenším nečekané. Investoři proto uplatňují hbitost a opatrnost. Trh se tak dá do pohybu až po schůzce a vše bude záviset na jejích výsledcích.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 21. 6. 2023

21.06.2023 Není divu, že trh posledních pár dní prakticky stagnuje. Žádná významná ekonomická vydání a nedostatek zpráv, které by mohly ovlivnit situaci. Je však nemožné stát na místě navždy, takže trh se nevyhnutelně začne pohybovat. A zdá se, že se tak stane dnes. Hlavním hnacím motorem bude britská zpráva o inflaci. Zjednodušeně řečeno, dnes nejsou žádné další velké zprávy. Očekává se, že tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojeném království zpomalí z 8,7 % na 8,5 %. Pevný pokles bude mít negativní dopad na libru a následně i na euro. Tento efekt však bude krátkodobý. Zítra se bude konat zasedání Výboru pro měnovou politiku Bank of England a vzhledem k pokračující vysoké míře inflace dojde nejen k opětovnému zvýšení refinanční sazby, ale také pravděpodobně oznámí další zvýšení úrokových sazeb. To je významný faktor pro růst libry a spolu s ní i eura. Investoři mohou s tímto scénářem počítat již dnes.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 19. 6. 2023

19.06.2023 Vzhledem k tomu, že se v pátek nic zajímavého nestalo a nebyly zveřejněny žádné významné ekonomické zprávy, není divu, že trh celkově stagnoval. Investoři se vzpamatovávali z po sobě jdoucích zasedání Federálního výboru pro volný trh a Evropské centrální banky. Obchodníci si dali na čas, aby se vzpamatovali, protože obě schůzky skončily překvapeními a většinou nepříjemnými, zvláště pokud jde o Fed. Po krátké přestávce bude trh pokračovat, ale není jasné, jakým směrem bude pár obchodovat. Vezmeme-li v úvahu výsledky nedávných jednání, logickým scénářem by bylo posílení dolaru. Ale vezměte na vědomí, že ECB zněla při zvyšování úrokových sazeb jestřábí ve srovnání s pauzou amerického Fedu. A neexistuje žádná záruka, že americká centrální banka zvýší své úrokové sazby za měsíc a půl. Navíc je problém, že dnešní makroekonomický kalendář je úplně prázdný. Pokud se tedy neobjeví žádné neočekávané zprávy schopné ovlivnit sentiment trhu, euro se dnes pohne jen sotva.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 5. 6. 2023

05.06.2023 Přestože míra nezaměstnanosti ve Spojených státech vzrostla z 3,4 % na 3,7 %, dolar dokázal posílit a vrátit se na úrovně, na kterých byl 1. června. Vše závisí na počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství. Očekávalo se, že to bude 180 000, což je málo na udržení stability trhu práce, což naznačuje, že nezaměstnanost bude postupně stoupat. Ve skutečnosti však bylo vytvořeno 339 000 nových pracovních míst. Kromě toho byla předchozí data revidována směrem nahoru o 41 000. Jinými slovy, nárůst nezaměstnanosti může být sporadický a dočasný. V následujících měsících se tedy může nejen vrátit na 3,4 %, ale také klesnout pod tuto úroveň.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 26. 05. 2023

26.05.2023 Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl pouze o 5 000 místo očekávaných 9 000. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti však podle očekávání vzrostl. Ne o 3000, ale o 4000. Nárůst počátečních nároků byl kompenzován revizí předchozích údajů směrem dolů o 17 000. Zdá se tedy, že pracovní trh je v relativně dobrém stavu. Problém je v tom, že dolar nemá téměř kam růst, kvůli jeho nadměrné překoupenosti.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 25. 5. 2023

25.05.2023 Přestože inflace ve Spojeném království zpomalila o něco méně, než se očekávalo, a dosáhla 8,7 % místo očekávaných 8,5 %, libra aktivně ztratila své pozice. Zpočátku stoupala, takže důvod jejího poklesu spočívá v jiném aspektu. Za všechno může Bank of England, přesněji řečeno, prohlášení guvernéra BoE Andrew Baileyho. Tvrdí, že tempo růstu spotřebitelských cen se do konce roku zdvojnásobí, což v podstatě vylučuje možnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. Úrokové sazby sice výslovně nezmínil, ale tento závěr z jeho slov logicky vyplývá. Vzhledem k tomu, že taková prohlášení jsou v rozporu s pozorovanou realitou, investoři jsou přirozeně znepokojeni a začali se libry zbavovat.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 22. 05. 2023

22.05.2023 Přes výraznou překoupenost dolaru euro strávilo minulý týden postupným ztrácením svých pozic. Bylo to proto, že makrodata jednoznačně favorizovala dolar. Euru se podařilo obchodovat výše až v pátek, protože na tento den nebyla naplánována žádná makrodata. Z hlediska makrodat je dnešní situace naprosto stejná a výsledky summitu G7 nepřinesly nic nového ani neočekávaného, takže je velká pravděpodobnost opakování pátečního scénáře.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 11. 5. 2023

11.05.2023 Podle předpovědi se inflace ve Spojených státech snížila z 5,0 % na 4,9 %. Rozsah oslabení dolaru se však ukázal jako malý. Investoři byli zmateni měsíčními údaji. Spotřebitelské ceny vzrostly za měsíc o 0,4 % oproti prognóze 0,3 %, což poněkud naznačuje možnost dlouhodobě udržet inflaci na relativně vysoké úrovni. A to již vylučuje možnost snížení refinanční sazby Federálního rezervního systému do konce letošního roku, s čímž řada investorů silně počítá.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 2. 5. 2023

02.05.2023 Navzdory tomu, že včera byl v Evropě státní svátek, trh nestál na místě a dolaru se nakonec podařilo výrazně posílit své pozice. Jediným důvodem jeho růstu byl konec příběhu First Republic Bank, která bude prodána JPMorgan Chase. Toto rozhodnutí regulátora však vyvolává několik otázek. Zejména po této akvizici se JPMorgan Chase stává nejen největší bankou ve Spojených státech, ale také porušuje antimonopolní zákony, pokud jde o celkové vklady. Navíc se ukazuje, že všechna opatření k záchraně banky, do které je zapojena celá řada velkých investorů, v zásadě vyvolávají otázku možnosti záchrany ohrožených finančních institucí, což je možná to nejvíce děsivé. Nicméně jakékoli vyřešení problému bez bankrotu a odepisování ztrát je již samo o sobě pozitivní zprávou, která se stala důvodem posílení dolaru.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 26. 4. 2023

26.04.2023 Předpokládalo se, že prodeje nových domů ve Spojených státech poklesnou o -0,5 %, ale najednou vyskočily až o 9,6 %. Investoři, kteří se zpočátku připravovali na další výprodeje dolaru, tedy začali narychlo skupovat americkou měnu. Nezastavily je ani ceny bydlení, jejichž tempo růstu zpomalilo z 5,3 % na 4,0 %. Zejména proto, že se očekávalo jejich zpomalení na 3,9 %. To znamená, že všechny americké makroekonomické statistiky dopadly lépe než prognózy. Údaje o prodeji nových domů jsou prostě úžasné.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 25. 4. 2023

25.04.2023 Teoreticky se měl trh včera chovat celkem klidně, protože makroekonomický kalendář byl zcela prázdný. Euro však vykázalo docela dobrý růst, který začal hned po oznámení rozhovoru Isabel Schnabel. Namísto informací o tom, o čem členka představenstva ECB hovořila, je lepší citovat pouze jednu její frázi: "Aktuální údaje naznačují, že padesát bazických bodů (odkazujících na zvýšení sazeb) není vyloučeno." Navíc tato slova zazněla hned na začátku rozhovoru. Abychom byli úplně přesní, toto je odpověď na druhou otázku. Růst eura by tedy neměl být překvapením.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 20. 4. 2023

20.04.2023 Pokud jde o Bank of England, je jasné, že bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, protože inflace ve Spojeném království zpomalila z 10,4 % na 10,1 %. I když je to mírně pod prognózou 10,2 %, inflace zůstává extrémně vysoká. Britské centrální bance proto nezbývá nic jiného než pokračovat ve zpřísňování měnové politiky. Na tom však není nic neočekávaného ani nového. Věděli jsme o tom ještě před zveřejněním inflační zprávy. Takže i když se libra pohybovala sem a tam, v podstatě zůstala na místě.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 18. 4. 2023

18.04.2023 Prezident centrální banky v Richmondu Thomas Barkin učinil prohlášení, které dále posílilo dolar. Dle jeho názoru, než se začne mluvit o snižování sazeb, je nutné nejen snížit inflaci na cílovou úroveň, což je 2 %, ale také potvrdit, že se stabilizuje na požadované hodnotě. Taková slova okamžitě zvýšila šanci na další růst refinanční sazby Federálního rezervního systému. Navíc dnes může dolar své pozice dále posilovat. Tentokrát je to ale kvůli makrodatům. Zejména díky očekávanému zvýšení míry nezaměstnanosti ve Spojeném království z 3,7 % na 3,8 %.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 12. 4. 2023

12.04.2023 Trhy se zastavily v očekávání zprávy o inflaci v USA, která může určit další vývoj. O zpomalení tempa růstu spotřebitelských cen není prakticky pochyb. Otázkou je jen o kolik. Nejpravděpodobnějším scénářem je pokles z 6,0 % na 5,3 %. Inflace by však mohla také výrazněji zpomalit, někteří naznačují, že může klesnout až na 5,2 %. V každém případě je další inflační pokles dalším argumentem ve prospěch okamžitého ukončení současné politiky Federálního rezervního systému a postupného snižování úrokových sazeb. To bude mít samozřejmě negativní dopad na dolar a přispěje k jeho dalšímu oslabení. Míra zpomalení inflace bude pouze určovat rozsah poklesu dolaru. V každém případě však trh zůstane na místě, dokud nebudou data zveřejněna, a předtím začnou nějaké aktivity. Navíc s největší pravděpodobností dolar zpočátku posílí, ale se zveřejněním dat začne rychle oslabovat.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 4. 4. 2023

04.04.2023 Sice trochu pozdě, ale rozhodnutí OPEC+ snížit produkci ropy o 1,6 milionu barelů denně dolar přesto ovlivnilo. Není to překvapivé, protože existuje inverzní korelace mezi dolarem a téměř všemi ostatními nástroji, což je nejzřetelnější během cenových skoků. Bez ohledu na to, zda se ceny pohybují nahoru nebo dolů. Ropa je opět klíčovým zdrojem. Můžeme říci, že je to "míza" moderní ekonomiky. Její rychlý růst tedy musel mít vliv na dolar. Překvapivé je pouze to, že dolar neoslaboval během zahájení asijské seance, ale po zahájení evropské seance.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 31. 3. 2023

31.03.2023 Frank Elderson je posledním vysokým představitelem Evropské centrální banky, který výslovně uvedl, že je potřeba další zvyšování úrokových sazeb. Včera poskytl rozhovor, ve kterém na otázku, zda vyšší sazba vážně poškodí ekonomiku jako celek, řekl, že vysoká inflace má daleko škodlivější důsledky. A pokud si musíte vybrat mezi vysokou inflací a přísnou měnovou politikou, je vhodnější to druhé. Jakmile byl text tohoto rozhovoru zveřejněn na webu ECB, začalo euro razantně růst a rostlo během celého obchodního dne.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 30. 3. 2023

30.03.2023 Na tom, že se trh zastavil, není nic překvapivého, protože makroekonomický kalendář byl včera úplně prázdný. V podstatě byla situace stejná jako dnes. Jistě, údaje o žádostech o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech budou zveřejněny, ale změny by měly být čistě symbolické. O 3000 by se měl zvýšit zejména počet nových i pokračujících žádostí. Jedná se o extrémně nevýznamný růst, který nemůže situaci ovlivnit. Totéž v podstatě platí i pro údaje o HDP za Spojené státy, které by měly jen potvrdit předchozí předběžné odhady, které ukázaly zpomalení ekonomického růstu z 1,9 % na 0,9 %. Tento fakt ale trh již dávno zohlednil. Trh se tedy pravděpodobně zkonsoliduje v očekávání údajů o inflaci v eurozóně zítra, což je nejdůležitější událost týdne.
img

Aktuální prognóza pro GBP/USD na 28. 3. 2023

28.03.2023 Zcela prázdný makroekonomický kalendář a ticho ze strany Bank of England, ale libra přesto plně kompenzovala své ztráty a vrátila se na maxima z předchozího týdne. A všechno je to o Evropské centrální bance. Přesněji řečeno, zástupci ECB a jejich prohlášení podpořili jednotnou měnu, která s sebou stáhla i britskou libru. Docela zajímavá byla slova Isabelle Schnabel, která téměř přímo řekla, že bychom se měli připravit na dlouhé období relativně vysokých úrokových sazeb. Ve svém projevu opakovaně poukazovala na trend úrokových sazeb před rokem 2008 s tím, že současné podmínky jsou daleko obtížnější a průměrná úroková sazba by měla být o něco vyšší, než byla tehdy. Až do krize v roce 2008 se úrokové sazby v Evropě pohybovaly mezi 2,00 % a 4,75 %, s průměrem kolem 3,00 %. Z toho můžeme usoudit, že ani nadcházející zvýšení sazeb nebude poslední. Snížení úrokových sazeb navíc zatím nepřichází v úvahu. Schnabel navíc ujistila, že ECB má dostatečné zdroje a potřebné nástroje, aby zabránila bankovní krizi. Obecně jednotná měna rostla a stáhla s sebou i libru. Vzhledem k tomu, že se britská měna vrátila na lokální maxima, bude její další růst poněkud obtížný a s největší pravděpodobností dojde ke konsolidaci trhu okolo dosažených hodnot.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 27. 3. 2023

27.03.2023 Předběžné odhady PMI v Evropě se na první pohled ukázaly jako velmi dobré. Index nákupních manažerů služeb dosáhl v březnu s hodnotou 55,6 10měsíčního maxima z 52,7 v únoru s prognózou 52,3 bodu. Jinými slovy, měl klesnout, ale místo toho vzrostl. Díky tomu bleskový index kompozitního výstupu, který měl klesnout z 52,0 na 51,3 bodu, vzrostl v březnu nad očekávání dobře na 54,1. Pouze výrobní PMI klesl na čtyřměsíční minimum 47,1 z 48,5 v předchozím měsíci, i když měl vzrůst na 49,8 bodu. To do jisté míry bránilo euru v dalším růstu.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 23. 3. 2023

23.03.2023 Rozhodnutí Fedu zvýšit základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů obchodníky nepřekvapilo. Na rozdíl od následující tiskové konference to tedy mělo na trh nulový efekt. Projev, který poskytl předseda Fedu, podnítil propad amerického dolaru. Zdá se, že americký regulátor panikaří a neví, co dělat. Takový dojem vyvolal přepis komentářů Jeroma Powella. Dříve Federální rezervní systém hovořil o vnějších faktorech a překážkách, které představuje Rusko a někdy i Čína. Situace se změnila a USA čelí vážné bankovní krizi. Přestože se Jerome Powell pokusil situaci zmírnit, investoři mu nevěřili. Regulátor nadále opakuje, že je nutné dosáhnout cílené úrovně inflace a udržet vysokou zaměstnanost. Nicméně taková prudká změna jeho rétoriky dává jasně najevo, že Fed je tak trochu v rozpacích. Zdá se, že situace v bankovním sektoru je překvapivá. Je evidentní, že taková představa lidi děsí. Důvody možného snížení klíčové sazby tak nemá smysl vysvětlovat.
img

Aktuální prognóza GBP/USD na 22. 3. 2023

22.03.2023 Od minulé středy libra získala téměř dvě stě padesát bodů, poté mírně ustoupila. Po tak výrazném růstu je to zcela přirozené. Libra na dnešní evropské seanci pravděpodobně mírně poklesne kvůli zprávě Spojeného království o inflaci, která by měla zpomalit z 10,1 % na 9,7 %.
img

Aktuální prognóza pro EUR/USD na 17. 3. 2023

17.03.2023 Evropské centrální bance se celkově podařilo trhy uklidnit. Ani ne tak zvýšením refinanční sazby o 50 bazických bodů, ale jasným náznakem dalšího růstu úrokových sazeb stejným tempem. A prezidentka ECB Christine Lagardeová během své tiskové konference všechny ujistila, že evropský bankovní sektor je stabilní a udržitelný.
img

Aktuální předpověď pro EUR/USD na 3. 1. 2023

03.02.2023 Jeden rychlý pohled na graf eura stačí k pochopení výsledků zasedání Evropské centrální banky. Není zásadní, že ECB zvýšila úrokové sazby o padesát bazických bodů. Důležité je, že prezidentka ECB Christine Lagardeová v březnu přislíbila další zvýšení sazeb a že banka je odhodlána zachovat svou restriktivní politiku. Jinými slovy, ECB zvýší svou základní sazbu na 3,5 %, poté začne s přípravami na uvolnění měnové politiky. Mezitím předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell naznačil, že snížení úrokových sazeb se v roce 2023 neočekává. ECB bude první, kdo sazby sníží. To samo o sobě stačí ke změně trendu oslabování dolaru na stabilní růst.
Související klíčová slova: Technická analýza | Fundamentální analýza | Intradenní obchodování | Čína | Peníze | Pullback | Korelace | Inflace | EUR/USD | GBP/USD | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | Britská libra | OPEC | Evropská unie | HDP | Měnová politika | Forexový trh | Německo | Polsko | Ceny ropy | Spekulace | Investiční fondy | Recese | Americká ekonomika | Rizika | Politika | Export | Průmyslová výroba | Maloobchodní tržby | Spotřebitelské ceny | Míra nezaměstnanosti | Elliott | Měnový trh | Objemy obchodů | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Aktiva | Akumulace | Americký dolar | Analýza | Bank of England | Bias | Breakout | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Downtrend | ECB | Ekonomika | Elliott Wave | Euro | Evropská centrální banka | FOMC | Falešné proražení | Fed | Finanční trhy | Flat | G7 | High | Index výrobních cen | Indikátor | Indikátory | Klouzavý průměr | Korekce | Kotace | Kurz | Long | Long pozice | Low | Momentum | Měna | Měnový pár | Měny | Fluktuace | Nástroj | Obchodník | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Oscilátor | Pozice | RSI | Rally | Retracement | Rezistence | Riziko | Ropa | Sentiment | Short | Směnný kurz | Support | Swing | Trend | Ukazatel | Uptrend | Volatilita | Výkonnost | Časový rámec | Úrokové sazby | Jednotná evropská měna | Americká měna | Banky | Doporučení | EUR | USD | GBP | Obchodování | JPMorgan | Regulátor | Evropa | Evropská ekonomika | Indexy | Úroková sazba | Spekulanti | Investoři | Fond | Finanční sektor | Klouzavé průměry | Zasedání Fedu | Zasedání ECB | Pravděpodobnost | Britská měna | Kurz eura | Obchodování na finančních trzích | Výsledky | Emoce | Index nákupních manažerů | Credit Suisse | Uvolnění měnové politiky | Obchodovat | Financování | Index cen | Obchodní seance | Makrodata | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Obchodníci | EURUSD | GBPUSD | Index | Podpora | Uzavření pozice | Americká centrální banka | Analýzy | Banka | Britské libry | Cena | Dolar | Ekonomické zprávy | Ekonomický kalendář | Eura | Evropská měna | Evropské měny | Fondy | Frank | Graf | Graf eura | Index PMI | Instrument | Investiční | Jádrová inflace | Kurz měny | Libra | Makroekonomický kalendář | Maloobchodní prodej | Míra inflace | Nemovitosti | Pivot | Prognóza | Ropy | Signály | Směnný kurz eura | Švýcarská banka | Trh | Velká Británie | Volatility | Výprodej | Zpráva | Zpravodajství | Zprávy | Předpověď | Zisky | Christine Lagarde | Index relativní síly | Obchodní den | Přeprodání | Range | ROCE | Spojené státy | Tržby | Zaměstnanost | Tržní sentiment | Komise | Federální rezervní systém | Překoupeno | Rozhovor | Jackson Hole | Bankovní sektor | Technické indikátory | Oslabení eura | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Průmyslová produkce | Podnikání | Velcí investoři | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Dlouhé pozice | Energie | Sentiment trhu | Zdravý rozum | Christine Lagardeová | Obchodní signály | Americké trhy | Britská centrální banka | JPMorgan Chase | Vladimir Putin | Pokles libry | Pád libry | Dnešní ekonomický kalendář | Uvolňování měnové politiky | Propad | S&P | Ztráty | Euro vůči americkému dolaru | Zvýšení úrokových sazeb | Posílení dolaru | Oslabení dolaru | Nálada na trhu | Dnešní údaje | Ekonomická data | Nejistota | Zasedání Bank of England | Stagnace | Tempo růstu | Nákupní signál | Prodejní signál | Představitelé Fedu | Výhled | Mzdy | Dobré výsledky | Americký trh práce | Dnešní zpráva | Krize | Snížení úrokových sazeb | Rozhodnutí Bank of England | Měnový pár EUR/USD | Měnový pár GBP/USD | Institucionální investoři | Zájem obchodníků | Oslabování dolaru | Oslabování eura | Údaje o inflaci | Obchodní pozice | Očekávání | Jerome Powell | RoboMarkets | Obchodní týden | OPEC+ | Posilování dolaru | Výsledky obchodování | Podniky | Inflace v eurozóně | Šéf Fedu | Kompozitní index | Reakce trhu | Slabost dolaru | Dodávky ropy | Zvýšení mezd | Aktivita na trhu | Zvýšení úrokové sazby | Evropská komise | Úroková sazba v USA | Jednotná měna | Zpomalení ekonomického růstu | Zpřísňování měnové politiky | Oslabení amerického dolaru | Růst dolaru | Makroekonomické statistiky | RSI indikátor | Silný trh | Zvýšení sazeb | Technická situace | Obchodní aktivity | Boris Johnson | Snížení sazeb | Prezidentka ECB | Pokles cen | Situace na trzích | Sazby ECB | Úrokové sazby ECB | Očekávání trhu | Snížení daní | Ziskové výsledky | Stav ekonomiky | Hospodářské krize | Snížení úrokové sazby | Medvědí signál | Objem | Trh práce | Myšlenka | Histogram | Včerejší obchodování | Růst spotřebitelských cen | Šéf Fedu Jerome Powell | Inflace v USA | Hlavní události | Technické analýzy | Hlediska technické analýzy | Růst cen | Dnešní růst | Lagardeová | Souhrnný index | Den díkůvzdání | Vyhlídky | Americká data | Oblast rezistence | Inflační cíle | Zveřejněná data | Globální trh | Statistika | Předpovědi | Ceny výrobců | Průmysl | ADP | Dnešní data | Impuls | Výrazný pokles | Rozvoj | Zvýšená volatilita | Stavebnictví | Kolísání ceny | Přeprodané podmínky | Americké ministerstvo práce | Zasedání FOMC | Prognózy | Nejistoty | ECB Christine Lagardeová | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Plyn | Nálada | Prohlášení | Zahájení obchodování | Míra | Konec roku | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Předseda | Americké centrální banky | Regulátoři | Tým RoboMarkets | Bydlení | Demokratické strany | Zvýšení inflace | Klesající trend | Krátkodobé obchodování | Pracovní trh | Eskalace konfliktu | Prodej v USA | Dobrá data | Zemědělství | Poradenství | Ministerstvo práce | Zpřísnění měnové politiky | Technické ukazatele | Ukazatele | Smíšené výsledky | Růst cen výrobců | Americké ministerstvo | Pravděpodobnost snížení úrokových sazeb | Zamyšlení | Údaje o HDP | Prezident | Britský pracovní trh | Průměrná úroková sazba | Trhy | Náhled na trhy | Změny cen | Negativní dopad | Pokles | Situace | Zdražovat | Růst inflace | IHNED | Vysoká inflace | Zpomalení růstu | Pochybnosti | Pesimismus | Sazby beze změny | Údaje o průmyslové výrobě | Rozhodování | Americké ekonomiky | Falešný signál | Medvědi | Prodávající | Americká inflace | Indikátor RSI | Technický indikátor | Britské měny | Posílení libry | Ekonomické aktivity | Směřování trhů | Americký PMI | Index aktivity | Stabilita | Sestupný trend | Vývoj | Pokles prodeje | Výkyvy | Překoupenost | Makroekonomické údaje | Prudký pokles | Rozhodnutí centrální banky | Medvědí trend | Další vývoj | Brusel | Členové bankovní rady | Zrychlení inflace | Odhad inflace | Historie | Žádosti o podporu | Další pokles | Manufacturing | Republikáni | Demokraté | Páka | Posílení amerického dolaru | Index podnikatelské aktivity | Další růst | Růst | Poslanci | Signál | Dlouhé (long) pozice | Počet žádostí o podporu | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Býčí potenciál | Potenciál | Ekonomiky | Potenciál pro růst | Růst nezaměstnanosti | Práce | Údaje | Nárůst nezaměstnanosti | Výpadky | Maloobchodní tržby v USA | Statistiky | Debata | Posílení | Tempo růstu spotřebitelských cen | Zasedání Evropské centrální banky | Míra nezaměstnanosti v eurozóně | Maloobchodní tržby v eurozóně | Dlouhodobý trend | Velikost pozic | Bezpečnost | Zveřejněné údaje | Psychologické hladiny | ONE | Oblasti rezistence | Sektor služeb | Býčí scénář | Medvědí scénář | Kupci | Podnikatelské aktivity | Podnikatelské aktivity v eurozóně | Aktivity v eurozóně | Předsedkyně Evropské komise | Americká média | PMI v eurozóně | JDE | Unie | Překoupené zóny | Výrobní PMI | Zvyšování mezd | Počet nových žádostí o podporu | Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech | Tempo poklesu | Zpomalení inflace | Rostoucí trend | Signál k prodeji | Jasný signál | Situace na trhu práce | Šance | Ceny | Kolaps | Kolísání cen | Korekční fáze | Pár EUR/USD | Pozice dolaru | Komplexní analýzy | Důvěra | Tempo růstu průmyslové výroby | Růst zaměstnanosti | Smíšený signál | Zpomalování inflace | Zprávy z USA | Radikální změny | Upozornění na rizika | Očekávaná korekce | Odhady PMI | Růst eura | Potvrzovací signál | Technický signál | Politici | Bill Williams | Nákupní příležitosti | Biden | Ziskové cíle | Pozitivní výsledek | Tržby v eurozóně | Měnový fond | Americké měny | Embargo | Geopolitické faktory | Oslabování amerického dolaru | Tempo inflace | Proražení | Cenový skok | PMI ve výrobě | Počet pracovních míst | Evropské centrální banky | Situace na trhu | Aligator | Cenové výkyvy | Růstový trend | Manufacturing PMI | Výrazný růst | Přeprodané zóny | Zrychlení inflace v eurozóně | Pohyb ceny | Data o inflaci | Směřování trhu | Cenový pohyb | Objednávky | Nárůst objemů | Zpráva amerického ministerstva práce | Boční trend | Přeprodané oblasti | Oslabení | Údaje o nezaměstnanosti | Plány | Cíle | Příležitosti | Úroveň supportu | Úroveň rezistence | Dodávky plynu | Pravděpodobnost zvýšení sazeb | Prodej | Jednotné měny | Teorie obchodování | Indikátor Alligator | Indikátory Gator | Indikátory Gator a Aligator | Určení směru trendu | Gator a Aligator | Williams Gator | Oscilátor Williams Gator | Zpomalení ceny | Prudké změny ceny | Změny ceny | Dolar dnes | Inflace v eurozóně v červnu | Odraz ceny | Americký trh | Načasování | Chování | Pocity | Psychologické úrovně | Pozitivní korelace | Inflace ve Velké Británii | Dodávky plynu do Evropy | Společnosti | Opatření | Růst spotřebitelských výdajů | Dna | Rychlý růst | Výsledek zasedání Fedu | Pozornost | Zboží dlouhodobé spotřeby | Aktuální prognóza | Podmínky na trhu | Společnost | Inflace ve Spojených státech | TIM | Překoupenost dolaru | Zveřejnění zprávy | | Technický nástroj | Rostoucí inflace | Liz Trussová | Fundamentální analýzy | Konvergence | Hry | Nový týden | Analýza indikátorů | Rollback | Technické nástroje | Eskalace konfliktu na Ukrajině | Pokles inflace | Nečekaná zpráva | Cenové změny | Zastavení dodávek plynu | Zastavení dodávek | Vzestupný trend | Korektivní pohyb | Korekční pohyb | Embargo na ruskou ropu | Boj s inflací | Navyšování objemu | Mimořádné zasedání | Ruská federace | Silný cenový pohyb | Medvědí rally | Znehodnocení | Úroveň parity | Překoupené oblasti | Britský regulátor | Zpráva o inflaci | Thomas Barkin | Powell dnes | Krátkodobý odraz ceny | Odrazy | Rezignace | Konzervativní strany | Zmírnění inflace | Index cen výrobců | Spekulativní útok | FED sazby | Růstový potenciál | Inflace v Evropě | Další posilování | Výprodeje | Býčí sentiment | Média | Vklady | First Republic | Americký regulátor | First Republic Bank | Počet obyvatel | JOLTS | Inflace ve Spojeném království | Patová situace | Přesun výroby | Vice | Údaje o maloobchodních tržbách | Státní svátek | Americká obchodní seance | Obchodní dny | Kupující | Nadšení | Rychlé uvolnění měnové politiky | Výsledek zasedání | Ceny bydlení | Spojené státy americké | Střednědobý výhled | Aktuální předpověď | Úrovně supportu | Úrovně rezistence | Hladina supportu | Prodeje | Zotavení | Manipulovat s trhem | Reakce trhů | Vítězství | Nerovnováhy | Významný dopad | Účastníci trhu | Asijské seance | Americký dolar včera | Dolar včera | Harris | Komplexní analýza
Nejčastější klíčová slova: USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot

Předchozí klíčová slova

Allianz Global Wealth Report
Allianz Global Wealth Report 2020
Allianz Multi Asset Sustainability Balanced
Allianz Oliver Bäte
Allianz SE
Allianz Trade
Allianz Trade Dalibor Trojek
Allied Healthcare
Allied Healthcare (AHPI)
Allier

Následující klíčová slova

All India Sugar Trade Association
All India Sugar Trade Association (AISTA)
Allkem
Allmaxcryptofxt
Allmedia Limited
AllProTech OÜ
ALL SHORES ADVISORY
Allspring
Allspring Global
Allspring Global Investments
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new
Potvrďte prosím... Zavřít