Západní země
Čeká Čínu transformace a prosperita?
06.12.2024 „Cyklické a strukturální problémy Číny nemusi zabránit další vlně prosperity. Silný základ v podobě četné, práceschopné a relativně mladé populace druhé největší ekonomiky světa je velkým zdrojem síly do budoucna,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Putin: Pokles rublu vůči dolaru není důvodem k panice
28.11.2024 Pokles kurzu rublu z posledních dnů není důvodem k panice. Občasné prudké výkyvy ruské měny souvisejí s rozpočtovými platbami a sezonními změnami, řekl podle agentury Reuters prezident Vladimir Putin. Rubl ve středu oslabil o více než sedm procent, prolomil hranici 110 rublů za dolar a dostal se až na 114 rublů. Dnes jeho kurz zpevnil.
Scholz a Macron jednali s čínským prezidentem
19.11.2024 Hospodářské otázky, ale také pokračující ruská válka proti Ukrajině, byly tématy rozhovorů čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s německým kancléřem Olafem Scholzem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, uvedly agentury. Státníci se setkali na okraj summitu skupiny zemí G20 v brazilském Riu de Janeiro.
Rheinmetall prudce vzrostl o 5 % na nové historické maximum díky lepším perspektivám výdajů na obranu v Německu 📈
19.11.2024 Akcie německého výrobce munice a vojenského vybavení Rheinmetall (RHM.DE) dnes posilují téměř 5 %, poté co kancléř Scholz naznačil, že domácí výdaje na obranu země v příštích letech výrazně překročí 2 % HDP. Společnost odhaduje tržby v roce 2027 ve výši 20 miliard EUR a 18% provozní marži, což je pro průmysl vysoké, a v rámci své prezentace Dnů kapitálového trhu uvedla, že se cítí být přímým příjemcem rostoucích výdajů na zbrojení v NATO a EU. Akcie společnosti se dnes obchodují na nová historická maxima a za posledních 30 dní vzrostly o více než 20 %. Rheinmetall také hodlá vstoupit na americký trh a vytvořit společný podnik s italským Leonardem.
Inflační krize zvýšila sjednané pojistné v průměru o 30 %. Dávkové tarify do 10 let přestanou existovat
25.09.2024 Zájem o pojistné produkty stále roste, drtivá většina Čechů se zaměřuje na rizikové formy životního pojištění, jako je úrazové nebo nemocenské. Největší poptávku po životním pojištění mají lidé s nižšími a vyššími příjmy, zatímco střední třída ho často přehlíží. Inflace, která v roce 2022 přesáhla patnáctiprocentní hranici, vedla k nárůstu průměrné pojistné částky za poslední dva roky, a to téměř o třetinu. I když stále vůči pojištění existuje všeobecná nedůvěra, poptávka o něj v dobách krize výrazně roste. Aktuální trendy i výhled do budoucnosti pojišťovnictví ve svém autorském komentáři nabízí Filip Bartoš, ředitel distribuce a marketingu životní pojišťovny YOUPLUS.
Několik evropských zemí protestuje proti obnovení misí MMF v Rusku
13.09.2024 Devět evropských zemí protestuje proti plánovanému obnovení misí Mezinárodního měnového fondu (MMF) v Rusku. Podle nich by obnovení dialogu se zemí, která napadla jinou zemi, poškodilo pověst fondu. Informuje o tom dnes agentura Reuters. Česká republika mezi těmito devíti zeměmi nefiguruje.
Akcie Raiffeisen Bank klesají poté, co v Rusku zmrazili akcie její pobočky
06.09.2024 Akcie Raiffeisen Bank International (RBI) dnes v ranním obchodování ve Frankfurtu nad Mohanem ztrácejí přes sedm procent a táhnou dolů rakouský index. Podle agentury Reuters reagují na zmrazení akcií její ruské pobočky ruským soudem. Ten tak největší západní bance podnikající v Rusku zablokoval prodej této divize. RBI uvedla, že se pokusí rozhodnutí soudu zvrátit.
Ruskou zástupkyní v MMF se stane Judajevová
04.09.2024 Novou výkonnou ředitelkou Ruska v Mezinárodním měnovém fondu (MMF) se stane poradkyně guvernérky Ruské centrální banky Ksenia Judajevová. Funkce se ujme 1. listopadu. Oznámil to podle ruské agentury RIA současný zástupce Moskvy v MMF Alexej Možin. Na Judajevovou uvalily Spojené státy sankce.
Ruská vláda zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky
30.08.2024 Ruská vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 3,9 procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta. Ruské státní televizi to dnes řekl ministr financí Anton Siluanov. Hospodářský růst by tak měl zrychlit z loňských 3,6 procenta, a to díky zvýšeným státním výdajům, napsala agentura Reuters.
Putin přijal čínského premiéra, pochvaloval si rozvoj vztahů
21.08.2024 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Kremlu přijal čínského premiéra Li Čchianga, který předtím v ruské metropoli s předsedou ruské vlády Michailem Mišustinem podepsal plán investiční spolupráce a dalších 16 dokumentů. Putin podle ruských médií ocenil rozvoj vztahů s Čínou. Agentura AP poznamenala, že Moskva se stává čím dám více závislá na politické a ekonomické podpoře Pekingu.
Ukrajina nakonec může padnout kvůli berlínské posedlosti šetřením, varuje německá banka LBBW. Podle ní Berlín obrovsky hazarduje, když hodlá snižovat pomoc Kyjevu; akcie německých a evropských zbrojařů v reakci výrazně klesají
19.08.2024 Ukrajinská obrana vůči Rusku nakonec může padnout kvůli německé šetřící mánii, varuje německá banka LBBW, největší z tamních zemských bank. Podle jejích analytiků je „rizikem za miliardu dolarů“ spoléhat se v takto zásadní věci na výnosy ze zmrazených ruských devizových rezerv, jejichž použití je stále vysoce nejisté. Právě tak ovšem Berlín nyní argumentuje: chce nahrazovat své výdaje na Ukrajinu právě výnosy z ruských rezerv.
Schizofrenní Německo. Chce-li nahradit svoji pomoc Ukrajině pomocí z ruských rezerv, znamená to jejich konfiskaci, kterou ovšem Berlín odmítá
19.08.2024 Německo tvrdí, že snížení jeho vlastní pomoci Ukrajině budou kompenzovat prostředky ze zmrazených ruských devizových rezerv. Jenže tyto peníze nejsou o nic více německé než třeba české. O jejich využití, resp. pouze výnosu z nich, letos na jaře rozhodly země skupiny G7 a Evropská unie.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
16.08.2024 1) Západní země, které se snaží rozšířit své zdroje a snížit závislosti na dominanci Číny v dodávkách mědi, by mohly kromě zvýšení nákladů mít i problémy se zpožděním energetické transformace. Úplné nahrazení Číny v dodavatelském řetězci mědi je pak neproveditelné. Uvedla to ve své zprávě, na kterou upozornil server CNBC, konzultační společnost Wood Mackenzie.
Wood Mackenzie: Nahradit Čínu v dodávkách mědi je nemožné
16.08.2024 Západní země, které se snaží rozšířit své zdroje a snížit závislosti na dominanci Číny v dodávkách mědi, by mohly kromě zvýšení nákladů mít i problémy se zpožděním energetické transformace. Úplné nahrazení Číny v dodavatelském řetězci mědi je pak neproveditelné. Uvedla to ve své zprávě, na kterou upozornil server CNBC, konzultační společnost Wood Mackenzie.
Olympiáda v Paříži je ekonomické fiasko. Pařížané litují, že se do ní nechali „uvrtat“, na rozdíl od prozíravějších občanů Budapeště či Hamburku
29.07.2024 Olympiáda v Paříži zatím zanechává spíše „upatlaný“ otisk. Špinavou vodu v Seině. Sabotáž na železnici. Nešťastný zahajovací ceremoniál, který, ať už si o něm myslíme cokoli, objektivně promarnil příležitost alespoň trochu pospojovat nyní tak rozdělený svět. A podobně nešťastné Pařížany, kteří lamentují nad dramatickým úbytkem hostů v restauracích či hotelech, ale také nad drakonickými bezpečnostními opatřeními.
Saúdská Arábie se postavila za Rusko a pomohla tak zabránit zabavení jeho devizových rezerv zeměmi Západu. Čína hlásí rekordní přebytek
14.07.2024 Zemím Západu se ani za současné napjaté geopolitické situace nedaří snižovat svoji ekonomickou závislost na státech, jejichž postoj k válce na Ukrajině je neutrální, obojaký, ba které se dokonce tak či onak kloní spíše na stranu Ruska. Příkladem je Čína.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu výrazně vzrostly
03.07.2024 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v letošním prvním pololetí meziročně zvýšily zhruba o 41 procent na 5,698 bilionu rublů (asi 1,5 bilionu Kč). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo ruské ministerstvo financí. Za růstem příjmů stojí vyšší ceny ropy a slabší kurz ruského rublu, uvedla dnes agentura Reuters.
Si: Doufám, že se do Evropy vrátí mír a Čína sehraje konstruktivní roli
16.05.2024 Čínský prezident Si Ťin-pching po jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem vyjádřil naději, že se do Evropy vrátí mír a Čína v tom sehraje konstruktivní roli, píše agentura Reuters. Lídři dnes hovořili na tiskové konferenci při Putinově dvoudenní návštěvě Číny. Ruská invaze na Ukrajinu byla podle očekávání jedním z probíraných témat. Si a Putin se shodli, že řešení konfliktu by mělo být politické. Rusko v posledních týdnech nicméně zahájilo na Ukrajině ofenzivu v novém směru, a to na Charkov na severovýchodě země.
Rekordní růst ceny zlata může znamenat další vlnu inflace. Bude silnější než ta první?
07.05.2024 Cena zlata trhá jeden rekord za druhým. Dávno už se dostala přes psychologickou hranici dvou tisíc dolarů za trojskou unci a ekonomové predikují, že se pod ni hned tak nedostane. Pokud někdy vůbec. Co stojí za extrémním nárůstem ceny žlutého kovu? A proč jeho růst předpovídá další vlnu inflace?
Leyenová: EU bude chránit své podniky před nekalými praktikami Číny
06.05.2024 Evropská unie je odhodlaná chránit evropské firmy a ekonomiky před nekalými praktikami Číny. Po dnešním jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v Paříži to řekla předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Uvedla také, že počítá s vlivem Čína na Rusko pro ukončení války na Ukrajině.
BBC: Západ tvrdí, že Čína toho vyrábí příliš, ta ale nesouhlasí
05.05.2024 Žen Wen-ping nechce opustit prázdnou cihlovou budovu v čínském výrobním centru Tung-kuan, která kdysi bývala prosperující továrnou. Netruchlí jen nad koncem firmy, ale také nad zpomalováním kdysi nezastavitelné čínské ekonomiky, které milionům pracovníků ztěžuje hledání práce. Západ Číně vyčítá, že vyrábí příliš mnoho. Pro lidi, jako je Žen, se však v Číně nevyrábí dost, napsal server stanice BBC.
Rusko a Čína ve vzájemném obchodu téměř přestaly používat dolar
22.04.2024 Rusko a Čína ve vzájemném obchodu téměř úplně přestaly používat dolar. V Moskvě to dnes řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Informovala o tom agentura TASS. Hospodářské vazby mezi oběma zeměmi zaznamenaly rozmach od roku 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu a Západ na něj uvalil sankce. Obchod mezi Ruskem a Čínou se v roce 2023 zvýšil meziročně o 26 procent na 240 miliard dolarů (5,7 bilionu Kč).
Spojené státy v rámci nových sankcí zakazují dovoz ruských diamantů
08.02.2024 Spojené státy v rámci nových sankcí zakazují dovoz některých kategorií diamantů těžených v Rusku. Uvedlo to dnes na svých internetových stránkách americké ministerstvo financí a rovněž oznámilo uvalení sankcí za porušování ruského cenového stropu na ropu.
Ministryně: Ukrajinská ekonomika letos vzroste o 4,6 procenta
12.01.2024 Ukrajinská ekonomika letos vzroste o 4,6 procenta, uvedla včera ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Potvrdila zároveň, že loni se ukrajinský hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o pět procent. Letošní růst přičítá zvýšení domácí spotřeby a očekávanému rozvoji obranného průmyslu, informovala agentura Reuters. Země už skoro dva roky čelí ruské vojenské invazi a s financováním státu jí pomáhají západní země.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu vloni klesly téměř o čtvrtinu
11.01.2024 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se vloni snížily zhruba o 24 procent na 8,822 bilionu rubů (asi 2,2 bilionu Kč) z 11,586 bilionu rublů v předchozím roce. K poklesu přispěly nižší ceny ropy, vyplývá z dnešních údajů ruského ministerstva financí, na které se odvolává agentura Reuters.
Průměrná cena ruské ropy Urals loni klesla, byla však nad sankčním stropem
09.01.2024 Průměrná prodejní cena klíčové ruské ropy Urals loni klesla na 62,99 dolaru za barel ze 76,09 dolaru za barel v předchozím roce. Nacházela se tak mírně nad cenovým stropem 60 dolarů za barel, který pro ruskou ropu zavedly západní země. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na údaje ruského ministerstva financí.
Ministryně: Ukrajinská ekonomika letos vzrostla téměř o pět procent
28.12.2023 Hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny letos vzrostl téměř o pět procent. Na facebooku to dnes napsala ukrajinská ministryně hospodářství Julija Svyrydenková. Země už skoro dva roky čelí ruské vojenské invazi a s financováním státu jí pomáhají západní země. Analytici upozorňují, že k růstu HDP také přispívá nízká srovnávací základna z loňského roku, uvedla agentura Reuters.
Které “černé labutě” mohou ohrozit trhy v roce 2024?
27.12.2023 Postrach všech analytiků, který na trzích nenechává kámen na kameni. To jsou černé labutě - nepředvídatelné scénáře mnohdy až katastrofických rozměrů, avšak s nízkou pravděpodobností výskytu. V dnešním článku si zkusíme zavěštit a předpovědět si hned několik podobných událostí.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
01.12.2023 1) Průměrná prodejní cena klíčové ruské ropy Urals v listopadu klesla na 72,84 dolaru za barel z říjnových 81,52 USD. Zůstala však vysoko nad cenovým stropem, který pro ruskou ropu zavedly západní země. S odkazem na ruské ministerstvo financí to dnes uvedla agentura Reuters.
Cena ruské ropy Urals v listopadu klesla, zůstala však nad cenovým stropem
01.12.2023 Průměrná prodejní cena klíčové ruské ropy Urals v listopadu klesla na 72,84 dolaru za barel z říjnových 81,52 USD. Zůstala však vysoko nad cenovým stropem, který pro ruskou ropu zavedly západní země. S odkazem na ruské ministerstvo financí to dnes uvedla agentura Reuters.
Druhá fronta ropy?
18.10.2023 Doufej v nejlepší, ale připrav se na nejhorší. Pokud jde o konflikt v Izraeli, analytici z JPMorgan uvedli, že neměl žádný bezprostřední dopad na globální produkci ropy. Výrazný nárůst cen ropy se neočekává, pokud nedojde k eskalaci. Rozšíření konfliktu však může vést k narušení Hormuzského průlivu a k ohrožení dodávek, pokud by USA přísně vymáhaly omezení vývozu íránské ropy. To by mohlo vést k prudkému nárůstu cen ropy North Sea v rozmezí 100-120 dolarů za barel.
Ranní shrnutí (09.10.2023)
09.10.2023 Hamás v sobotu zahájil masivní raketový útok na Izrael, na který bylo údajně vypáleno více než 3 000 raket. Útok byl doprovázen pozemními vpády do izraelských osad u hranic Izraele s Gazou, kde bylo terčem útoku civilní obyvatelstvo.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu klesly o více než třetinu
04.10.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v prvních třech čtvrtletích meziročně snížily o 34,5 procenta na 5,576 bilionu rublů (zhruba 1,3 bilionu Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí.
Reuters: Rusko očekává prudký nárůst nákladů na obsluhu státního dluhu
29.09.2023 Roční náklady Ruska na obsluhu státního dluhu se do roku 2026 více než zdvojnásobí na 3,32 bilionu rublů (zhruba 784 miliard Kč). Vyplývá to podle agentury Reuters z rozpočtových dokumentů ruské vlády. Náklady, které zahrnují platby úroků ze státních půjček, tlačí vzhůru růst vojenských výdajů v důsledku invaze na Ukrajinu.
Dovoz ruské ropy do Indie podle tamní ropné firmy pomáhá světové ekonomice
06.09.2023 Dovoz ruské ropy do Indie je prospěšný nejen pro hospodářský růst v Indii, ale také pro světovou ekonomiku. Podle serveru americké televize CNBC to uvedla největší indická ropná společnost Oil and Natural Gas Corporation (ONGC).
FT: Rusko nabízí Západu výměnu zmrazených aktiv
23.08.2023 Moskva nabízí výměnu aktiv západních investorů uvázlých v Rusku za část ruských aktiv zmrazených v západních zemích v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Podle návrhu, který představila ruská centrální banka, by Moskva poskytla západním investorům možnost, aby koupili aktiva ruských podniků zmrazená v Evropě s využitím svých peněz na ruských účtech s omezeným přístupem, které nyní nelze převést do zahraničí. Informoval o tom list Financial Times (FT). Západní představitelé nicméně listu sdělili, že o takovémto návrhu nemají žádné informace a že se o možnosti výměny aktiv nevedou žádné rozhovory.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
17.08.2023 1) Cena zlata během dnešního obchodování sestoupila na pětiměsíční minimum pod 1890 dolarů (zhruba 41.850 Kč) za troyskou unci (31,1 gramu). Dolů ji tlačí růst výnosů u dluhopisů vlády Spojených států a silný kurz dolaru.
Čínský prezident vyzývá zemi k trpělivosti v době slabého růstu ekonomiky
17.08.2023 Čínský prezident Si Ťin-pching v projevu zveřejněném tento týden vyzval zemi k trpělivosti v době, kdy se vládní komunistická strana snaží zvrátit zpomalování hospodářského růstu. Uvedl rovněž, že západní země se potýkají s čím dál většími problémy kvůli svému materialismu a "duchovní chudobě". Informovala o tom dnes agentura AP.
Rusko začne testovat používání digitálního rublu mezi spotřebiteli
09.08.2023 Rusko začne příští týden testovat používání digitálního rublu mezi spotřebiteli. Oznámila to dnes ruská centrální banka. Země, která kvůli loňskému útoku na Ukrajinu čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, by pomocí digitální měny chtěla rozšířit své možnosti pro mezinárodní platby, uvedla agentura Reuters.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu za pololetí klesly téměř o polovinu
05.07.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a zemního plynu se za prvních šest měsíců letošního roku meziročně snížily o 47 procent na 3,38 bilionu rublů (812,3 miliardy Kč). Na vině jsou nižší ceny a nižší objem prodeje. Podle agentury Reuters to vyplývá z údajů, které zveřejnilo ruské ministerstvo financí.
Šéf ruské banky VTB předpovídá konec dominance amerického dolaru
10.06.2023 Konec dominance amerického dolaru se blíží, protože čínský jüan je na vzestupu a řada zemí vidí rizika v souvislosti s neúspěšnou snahou Západu dostat Rusko na kolena kvůli Ukrajině. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin, který patří mezi nejmocnější bankéře v Rusku.
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v květnu meziročně klesly o třetinu
05.06.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v květnu meziročně propadly o 36 procent na 571 miliard rublů (zhruba 155 miliard Kč). Oznámilo to dnes ruské ministerstvo financí. Za poklesem stojí nižší ceny ropy a prudký pokles vývozu plynu do Evropy, napsala agentura Bloomberg.
Putin: Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, Rusko plní závazky
24.05.2023 Ceny energií se blíží ekonomicky odůvodněné úrovni, řekl dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin na summitu Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Rusko podle něj nadále plní své závazky v oblasti dodávek energie. EAHU zahrnuje Rusko, Bělorusko, Arménii, Kazachstán a Kyrgyzstán.
Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut
19.05.2023 Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut. V prvním čtvrtletí Čína vyvezla podle oficiálních statistik zveřejněných minulý týden 1,07 milionu vozů, což je meziročně o 58 procent více. Z Japonska putovalo na světové trhy 954.185 automobilů, o šest procent více než ve stejném období loni, píše zpravodajský server BBC. Čínský vývoz podpořila poptávka po elektromobilech a prodej do Ruska.
Pád cen pohonných hmot snižuje inflaci, někdy až moc. Polsko, Maďarsko i Slovensko už jejímu dalšímu poklesu proto raději brání zákazem dovozu ukrajinského obilí
25.04.2023 Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl a dále zlevňuje. Rozevírají se sice nůžky mezi cenou benzínu a právě nafty, ale i tak výrazné meziroční celkové zlevnění pohonných hmot zásadně pomáhá snižovat obecnou inflaci. Pokles inflace a související tlak na zlevnění tak nakonec může být až tak citelný, že se stane spíše bolehlavem než vítanou záležitostí. Vyprávět už mohou třeba polští, maďarští nebo slovenští zemědělci. Ty musí vlády příslušných zemí „chránit“ před konkurencí v podobě levného dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. Takže vlastně tyto vlády brání dalšímu snížení inflace. Udržují uměle ceny výše, než kde by mohly být…
Dodávky ruské ropy do Číny v březnu meziročně stouply o polovinu na rekord
21.04.2023 Dodávky ruské ropy do Číny se v březnu meziročně zvýšily o polovinu na rekordních 9,61 milionu tun, což je 2,26 milionu barelů denně. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Rusko tak zůstalo největším dodavatelem ropy do Číny, uvedla agentura Reuters.
Ranní shrnutí (21.04.2023)
21.04.2023 Indexy Wall Street zakončily včerejší obchodování níže, ale dostaly se nad denní minima. S&P 500 klesl o 0,60 %, Dow Jones klesl o 0,33 % a Nasdaq se propadl o 0,80 %. Russell 2000 se obchodoval o 0,54 % níže.
Cena nafty v Česku padá nejníže za rok a půl a dále zlevní. Ovšem i kvůli tomu, že do EU stále a navzdory sankcím proudí ruské ropné produkty – v čele právě s naftou – za stovky miliard korun
20.04.2023 Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl. Za poslední týden klesla její průměrná cena o 38 haléřů na 34,06 koruny za litr. Naopak benzin oproti předchozí středě zdražil o 24 haléřů na 37,87 koruny, a je tak nejdražší za posledních dva a půl měsíce.
Ruská ropa za stovky miliard nadále proudí do EU, třeba skrze Čínu, zjišťuje nová finská studie. Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ
19.04.2023 Země EU a skupiny G7 loni a ještě letos na přelomu roku v rámci svých sankcí zakázaly nebo zásadně omezily dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ve skutečnosti ale i přes tyto sankce proudí ruská ropa ve velkém na Západ dále. A to ve zpracované podobě – třeba jako motorová nafta. A skrze třetí země typu Číny. Ve velkém tak dochází k „praní špinavé ruské ropy“. To zjišťuje dnes zveřejněná studie finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší.
Reuters: Ruská Gazprombank rozšířila spolupráci s bankami v Indii
17.04.2023 Ruský finanční ústav Gazprombank rozšířil spolupráci s bankami v Indii, díky čemuž usnadní růst obchodu v národních měnách mezi oběma zeměmi. Agentuře Reuters to řekla místopředsedkyně správní rady Gazprombank Jelena Borisenková. Rusko se v letošním roce stalo největším dodavatelem ropy na indický trh. Spojené státy a Británie na Gazprombank loni v odvetě za invazi ruských vojsk na Ukrajinu uvalily sankce, Evropská unie nikoliv.
Pozitivní trendy v ruské ekonomice nabírají na síle, uvedl Putin
11.04.2023 Ruské příjmy z prodeje ropy a plynu se budou v příštích měsících zvyšovat díky rostoucím cenám na světových trzích. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že "pozitivní trendy" v ruské ekonomice nabírají na síle. Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zlepšil odhad letošního růstu ruské ekonomiky, zhoršil však výhled na příští rok.
Saúdská Arábie a další členové OPEC+ oznámili dobrovolné snížení těžby
02.04.2023 Saúdská Arábie a další členové skupiny OPEC+ překvapivě oznámili dobrovolné snížení těžby ropy o dalších zhruba 1,15 milionu barelů denně. Cílem tohoto kroku je podle nich podpořit stabilitu trhu s ropou. Rozhodnutí zřejmě zvýší ceny ropy, protože se očekávalo, že skupina se bude držet snížení o dva miliony barelů denně, na kterém se dohodla koncem loňského roku, uvedla agentura Reuters.
Reuters: Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v zemi
20.03.2023 Ruský soud zmrazil všechna aktiva automobilky Volkswagen v Rusku. Vyplývá to ze soudních dokumentů, do kterých nahlédla agentura Reuters. Volkswagen je jednou z řady zahraničních automobilek, které pozastavily obchodní aktivity v Rusku poté, co západní země uvalily na Moskvu rozsáhlé sankce kvůli konfliktu na Ukrajině.
Inflace je u nás nižší a úroda větší, chválil se Putin před podnikateli
16.03.2023 Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými podnikateli prohlásil, že ruská ekonomika získává principiálně novou kvalitu a začíná se rozvíjet podle nového modelu. Napsal o tom list Kommersant, podle kterého se Putin s podnikateli sešel poprvé od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Prezident jim řekl, že Rusku se podařilo v rychle rostoucích regionech světa kompenzovat uzavření západních trhů, sankce dopadly podle přísloví, že kdo jinému jámu kope, sám do ní padá, a inflace je nižší a úroda větší než v Evropě. A i za řepou či tuříny, které západní vůdci doporučují spotřebitelům namísto salátů a rajčat, budou muset Evropané do Ruska, tvrdil.
Zisk ruských společností loni klesl o 12,6 procenta
10.03.2023 Ruské společnosti vykázaly v loňském roce zisk 25,93 bilionu rublů (7,5 bilionu Kč). Ve srovnání s předchozím rokem zisk klesl o 12,6 procenta, protože velká část podniků se potýkala s dopady západních sankcí. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil ruských statistický úřad.
IW: Čínské hospodářství je silně závislé na dovozu ze západních zemí
06.03.2023 Čínské hospodářství je silně závislé na dovozu ze západních zemí. U potravin, některých surovin, léků, automobilů a letadel by bylo pro Čínu velmi obtížné tento dovoz nahradit. Vyplývá to ze studie Institutu německého hospodářství (IW). "Obě strany - Čína a Západ - jsou na sobě vzájemně závislé," cituje ze studie agentura DPA.
Mzdy v Česku reálně rekordně padají, přesto za uplynulých 30 let narostly o 141 procent. Proč Česko přesto ekonomicky nedohání Německo a jako to změnit?
05.03.2023 Reálné mzdy v Česku se od rozdělení Československa zvýšily o 141 procent. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou dnes zveřejnila ČTK. Nabízí se tak otázka, proč i přes tento růst Česko stále nedohání Německo, resp. jeho ekonomickou výkonnost. Před třiceti lety to byla klíčová úvaha doby: za jak dlouho Němce doženeme?
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v únoru stouply, byly však nižší než loni
03.03.2023 Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu se v únoru zvýšily oproti lednu o 22,5 procenta na 521,2 miliardy rublů (zhruba 153 miliard Kč). Ve srovnání s loňským únorem však byly nižší o 46,4 procenta. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí. V lednu příjmy činily 425,5 miliardy rublů, což byla jejich nejnižší měsíční úroveň od srpna 2020.
Ruská centrální banka prodlouží platnost omezení pro pohyb kapitálu
02.03.2023 Ruská centrální banka prodlouží platnost omezení u výběrů hotovosti v zahraničních měnách a převodů peněz do zahraničí. Uvedla to dnes podle agentury Reuters guvernérka banky Elvira Nabiullinová. Omezení pro pohyb kapitálu banka zavedla v loňském roce v reakci na hospodářské sankce, které na Rusko uvalily západní země kvůli jeho útoku na Ukrajinu.
Komodity: Ceny ropy kvůli obavám o další vývoj globální ekonomiky klesají
21.02.2023 Ceny ropy se snižují, na vině jsou hlavně přetrvávající obavy o další vývoj růstu globální ekonomiky. Ty převážily nad strachem z omezení nabídky a přiměly investory k vybírání zisků z předchozí seance. Pozornost se nyní zaměří na středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed).
Komodity: Ropa díky nadějím na vyšší poptávku z Číny a obavám o dodávky zdražuje
20.02.2023 Ceny ropy se na začátku nového týdne zvyšují. Přispívá k tomu optimismus ohledně růstu poptávky v Číně a také pokračující omezování těžby v hlavních producentských zemích. Objem obchodování je navíc nižší kvůli svátku ve Spojených státech, kde jsou dnes některé trhy zavřené.
Putin: Ruská ekonomika odolala šokům ze sankcí a letos by měla vykázat růst
09.02.2023 Ruská ekonomika odolala šokům způsobeným západními sankcemi a v letošním roce by měla dosáhnout mírného růstu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Rusko čelí rozsáhlým hospodářským sankcím, kterými západní země reagují na ruský útok na Ukrajinu.
BBC: Kolik má Rusko rezerv a jak dlouho vydrží?
09.02.2023 Ruský rozpočet se v roce 2023 nepředvedl v nejlepší formě. V lednu jeho schodek činil 1,8 bilionu rublů (asi 550 miliard Kč), což je mnohaletý rekord. Ruská ropa se nadále prodává pod světovou cenou, ekonomika klesá a válka si žádá čím dál více peněz. Zatím k látání rozpočtových děr stačí rezervy. Britská BBC se však na svém ruskojazyčném webu ptá, jak dlouho tyto rezervy vydrží.
Ruský rozpočet se v lednu propadl do obřího schodku
07.02.2023 Ruský federální rozpočet podle předběžných údajů ministerstva financí skončil v lednu se schodkem ve výši 1,776 bilionu rublů (asi 552 miliard Kč), zatímco o rok dříve vykazoval přebytek 125 miliard rublů (asi 39 miliard Kč), upozornila včera agentura Interfax. Lednový schodek představuje 60 procent plánovaného deficitu na celý letošní rok (2,925 bilionu rublů).
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu klesly nejníže od roku 2020
03.02.2023 Měsíční příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu v lednu v důsledku západních sankcí sestoupily na nejnižší úroveň od srpna 2020. Vyplývá to podle agentury Reuters z dnešních údajů ruského ministerstva financí.
USA, Kanada, Británie i Austrálie rozhodly o uvalení dalších sankcí vůči Barmě
31.01.2023 Spojené státy, Kanada, Británie i Austrálie rozhodly o uvalení dalších sankcí vůči Barmě. Koordinovaný krok podle agentury Reuters přichází u příležitosti druhého výročí vojenského převratu v této asijské zemi. Sankce cílí mimo jiné na současné i bývalé představitele vojenského režimu.
Rusko loni kvůli nákladům na válku hospodařilo s rozpočtovým deficitem
10.01.2023 Rusko loni hospodařilo s rozpočtovým deficitem 3,3 bilionu rublů (1,06 bilionu Kč), což je zhruba 2,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Řekl to dnes ministr financí Anton Siluanov. Na vině jsou podle západních médií náklady na válku na Ukrajině. Rusko původně plánovalo přebytkový rozpočet, navzdory deficitu jsou ale jeho veřejné finance stále ve velmi dobré formě, uvedla agentura Bloomberg.
Polsko a Německo požádaly na příští rok o dodávky ruské ropy, tvrdí Transněfť
20.12.2022 Ruská společnost Transněfť obdržela z Polska a Německa požadavek na dodání ropy v příštím roce. V ruské televizi Rossija 24 to dnes řekl šéf Transněfti Nikolaj Tokarev. Jeho slova jsou však podle agentury Reuters v rozporu s postojem Varšavy, která v listopadu tvrdila, že ropu z Ruska nechce. Německo dnes navíc popřelo, že hodlá v příštím roce ruskou ropu kupovat. Evropská unie na Rusko za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu uvalila sérii sankcí a od 5. prosince zakazuje dovoz ruské ropy na tankerech.
Rusko podle Putina hodlá přeorientovat vývoz energií z EU k novým partnerům
15.12.2022 Rusko hodlá přeorientovat vývoz svých energetických surovin na perspektivnější partnery, než je Evropská unie, a to na rychle rostoucí trhy v Asii, na Blízkém východě, v Latinské Americe a v Africe, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin v dnešním projevu vysílaném televizí. Rusko se potýká s dopady západních sankcí, které mají Moskvu přimět k ukončení války proti Ukrajině.
Jak cenový strop promění trh s ropou?
06.12.2022 „Západní země zavedly cenový strop na ruskou ropu přepravovanou po moři. Cenový strop na úrovni 60 dolarů za barel je blízko tržní ceně, takže je vysoká šance, že mnoho zemí ho bude akceptovat,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
Skupina G7 se připojila k EU v zastropování ruské ropy na 60 USD
03.12.2022 Skupina ekonomicky vyspělých zemí G7 a Austrálie se dohodly na zavedení maximální ceny za ruskou ropu přepravovanou po moři ve výši 60 dolarů za barel, tedy na úrovni, na které se shodla také Evropská unie. Vyplývá to ze společného prohlášení G7 a Austrálie. Západní země se dlouhodobě snaží omezit příjmy ruského režimu a připravit jej o zdroje k financování války na Ukrajině.
Související klíčová slova:
Bitcoin | Čínský jüan | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Inflace | Deflace | OECD | Nasdaq | Dow Jones | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | G20 | Evropská unie | HDP | Bezpečný přístav | Kanada | Austrálie | Německo | Francie | Polsko | Kypr | Analytik | Ceny ropy | Ropa WTI | Podílové fondy | Světová ekonomika | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Daně | Rizika | Politika | Export | Import | Nikkei | Ekonomové | Akciové trhy | Rozpočtový deficit | Ekonomické události | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akciové fondy | Aktiva | Americký dolar | Transakce | Bank of England | Bloomberg | Dluhopisové fondy | CFD | Centrální banka | Centrální banky | DAX | Denní minima | Distribuce | ECB | Ekonomika | Euro | Evropská centrální banka | Expanzivní politika | Fed | Finanční trhy | Fiskální politika | Foreign Exchange | Futures | G10 | G7 | Indikátory | Investice | Investor | Investování | Komodity | Korekce | Kotace | Kurz | Likvidita | MIFID | MMF | MT4 | Marže | Měny | Nabídka | Obchodní bilance | Prodejní cena | Rating | Rezistence | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | Schodek rozpočtu | Sentiment | Stagflace | Trading | Trend | Tržní cena | Výkonnost | WTO | Wall Street | Warren Buffett | Zlato | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | Doporučení | EUR | USD | Dluhopisy | JPY | CHF | NZD | CAD | AUD | Obchodování | JPMorgan | Euro STOXX | Goldman Sachs | Regulátor | Evropa | Finanční krize | Cena zlata | Cena ropy | Hospodářský růst | XTB | Indexy | OSN | Americká lehká ropa | Investoři | Produkce ropy | Fond | Ekonomie | EU | Finanční sektor | Hospodářské otázky | Vývoj ceny | Ekonom | Drahé kovy | Zisk | Dluhopisové trhy | Kurz dolaru | Zkušenosti | Deprese | Optimismus | Výsledky | Trpělivost | Obchodní příležitosti | Bohatství | Partners | Obchodovat | Regulace | Mimoburzovní | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Nasdaq Composite | Výrobní ceny | Český statistický úřad | Donald Trump | Lukáš Kovanda | Mezinárodní měnový fond | Zásoby ropy | Financial Times | Ceny akcií | Obchodníci | Index | Investiční strategie | Likvidní | Odpor | Podpora | Průlom | Analýzy | Banka | Barel ropy | BH Securities | Brent | Cena | Cena ropy brent | Ceny zlata | Čínská ekonomika | Černá labuť | Česká ekonomika | Dolar | Dolary | Ekonomický růst | Eura | Euro Stoxx 50 | Exchange | Finanční prostředky | Finanční služby | Fondy | Graf | HDP Číny | HDP USA | Hrubý domácí produkt | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investiční | Investiční doporučení | Investiční poradenství | Investing | Jádrová inflace | Komoditní | Kurz amerického dolaru | Kurz dolarů | Kurz rublu | Maďarsko | Míra inflace | Naučte se obchodovat | Největší ekonomika světa | Nemovitosti | Obchodování s CFD | Oslabení koruny | Oslabení měny | Prezidentské volby | Pro investory | Pšenice | Reuters | Ropy | RUB | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Smíšené fondy | Société Générale | Státní dluh | Státní dluhopisy | Stoxx | SWIFT | Trh | Tržní podíl | Ukrajinská ekonomika | Volatility | Volkswagen | Vývoj ceny ropy | Vývoj ceny ropy Brent | WTI | Země EU | Zemní plyn | Zlaté rezervy | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | CNBC | Benzín | Buffett | Indie | Měď | Ministerstvo financí | Redukce | ROCE | Itálie | Spojené státy | Vybírání zisků | Hrubý domácí produkt (HDP) | Tržby | Světové ekonomiky | Miliardář | Komise | Volby | Know-how | Vzdělání | Burze | Investment | Unicredit | DPA | Bankovní sektor | Investing.com | Členové OPEC | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | NATO | PwC | Agentura AP | BBC | Agentura DPA | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Finanční systém | Dovoz ropy | Úspěch | Podnikatel | Podnikání | Ministr financí | Diamanty | Cizí měny | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Energie | Podnikatelé | Klid | Volby v USA | Agentura Reuters | Bankovnictví | City | Vývoj ceny ropy WTI | Zpravodajský server | Lídři | Firmy | Mezinárodní instituce | Economist | Vladimir Putin | Globální ekonomiky | Agentura Bloomberg | Nervozita | Světové centrální banky | Propad | Bělorusko | Světové akciové trhy | Kryptoměny | Ropná společnost | Citi | S&P | Ztráty | Finanční injekce | Americké indexy | Historická maxima | Nejistota | Saúdská Arábie | Největší banky | Tempo růstu | CySEC | Zajištění | Digitální měny | Dogecoin | Ethereum | Tesla | Dluhové krize | Agentura AFP | Odhodlání | Výhled | Bankéř | Poplatky | Mzdy | Krize | FCA | Finanční ústav | Světové trhy | Vývoj indexu S&P 500 | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Americký index S&P 500 | Čínský statistický úřad | Příjmy | ČTK | Země G7 | Skupina G7 | Silný kurz dolaru | Růst ekonomiky | Belgie | Členské země EU | Hlavní ekonom | Odhad HDP | Očekávání | Devizy | Purple Trading | BHS | Ceny pšenice | LBBW | Návratnost investic | Obchodování s cizími měnami | MiFID II | Asijské trhy | Vzácné kovy | Podnikání na kapitálovém trhu | FinTech | Wood Mackenzie | Kartel OPEC | OPEC+ | Obchodní bariéry | Podniky | L.F. Investment Limited | Akcie společnosti | Objem obchodování | Geopolitické napětí | Pokles ceny | Ekonomické krize | Použití finanční páky | Trh s ropou | Ruská centrální banka | Dodávky ropy | Financování vlády | EK | Evropská komise | Bloomberg Economics | Financial Times (FT) | Růst výnosů u dluhopisů | Čínské firmy | Zpřísňování měnové politiky | Rekordní růst | Zájem investorů | Makroekonomická situace | Rozdílové smlouvy | Statistický úřad | Ropovod | Cena pohonných hmot | Obchodní aktivity | Růst cen ropy | Obiloviny | Příjmy Ruska | Ceny pohonných hmot | Pokles kurzu | Vyšší mzdy | Riziko recese | Rostoucí příjmy | Americké společnosti | Gazprom | Růst ceny zlata | Pokles cen | Německé HDP | Výkonný ředitel | Raiffeisen Bank International | Pohonné hmoty | Deficit rozpočtu | Nárůst cen ropy | Televize CNBC | Denní graf | Pokles ceny ropy | Finanční situace | Energetické firmy | Makroekonomický výhled | Vývoz ropy | Hospodářské dopady | Obchodní restrikce | Největší ekonomika | Druhá největší ekonomika světa | Druhá největší ekonomika | Trinity Bank | Huawei | Investujte zodpovědně | Rozpočtová politika | Automobilky | KOSPI | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | HDP v USA | Ropné firmy | Trinity | Objem | Evropské firmy | Rijád | Bílý dům | Obchod | Čínský export | Myšlenka | Statistické údaje | Včerejší obchodování | Růst ruské ekonomiky | Cena severomořské ropy Brent | Cena severomořské ropy | Americká lehká ropa WTI | ČSÚ | Firma | Hlavní události | BAT | Ceny průmyslových výrobců | Růst cen | Server BBC | Studie | IW | Server CNBC | Vysoké riziko | Bilance | Zasedání vlády | Ekonomický vývoj | Co bude | Rozvoj umělé inteligence | Skupina OPEC+ | Čínský prezident | Ukrajina | Si Ťin-pching | Úrok | Miliardy | Přeshraniční platby | Vyhlídky | Vicepremiér | AFP | FT | Naše ekonomika | Globální trh | Konkurenti | Financovat | Omezení těžby | Předpovědi | Ceny výrobců | Průmysl | CBDC | Čínský vývoz | Rozvoj | Problémy | NAFTA | Vládní výdaje | Finanční ztráty | Cvičení | Pojišťovny | Prognózy | Nejistoty | Ruská ropa | Soukromý sektor | Výsledek voleb | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Moskva | Nord Stream | Nord Stream 2 | Míra | Nižší ceny ropy | Úroky | Měnové politiky | Geely | Předseda | Investujte | Americké centrální banky | Šperky | xStation5 | TASS | Ministr hospodářství | Úbytek | Miliardy korun | Cena pšenice | Zasedání měnového výboru | Peking | Americký index | Růst hrubého domácího produktu | Halving | Napětí na Blízkém východě | Hospodaření | Světová válka | Výrazný růst cen ropy | Černé labutě | Eskalace konfliktu | Vyšší ceny ropy | Eskalace napětí | Návratnost | List Financial Times | Ceny ropy dnes | Miliardy eur | Írán | Irák | Ministr zahraničí | Ekonomické sankce | Von der Leyenová | Budoucnost | Zemědělství | Horší časy | Poradenství | Podnik | Zpřísnění měnové politiky | Rozpočtový přebytek | Veřejné finance | Ukazatele | Obchodní sankce | Americké ministerstvo financí | Ruský premiér | Americké ministerstvo | Spotřebitel | Velké firmy | Ceny energií | MOEX | Barma | Komunikace | Francouzský prezident | Macron | Trump | Chudoba | Prezident | Koronavirus | Výsledky průzkumu | 100 miliard dolarů | Obchodní vztahy | Trhy | Ursula von der Leyenová | ASX 200 | S&P/ASX 200 | Šíření koronaviru | Finanční regulátor | Britský finanční regulátor | Jüan | Pokles | Situace | Odhad letošního růstu | Finanční ředitel | Meziroční růst | Pandemie | Ceny Bitcoinu | L.F. Investment | Snížení těžby ropy | Lehká ropa WTI | Pochybnosti | Dovednosti | Úsilí | Financování vládních výdajů | Výdaje | Čínská vláda | Převody peněz | SEC | Americké ekonomiky | Průměrná cena | Natural Gas | Organizace zemí vyvážejících ropu | COVID-19 | OIL.WTI | Prohlášení G7 | Průměrná mzda v ČR | Průměrná mzda | Vývoj | Šok | Snížení těžby | Mzda v ČR | Mzda | Výkyvy | Akcie na světových trzích | Loko-Invest | Restrikce | Zásoby ropy v USA | Negativní hospodářské dopady | Prudký pokles | Hlavní měny | Nifty 50 | Deficit státního rozpočtu | Prudké výkyvy | Profitovat | Další vývoj | Stimuly | Evropské země | Brusel | Energetické společnosti | Pokles vývozu | Anton Siluanov | Gazprombank | Spotřebitelé | Pandemie COVID-19 | Historie | Čerpací stanice | Aktuální situace | Půjčky v dolarech | Onemocnění | Přísná opatření | Situace v Číně | Kongres | Republikáni | Demokraté | Domácnosti | Hotovost | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Vyspělé ekonomiky | Ministryně financí | Další růst | Růst | Olympijské hry | Biliony | Potenciál | The Economist | České vlády | Americký investor | Unijní země | Izrael | Reálné mzdy | Podnikatelé a firmy | Sberbank | Klid před bouří | E-commerce | Ekonomiky | Nigérie | Alžírsko | Slovensko | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Umělá inteligence | Závislost | Práce | Autoprůmysl | Afrika | Model Y | Údaje | Skupina OPEC | Raketový útok | Globální trh s ropou | Opatření proti šíření koronaviru | Prezident Vladimir Putin | Pomalé oživení | Alexandr Novak | Přebytek běžného účtu | Celková inflace | Vývoj HDP | Více peněz | Dodavatelské řetězce | Vedoucí představitelé | Majitel | USD za barel | Obchodovat ropu | Trade | Poptávka po pohonných hmotách | Posílení | Joe Biden | Spotřebitelský sentiment | Tempo růstu spotřebitelských cen | Pracovní síly | Blízký východ | Růst výnosů | Soud | Latinská Amerika | Dovoz | Vývoz | Zdražení ropy | Obchodní přebytek | Regulační orgány | Růst zadlužení | Zadlužení | Expanze | Bezpečnost | Vládní deficit | Šéfka EK | Dluhy | Členské státy | Průmyslové kovy | Členské země | RBI | Rekordní propad | Alrosa | CL | Zbytečné regulace | Ruské ministerstvo financí | Podnikatelské aktivity | Předsedkyně Evropské komise | Cena ruské ropy | Cena ruské ropy Urals | Urals | Čínské hospodářství | Komunistická strana | Umělé inteligence | Spoluzakladatel | Investovat peníze | JDE | Index akcií | Unie | ČR | Výrobní PMI | Dluh USA | Mišustin | Kommersant | Ruské úřady | Berlín | Rozhodnutí soudu | Pokračování růstu | Tchaj-wan | Index Nasdaq Composite | Arizona | Nevada | Japonský vývoz | Covid | Finanční ústavy | Druhá vlna | Ministryně hospodářství | Výkyvy cen | Fintech společnosti | Úroda | Podíl Evropy | Šance | SAE | Ceny | Praha | Kolaps | Spotřební daně | Společnost XTB | Životní úroveň | Plynárenské společnosti | Alexandr Lukašenko | Běloruský prezident | Výzkumy | Ocelářství | Lepší výsledky | Výhled na příští rok | Americké ministerstvo spravedlnosti | Adyen | Investor Warren Buffett | Zvýšení daní | Ruská vláda | Výrobní sektor | Venezuela | Odborníci | Transparentnost | Prezidentské volby v USA | Pokles exportu | Japonské ministerstvo financí | Tchaj-pej | Budoucí vývoj | Slabší kurz | Elektromobily | Šéf podniku | Německý rozpočet | Politici | Biden | Odklon od fosilních paliv | Pracovní místa | Česká republika | Ruské firmy | Zvolení Bidena | Měnový fond | Příjmy z prodeje ropy | Investovat do vzdělání | Mluvčí Bílého domu | Nařízení | Interfax | Elvira Nabiullinová | Guvernérka banky | Vítězství Donalda Trumpa | Ruské společnosti | Přebytek zahraničního obchodu | Dillí | Pád cen | Transněfť | Ministerstvo energetiky | Výdělky | Proražení | Životní prostředí | Futures na DAX | Zadlužování | Růst ceny | Západní ekonomiky | Efekt na trhy | Josep Borrell | Situace na trhu | VTB | Andrej Kostin | Agentura Interfax | Macrotrends | Nynější krize | Dialog | Elektroauta | Raiffeisen Bank International (RBI) | PMI indexy | Sentiment investorů | Státní výdaje | Cena nemovitostí | Výrazný růst | Vývoj ceny akcií | Kurz ruského rublu | Ceny ropy Brent | Nezaměstnanost mladých | Odhad letošního růstu ekonomiky | ERA | JAP225 | WEN | Pandemie COVID | Riziko ztráty | Německé společnosti | Oslabení | Ruský ministr | Přehřívání ekonomiky | Údaje o nezaměstnanosti | Plány | Cíle | Příležitosti | Ruský HDP | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | Dekarbonizace | Gigafactory | SAIC | Konkurence | Vláda v Pekingu | Prodej | Hodně peněz | NEV | Významné zprávy | Solární panely | Životní pojišťovny | Dodavatelský řetězec | Technologie | Letecké palivo | Americký trh | Recese americké ekonomiky | Globální ceny | Přidaná hodnota | Odvětví | Divize | Pohyb kapitálu | Balkán | Rekord | Společný podnik | Stanovená cena | Bilion | Nedostatek zboží | Provozní náklady | Ministerstvo spravedlnosti | Chování | Logistika | Olympiáda | Rozpočtové příjmy | Varšava | Nikkei (JAP225) | Analytici banky | Funkční období | ASX | Společnosti | Ředitel pro investice | Opatření | ANO | Ruský rozpočet | Roman Pilíšek | Los Angeles | Těžba v Číně | Vyšší hodnoty | Výrobní podniky | Kompenzace | Samou | Energetická krize | Fiskální plány | Minulá výkonnost | Češi | FNB | Prodeje ropy | Příjmy z ropy | Pravidla hry | Čínské centrální banky | Zdravotnictví | Obilí | Nová historická maxima | Pozornost | Společnost Alrosa | Ruská společnost | Dodávky z Ruska | Ruský prezident | Klima | Prohloubení deficitu | Používání digitálního rublu | Společnost | Družba | TIM | Ruský trh | Mise MMF | Podpora vývozu | Zavedení digitální měny | 3М | Kazachstán | Cykly | Rozšíření | Zemědělci | Elektromobilita | Mluvčí Kremlu | Logistické společnosti | Výzkumný ústav | Uniper | Miliardy USD | Ruský plyn | Hry | Válka na Ukrajině | Napadení Ukrajiny | Omezení dodávek | Instituce | Futures na S&P 500 | Útok na Ukrajinu | Ruský útok na Ukrajinu | Invaze na Ukrajinu | Bezpečnostní situace | Plynárenské firmy | Ropné a plynárenské firmy | Ruské invaze na Ukrajinu | Čínský prezident Si Ťin-pching | Sankce | Sankce vůči Rusku | Ruský prezident Vladimir Putin | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Výjimečný stav | Ruské banky | Green Deal | Ruský útok | Charkov | Kyjev | Západní firmy | Dmitrij Polevoj | Studená válka | Ruská vojska | Západní společnosti | BAE Systems | Oleg Děripaska | Ruská aktiva | Michail Mišustin | Ruské podnikání | Dassault Aviation | Leonardo | Rheinmetall | Carlsberg | RHM.DE | Rheinmetall (RHM.DE) | Meduza | Server Meduza | Agentura TASS | Raiffeisen | Zahájení invaze | Invaze | Invaze Ruska | Invaze Ruska na Ukrajinu | Tvrdé sankce | Obchod s Ruskem | Výkyvy kurzu | Pokles inflace | Ukončení války | Snížení spotřební daně | Řetězec | Řetězce | Obchodní aktivity v Rusku | Aktivity v Rusku | Rozsáhlé sankce | Vývoz ruské ropy | Výrobce munice | Uvalení sankcí | Nord Stream 1 | Balík sankcí | Ukrajinské krize | Ruští podnikatelé | Ukončení konfliktu | Ruský soud | Výkon ruské ekonomiky | Vyloučení Ruska | Novorossijsk | Ruský vicepremiér | Ruský vicepremiér Alexandr Novak | Zastavení dodávek | Německý kancléř | Růst cen energií | Vlastnictví | Atlantic Council | Vzestupný trend | Dovoz ruské ropy | Realitní sektor | Rezervní fond | ZEN | Přijetí | Maxim Rešetnikov | Snížení inflace | Dominance amerického dolaru | Skokové oslabení koruny | Skokové oslabení | Cenový strop | Marketingová komunikace | Pokles zisku | Vývoz plynu | Centrum | Cenový strop na ruskou ropu | Zákaz dovozu | Pomoc Ukrajině | Současná situace | Investiční cíle | Energie v Evropě | Síla Sibiře | SCO | Energetické komodity | Cenové stropy | Barel ruské ropy | Ruské ropy | Fortum | Motorová nafta | Kyrgyzstán | Sankce na ruskou ropu | Český statistický úřad (ČSÚ) | CFD (Rozdílové smlouvy) | Marija Zacharovová | Velké finanční krize | Vlna inflace | Dezinformace | Omán | Pozitivní nálada | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Komunistické strany | Ukončení války na Ukrajině | Války na Ukrajině | Výběry | Ruské rakety | Čínské rafinerie | Rafinerie | Továrna světa | Zavedení cenového stropu | Strop na ruskou ropu | Pověst | Line | Timur Barotov | BHS Timur Barotov | Zastropování ruské ropy | John Kirby | Národní bezpečnost | Mzdy v Česku | Inflační krize | Varování | Mimořádné daně | Střední třída | Nikolaj Tokarev | Společnost Transněfť | Vysoké sazby | Ruský export | Panické nákupy | Ruský ministr financí | Právo | Dodávky ruské ropy | Rozdělení Československa | ChatGPT | OpenAI | Globalizace | Doktorát z ekonomie | Invest | Příjmy ruského rozpočtu z ropy | Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu | Pojistné krytí | Obnovitelné zdroje | Omezení pro pohyb kapitálu | Výhled pro rok | Zisk ruských společností | Daňoví poplatníci | Válka | Americké sankce | Saúdskoarabské ministerstvo energetiky | Světové poptávky | Zvýšení cen ropy | Těžba Kazachstánu | Vyšší ceny | Silný základ | Asie a Tichomoří | Tichomoří | Asie | Překážky | Ředitel banky | Platba | Nespokojenost | Pozitivní trendy | Ministerstvo financí dnes | Srovnávací základna | Náklady na půjčky | Baterie | Partnerství | Jelena Borisenková | Indický trh | Nezávislost | BYD | Úplný zákaz vývozu | Úplný zákaz vývozu do Ruska | Zákaz vývozu do Ruska | Zákaz vývozu | Investor Warren | Dodávky ruské ropy do Číny | Vývoz energetických produktů | Vývoz energetických produktů z Ruska do Číny | Georgia | Ztráty peněz | Zvýšení dluhového stropu | Ruský rozpočtový deficit | Ruské diamanty | Spojené státy a Evropská unie | Pojišťovnictví | Vice | Nejvyšší rating | Green Deal EU | Výhledy | Příjmy ruského rozpočtu | Konec dominance amerického dolaru | Konec dominance | Šéf ruské banky VTB | Šéf ruské banky | Syntetické diamanty | Zdroje energie | Největší ekonomiky | Nižší ceny | Aliance | Západní spojenci | WTI (OIL.WTI) | Problémy Číny | Akcie společnosti Adyen | Paříž | Dovoz ruských diamantů | Obnovitelné zdroje energie | Hamás | Síla Sibiře 2 | YOUPLUS | Životní pojištění | Nadšení | Návrat inflace | Francouzské úřady | Eskalace | Cena ropy Urals | Údaje ruské centrální banky | Vývoj ceny ruské ropy | Ceny ruské ropy | Pandemie covidu | Historické maximum | Velký makroekonomický výhled | Makroekonomický výhled pro rok 2024 | Výhled pro rok 2024 | Potenciální rizika | Západní státy | Akcie Raiffeisen | Akcie Raiffeisen Bank | Akcie Raiffeisen Bank International | Strabag | ProCent | Rok 2024 | World Bank | Nejhorší scénář | Vysoká nezaměstnanost | Chaos po volbách | Snížení ratingu USA | Snížení ratingu | Doktorát | Průměrná cena ruské ropy Urals | Průměrná cena ruské ropy | Cena klíčové ruské ropy | Pokles ceny ropy Urals | Ceny ropy Urals | Financování války na Ukrajině | Financování války | Vývoj ceny ropy Urals | Julija Svyrydenková | Ukrajinská ministryně hospodářství | Setkání ministrů financí | Čínský premiér | Capital | Regulátor FCA | Oblečení | Slušné peníze | Sabotáž | Mluvčí | Prosperity | Nákupy | Prodeje | Zotavení | Nakupovat | Technologický gigant | Suroviny | Hypoteční krize | Financial | Rezervy | Vlády | 256/2004 | Občané | Mezinárodní spolupráce | Pracovní síla | Materiály | Služby | Odpovědnost | Urbanizace | Kovy | Úřady | Podnikání v Rusku | Uvědomění | Směrnice | Skokový nárůst | Body | RISE | Investování je rizikové | Olympiáda v Paříži | Bryant Riley | B. Riley Financial | B. Riley Financial Inc | Ksenia Judajevová | Alexej Možin | Vývoj ceny akcií Raiffeisen Bank | Ceny akcií Raiffeisen Bank | Vývoj ceny akcií Raiffeisen | Ceny akcií Raiffeisen | Výrobci luxusního zboží | RHM | Pokles rublu | Příjmy státního rozpočtu | Dmitrij Pjanov | VTB Dmitrij Pjanov | Strukturální problémy
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot