Embargo na ruskou ropu
Analytici: Evropě se navzdory sankcím nadále daří dovážet velké objemy nafty
24.02.2023 Evropě se stále daří dovážet velké objemy nafty, přestože Evropská unie začátkem tohoto měsíce zavedla embargo na dodávky tohoto paliva z Ruska. Dovoz nafty do Evropy by tak v únoru mohl mírně překonat lednovou úroveň, zejména díky dodávkám z Blízkého východu a z Asie. Ty by se v únoru mohly vyšplhat na maximum za sedm let. Vyplývá to z odhadů analytické společnosti Vortexa.
Institut CREA: Embargo na ruskou ropu připravuje Moskvu denně o 160 milionů eur
11.01.2023 Obchodní válka, kterou Západ vyhlásil Rusku v obchodování s energetickými surovinami, začíná přinášet ovoce. Uvedlo to dnes nezávislé finské Středisko pro výzkum energií a čistého vzduchu (CREA), jehož analytici spočítali, že kvůli embargu na ruskou ropu Moskva v prosinci přicházela odhadem o 160 milionů eur (3,8 miliardy Kč) denně. To výrazně omezuje schopnost prezidenta Vladimira Putina financovat válku na Ukrajině. Rusko ale na vývozu fosilních paliv stále vydělává odhadem 640 milionů eur (15,4 miliardy Kč) denně.
🛢Nechtěný dopad stropu cen ruské ropy?
05.12.2022 Na trhu s ropou bylo v poslední době poměrně rušno. Země EU a G7 se rozhodly zavést cenový strop na vývoz ruské námořní ropy. Co to znamená, alespoň teoreticky? Třetí země budou moci využívat flotilu tankerů registrovaných v zemích G7 a EU a využívat pojistné smlouvy pouze v případě, že budou přepravovat ruskou ropu nakoupenou za 60 USD za barel nebo méně. Dohoda o cenovém stropu má být každé dva měsíce přezkoumána, aby se zajistilo, že strop zůstane na úrovni, která je alespoň o 5 % nižší než průměrná tržní cena ruské ropy. Některé země, jako například Polsko, chtěly, aby byl strop stanoven ještě níže - až na 20-30 dolarů za barel -, ale Spojené státy s tím nesouhlasily, aby na trhu s ropou nevznikl příliš velký výpadek nabídky.
Summit zemí G7 ukazuje, že Západ už účinné sankce pro Rusku vyčerpal. Ekonomický a geopolitický význam skupiny G7 postupně upadá
26.06.2022 V bavorských Alpách dnes začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu svého času náleželo.
Uspěje Fialova vláda se snížením spotřební daně z paliv? Rozhodne se v Rijádu
02.06.2022 Uspěje Fialova vláda se snížení spotřební daně z pohonných hmot? Klíč ke trvalejšímu zlevnění pohonných hmot není ve Strakově akademii, ale v Rijádu. Pokud by zejména právě Saúdská Arábie výrazněji navýšila těžbu nad rámec objemu, na němž se měsíce dopředu shodl kartel OPEC a i další tradiční těžaři mimo něj, v čele s Ruskem, během června a července pohonné hmoty v ČR mohou zlevnit poměrně citelně. Fialova vláda pak bude moci tvrdit, že její snížení daně „zabralo“. Tuzemský řidič už nerozliší, zda tankuje levněji kvůli nižší dani, nebo kvůli tomu, že Saúdská Arábie těží více. Poděkoval by Fialovi. Bližší košile než kabát.
Čerpací stanice včera zlevnily jen o necelou korunu. Fialově vládě však může pomoci Rijád, jehož dnešní možné rozhodnutí může už v příštích dnech citelně snižovat cenu pohonných hmot i v ČR
02.06.2022 Čerpací stanice včera zlevnily benzín průměrně celorepublikově o 87 haléřů na litr a naftu o 97 haléřů na litr. Zatím se tak nenaplňují očekávání vlády, že čerpací stanice by v důsledku snížení spotřební daně o 1,50 koruny na litr, jež platí právě od včerejška, měly zlevnit zhruba až o 1,80 koruny na litr. Opatření se však do konečných cen na pumpách bude promítat postupně, během několika dní. Takže ještě i dnes je třeba počítat se zlevněním pohonných hmot z důvodu snížení daně, které však bude méně výrazné než zlevnění včerejší.
Svaz německého průmyslu podpořil částečné embargo na ruskou ropu
31.05.2022 Svaz německého průmyslu (BDI) podpořil rozhodnutí Evropské unie zavést částečné embargo na ruskou ropu. Šéf svazu Siegfried Russwurm dnes prohlásil, že Rusko omezení dovozu ropy tvrdě zasáhne, neboť pro Moskvu je prodej ropy jedním z významných zdrojů příjmů. Summit EU se dohodl rozšířit sankce proti Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu, embargo se ale kvůli odporu Maďarska dotkne jen ropy dovážené po moři, naopak pro transport ropovodem částečně platí výjimka.
🛢Ropa se blíží 💲120 po částečném embargo EU
31.05.2022 Evropská unie oznámila, že dosáhla dohody o ropném embargu. Znovu se zdá, že dohodnutá opatření jsou „papírovým embargem“, které neovlivňuje dostupnost komodity, ale zvyšuje nejistotu, která podporuje růst cen na trhu s ropou. Budou mít nová opatření EU skutečný negativní dopad na ruský ropný byznys? Nebo to povede jen k vyšším cenám?
Po schválení ropného embarga EU rostou akcie maďarského MOL a posiluje rubl
31.05.2022 Z dnešní dopolední reakce trhů se zdá, že mezinárodní investoři ještě včera čekali větší jednotu a rozhodnost zemí EU při uvádění ropného embarga. Citelně dnes totiž rostou akcie maďarské petrochemické společnosti MOL a posiluje rubl. Investoři tak evidentně „započítali“ embargo s méně výjimkami a možná i s dřívějším termínem zahájení.
Rosněfť i Gazprom vyplatí historicky rekordní dividendu, Putin přitom vypne plyn i Dánsku. Energetickým podnikům v rukou Kremlu citelně zvyšuje ziskovost fiasko EU s uvalováním embarga
30.05.2022 Ruské energetické podniky ovládané Kremlem, ropná Rosněfť a plynárenský Gazprom, vyplatí letos historicky rekordní dividendu. K vysokým ziskům jim pomáhá zejména EU, která hrozí embargem, čímž vyhání cenu ropy i plynu výše, ale nezavádí jej, takže Rusko prodává stále hodně, a navíc ještě draze.
Fialova vláda si může oddechnout, Orbánův kabinet si totiž prosadil, že ruská ropa z Družby nebude podléhat embargu EU. Družbou proudí ruská ropa i do Česka
29.05.2022 Brusel vychází vstříc Maďarsku a Evropská komise tak už nenavrhuje embargovat ruskou ropu proudící ropovodem Družba. Vyplývá to z aktualizovaného návrhu šestého sankčního balíčku, který Evropská komise včera rozeslala členským vládám. Brusel v něm tedy navrhuje embargovat pouze tu ruskou ropu, jež je do EU přepravována tankery. Surovina proudící Družbou zatím embargována být nemá.
⛽ Ropa koriguje díky zpoždění embarga
27.05.2022 Ropa se po dnešních ranních ziscích dostává do záporu, před polednem si však sáhla na téměř 115 USD za benchmark WTI. Poslední zprávy naznačují, že celý proces uvalení embarga na ruskou ropu ze strany zemí EU se zpozdil. Kromě toho další zprávy hovoří o rekordních dodávkách ruské ropy do Číny. Cena ropy po negativních zprávách koriguje.
Aktuální předpověď pro GBP/USD na 16. 5. 2022
16.05.2022 Libra je tak překoupená, že je čas mluvit o nutnosti nejen odrazu, ale plnohodnotné korekce. Místo toho však britská měna v podstatě stojí na místě. Během evropské obchodní seance přitom dokonce klesala. I když rozsah poklesu byl mnohem mírnější než den předtím. Po zahájení americké seance bylo alespoň nějaké zdání oživení. Díky tomu se libra vrátila na hodnoty, na kterých byla na začátku obchodování. A to vše se stalo na pozadí zcela prázdného makroekonomického kalendáře.
Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času, až do června 2024. Zatím na odstřižení není připraveno
06.05.2022 Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky.
Komodity: Ceny ropy kvůli obavám o dodávky pokračují v růstu
05.05.2022 Ceny ropy dnes pokračují v růstu. Důvodem jsou obavy o dodávky poté, co Evropská unie představila plán nových sankcí proti Rusku, jehož součástí je i embargo na ruskou ropu. Skupina OPEC+ také opět odmítla výzvy předních konzumentů k výraznějšímu zvyšování těžby.
Ropa roste po návrhu EU na embargo na ruských dodávek
04.05.2022 Ceny ropy se dnes po návrhu Evropské unie na podmíněné embargo na ruskou ropu a rafinované produkty obchodují o více než 2,5 procenta výše. Nejnovější sankce navržené EU mají během příštích šesti měsíců postupně vyřadit ruskou ropu.
Česko se odstřihne od ruské ropy asi ještě letos, přitom nemá náhradu. Problémy mohou nastat v podobě citelného zdražení pohonných hmot, ale i ohrožení dodávek okenních rámů, palubních desek či obalů na potraviny
04.05.2022 Evropská komise dnes navrhla kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, které mají mít čas na odstřižení do konce příštího roku. Česko podle zákulisních informací usilovalo o podobnou výjimku také, ale nakonec si ji zřejmě neprosadilo. O návrhu Evropské komise se může hlasovat už dnes. Maďarsko sice hrozilo vetováním, ale je otázka, zda tento postoj zachová.
Komodity: Ropa zlevňuje, přispívají k tomu obavy ohledně poptávky kvůli uzávěrám v Číně
03.05.2022 Ropa dnes zlevňuje. V náladě trhu převážily obavy z dopadu protipandemických uzávěr na poptávku Číny, která je největším světovým dovozcem ropy, nad vlivem možného embarga na ruskou ropu ze strany Evropské unie.
Embargo na ruskou ropu podpoří Němci, Maďaři jej vetují. Akcie maďarského MOL, druhého největšího provozovatele čerpaček v Česku, přesto padají
02.05.2022 Maďarsko bude v rámci EU vetovat jakýkoli návrh, který by vedl k omezení energetického dovozu z Ruska. Tedy jak dovozu ropy, tak i plynu nebo uhlí. Včera to uvedl ministr maďarské vlády Gergely Gulyás. O embargu na dovoz ruské ropy má EU rozhodovat už tento týden. Embargo má být součástí šestého sankčního balíčku EU a podpořit by jej mělo dokonce i Německo, jak v noci na dnešek uvedla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
Související klíčová slova:
Řecko | Čína | Inflace | GBP/USD | Rusko | USA | Británie | OPEC | Koruna | Evropská unie | HDP | Austrálie | Německo | Francie | Polsko | Analytik | Ceny ropy | Dividendy | Poptávka | Daně | Export | Hospodářství | Akcie | Analýza | Benchmark | Bloomberg | Centrální banky | Dividenda | Eurozóna | FOMC | Forwardová cena | G7 | Komodity | Korekce | Kotace | MIFID | MT4 | Marže | Měna | Měnový pár | Nabídka | Pozice | RSI | Retracement | Rezistence | Riziko | Ropa | Schodek rozpočtu | Trend | Tržní cena | Volatilita | Výkonnost | Zisk na akcii | Zlato | Analytici | Deriváty | Banky | Doporučení | EUR | USD | GBP | Obchodování | Evropa | Cena ropy | XTB | Americká lehká ropa | Investoři | Produkce ropy | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Byznys | Pravděpodobnost | Zisk | Ropný trh | Britská měna | Obchodní seance | Lukáš Kovanda | Zásoby ropy | Financial Times | Bankrot | Obchodníci | GBPUSD | EPS | Investiční strategie | Podpora | Analýzy | Brent | Cena | Cena ropy brent | Dolary | Graf | Instrument | Investiční | Investiční doporučení | Libra | Maďarsko | Rakousko | Reuters | Ropy | Rubl | Trh | Twitter | USDRUB | Volatility | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Země EU | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | Benzín | Indie | Intermediate | Protistrana | Přeprodání | ROCE | Itálie | Spojené státy | Vybírání zisků | West Texas Intermediate (WTI) | Komise | Kontrakt | 1 milion | Burze | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Dovoz ropy | Podnikání | Energie | Zlevnění ropy | Rosněfť | Agentura Reuters | Vývoj ceny ropy WTI | Lídři | Agentura Bloomberg | Miliardy dolarů | Summit EU | Fibo | Propad | Nejistota | Saúdská Arábie | Stagnace | Akcionáři | Zajištění | Prodejní signál | Světové trhy | Výnosy | Česká vláda | Zájem obchodníků | Příjmy | xStation | ČTK | Hlavní ekonom | Dánsko | Očekávání | Investec | Rystad Energy | MiFID II | Backwardation | Podnikání na kapitálovém trhu | Kartel OPEC | OPEC+ | Obchodní válka | Členové Evropské unie | Podniky | Trh s ropou | Reakce trhu | Evropská komise | Refinitiv | Mezinárodní investoři | Ekonomický poradce | Ropovod | Český průmysl | Příjmy Ruska | Ceny pohonných hmot | Prodej ropy | Fibo retracement | Gazprom | Pokles cen | Pohonné hmoty | Finanční situace | Zerohedge | Trinity Bank | Čistý zisk | Trinity | Objem | Rijád | Německý průmysl | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Ceny pohonných hmot v ČR | Akcioví obchodníci | Firma | Růst cen | BDI | Co bude | Skupina OPEC+ | Miliardy | Vyhlídky | Financovat | Průmysl | Na burze | Zdražování | Problémy | NAFTA | Zasedání FOMC | Nejistoty | Ruská ropa | Státy EU | Plyn | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | PKN Orlen | Úroky | xStation5 | Úbytek | Peking | Ziskovost | Teherán | List Financial Times | Ceny ropy dnes | Írán | Von der Leyenová | Poradenství | Podnik | Analytička | Ukazatele | Americké ministerstvo | Komunikace | NICE | Obchodní vztahy | Trhy | Ursula von der Leyenová | Negativní dopad | Pokles | Situace | Pandemie | Zlepšení | Průmyslníci | Rozhodování | Průměrná cena | West Texas Intermediate | Organizace zemí vyvážejících ropu | OIL.WTI | Vývoj | Současná cena | Zásoby ropy v USA | Mince | Íránská ropa | Evropské země | Brusel | Kabinet | Historie | Čerpací stanice | Americké ministerstvo energetiky | Texas | Růst | Signál | Potenciál | Bulharsko | Izrael | Ekonomiky | Nigérie | Slovensko | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Závislost | Údaje | Ekonomické škody | Skupina OPEC | Pohonné hmoty v ČR | Cena benzínu | Přebytek běžného účtu | Očištěný čistý zisk | USD za barel | Nabídka ropy | Producenti ropy | Ázerbájdžán | Surové ropy | Ropa roste | Dopravci | Dovoz | Vývoz | Objem ropy | Dluhy | Členské státy | Členské země | CL | Cena ruské ropy | Urals | Propad příjmů | JDE | Unie | ČR | Čínská poptávka | Pokračování růstu | Covid | Analytické společnosti | Představenstvo | Sankce proti Rusku | Ziskové marže | Exporty | SAE | Ceny | Spotřební daně | Společnost XTB | Nižší poptávka | Indonésie | Rystad | Ruská vláda | Ropa dnes | Politici | Ropovody | Česká republika | Libye | Embargo | Nařízení | Ropovod Družba | Ministerstvo energetiky | Orbán | Zvýšení těžby | Evropské centrální banky | Situace na trhu | Polská společnost | Brent (OIL) | xStation 5 | Ceny ropy Brent | Cenový pohyb | Nárůst objemů | Těžaři | Prodej | Alligator | Dovoz ropných produktů | Zvyšování těžby | Spotové ceny | Společnosti | Opatření | Uhlí | Minulá výkonnost | Češi | Dmitrij Peskov | Prodeje ropy | Vysoké ceny | Pozornost | Fialova vláda | Společnost | Družba | TIM | Akcie Gazpromu | 3М | Kazachstán | Annalena Baerbocková | Bidenova administrativa | Mluvčí Kremlu | Válka na Ukrajině | Napadení Ukrajiny | Snížení daně | Björnar Tonhaugen | Analýza indikátorů | Rollback | Útok na Ukrajinu | Sankce | Sankce vůči Rusku | Orsted | Zákaz dovozu ruské ropy | Snížení spotřební daně | Sankce Západu | Obchodní vztahy s Ruskem | Platby za plyn | MOL | Dovoz ruské ropy | Plyn v rublech | Embargo EU na ruskou ropu | Embargo EU | Svaz německého průmyslu | Cenový strop | Marketingová komunikace | Cenový strop na ruskou ropu | Zákaz dovozu | Barel ruské ropy | Ruské ropy | Omezení COVID | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Zavedení cenového stropu | Strop na ruskou ropu | Skupina ekonomicky vyspělých zemí | Omezení cen ropy
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot