Kazachstán

Opec snižuje odhady poptávky, ale ceny ropy podporují rozhovory USA–Írán
14.04.2025 Organizace zemí vyvážejících ropu (Opec) snížila své projekce globálního růstu poptávky po ropě pro roky 2025 a 2026, přičemž ve své nejnovější měsíční zprávě zveřejněné dnes uvedla jako hlavní důvod vliv amerických cel na globální ekonomiku a spotřebu ropy.

OPEC+ vyvíjí tlak na Kazachstán kvůli překračování kvót, další růst produkce zůstává ve hře
02.04.2025 Ministři členských zemí skupiny OPEC+ se ve čtvrtek spojí prostřednictvím videohovoru, aby zdůraznili nutnost dodržování těžebních kvót, které si jednotlivé státy v rámci aliance dříve odsouhlasily. Hlavním tématem bude především opětovné porušování limitů ze strany Kazachstánu, jehož produkce dosáhla rekordní úrovně v souvislosti s rozšířením těžby na obřím ropném poli Tengiz.

Komodity: Ceny ropy zůstávají kolem úterního závěru, trh zvažuje dopad cel a sankcí
01.04.2025 Ceny ropy se dnes pohybují kolem úterních pětitýdenních maxim. Investoři zvažují dopady hrozeb amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uvalí sekundární cla na ruskou ropu a zaútočí na Írán, a dopady možné obchodní války na globální růst.

Rusko omezuje export kazašské ropy
01.04.2025 Rusko nařídilo uzavření dvou ze tří nakládacích ramen v černomořském terminálu Caspian Pipeline Consortium (CPC), který je klíčovým vývozním bodem pro kazašskou ropu. Tato infrastruktura, kterou využívají i americké společnosti Chevron a Exxon Mobil, zajišťuje přibližně 1 % světové nabídky ropy. Omezení přichází v citlivém momentu – uprostřed napětí mezi Kazachstánem a aliancí OPEC+ kvůli překračování produkčních kvót.

Produkce OPEC+ stoupá, protože Kazachstán opět porušuje kvóty
12.03.2025 Produkce ropné aliance OPEC+ se v únoru výrazně zvýšila, zejména kvůli Kazachstánu, který nadále překračuje dohodnuté těžební kvóty. Podle středeční zprávy sekretariátu OPEC vzrostla únorová produkce o 363 000 barelů denně na více než 41 milionů barelů denně, což předběhlo plánovaný nárůst nabídky o celé dva měsíce.

Kazachstán a Čína otevřely železnici do Evropy, obchází Rusko
05.03.2025 Čína a Kazachstán zahájily provoz na nové železniční trase, která umožňuje při přepravě nákladů do Evropy obejít Rusko, uvedl v úterý server The Moscow Times s odvoláním na komuniké železnic středoasijské země KTŽ.

Evropa uvaluje další sankce na Rusko, sama je však obchází
20.02.2025 Evropská unie se dohodla již na šestnáctém balíku sankcí vůči Rusku. Ten se dle šéfky Komise Ursuly von der Leyenové zaměří na lodě z ruské stínové flotily neboli zahraniční plavidla, která přepravují ruské ropné produkty. Mimo to míří sankce na omezení vývozu hliníku z Ruska a rovněž rozšiřuje seznam osob a společností, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Zatímco EU představuje nové sankční balíčky, skutečným problémem zůstává nedostatečné vymáhání těch stávajících.

Trh s ropou čeká na rozhodnutí OPEC+
19.02.2025 Futures kontrakty na ropu Brent se v současnosti obchodují kolem 75,00 USD za barel a konsolidují se v úzkém pásmu. Nejbližší rezistence je na ceně 75,90 USD, zatímco support lze nalézt kolem 74,20 USD.

Největším dovozcem ropy do ČR bylo loni opět Rusko, jeho podíl ale výrazně klesl
17.02.2025 Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem loni z Ruska přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do ČR. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz ropy z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, jehož podíl dodávek je už těsně za Ruskem. Vyplývá to ze statistik ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nigérie se stala partnerskou zemí skupiny BRICS
19.01.2025 Nigérie se stala partnerskou zemí skupiny BRICS. Podle agentury AP to oznámila Brazílie, která uskupení od začátku roku předsedá. Nigérie je už devátou partnerskou zemí tohoto uskupení, které v roce 2009 založily Brazílie, Rusko, Indie a Čína jako protiváhu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7.

Bloomberg: Rusko má alternativy k vývozu plynu, zvýší vývoz LNG
06.01.2025 Přestože ruský prezident Vladimir Putin ztratil část příjmů z prodeje plynu přes ukrajinské území, Rusko má alternativy k vývozu suroviny, které zemi dokážou ochránit před vážnými ekonomickými dopady. Do deseti let plánuje například ztrojnásobit vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG), a to navzdory sankcím, které vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu uplatňují západní státy. Napsala to agentura Bloomberg.

Potomek rublu, japonská kopírka a postrach padělatelů. Takový je příběh kazašské měny
02.01.2025 Samostatná kazašská měna existuje jen 31 let. Po rozpadu Sovětského svazu se země vydala na cestu vlastního platidla, jehož papírové bankovky se dnes pyšní vysokým počtem bezpečnostních prvků. Jaký byl příběh této měny, ukáže další díl cyklu CASH HISTORY.

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Česko z Ruska dovezlo ropu a zemní plyn za 315 miliard korun. Druhým největším dodavatelem je Norsko, odkud dovoz činil 157 miliard. V roce 2025 ale bude klíčový „faktor Trump“
29.12.2024 Od začátku ruské invaze na Ukrajinu Česko dovezlo ruskou ropu a zemní plyn dohromady za zhruba 315 miliard korun. Vyplývá to z databáze zahraničního obchodu Českého statistického úřadu (viz tabulku níže). Rusko je stále i letos největším dovozcem zmíněných fosilních paliv do Česka. Což se ale zřejmě výrazně změní během roku 2025, kdy by mělo dojít jak k citelnému poklesu odběru ruské ropy, tak i plynu – což souvisí i s listopadovým zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem.

Rusko se letos vrátilo na pozici největšího dovozce ropy a zemního plynu do Česka. ČR od ledna do října dovezla tyto suroviny z Ruska dohromady za takřka 43 miliard korun, za více než z kterékoli jiné země včetně z loni vedoucího Norska
26.12.2024 Rusko se letos stalo největším dovozcem základních fosilních paliv – ropy a zemního plynu – do České republiky. V období od ledna do října 2024 Česko odebralo z Ruské federace mírně přes tři miliony tun dohromady ropy a zemního plynu, a to v hodnotě 42,9 miliardy korun. Druhé Norsko zajistilo Česku celkově zhruba 2,2 miliony tun ropy a zejména zemního plynu, a sice v celkové hodnotě 42,1 miliardy korun.

Reuters: Ruské dodávky ropovodem Družba jsou od čtvrtka pozastaveny
20.12.2024 Dodávky ropy ruským ropovodem Družba, kterým proudí ruská ropa přes Bělorusko do Maďarska, na Slovensko a do České republiky a který také přesměrovává kazašskou ropu do Německa, jsou od čtvrtka pozastaveny. Na vině jsou technické problémy. S odkazem na čtyři zdroje to dnes uvedla agentura Reuters. Mluvčí české rafinerie Orlen Unipetrol agentuře ovšem řekl, že dodávky ropy Družbou teď pokračují bez přerušení. ČTK zjišťuje podrobnosti.

Česko má letos z Ruska více než třetinu veškeré dovážené ropy. Stále za ni Rusku platí desítky miliard, trvalejší výpadek Družby by tedy byl problém
04.12.2024 Česko letos od ledna do srpna dovezlo ropu za zhruba 61 miliard korun. Z toho hodnota ropy dovezené z Ruska ropovodem Družba činí přibližně 22 miliard korun. Hodnota dovážené ruské ropy tedy letos odpovídá 36 procentům hodnoty celkově dovezené ropy. To je nižší podíl než v uplynulých letech. Loni v období od ledna do srpna činil zhruba 54 procent, předloni v témže období pak bezmála 47 procent, v prvních osmi měsících roku 2021 rovných 48 procent a od ledna do srpna 2020 pak přibližně 41 procent. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Obchodní boj mezi USA a Čínou přinese pokles světového obchodu
04.12.2024 Zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA pravděpodobně znovuobnoví obchodní válku s Čínou. Nová americká administrativa nejspíše zvýší cla na čínský a další strategický dovoz. Výsledkem navýšení cel pro Čínu na 25 % a 5 % pro zbytek světa způsobí v roce 2026 snížení nominálního růstu světového obchodu o 0,6 procentního bodu. Obchodní války mezi USA a Čínou se také negativně dotknou obchodu Evropské unie, vyplývá z analýzy společnosti Allianz Trade.

Vučić vysvětloval, proč na summit BRICS nepojede
22.10.2024 Srbský prezident Aleksandar Vučić nepřijede na summit rozvíjejících se ekonomik BRICS, který dnes začíná v Kazani v Rusku. Srbsko bude zastupovat vicepremiér Aleksandar Vulin, napsal na svém webu list Kommersant s odvoláním na Vučičovo vyjádření v srbské televizi. Ruský deník připomněl, že ve dnech 23. a 24. října má být v Bělehradu na návštěvě polský premiér Donald Tusk, a sám Vučić ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v telefonickém rozhovoru řekl, že "vzhledem k dobře známým okolnostem by sám sotva mohl přijet na summit" v Rusku.

Zlato je na rekordu, co bude s úroky?
29.09.2024 Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří třeba i rekordní zadlužování Spojených států, které tam podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti by však měla vypovídat nynější rekordní cena zlata. To žádný úrok nenese. Proč by tedy tolik rostlo, pokud by se nečekal obecný pokles úrokových sazeb a normalizace r*? Jak to tedy je?

Cameco získává 6 %, protože Kazachstán snižuje výhled na produkci uranu
23.08.2024 Globální trh s uranem upoutal pozornost investorů poté, co Kazatomprom, největší světový výrobce jaderného paliva, oznámil snížení svých produkčních cílů pro rok 2025. Toto rozhodnutí vyvolalo obavy z potenciálního nedostatku uranu a vedlo k výraznému zvýšení ceny této komodity.

Amerika utahuje Rusku smyčku kolem krku. Rusko sice mnohé západní sankce obchází, ale už to nestačí, úpadek pociťují řadoví Rusové
20.08.2024 Dlouho se zdálo, že si Rusko hravě poradí se sankcemi ze strany západního světa. Růstový impulz ekonomiky se ale vyčerpává a USA se podařilo Rusy odstřihnout od čínského jüanu.

Česko se v rámci EU výrazně podílí na pokračujícím vývozu aut do Ruska, zjistila agentura Bloomberg. Dochází tak k obcházení protiruských sankcí
31.07.2024 Evropské země v sílící míře kritizují Čínu za její vývoz do Ruska, měly by si však zamést před vlastním prahem, konstatuje agentura Bloomberg. Podle jejího zjištění totiž například export automobilů z EU do Ruska, jak říká, „zůstává takřka na předválečných úrovních“.

Invesco: Zlatá příležitost pochopit minulost a budoucnost investování do zlata
24.07.2024 V letošním roce zatím zlato agresivně roste a nedávno překonalo hranici 2400 USD/unci. Jak jsme se sem tedy za posledních 15 let dostali?

Zlato je na rekordu. Co to znamená pro vývoj úroků na hypotékách v Česku?
22.05.2024 Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří třeba i rekordní zadlužování Spojených států, které tam podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti by však měla vypovídat nynější rekordní cena zlata. To žádný úrok nenese. Proč by tedy tolik rostlo, pokud by se nečekal obecný pokles úrokových sazeb a normalizace r*? Jak to tedy je?

Měď a zlato jsou dnes historicky rekordně drahé. Proč přesně?
20.05.2024 „Investovat teď mědi je ta nejlepší investice, kterou jsem za třicet let viděl,“ říká matador komoditních trhů Jeff Currie, jejž cituje agentura Bloomberg. Cena mědi je přitom na historickém rekordu. Na rekordu je přitom také další kov, zlato. Co stojí v pozadí mánie po těchto kovech?

Česko nakupuje nejvíce zlata na světě, společně se zeměmi typu Číny, které chtějí omezit svoji závislost na dolaru. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní, šestinásobně převyšuje průměr let 1993 až 2024
19.05.2024 Česká republika se letos v prvním čtvrtletí připojila k zemím, které se snaží omezit svoji závislost na americkém dolaru. Činí tak v souvislosti s válkou na Ukrajině a obavou, že by Spojené státy mohly eventuálně přistoupit ke zmražení jejich devizových rezerv podobně, jako je zmrazily Rusku.

Světová rada: ČR byla za 1Q na pátém místě v nákupech zlata
19.05.2024 Česko bylo za první čtvrtletí letošního roku na pátém místě na světě v nákupech zlata. Česká národní banka (ČNB) ho nakoupila pět tun, loni za stejné období skončila šestá se dvěma tunami. Centrální banky byly už tradičně největšími nákupčími zlata vůbec. Světová rada pro zlato (WGC) to uvedla ve svém dokumentu, který shrnuje první letošní kvartál na světovém trhu se zlatem.

Rusko zvýšilo vývoz ropy po moři
12.03.2024 Vývoz ropy z Ruska po moři se výrazně zvýšil a v týdnu do 10. března se dostal na letošní maximum 3,7 milionu barelů denně. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg. Více se vyváží hlavně z klíčového tichomořského přístavu Kozmino, kde nakládku v předchozím týdnu brzdilo nepříznivé počasí. Nárůst za jediný týden tak činí 590.000 barelů denně. Vývoz ropy z Ruska podléhá sankcím, které na Moskvu za vojenskou invazi na Ukrajinu uvalily západní státy.

INVESTIČNÍ GLOSA: Za rekordem zlata stojí i Česko. Centrální banka ho kupuje po tunách
11.03.2024 Investoři do zlata se konečně dočkali – drahý kov je po letech znovu na all-time high. Růstu zlata, který je tradičně silný v časech nestability a nejistoty, přitom paradoxně pomáhají samotné státy. Centrální banky totiž zlato skupují po tunách. A premiantem je i Česko.

Írán a Rusko nebudou obchodovat v dolarech, ale ve svých vlastních měnách
27.12.2023 Írán a Rusko dokončily dohodu, na jejímž základě nebudou obchodovat v amerických dolarech, ale ve svých vlastních měnách. Informovala o tom íránská státní média. Na Írán i Rusko se vztahují americké sankce. Dohoda byla podle médií dokončena při setkání guvernérů centrálních bank obou zemí v Rusku, uvedla agentura Reuters.

Amundi: Vzestup ruské ekonomiky ukazuje neefektivnost západních sankcí
23.11.2023 Vzestup ruské ekonomiky ukazuje neefektivnost západních sankcí uvalených na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu. Tvrdí to společnost Amundi, která je největším správcem aktiv v Evropě. Ruská ekonomika podle hlavního investičního manažera firmy Vincenta Mortiera příští rok vykáže třikrát rychlejší růst než ekonomika eurozóny. Mortier to dnes řekl na tiskové konferenci v Paříži, kde představil výhled Amundi na příští rok, uvedla agentura Reuters.

DPA: Ruská ekonomika roste, ale dopady války na Ukrajině jsou stále citelnější
11.09.2023 Ruská ekonomika sice navzdory západním sankcím roste, ale zásluhu na tom má především zbrojní průmysl. Slábnoucí rubl, klesající kupní síla, omezenější vývoz ropy a plynu a stále vyšší náklady na dovoz dávají Rusům čím dál více pocítit dopady rok a půl trvající války na Ukrajině. Ruská média o tom nyní otevřeně informují, přestože stát ekonomická data často tají. Dalším tématem je nedostatek kvalifikovaných pracovníků, protože migranti zemi opouštějí s ohledem na ekonomické problémy a někdy i hrozbu odvodu, píše agentura DPA.

Coface Barometr rizik zemí a odvětví za 2. čtvrtletí 2023: Ztracené iluze a velká očekávání
20.06.2023 Rok 2023 začal s velkými očekáváními, ale s největší pravděpodobností se optimismus, s nímž do něj některé ekonomiky vstupovaly, nenaplní. První polovina roku utvrdila společnost Coface, která je globálním lídrem v pojištění pohledávek firem a obchodních rizik, v jejích předpokladech: inflace se ve vyspělých zemích bezbolestně nevrátí ke svému 2% cíli; centrální banky do konce roku „kormidlem neotočí"; a pouhé zrušení zdravotních omezení neumožní Číně hrát roli motoru světové ekonomiky. Do popředí se také vrátily dvě zásadní věci: přístup k dostatku levné energie zůstává pro fungování globální ekonomiky klíčový a měnová politika má přímější vliv na ocenění aktiv a finanční stabilitu než na spotřebitelské ceny.

Zástupci skupiny BRICS hovořili o rozšíření uskupení, zájem má Írán
04.06.2023 Vysocí představitelé více než desítky zemí včetně Saúdské Arábie a Íránu v pátek jednali o navázání užších vztahů s blokem největších rozvíjejících se ekonomik BRICS. Zástupci této skupiny se sešli v Jihoafrické republice, aby prohloubili vzájemné vztahy a postavili se jako protiváha Západu, uvedla agentura Reuters. Zájem o členství v BRICS podle ní projevil Írán.

Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky
24.05.2023 Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.

Reuters: Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem dál prudce roste
17.05.2023 Vývoz z Německa do zemí sousedících s Ruskem v prvním čtvrtletí opět prudce vzrostl, uvedla s odkazem na data německých statistiků agentura Reuters. Množí se tak podezření z obcházení sankcí za válku na Ukrajině prostřednictvím reexportu. Zatímco vývoz z Německa do Kyrgyzstánu se od ledna do března meziročně zvýšil o 949 procent na 170 milionů eur (čtyři miliardy Kč), vývoz z Německa do Ruska ve stejném období o více než 47 procent klesl. Na vině byly právě přísné obchodní sankce uvalené Evropskou unií a dalšími západními zeměmi.

Čína ve hře o globální fragmentaci
09.05.2023 Článek se zabývá čínskou strategií, která usiluje o vytváření aliancí a bloků a zároveň se snaží o globalizaci, aby si zajistila přístup na trhy a ke zdrojům. Čína se aktivně snaží uzavírat dvoustranné dohody a regionální ekosystémy, aby rozšířila svou sféru vlivu a pojistila si své postavení.

Technická analýza ETH/USD na 9. 5. 2023
09.05.2023 Rostoucí regulační tlaky, daňové zatížení a energetické náklady v zemích jako Spojené státy a Kazachstán podle ruských analytiků pravděpodobně spustí novou velkou migraci těžařů kryptoměn. Podle jejich názoru bude až 18 % celosvětového hashratu bitcoinové sítě generováno v Rusku.

⛽Vrátí se ropa k ceně 100 dolarů za barel?
03.04.2023 Ještě před dvěma týdny se svět těšil extrémně nízkým cenám ropy (na dnešní poměry). Cena ropy Brent klesla na 70 dolarů za barel a byla nejnižší od prosince 2021. Dnes ráno jsme však za stejný barel ropy Brent museli zaplatit dokonce o 15 dolarů více! Takto volatilní změnu cen ropy lze zdůvodnit nečekaným snížením těžby ze strany zemí OPEC, Ruska a Kazachstánu. Zdálo se, že nižší ceny ropy pomohou globální ekonomice rychleji se vymanit z období vysoké inflace, ale už to tak jistě nevypadá.

Graf dne - OIL.WTI (03.04.2023)
03.04.2023 Členové OPEC+ o víkendu oznámili masivní dobrovolné snížení těžby ropy, což na začátku nového obchodního týdne vyvolalo prudký nárůst cen ropy. Celkové snížení těžby o 1,157 milionu barelů oznámilo 8 zemí OPEC a zemí mimo OPEC. Tyto škrty začnou platit od května a zůstanou v platnosti až do konce roku. Kromě toho Rusko oznámilo, že jeho snížení těžby o 500 tis. barelů, které mělo skončit do konce června 2023, bude prodlouženo do konce roku 2023. Jedná se o masivní snížení nabídky, které představuje více než 1 % celosvětové produkce, a nemělo by proto překvapit, že ceny ropy na začátku nového týdne vyskočily o více než 5 %. Je však třeba poznamenat, že takto masivní snížení těžby ropy může také naznačovat, že OPEC má vážné obavy ohledně výhledu poptávky. Vzhledem k tomu to nemusí být pro ceny ropy z dlouhodobého hlediska nijak povzbudivé. Dnes zasedá Společný monitorovací výbor ministrů OPEC+, který poskytne doporučení ohledně politiky. Všeobecně se očekávalo, že doporučení bude pro žádnou změnu produkce, ale víkendová oznámení vyvolala nejistotu.

Nafta i benzín jsou nyní v ČR poprvé levnější než před invazí Ruska na Ukrajinu. Družbou má do Německa proudit ropa z Kazachstánu, Polsko se ale bojí, že může jít o ropu ruskou
02.03.2023 Ceny nafty a zároveň benzínu včera vůbec poprvé klesly pod úroveň z doby před invazí Ruska na Ukrajinu loni v únoru. Shodou okolností – a symbolicky – se tak tedy děje ve dech výročí invaze. Průměrná cena litru nafty v Česku včera činila 36,19 koruny, vyplývá z dat společnosti CCS. To je její nejnižší cena za celé období od 18. února 2022. V předvečer invaze, jež začala 24. února 2022, činila její průměrná cena 36,45 koruny za litr. Benzín stál 23. února 2022 celorepublikově průměrně 37,43 koruny za litr, ale včera jeho cena klesla na 37,40.

Severní větví ropovodu Družba sice nyní neteče ropa do Polska, do Německa ale ano. Varšava se obává, že nejde o ropu z Kazachstánu, ale nadále z Ruska
27.02.2023 Nafta, ani benzín by v Česku neměly bezprostředně zdražovat v důsledku víkendového nečekaného přerušení dodávek ruské ropy severní větví ropovodu Družba, která surovinu přepravuje do Polska a pak dále do Německa. Polsko od tohoto měsíce má dle smluv odebírat od Ruska pouze zlomek objemu ropy v porovnání ještě i se situací v lednu letošního roku, natožpak loni, či dokonce před válkou na Ukrajině, kdy byla polská závislost na ruské ropy prakticky stoprocentní.

Nafta je nyní v ČR poprvé nejlevnější za celé období od doby ještě před invazí Ruska na Ukrajinu. Družbou má do Německa proudit ropa z Kazachstánu, Polsko se ale bojí, že může jít o ropu ruskou
26.02.2023 Cena nafty u českých čerpacích stanic včera vůbec poprvé klesla pod úroveň z doby před invazí Ruska na Ukrajinu. Shodou okolností – a symbolicky – se tak tedy stalo pouhý jeden den po výročí invaze. Průměrná cena litru nafty v Česku včera činila 36,43 koruny, vyplývá z dat společnosti CCS. To je její nejnižší cena za celé období od 23. února 2022, tedy od předvečera invaze. V den invaze, 24. 2. 2022, činila její průměrná cena 36,45 koruny za litr.

Kazachstán zvyšuje své zlaté rezervy
15.02.2023 Jako největší prodejce zlata v roce 2022 zahájila Národní banka Kazachstánu (NBK) letošní rok navýšením svých investic do drahého kovu. Hlavní analytik Světové rady pro zlato (WCG) Krishan Gopaul uvedl, že banka minulý měsíc nakoupila 3,9 tun zlata. Jedná se o první zvýšení jejích zlatých rezerv od října. Oficiální zlaté rezervy v současnosti odpovídají 355,6 tunám.

Bude mít Kazatomprom - největší producent uranu prospěch ze spolupráce s Čínou?
15.12.2022 Největší světový producent uranu, kazašská společnost Kazatomprom (KAP.UK), kótovaná na londýnské burze cenných papírů, minulý týden oznámila, že první várka jaderného paliva AFA 3G TM byla odeslána ze závodu na výrobu jaderného paliva Ulba do Číny. Akcie společnosti si vedou o něco lépe než průměr indexu FTSE:

Uzbekistán se vymezil vůči návrhu Moskvy na vytvoření plynové unie s Ruskem
08.12.2022 Uzbekistán se vymezil vůči ruskému návrhu, aby vytvořil společně s Kazachstánem a Ruskem takzvanou plynovou unii. Ministr energetiky Žurabek Mirzamachmudov uvedl, že Taškent nebude souhlasit s politickými podmínkami, které by mohly ohrozit jeho národní zájmy, a že případná přeprava plynu přes jeho území bude mít čistě obchodní charakter. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž jde o další příklad toho, že Rusko naráží při pokusech prosazovat svoji vůli v ostatních bývalých sovětských republikách na čím dál větší problémy.

Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o možné "plynové unii"
29.11.2022 Rusko jedná s Kazachstánem a Uzbekistánem o uzavření "plynové unie", která by podpořila dodávky mezi těmito třemi státy a do dalších zemí, včetně Číny. S odvoláním na prohlášení místopředsedy ruské vlády Alexandra Novaka o tom informovala agentura Interfax. Novak nerozvedl, co přesně by plynová unie obnášela a v jaké fázi se jednání nacházejí.

Tržní sektor, kde začnou akcie raketově stoupat
08.11.2022 Svět se ze všech sil snaží zajistit si dodávky kritických energií. Některé země jich budou mít koncem letošního a začátkem příštího roku nedostatek, a tak se upírá značná pozornost na jadernou energii, která nabízí alternativní řešení. Poptávka po ní se rychle zvyšuje i proto, že jde po hydroelektrické energii o druhý největší zdroj elektřiny s nulovými uhlíkovými emisemi. Navíc firmy spojené s čistými energetickými alternativami patřily v letošním roce na globálních trzích mezi ty s nejlepší akcionářskou návratností.

Ceny zlata klesají sedm měsíců v řadě
02.11.2022 Nákupy zlata centrálními bankami dosáhly v předchozím čtvrtletí rekordně vysoké úrovně, uvedla čtvrtletní zpráva Světové rady pro zlato. Hlavní hráči však zůstávají v anonymitě.

5 faktorů, které budou ve zbytku roku nejvíce ovlivňovat cenu ropy
31.10.2022 Navigovat v divokých ropných vodách může být pro některé obchodníky velmi složité. Ropa se v dosavadním průběhu roku ukazuje jako jedna z nejkolísavějších komodit a výjimkou nejsou pády nebo růst o vyšší jednotky procent za jedinou seanci. Daná volatilita je však pro tradery lákavá a správné zachycení trendu může být velmi profitabilní. Jaké faktory se nejvíce promítají do cen ropy? A jaký je výhled na zbytek roku?

Cena plynu v EU klesá až do záporu, je ho přespříliš. Rusko má zato málo ledniček, praček či odsávaček mateřského mléka, „pašuje“ je přes Arménii či Kazachstán – prý i kvůli čipům do vojenské techniky
30.10.2022 S blížící se zimou se rozhodně nezdá, že by Rusko mělo nakročeno v triumfu v probíhající ekonomické válce s EU. A to si právě od zimního období a nynější topné sezóny zjevně hodně slibovalo. Cena plynu v EU ovšem od konce srpna klesla o více než 70 procent. Od poloviny září také poměrně dramaticky klesly ceny plynu v EU pro příští rok, jak vyplývá z cen příslušných termínových kontraktů.

FXstreet.cz přináší rozhovor se stratégem finančních trhů České spořitelny
24.10.2022 Tradingový portál FXstreet.cz přináší rozsáhlý rozhovor s investičním stratégem České spořitelny Miroslavem Plojharem. Povídali jsme si o tom, jak to funguje v investičním oddělení této největší banky v Česku, nicméně hlavním tématem je aktuální situace na finančních trzích. V rozhovoru se tak dozvíte, jak se mohou vyvíjet kapitálové, měnové a další trhy v nejbližším období a co na trzích očekávat. Velký prostor v rozhovoru má samozřejmě také česká koruna, která je bedlivě sledovaným trhem v poslední době.

Kvůli obavám vystoupala ropa z dvoutýdenního minima
19.10.2022 Nejaktuálnější sankce Evropské unie vůči palivu z Ruska by mohly vést ke zhoršení napjatosti trhu, kterou se USA snaží zmírnit dodatečným prodejem.

Světové centrální banky zvýšily své zlaté rezervy
05.10.2022 Centrální banky dál významně podporují trh se zlatem, údaje shromážděné Světovou radou pro zlato ale ukazují, že objemy nákupů v srpnu mírně poklesly. V srpnu bylo podle této zprávy nakoupeno jen 20 tun zlata, což je méně než červencových 37 tun.

Je krypto připraveno před víkendem na ostrý pohyb? 📌
30.09.2022 Kryptoměny se před víkendem chovají poměrně klidně. Bitcoin se drží poblíž 19 400 USD, cena Etherea osciluje kolem 1 340 USD za token:

Turecké banky podle místní televize přestaly používat ruský platební systém Mir
28.09.2022 Turecké banky přestaly používat ruský platební systém Mir, informovala dnes turecká televize NTV. Rusům v zahraničí se tak dál zužují možnosti placení kartou. V úterý agentura Bloomberg uvedla, že z tohoto platebního systému odešly tři turecké státní banky. Podle serveru The Moscow Times tak už nyní tento ruský systém používá jen velmi málo zemí.

SCO vyzývá k rovnováze mezi ekologií a hospodářským rozvojem
16.09.2022 Představitelé členských zemí Šanghajské organizace pro spolupráci (SCO) dnes vyzvali k rovnováze mezi snižováním emisí a poskytováním prostoru pro chudší státy, aby mohly dohnat ekonomicky vyspělé země. SCO zahrnuje například Čínu, Indii a Rusko, jež patří mezi největší producenty emisí na světě, napsala agentura Reuters.

Uranium Energy Corp s rekordními nalezišti uranu ve Wyomingu
15.09.2022 Uranium Energy Corp je v současnosti největším producentem uranu v USA. Ve Spojených státech se produkce strategické suroviny teprve obnovuje. USA dovážely obohacený uran z Ruska a východních zemí (Kazachstán, Uzbekistán), přestože mají obrovské přírodní zdroje. Dnes se však v zájmu energetické bezpečnosti situace mění:

Ministři financí G7 se dohodli na zastropování cen ruské ropy i ropných produktů
02.09.2022 Ministři financí a guvernéři centrálních bank ze skupiny vyspělých zemí G7 se dnes dohodli na zavedení cenového stropu na ruskou ropu i ropné produkty. O mechanismu stanovení cen se teprve rozhodne, informují zahraniční tiskové agentury.

Dodávky ropy z Kazachstánu do EU ohrožuje poškozený ropovod CPC
22.08.2022 Evropu čekají další problémy kolem zásobování energiemi z východu. Poškozen je totiž ropovodní systém, který do EU přivádí ropu z Kazachstánu přes Rusko. Provozovatel ropovodu Caspian Pipeline Consortium (CPC) uvedl, že vývoz ze dvou z celkem tří kotevních bodů terminálu v Černém moři byl pozastaven, informovala dnes agentura Reuters.

Ruský soud nařídil přerušení provozu ropovodu CPC z Kazachstánu
06.07.2022 Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) musí podle nařízení ruského soudu na 30 dní pozastavit činnost. Rozhodnutí soud odůvodnil možností poškození životního prostředí. Zpráva přispívá k celosvětovým obavám o dodávky ropy, upozornila agentura Reuters. CPC přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře a patří k největším ropovodům na světě. Přepravuje přibližně jedno procento světové ropy.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
20.06.2022 1) Americké burzy The New York Stock Exchange a Nasdaq jsou dnes poprvé v historii zavřené kvůli nejnovějšímu americkému federálnímu svátku Juneteenth, který připomíná konec otroctví v USA. Zavřené jsou i americké trhy s komoditami a dluhopisy.

Tisk: Mezi Ruskem a Kazachstánem začíná obchodní válka, úřady ji popírají
20.06.2022 Mezi Ruskem a Kazachstánem se rozhořela obchodní válka - Rusko nejprve v neděli začalo omezovat vývoz kazachstánské ropy přes přístav v Novorossijsku, zatímco Kazachstán pak pozastavil tranzit ruského uhlí. Napsal to dnes na svém webu běloruský opoziční list Naša Niva, kazachstánské úřady to ale odmítají.

Technická analýza páru BTC/USD na 17. června 2022
17.06.2022 Vedle toho, že Kazachstán rychle postupuje v oblasti regulace těžby kryptoměn, spustí také pilotní projekt na krypto burzách. Projekt bude vybudován ve zvláštní ekonomické zóně Mezinárodního finančního centra Astana.

Dun & Bradstreet: Ve většině zemí světa loni ubylo bankrotů firem
01.06.2022 Navzdory pandemii covidu-19 loni většina zemí světa zaznamenala pokles počtu firemních bankrotů. Nejlépe se dařilo podnikům v Nizozemsku, kde se počet bankrotů snížil o 42 procent. Naopak na Ukrajině o 306 procent vzrostl, vyplývá z analýzy společnosti Dun & Bradstreet. V České republice se počet krachů firem zvýšil o devět procent.

Putin hovořil o rozvoji vztahů se spojenci, zlehčoval dopad sankcí
26.05.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve vystoupení před postsovětskými spojenci z Euroasijské hospodářské unie prohlásil, že západní sankce Rusko posílily. Jako příklad uvedl, že Rusko, které v minulosti obilí dováželo, se stalo prvořadým vývozcem pšenice.

Čína se rok po plošném zákazu znovu objevuje jako vrcholný důlní uzel
19.05.2022 Nová data o celosvětové těžbě Bitcoinu, která v úterý zveřejnilo Cambridgeské centrum alternativních financí (CCAF), naznačují, že Čína se znovu stala jedním z předních světových center těžby BTC.

Česko bude mít na odstřižení od ruské ropy více času, až do června 2024. Zatím na odstřižení není připraveno
06.05.2022 Evropská komise navrhuje kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, jimž Brusel vyhradí čas na odstřižení do konce roku 2024, nikoli tedy jen do konce roku 2023, jak zněl návrh původní. Dnes o tom informuje agentura Bloomberg. Delší lhůtu si nakonec podle téže agentury vyboxuje také Česko, čas bude mít do června 2024. Je to nutnost, alespoň ekonomicky.

Česko se odstřihne od ruské ropy asi ještě letos, přitom nemá náhradu. Problémy mohou nastat v podobě citelného zdražení pohonných hmot, ale i ohrožení dodávek okenních rámů, palubních desek či obalů na potraviny
04.05.2022 Evropská komise dnes navrhla kompletní odstřižení EU od ruské ropy už během šesti měsíců. Do konce letošního roku by se pak členské země zcela odstřihly také od dovozu ruských ropných produktů, jako je nafta. Výjimku mají mít Slovensko a Maďarsko, které mají mít čas na odstřižení do konce příštího roku. Česko podle zákulisních informací usilovalo o podobnou výjimku také, ale nakonec si ji zřejmě neprosadilo. O návrhu Evropské komise se může hlasovat už dnes. Maďarsko sice hrozilo vetováním, ale je otázka, zda tento postoj zachová.

Česku hrozí, že nebude moct hned zcela nahradit ruskou ropu. Náhradní ropovod, který do Česka vede ropu přes Alpy, nemá dost kapacity
03.05.2022 Česká republika může mít problém s úplným zajištěním dodávek nahrazujících ruskou ropu. O embargu na ni v těchto dnech jednají státy EU. Pokud by došlo na plné embargo ze strany EU, Česko by se muselo obejít bez dodávek ruské ropy. Ta představuje zhruba polovinu veškeré ropy dovážené do ČR.

Akcie Kazatompromu (KAP.UK) na vzestupu díky růstu exportu
08.04.2022 Kazatomprom (KAP.UK) je největší světový producent uranu kótovaný na londýnské burze. V roce 2021 společnost stála za téměř 40 % celkových světových dodávek suroviny. Společnost má v poslední době problémy kvůli napjaté politické situaci v Kazachstánu, válce na Ukrajině a snaze o energetickou soběstačnost USA.

Nyní je lídrem prodeje zlata Kazachstán a lídrem nákupu Turecko
06.04.2022 Většina centrálních bank v posledních dvou měsících prodává zlato. Úterní zpráva Světové rady pro zlato uvádí, že v únoru bylo z oficiálních rezerv prodáno 6 tun. Stalo se tak navzdory letošnímu poklesu o 18 tun, protože zásoby činí stále více než 35 600 tun, nejvíc od roku 1990.

Komodity: Ceny ropy mírně klesají, obavy o poptávku převážily nad obavami o dodávky
05.04.2022 Ceny ropy dnes mírně klesají. Rostoucí obavy z poklesu poptávky kvůli nemoci covid-19 převážily nad obavami o další vývoj nabídky kvůli novým sankcím Spojených států a Evropské unie na Rusko za údajné válečné zločiny na Ukrajině.

Rusko zruší zákaz letů do 52 "přátelských" zemí, který zavedlo kvůli koronaviru
04.04.2022 Rusko od 9. dubna zruší zákaz letů do 52 přátelských zemí, který zavedlo kvůli pandemii covidu-19. S odvoláním na dnešní oznámení premiéra Michaila Mišustina o tom informovala agentura TASS. Za přátelské Rusko označuje ty země, které proti Moskvě po její invazi na Ukrajinu neuvalily sankce. Rusko zavedlo rozsáhlá omezení cestování v březnu 2020, z nichž mnohá stále platí. Moskva postupně rozšiřuje seznam zemí, které považuje za bezpečné pro leteckou dopravu.

Česká národní banka zvyšuje své investice do zlata. Je to prozíravé i z hlediska drobného investora
28.03.2022 Česká národní banka, jež se ke zlatu dlouhá léta stavěla odmítavě, prodávala jej, předloni otočila. Postupně kov opět dokupuje. Ke konci loňského roku měla v trezoru v rámci devizových rezerv 340 tisíc troyských uncí kovu a nějakých necelých deset tisíc pak ještě mimo oficiální rezervy. Dohromady tak ČNB disponuje necelými deseti tunami kovu za 13,4 miliardy korun. To se sice může jevit jako ne zcela zanedbatelná částka, představuje však jen 0,35 procenta celkového objemu devizových rezerv ČNB.

Rusko kvůli sankcím Západu zakázalo do konce 2022 vývoz široké škály produktů
11.03.2022 V reakci na protiruské sankce vyhlášené Západem po ruské invazi na Ukrajinu zakázala Moskva do konce roku export telekomunikačního, zdravotnického, automobilového, zemědělského, elektrického a technického vybavení. Informovala o tom včera ruská vláda. Premiér Michail Mišustin řekl, že zákaz se bude týkat vývozu zboží zahraničních společností působících v Rusku. Na seznam vláda zařadila přes 200 položek, mimo jiné železniční vagony, kontejnery, turbíny a další zboží. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že byl zakázán vývoz některých druhů lesnických a dřevařských produktů. Neupřesnilo, o které se jedná. Zákaz vývozu do konce letošního roku se týká mimo jiné automobilů, letadel a dronů, napsala později agentura TASS.

Zablokují USA dovozy ruského uranu?
10.03.2022 Seznam komodit, které se nebudou dovážet z Ruska, zveřejněný americkou vládou, alespoň prozatím nezahrnuje uran. Podle informací z okolí amerického prezidenta však Bílý dům zváží uvalení sankcí na Rosatom, který produkuje asi 35 % obohaceného uranu a dodává uran do evropských jaderných reaktorů. Rosatom spolupracuje také s Íránem. Írán rozvíjí svůj jaderný program několik let, zatímco USA chtějí tento proces kontrolovat. Bidenova administrativa je v současné době ve fázi konzultací s jadernými experty. Další kroky by mohly mít klíčový dopad na průmysl a výrobce uranu.

Reuters: Rusko bude asi hledat náhrady za SWIFT, alternativy budou drahé
08.03.2022 Moskva bude patrně hledat alternativy, jak se obejít bez mezinárodního platebního systému SWIFT. V sobotu od něj totiž bude v souladu s dřívější dohodou západních zemí odstřiženo sedm ruských bank a je možné, že se jejich počet ještě zvýší. Alternativy ale ruským podnikům značně zvýší náklady i rizika, uvedli odborníci, na které se odvoává agentura Reuters. Rusko se podle nich bude přinejmenším v nejbližší době potýkat se snížením objemu dovozu i vývozu.

Ukrajinský konflikt zasáhl křídla leteckého průmyslu
04.03.2022 Ulehčení pravidel souvisejících s pandemií koronaviru způsobilo, že letecký průmysl s optimismem vzhlížel k roku 2022. V posledním únorovém týdnu však vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou vrhl velký stín na očekávané oživení cestovního ruchu a leteckého průmyslu. Sankce uvalené západními zeměmi již zasahují do cestování a způsobí tak postiženým leteckým společnostem další dodatečné náklady.

Je uránový sektor pripravený na rast v roku 2022?
28.02.2022 Akcie spoločností, ktoré ťažia urán vrátane jedného z najväčších producentov Cameco (CCJ.US) rastú. Ostatní producenti uránu ako Uranium Energy Corp (UEC.US), NexGen (NXE.US) alebo Denison Mines (DNN.US) sa tiež posunuli vyššie. Podiely najväčšieho svetového producenta uránovej rudy Kazatomprom (KAZ.UK) v Kazachstane klesajú v dôsledku geopolitických rizikových faktorov takmer o 4 %.

Technická analýza páru ETH/USD na 23. února 2022
23.02.2022 Ministerstvo energetiky Kazachstánu oznámilo, že odhalilo a ukončilo 13 operací kryptoměnové těžby. Vláda operace ukončila v rámci snahy o regulaci těžebního sektoru bitcoinu, který se v posledních letech stává stále populárnějším.

Evropa zvažuje regulaci metaverza
09.02.2022 Evropská unie údajně analyzuje metaverzum, aby mohla vypracovat řadu opatření k jeho regulaci a kontrole. Výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová uvedla, že to EU musí udělat, než se rozhodne, jaká opatření jsou vhodná.

Jak v čase inflace investovat do zlata… Dejte do něj menší procenta
07.02.2022 S investováním do zlata opatrně. Za posledních deset let žlutý kov zhodnotil v polovině letošního ledna v dolaru, v němž se ve světě obchoduje, o 12,7 procenta, ročně průměrně o 1,2 procenta. Po přepočtu do korun se dočkal zhodnocení o sedmnáct procent, ročně průměrně o 1,6 procenta. Při průměrné roční inflaci v letech 2012 až 2021 čítající v Česku 2,1 procenta to značí, že zlato nepředstavovalo ani příslovečnou ochranu před inflací, za niž je často vydáváno.

Rusko uzavřelo s Čínou smlouvy o plynu a ropě téměř za 118 miliard dolarů
04.02.2022 Ruský prezident Vladimir Putin dnes představil nové smlouvy o dodávkách ruského zemního plynu a ropy do Číny v odhadované hodnotě 117,5 miliardy dolarů (2,5 bilionu Kč). Informovala o tom agentura Reuters. Rusko tak pracuje na posilování vývozu na Dálný východ v době zvýšeného napětí ve vztazích s evropskými zeměmi ohledně Ukrajiny.

Americké ministerstvo energetiky schválilo druhé největší uvolnění ropy ze strategických rezerv
26.01.2022 Americké ministerstvo energetiky oznámilo, že půjčí 13,4 milionu barelů ropy ze strategických ropných rezerv jako součást obnoveného úsilí Bidenovy administrativy omezit rostoucí ceny ropy, které vystoupaly na nejvyšší úroveň od roku 2014.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
26.01.2022 1) Americké ministerstvo energetiky oznámilo půjčku 13,4 milionu barelů ropy ze svých strategických rezerv jako součást úsilí Bidenovy administrativy omezit ceny ropy, které vyletěly na nejvyšší úroveň od roku 2014.

Kazachstán přerušil dodávky elektřiny společnostem zabývajícím se těžbou kryptoměn
26.01.2022 Kazachstán odpojil od elektřiny společnosti zabývající se těžbou kryptoměn den předtím, než některé části země zasáhly výpadky proudu. Odstávka vstoupila v platnost 24. ledna a skončí 31. ledna.

Těžaři: Vypínání internetu uškodilo Kazachstánu jako útočišti těžby bitcoinů
18.01.2022 Reputaci Kazachstánu jako útočiště těžby bitcoinů uškodilo vypínání internetu při nedávných protestech. Tvrdí to někteří velcí těžaři, na které se včera odvolávala agentura Reuters. Jejich znepokojení ještě umocňují obavy z regulace. Někteří proto zvažují odchod z této středoasijské země, která je globálně druhým největším centrem těžby bitcoinů.

Technická analýza páru BTC/USD na 17. ledna 2022
17.01.2022 Hash rate bitcoinu se vrátil k rekordním hodnotám, když generální ředitel Blocku Jack Dorsey v době jeho nejnižších cen potvrdil vytvoření otevřeného systému těžby bitcoinů.

Plán Španělska přilákat kryptoměnové těžaře
13.01.2022 Členka Kongresu španělských poslanců, María Muñoz chce ze Španělska udělat bezpečnou zemi pro těžaře Bitcoinu a obchodníky s kryptoměnami.

Obchodní signály pro ropu (WTI – #CL) na 11.–12. ledna 2022: prodávejte pod úrovní 78,84 USD (21 SMA)
11.01.2022 V posledních hodinách vykazuje americká ropa West Texas Intermediate (WTI – #CL) nerozhodnost. Ve 4H grafu vidíme, že poslední svíčky mají tvar doji, což znamená, že cena by mohla v příštích dnech klesat, dokud nezůstane pod úrovní 21 SMA (78,84).

Protesty v Kazachstánu narušily těžbu ropy
10.01.2022 Ceny ropy ve čtvrtek a v pátek prudce vzrostly poté, co se objevily zprávy, že nepokoje v Kazachstánu narušily těžbu na největším ropném poli v zemi Tengiz. Ropa Brent se obchodovala za více než 82 USD za barel, zatímco WTI stála přes 80 USD.

5 událostí, které dnes stojí za pozornost
07.01.2022 1) Evropské ceny plynu dnes opět rostou a za celý týden jsou zatím vyšší o 40 %, když ruské dodávky přes klíčové plynovody sestoupily na nejnižší hodnoty pro toto období roku minimálně od roku 2015. Referenční futures na plyn vzrostly až o 6,7 % na 103 EUR/MWh.

Cena bitcoinu klesla pod 41.000 USD, je nejníže od loňského září
07.01.2022 Cena bitcoinu se dnes kvůli širšímu výprodeji kryptoměn propadla až o pět procent a dostala se pod 41.000 USD (887.000 Kč). Ocitla se tak nejníže od loňského září, upozornila agentura Reuters. Od listopadového výstupu na rekordních téměř 69.000 USD nejznámější kryptoměna ztratila už více než 40 procent.

Nepokoje v Kazachstánu zasáhly těžaře kryptoměn výpadkem internetu
07.01.2022 Cena Bitcoinu klesá, protože těžaři nejsou připraveni na výpadek internetu. Nový rok pro Kazachstán, kdysi viděný jako slibné místo pro těžbu kryptoměn , začíná nepříjemně.

Ropa zdražuje kvůli nepokojům v Kazachstánu a výpadkům dodávek v Libyi
06.01.2022 Ropa dnes na světových trzích dál prudce zdražuje, vedle nepokojů v Kazachstánu se k hlavním důvodům růstu cen přidávají i výpadky dodávek v Libyi. Oba hlavní kontrakty na ropu, tedy Brent a West Texas Intermediate (WTI), se obchodují nejvýše od konce listopadu.

Cena uranu se kvůli nepokojům v Kazachstánu výrazně zvyšuje
06.01.2022 Cena uranu se na světových trzích prudce zvyšuje, jenom za středu vzrostla o více než osm procent. Trh tím reaguje na protesty v Kazachstánu, který je největším producentem tohoto radioaktivního kovu na světě. Země se snaží dostat pod kontrolu nepokoje, které si vyžádaly oběti na životech a které znamenají největší problém pro vládu této středoasijské země za poslední desítky let. Uvedla to agentura Bloomberg.

Zlevňování pohonných hmot v ČR ustává, bouře v Kazachstánu zdražují ropu (i uran)
06.01.2022 Pohonné hmoty v ČR na přelomu roku zmírnily tempo svého prosincového zlevňování. Benzín za uplynulých sedm dní zlevnil už jen o šest haléřů na litr, zatímco nafta o devět haléřů na litr. V následujícím týdnu je proto třeba počítat se stagnací cen u českých čerpacích stanic. Ropa Brent totiž v tomto týdnu poprvé od listopadu 2021 zdražila opět nad úroveň 80 dolarů za barel. V příštích dnech a týdnech ji navíc může hnát vzhůru napjatá situace v Kazachstánu.

Akcie Kazatompromu sa prepadli o 10 % v dôsledku politických nepokojov v Kazachstane, ktoré boli spôsobené vysokými cenami energií
05.01.2022 Kazatomprom (KAP.UK) je v súčasnosti najväčším producentom uránu na svete s podielom 23 % na produkcii suroviny v roku 2020. Kazatomprom ťaží urán pomocou technológie ISR (In-Situ Recovery Mining) so zdravotnými, bezpečnostnými a environmentálnymi normami (ISO 450001 a 14001 certifikátov).

Analytici: Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni
05.01.2022 Ceny akcií ve světě letos opět porostou, ale nižším tempem než loni, kdy stoupaly o desítky procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Uklidnění pandemické situace by podle nich mělo prospět firmám z maloobchodu či restauračním řetězcům, růst úrokových sazeb pomůže bankám. Posilující dolar negativně ovlivní akcie na rozvíjejících se trzích, odhadují.
Související klíčová slova:
EUR | Výplata dividend | Viktor Orbán | Tempo růstu | Akcie včera | Český průmysl | Ekonomické problémy | Skupina BRICS | Zlatý poklad | Obchodování zlata | Údaje z USA | Gate | Take Profit | Retracement | ETC | SAS | Řešení války na Ukrajině | Covid panika | Peugeot | Overbalance | Afrika | Egypt | Zkušenosti | Energetické firmy | Konsorcium | Nárůst objemů | Ropný gigant | Adria | SPI Asset Management | Kyriakos Mitsotakis | Obchodník | Podíl na trhu | Státy OPEC | Řecko | Mince | Peru | Ázerbájdžán | Geopolitické riziko | Oživení poptávky | Ruská společnost | Trend | Zpomalení globální ekonomiky | ChainLink | Německý ministr financí | UUUU | Životní prostředí | Poor's Publishing | BTC | Nikl | Mezinárodní měnový fond | Investing | Statistiky | Investiční banky | Mero.cz | Nástupnické platidlo | Rok 2025 | Nejistý ekonomický vývoj v USA | Ruský soud | Japonská pošta | Caspian Pipeline Consorcium (CPC) | Aktiva | Estonsko | Chování ceny | Dolar (USD) | Energetika | Reality | Invesco | Fondy obchodované na burze | Jack Dorsey | Spojení | Investiční stratégové | Inflační hedge | Lufthansa (LHA.DE) | Organizace zemí vyvážejících ropu | Kazašská bankovka | Plyn v EU | Slovinsko | Střední Evropa | Evropská komise | Budoucnost investování | Srbsko | Unce zlata | WTO | Relief rally | Poplatky | Měny světa | Komunita | Analýza Bitcoinu | Investment Management | Diverzifikace | Vydání zprávy | Ruské embargo | Letecké společnosti | Oživení v Číně | Ruské invaze na Ukrajinu | Analýzy | Dovoz aut | Financial Times | Pravděpodobnost | Alexandr Novak | Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky | Mezinárodní ratingová agentura | Bidenova administrativa | Snížení produkce | Růst sazeb | Expanze | Exchange | Rostoucí ceny | Stephen Innes | Americký dolar (USD) | Vzestup ruské ekonomiky | Saúdská Arábie | Uvalení sankcí | Rozvíjející se země | Goldman Sachs | Obchod s Ruskem | Citibank | Stíhačky | Ztracené iluze | Statistics | Nová data | Work & Travel | Rovníková Guinea | Forecasty | Strach | Výrazný vzestup | Klouzavé průměry | Útok dronů | Geopolitické napětí | Snížení emisí | Nezaměstnanost | Reserve Bank of Australia | Clean Energy Ministerial | Klenotnictví | Sankce | Newton Investment Management | Polská společnost | Dodávky ruského plynu | Zvýšení základní úrokové sazby | Situace na Ukrajině | Fed vs. ECB | Cena zlata | Chování investorů | Laurent Kssis | Snížení cen | CPC | Miroslav Plojhar | Výpadky proudu | Burza | Základní úrokové sazby | Nejbezpečnější měny světa | Směrnice | Veřejný dluh Spojených států | Kryptoburza | Ekonomičtí experti | Medvědí výhled | Gold | Konflikty | Treasury v České spořitelně | Dun & Bradstreet | Suroviny | Oznámení | ČSOB | Největší banky | Mišustin | Ruská společnost Novatek | Riziko měřené z minulé volatility | BWX Technologies | Velké recese | Tiskové agentury | Tokyo Electric Power Co Holdings Inc | Velké varování | Brettonwoodský systém | CGN Power Co Ltd | Dovozní cla | RWE AG | Americký prezident | Zbrojní průmysl | Kazatomprom | Sankce vůči Rusku | TASS | Ruský těžař zlata | Amazon | Růst cen | Metals Focus | Obchodní signály pro ropu | BRIC | Süddeutsche Zeitung | Přijetí | Nizozemsko | Těžební farmy | New York | Země SCO | Pandemie COVID-19 | Výhled | Nejznámější kryptoměna | Vysoké riziko | BHP | Turecká televize NTV | Belt and Road | Výrazný růst | Rubl | Výkon | Politická situace | American Eagle | CZK | Jordánsko | Inflace | Podnikání | Inflační swapy | Juneteenth | EIA | Země EU | Dolarový index | Ceny emisních povolenek | Nord Stream | Hrozba globální recese | Sankce Spojených států | JMMC | Michail Mišustin | Pandemie covidu-19 | KAP.UK | Vučić | Investice do infrastruktury | Investment management | Paladin Energy Ltd | Zastavení činnosti | Země Perského zálivu | Uranium Energy Corp (UEC.US) | RMB | Možnost obchodovat | CAMECO | Nejvíce zlata | Globální ekonomiky | Rafinerie | WIFO | Ghana | Jak investovat do komodit | Kyrgyzstán | Nepokoje v Kazachstánu | Moscow Times | Hodnota zlata | Made in Germany | Graf | Utahování měnové politiky | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Vicepremiér | Válka | Ekonomický vývoj v USA | Omezení cestování | ČSÚ | Vývoz LNG | Vývoj ceny ropy Brent | Ropovodní síť | Vývoz ruské ropy | Nákupy zlata centrálními bankami | Ceny aktiv | BP | Průmysl | Britské burzy | Poradní výbor | NexGen Energy | Nákupy kryptoměn | YTD | Politické vztahy | Token | Centrální banky | Zpráva | Momentum | Geopolitická situace | Spotřební daně | Obchodní plán | Samostatná kazašská měna | Zvyšování sazeb | Vládní dluh | Nárůst cen ropy | Řešení války | Zajišťování | Krishan Gopaul | Provozovatel ropovodů | WSJ | Bělorusko | Těžař zlata | Irsko | Zlatá příležitost | Gazeta | Alan Doržijev | Ratingová agentura | Směnné kurzy | Covid | Superstát | Globální obchod | Caspian Pipeline Consortium | Futures | KAZ.UK | Gabon | Dolary | Dovoz ropy | Nabídka | Úrokové míry | Západní země | The Moscow Times | CGN Mining | Exelon | Výzkumy | Kateřina Kirakosjan | CDS v regionu | Přijetí kryptoměny | České nemovitosti | Uchovatel hodnoty | Dodávky ropy z Kazachstánu | Papírové bankovky | Bohumil Trampota | Světové ceny ropy | Arménie | E15 | Williams %R | Národní asociace blockchainového průmyslu | Ceny pohonných hmot | Kontrakty na zemní plyn | CGN Mining Co | Reakce trhu | Ekonomiky | CL | Odhodlání | Donald Trump | BWX Technologies Inc | Jižní Sudán | Země OPEC | Volatilita | Nový trend | Maďarsko | Akciové investování | Kazašská měna | Exelon Corp | Členové bankovní rady | Hrubý domácí produkt (HDP) | PKN Orlen | Ropovodní síť Evropy | Fitch rating | Ruské elity | Pokles ceny ropy | Economist | Cena železné rudy | Obchod s Kyrgyzstánem | Kazašské tenge | Sazby v USA | Commodities | Dow Jones | Obchodní války | Airbus | Novorossijsk | Investice do zlata | Burzovní cena plynu | Peníze | Vývoz ropy | Turecko | CySEC | Brent | Due diligence | Politika | Exxon Mobil | Objednávky | NAC Kazatomprom | Jüan | Očekávání | Cena uranu se na světových trzích | Snižování sazeb | Expert | RWE | Měď | Plaza Accord | Analýza společnosti | Vyspělé země | metodologie | Fosilní paliva | Harris | Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication | Trh s uranem | Indikátor RSI | Války na Ukrajině | Kazašský prezident | Srbský prezident | ETF fondy | Vojtěch Boháč | Hypotéky v Česku | Orlen Unipetrol | Vývoj ceny ropy WTI | Invaze na Ukrajinu | Tržní prostředí | Nakupovat akcie | Majetek | Allianz | Měnový fond | Alžírsko | Kazatomprom (KAZ.UK) | Financovat | CGN Power | Důvěryhodnost | Vypínání internetu | Standard & Poor's | Jeff Currie | Zdražovat | Zásoby ropy | P/E | Saxo | Janet Yellenová | J.P. Morgan v Londýně | Technický výhled trhu | Obchodní signály | Nákupy | Růst | Americký index | Prestiž tamní měny | Příležitosti | Bankovní akcie | Itálie | TurkStream | Výpadky | EUR/CZK | Americká lehká ropa | Varšava | Turecké banky | Ruské hospodářství | MiFID II | Poptávka po uranu | Libye | Nový rekord | Sentiment na trhu | Zásoby zlata | Prognóza | Sušánka & partneři | L.F. Investment | Paladin Energy | Rozvoj umělé inteligence | Použití finanční páky | Asset management | Zásoby ropy v USA | Obligace | Trh práce | Těžaři kryptoměn v Kazachstánu | Venezuela | Veřejný dluh | Společnost Coface | Kongres | Vzdušný prostor | Allianz Trade | Akvizice | Ukončení války na Ukrajině | Pochybnosti | Foreign Exchange | Investoři do drahých kovů | Rozpoutání války | Tokyo Electric Power | Uhelné elektrárny | Duke Energy Corp | Nejistý ekonomický vývoj | Izrael | Alexandr Lukašenko | Evropská politika | Sazby centrálních bank | Moody's | Velká Británie | Úrokové sazby v USA | Snížení ratingu | Energie v Evropě | Deglobalizace | Investovat do zlata | Politická situace v Kazachstánu | Kazachstánské těžební farmy | Retailový obchodník | Newton | Cena bitcoinu | Volatility | Práce na sobě | Největší banky v Česku | EAHU | Ministr energetiky | Chování | Bosna | Trendová linie | Kontrakty | Tržní úrokové sazby | Fondy a ETF | Ropné společnosti | Finanční společnosti | Energetický trh | Felbermayr | Zvolený americký prezident | Akcie Cameco | Stratég finančních trhů | Zprávy z krypto průmyslu | Nigérie | Koruna | Geopolitická rizika | Daň z benzinu | CCC | Plynovody | Popularita jaderné energie | Sankce Rusko | Obchodní sankce | Globální finanční systém | Portál FXstreet.cz | Posílení rublu | Národní banka Kazachstánu | Guvernér ČNB Aleš Michl | Opatření | Zvolení Donalda Trumpa | Oxford Economics | Další růst | Investujte zodpovědně | Oslabení eura | Vývoj kurzu | OIL.WTI | Pozornost trhu | Růst světového obchodu | Trh | Korea Electric Power | Barel ropy | Dopady války na Ukrajině | Markus Krebber | SAE | Levné energie | Používaná platidla | Lukáš Kovanda | Výhled snižování sazeb | Digitální aktiva | Turkiye Vakiflar Bankasi | Sazby na hypotékách | Zdroje energie | Počasí | Ruský prezident | Pověst | Open | Vývoj kurzu kazašského tenge | Ceny plynu | Ekonom společnosti | Embargo na ruskou ropu | Dodávky ropy | Rozdílové smlouvy | Swapové body | Index | Firmy z USA | Vice | Vyšší náklady | Platidla | Euro-koruna | Rezervní měny | Elektřina | MMF | Klesající trend | Pozice tradera | Letošní maximum | CIPS | Zpřísnění měnové politiky | Ruský premiér | Zlaté rezervy | Eura | Komise | Zahraniční firmy | Nejistoty | Thajsko | Bílý dům | Ropa Brent | Posílení | Northern Rock | De Beers | Agentura Reuters | Maďarský premiér | Skupina OPEC+ | Společnosti | Obchodní války mezi USA a Čínou | Majitel | Index STOXX Europe | G7 | Světové rezervní měny | Kuwait | Americké investiční banky | S&P | Obrovský potenciál | Unie | Dillí | Politická rizika | Sázky | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Čínský prezident | Narušení dodávek | Naše prognóza | Akcie na rozvíjejících se trzích | Ruský plyn | Shell | Vysoká inflace | Ropné zásoby | Cameco Corp | Domácnosti | Bankovky | Kuvajt | Wall Street Journal | IEA | Horší ekonomické časy | Ekonomický vývoj | Situace v Kazachstánu | Americké univerzity | IRS | Kasym-Žomart Tokajev | Reakce trhů | Fitch Solutions | CoinDesk | Asie | Vedoucí představitelé | Rekordní hodnoty | Polský premiér | Web3 | Deficit | Pandemie COVID | Snížení emisí uhlíku | Ropovod Caspian Pipeline Consorcium | Ceny Bitcoinu | Invaze | Termín rubl | Společnost Transněfť | Výraz pro peníze | Vysoké úroky | Budoucnost | Termínové kontrakty | Pokles ceny | Tengiz | Embargo na dovoz ruské ropy | Kartel OPEC | Yellow Cake | Globální dodavatelské řetězce | NICE | Analytika | Řecký premiér | Objem zlatých rezerv | Omán | AA | Globální ratingové agentury | Kazachstánská vláda | Redmond Wong | NAFTA | Obchodování s českou korunou | Krátkodobé obchody | Česká koruna | Úřad pro energetické informace (EIA) | Nord Stream 1 | Moneta | Světové centrální banky | Twitter | Benzín | Rovnováha na trhu | MIFID | Podnikatelé | Wall Street Journal (WSJ) | Premiér Viktor Orbán | Pozornost | Investiční poptávka | Polský zlotý | Fiskální politiky | USD/KZT | Turkiye Halk Bankasi | Lucembursko | Surové ropy | CEC Capital | Závislost | Úsilí | Válečná ekonomika | Popírání | Meziroční míra inflace | Cenový rekord | Bohatství | Stratégové | Aleksandar Vučić | Životní úroveň Rusů | Konžská republika | IKEA | Futures kontrakty | Vývoz ropy a plynu | Commodities trading | Rumunsko | Náklady | CCJ | Závislost na dolaru | Statistický úřad | Jaderný program | Potomek rublu | Růst vývozu | Bitcoin | Filip Kalčák | Úroveň rezistence | Cena plynu | Nio | Poptávka | Kov | Úrokové sazby centrálních bank | Americké ropné společnosti | Endesa | Řetězec | Ceny zemního plynu | Nižší minima | Cla na dovoz | Příběh kazašské měny | Tádžikistán | Postsovětské republiky | Vysoké inflace | Vyšší úroky | Faktor Trump | Akcie Renault | Denison Mines Corp | Nový týden | Technická analýza ETH/USD | Závazek | RWE Markus Krebber | Pavel Ryba | Ministr zahraničí | Marketingová komunikace | Metody analýzy trhu | NexGen (NXE.US) | CGN Power Co | Fortum | Hedging strategie | Obchodovat | Digitální zlato | Ekonomické vztahy | Obchodníci | Golden Gate CZ | Ján Čarný | Válka na Ukrajině | Členské státy OPEC | Norsko | Finance | Investiční cíle | Electricite de France SA | Dluhopisy | Indikátor | Růst úrokových sazeb | Ekonomická stagnace | Skupina OPEC | Electricite de France | Moskva | Technická rezistence | KLM | Prezident Donald Trump | Národní zájmy | Index DXY | Analytici | Energy Fuels | Etiopie | UxC | Čínský prezident Si Ťin-pching | Problémy | Drahé dovozy | Západní státy | Železnice | Korea Electric Power Corp | Gruzie | ETH/USD | Členské státy | Finanční instituce | Vyšší sazby | Postsovětské státy | Pokles cen | Vlastní platidla | Ministerstvo hospodářství | Ropa | Telefónica | Bankéři | IKL | ETF | Coface Barometr rizik | Pohonné hmoty v ČR | Firma | Agentura Interfax | Systém Mir | Komerční banka | SWIFT | Denge | Bulharsko | Globální finanční krize | West Texas Intermediate (WTI) | Úrovně rezistence | Česká národní banka (ČNB) | Vývoz komodit | Technická analýza Bitcoinu | Potlačení reexportu | SMA 200 | Kazatomprom (KAP.UK) | Pokračování trendu | Platforma | UEC.US | Počet bankrotů firem | Qatar Airways | Ekonomové | Nejbezpečnější měny | Bitcoiny | Prohlášení | Kommersant | Bank of Canada | Celní režim | USA | Uzbekistán | 3М | Boháč | Leasingové společnosti | Spojené státy | Podnikové investice | Jaký je výhled? | Mánie | BBB- | Růst HDP | Hashrate | Pandemie | Ekonomické časy | Manažerka | Ropovod CPC | Pohonné hmoty | Úrokové sazby | Směr trhu | Investoři v USA | DappRadar | Sudán | Zvyšování úrokových sazeb | Digitální tenge | Pobaltské státy | Boeing | Kurz ruského rublu | Národní banka Kazašské sovětské socialistické republiky | Zmírnění sankcí | Burze | PPF | Propočty Bloombergu | Rakouský kancléř | Historie | Výrobní aktivita | Vývoj | Výnosy | Americké burzy | Trading | Velké technologické firmy | Obchodní dohody | Úroková sazba | Časový rámec | Transněfť | Vincent Liou | Dluhová krize | Súdán | Změny klimatu | Energy Fuels Inc | Sovětské satelity | Investiční poradenství | Západní sankce | Konkurenceschopnost | Výdaje | Investoři do zlata | Facebook | Americké akcie | Ruská centrální banka | Wood & Company | Pracovní síla | Analytické zprávy | Erdogan | Pracovní den | Nákupy centrálních bank | Rostoucí ceny ropy | BRICS | Ekonom Jan Švejnar | Obchodní příležitosti | Volatilní | Ruské dodávky | Riziko ztráty | EUR/USD | OSN | Varování | Intervence | Finanční politika | Světové produkce | LEN | VaR modely | Podnikání na kapitálovém trhu | Medvědí vliv | Sovětský svaz | Zprávy z krypto | Další vývoj | Obchodní centra | West Texas Intermediate | Citelné zdražování | Strach z inflace | Nejvyšší rating | Měnové politiky | Porsche | Finanční služby | Dovoz a vývoz | Odvětví | Lukoil | Summit BRICS | Investiční doporučení | Aktuální situace | HashRate | Belgie | NexGen | Zlotý | Diamanty | Invesco Physical Gold ETC | Dynamický ekonomický růst | Ceny plynu a elektřiny | Turecká televize | Těžby bitcoinů | Tokyo Electric Power Co Holdings | Export zboží | Růstový potenciál | Jaderná energie | Recyklovat | Dna | Kontrakty na uran | Trh se zlatem | Značná rizika | Annalena Baerbocková | Endesa SA | Americká administrativa | Británie | Investiční strategie | Bezpečný přístav | Vzdělávací materiály | Národní banka | Status investice | Jan Sušánka | Letecká společnost | Uzavření vzdušného prostoru | Umělá inteligence | Miliardy dolarů | AI | NTV | Rating států | Analytik Komerční banky | Odbory | Závislost na americkém dolaru | Fortum Oyj | Deník The Wall Street Journal | Obilí | Miliardy korun | Světový obchod | DNN.US | Bankovní systém | Gigant Gazprom | Těžaři z Číny | Růst mezd | Snížení inflace | Tenge | Finsko | Sazby | Manažeři | Solární panely | Coface Barometr | Hlavní ekonom | Invaze ruských vojsk | Lufthansa | Americký index S&P 500 | Ruská ekonomika | České koruny | Komise v přenesené pravomoci | Zvýšení produkce | CGN Mining Co Ltd | Úrok | Investovat | Komoditní | Cena severomořské ropy Brent | Západní společnosti | Generální ředitel | NXE.US | The New York Stock Exchange | Cena uranu | KZT/USD | Renault | Průzkum | Uranium Energy | Firmy | Denison Mines (DNN.US) | Budoucí vývoj | Růst cen ropy | Panika | Zajištění | Averze k riziku | Platební systém Mir | UxC LLC | Cena ropy brent | Kyrgyzský som | Air France | Phillips 66 | Ruská ropa | Povětrnostní podmínky | Yellow Cake PLC | Platit daně | Útočiště těžby bitcoinů | Transakce založené na kryptoměnách | Dlouhodobé investice | Globální ceny | Argentina | Investování | Zvyšování dodávek | Uranium Energy Corp. | Náhrady za SWIFT | Fed | Flow z ekonomiky | Americká ministryně financí | Akcie Kazatompromu | Forwardy | Celosvětová poptávka | Brunei | Automobilový průmysl | Clean Energy Ministerial (CEM) | Alžír | Hry | Akcie bank | COIN | Dovoz ruské ropy | Si Ťin-pching | Trhy | Trade | Emerging markets | Plynová krize | Barometr rizik | Vývoj úroků | Jiří Tyleček | Nejbližší rezistence | Těžařská společnost | Ceny futures kontraktů | Mezinárodní investoři | FTSE | Televize NTV | Protesty v Kazachstánu | Finanční analýzy | Kenneth Griffin | Analytici Morgan Stanley | Ekonomicky vyspělé země | Rizika | Coface | Žlutý kov | Portugalsko | První vlna inflace | Fond | Cena benzínu | Provozovatel burz | Ruský ropný gigant | Metaverzum | Počet bankrotů | Globální trhy | Pokles dovozů | Fitch | Pšenice | Sankce USA | Americké banky | Jessica Amir | Pivotní body | Analýzy trhu | Jan Švejnar | Úspory | Snížení spotřební daně | Kalendář ekonomických událostí | Dánsko | Kyjev | Energetické společnosti | Nominální růst | Uranium Energy Corp | Kazašský som | ISO | KZT | Úřad pro energetické informace | Stagflace | Prodej bitcoinů | Renminbi | Klíčové faktory | Dodávky ropy Družbou | Přístup na trhy | Blockchainy | TradingEconomics | Cenu plynu | Ekonomické průzkumy | EdF | Kartel OPEC+ | Vývoz do Kazachstánu | Kazašské měny | Vladimir Putin | Dovoz z Ruska | ONE | Německá skupina | Španělsko | Ekonomický růst | Americké trhy | Inflace v USA | Komodity | Mzdy | Poradenství | Pád cen ropy | NAC Kazatomprom JSC | Finanční ústavy | Odhady analytiků | Obchod EU | Termínový kontrakt | Putinův režim | Aleksandar Vulin | CAKE | Shares | TC Ziraat Bankasi | Situace na finančních trzích | Deeskalace | Na burze | Významný dopad | Akcionáři | Cenové úrovně | Analytička | Společnost | Zpřísňování měnové politiky | Zadlužování | Členské země SCO | Evropská dluhová krize | Technický výhled na trh | Hospodaření | Caspian Pipeline Consorcium | Zahraniční obchod | Ztráta | NexGen Energy Ltd | Orbán | Výhody globalizace | FXstreet | Jonathan Hinze | Globalizace | Kukuřice | Obchod | Zdražování energie | Purple Trading | Pips | Vývoz z Německa do Turecka | Tradeři | Dmitrij Peskov | Ceny ropy Brent | Volkswagen | Ruský platební systém | EK | Zajištění proti inflaci | Riziko | Analytik | Emise | Ruské firmy | Trinity | MAM | Capitalinked | FIAT | Pražské burzy | Budapešť | Citi | Pivot | Binance | RSI | Bank of America | Transakce | Virgin Atlantic | Volatilita trhů | Meta | Nástroj | GBP | NATO | Plyn | ACT | Mali | Životní úroveň | Země BRICS | Vyšší úrok | Čínský růst | Německá ekonomika | Čína | Capital | Pokles akcií | Libanon | Risk | Inovace | Úrovně supportu | J.P. Morgan | Platidlo | Ceny | Objem zlata | ETH | EMEA | Financování | Dynamický růst | Zvýšení ceny | Monopol | Hrozba recese | Recese | Pokles | Gazprom | Bankovní tituly | UEC | Ruské úřady | IDEA | Války | Změna politiky | Impuls | Ukrajina | Čínské měny | Zemědělské komodity | Dopravci | Akcie spoločnosti | Severní Korea | Centrální banka | BBC | LHA | Prodeje ropy | Zhodnocení akcií | WTI | Stavební povolení | Malajsie | Státy EU | SMA | Polygon | Blízký východ | Mizuho | MACD | Komuniké | Americký Úřad pro energetické informace | Fyzické zlato | Klíčová úroveň | Odborníci | Cena severomořské ropy | Tradingový portál | Jihoafrická republika | Průmyslové zboží | Stratég | Kurzové riziko | Síla Sibiře | Instituce | Erste Bank | Dodávky z Ruska | Morgan Stanley | Vývoj kurzu amerického dolaru | Prezident Vladimir Putin | Ceny zlata | Plodiny | Commerzbank | Inflační krize | Vysoké zhodnocení | Výnos | Nová měna | ČEZ | Frank | CFD | Benchmark | Těžař | Algoritmy | Sankce EU | CEO | 256/2004 | Trinity Bank | Rozhovor | Sankce proti Rusku | Přebytek ropy | Dlouhodobý trend | Austrálie | Minulá výkonnost | Společnost Virgin Atlantic | Zastropování cen | Eni | Miliardy USD | Tradingový portál FXstreet.cz | Stoxx Europe 600 | Singapur | Vietnam | Hongkong | Ceny akcií | Ceny energií | Zboží z Číny | Cena akcií | Energetická krize | GBP/USD | ASX | Mezibankovní | Malta | Írán | Index STOXX Europe 600 | Citroën | CASH HISTORY | Polymetal | Aktuální informace | Cena Etherea | ČNB | Ruské ropy | Bank of England | Katar | WTI a Brent | Christian Lindner | Nord Stream 2 | Swapy | Makléři | Čínské hospodářství | Bogdan Maioreanu | ExxonMobil | Rating | Dovoz | Ruská federace | Ruské banky | CFD (Rozdílové smlouvy) | Obchodování | Obchodování ropy | Posílení dolaru | Úroky | Americké ministerstvo energetiky | Prezident | Ropovod | Cena mědi | Anglo American | Stellantis | Ropovod Družba | Státní rozpočet | Evropa | Pokles produkce | WGC | Měna | Management | Nasdaq | Trump | Zprávy | CCI | Ceny ropy | Wyoming | Francie | Předpověď | XTB Jiří Tyleček | Ekonomické důsledky | Měsíční časový rámec | Údaje | Krize v eurozóně | Dodávky plynu | Příjmy z prodeje ropy | Pojišťovny | Omezení pohybu | Biden | Finanční krize | DPA | Swingové minimum | FXstreet.cz | Obchody | Těžby Bitcoinu | Drahý kov | Inflace v Polsku | Technologické firmy | xStation5 | Digitální euro | ProCent | Čínská společnost | Strategický partner | Zvýšení těžby | Futures kontrakty na ropu | Portfólia | Japonsko | Exxon | Zemní plyn | Standard & Poor’s 500 | Velmoci | Spotová cena | Americké sankce | Visa | Aktivum | Společnost XTB | Finanční svět | Ursula von der Leyenová | Chorvatsko | Situace | Kamala Harris | Miliardy eur | Stagnace | Tržby | Finanční systém | Černá Hora | Costco | NATGAS | Průměrný příjem | Velký problém | Golden Gate | Ruská analogie | FOREX | Růst světové ekonomiky | Turecké liry | Signály | Obavy o poptávku | Guvernér | Jasný směr | Nakupovat zlato | Index pražské burzy | Aliance | Spready | HDP | Analytik trhů | Devizový trh | Hospodářské vyhlídky | Daňové zatížení | Dodávky zemního plynu | Ekonom | Bývalý šéf | Optimismus | Rozhodování | Čínské vlády | Ekonomka | Dolar | Euro | Skokový nárůst | Pohyby ceny | Investování je rizikové | Etoro | Průměrná cena | Politici | Investiční glosa | Podíl Číny | Írán a Rusko | Brazílie | Členské země | Burzovní cena | Výprodej | Členové OPEC | Slovensko | JPMorgan | Bitcoinové sítě | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | ČTK | Investiční fond | Letecký průmysl | Katastrofy | Guvernér ČNB | Ztráty | Zásobníky | Česká národní banka | Obchodní omezení | VIAC | Kuba | Výhled trhů | BBB | Americké firmy | Spojené arabské emiráty | Technický výhled | Úvěr | Klesající inflace | Vývoj české koruny | Nakupovat | FOMC | Pokles zlata | Akcie | Zvýšení ratingu | Investice firem | Kupci | Americké úřady | Nižší úrokové sazby | Nový Zéland | Výrobci aut | Trhy s komoditami | Žebříček | Pražská burza | Základní úroková sazba | Podniky | LHA.DE | Cena za barel ropy | Týdenní pivot | Koš | Obchodní výhled | AAA | Energetická agentura | SPOT | Vývoj ceny | Analytik XTB | Dodavatelské řetězce | Euroasijské hospodářské unie | Světová ekonomika | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Zasedání měnového výboru | Radim Dohnal | Přeprodané oblasti | Technologie | Prognózy | Globální recese | Kurz | Daně | Velké finanční krize | Ministři | Těžaři bitcoinu | Spoluzakladatel | Zambie | DXY | Globální růst | Jádrová inflace | Pozornost investorů | Americká ekonomika | Růstový trend | Panevropský index | Intermediate | Snížení těžby | CFD na komodity | Rekord | Světové ekonomiky | Výsledky | Míra inflace | Unipetrol | Růst trhu | Silnější dolar | Napjatá situace | Chile | Investice | Bear | CBDC | Podíl Ruska | Microsoft | Fidelity | Potenciál | Zdravotnictví | Špatné zprávy | Rally | Investujte | Konkurence | Světová rada pro zlato (WGC) | Nezávislost | Komunikace | Oživení ekonomiky | Lehká ropa WTI | Pivoty | Indie | Bod | Rozsáhlé sankce | Fitch Ratings | Ekonomika eurozóny | Aktuální vývoj | Zisky | Investiční stratég | Těžby kryptoměn | tradingeconomics.com | Delta | Akcie těžařů | Regulace | Zaměstnanci | Diverzifikovat | Cyrrus | Fondy | USD za barel | Hospodářství | Zotavení | Luxusní zboží | Výplata | Suezský průplav | Delta Air Lines | Ukazatel | Oživení ekonomiky USA | Caspian Pipeline Consortium (CPC) | Měny | Profitovat | Capitalinked.com | Ropa WTI | Finanční sektor | Burzy | Hospodářský růst | UST | Cash flow | Trh s ropou | Investování do zlata | Ekonomický institut | Obchodování s cizími měnami | Export | Prezident Putin | Rusko | Poradce | Rafinérie | Vývoj ceny ropy | Signál | Snížení daně | Investovat do akcií | Řízení rizik | Partneři | Obchodování s kryptoměnami | Nejlepší investice | Ukončení války | Emirates | Zhodnocení | Investice do těžby | Organizace | 1 milion | Pro tradery | Stock Exchange | Česká spořitelna | Interfax | Dominion Energy | Poptávka centrálních bank | Jižní Korea | Média | Kontrakty na ropu | Air | Rozšíření | Technická analýza | Ruský prezident Vladimir Putin | Plány | Toyota | Administrativa | Ropa dnes | COVID-19 | USD/oz | Výprodeje na trzích | Brusel | Devizové rezervy | Hypotéky | Cameco | Ekonomika USA | Americké společnosti | Čínská banka | Umělé inteligence (AI) | Vlna inflace | Evropské akcie | TIM | Energie | Objem | Umělé inteligence | Investiční | Týdenní pivotní body | Americké centrální banky | Elvira Nabiullinová | Příjmy | MPO | Bondy | Prodej | Evropská komise (EK) | Znárodnění | Recep Tayyip Erdogan | Bloomberg | Novatek | Invaze ruských vojsk na Ukrajinu | Evropská unie | Vliv na ceny | Vývoj ceny bitcoinu | Rozvoj | Capital Economics | Silný růst | Mexiko | Vyhlídky | Vojenský konflikt | Míra | Korekce | Časový plán | LNG | Kvantitativní uvolňování | Rosněfť | Asociace | Výkonnost | Pomoc Ukrajině | Ministerstvo energetiky | Průzkumy | Denison Mines | Nižší maxima | Index S&P 500 | Hrubý domácí produkt | Pokles úrokových sazeb | Trendové linie | Tomáš Pfeiler | Agentura Bloomberg | Krize | High | OECD | Technické problémy | Centrum | Oslabení koruny | Spot | Turecký prezident | S&P 500 | JDE | Podpora | Ministři financí | Obchodování s CFD | Geopolitické faktory | MT4 | Focus | Růst tržeb | Amundi | Snížení těžby ropy | Cena | EU a USA | NYMEX | Německo | Digitalizace | Krach | F1 | Komerční banky | Apple | Zadlužení | Rozpočet | Komodita | Suez | Dluh USA | Zahraniční společnosti | Prime | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Prudký růst cen | Ekonomická data | Situace na trhu | Pád cen | Newmont | Jefferies | Etherea | All-time high | Výhledy | Co bude | Medvědi | Záchranné balíčky | Erste | Rezervy | Podnik | EMA | Forexu | Hliník | Fibonacciho retracement | Dominion Energy Inc | Agentura DPA | Akcie společnosti | Obchodní válka | Kypr | Zastavení dodávek | Nepříznivé počasí | Zlato | Ekonomika | Inflace v Německu | Geopolitika | SEC | Odpovědnost | Ropovod TAL | Sankce na Rusko | Oslabení | Finanční situace | Energetické krize | Práce | Investiční příležitosti | Intel | Cíle | BTC/USD | Kryptoměny | Bezpečnost | Zásoby benzinu | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Banky | Burzovně obchodované produkty | BlackRock | Buy | Akcie ČEZ | Vlády | Širší trh | Úrokové sazby v Česku | Kotace | Investiční společnosti | Šance | Ruská vláda | Fundamenty | Bankrot | Poptávka po ropě | Wall Street | Průlom | Světová rada pro zlato | Instrumenty | Analýza | Ministr financí | cTrader | L.F. Investment Limited | Zlepšení | Irák | Duke Energy | ČR | Manažer fondu | XTB | Kontrakt | SCO | Ropovody | Ratingové agentury | Pozice | Stock | Současná situace | Portfolia | Constellation | Export do Číny | Teplé počasí | Začínající tradeři | Chevron | Platební neschopnosti | Kovy | Švýcarský frank | Dolarový index DXY | ČNB Aleš Michl | Hedge | Technologický sektor | Stoxx | Sestupný trend | Americká lehká ropa WTI | Support | Platební systém | Hold | McDonald's | Angola | Vývoj ceny zlata | Texas | Inflační tlaky | Soud | Družba | Import | Mluvčí | Energetické trhy | Služby | Litva | Citadel | Ruský výraz pro peníze | OPEC | Ministryně financí | Energy Aspects | Řetězce | Sentiment | Experti | NYSE | Investoři | Ceny ropy dnes | Největší pokles | Spotřebitelé | Von der Leyenová | H&M | Zkrocení inflace | Těžaři kryptoměn | Embargo | Měnový pár GBP/USD | Polsko | Čínská vláda | Guyana | Šéfové | Omezení produkce | NFT | Rezistence | Standard Statistics | SEB | Bankovní rady ČNB | Dnes na světových trzích | Projekce | Stav hospodářství | Saxo Bank | Oživení čínské ekonomiky | LinkedIn | Nařízení | The Wall Street Journal | Zdražování | Ropy | Macquarie | Těžba bitcoinů | Předseda | Pokles poptávky | Velké centrální banky | Americké ekonomiky | Nárůst ceny | Cenové stropy | Arca | USD | Kamala | Rio Tinto | Čínské banky | Cestování | Síla amerického dolaru | Měnová unie | Zvýšení daní | Čínské úřady | Uran | NASA | Investing.com | Obchodování s komoditami | Silný dolar | Obchodní smlouvy | Cestovní kanceláře | Nízké úrokové sazby | Tržní podíl | Posilování amerického dolaru | China Railway | Cena ropy | Zpomalení ekonomického růstu | Akciové burzy | Federální rezervní systém | Rusové | mmBtu | Island | Americké ministerstvo | Kupní síla | Ceny nafty | CZ | EDF | Tlak medvědů | New York Stock Exchange | Objem exportu | Propad | Vysoká nezaměstnanost | Propad hodnoty | Rakousko | ANO | Britské libry | IATA | Prestiž | Vývoz do Číny | Guvernéři centrálních bank | Ruský platební systém Mir | Finanční ztráty | Ruský akciový trh | Agentura AP | Nemovitosti | Ceny ropy WTI | Markets | Počet úmrtí | USA Donald Trump | Aleš Michl | Kanada | Ruská invaze | Nejistota | CME | DBS | Kryptoměna | Ekonomie | Investment | Mero | Česká republika | Indexy | Zajištění bezpečnosti | Americký dolar | VaR | Klíčový faktor | Makro | Evropská centrální banka | Švédsko | Obchodovat ropu | ECB | Nižší ceny ropy | Zinek | Těžaři | Vývoz z Německa | Vysoká poptávka | Růst ceny | Měnová politika | Doporučení | Plynárenský gigant | Body | Navýšení cel | Vývoz plynu | Soběstačnost | Krypto | Evropské země | Pákistán | Revize výhledu | Jaderné elektrárny | ROCE | Paradox | Navýšení | Omikron | Americká cla | Hedging | Precedens | EU | Redukce | Miliardy | Politické riziko | Indie a Čína | Těžba kryptoměn | Materiály | Trading pro začátečníky | MasterCard | Globální trh | Poptávky po ropě | Jak investovat | MOL | Prodeje | Devizy | Akciový trh | Uhlí | Velká očekávání | Agentura TASS | Investovat peníze | Investor | Šperky | Předsedkyně Evropské komise | Americké vlády | Ukazatele | Měnový pár | Šíření koronaviru | Emitenti | Společnost Gazprom | Banka | Cyrrus Tomáš Pfeiler | Produkce ropy | Tchaj-wan | Vlastnictví | Nákupy zlata | Úřady | Účinnosti vakcín | Graf dne | UNCTAD | Průmyslové kovy | Pohyb dolaru | Protiruské sankce | Statistika | Spotřebitelské ceny | Hospodářský výhled | Indonésie | Margrethe Vestagerová | Ocenění | V4
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Růst | Obchodování | Banka | Banky | ČTK | Pokles | Indikátor | Trading | Cena | 3М | Pivot