Přehřívání ekonomiky
S&P: Aktivita ruských továren rostla nejpomaleji za více než rok
02.09.2024 Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru v srpnu rostla nejpomalejším tempem za více než rok. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila mezinárodní společnost S&P Global. Podle průzkumu v srpnu zpomalil růst výroby, příliv nových zakázek i tvorba pracovních míst.
Ruská vláda zvýšila odhad letošního růstu ekonomiky
30.08.2024 Ruská vláda zvýšila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 3,9 procenta z dříve předpokládaných 2,8 procenta. Ruské státní televizi to dnes řekl ministr financí Anton Siluanov. Hospodářský růst by tak měl zrychlit z loňských 3,6 procenta, a to díky zvýšeným státním výdajům, napsala agentura Reuters.
Zlato jako skutečný bezpečný přístav
12.08.2024 Finanční trhy se po divokých výprodejích ze začátku měsíce stabilizovaly a naladily se na nižší letovou rychlost. Americké HDP bude sice růst pomaleji, ale recese prozatím není nevyhnutelná. Na druhou stranu se nemusíme obávat přehřívání ekonomiky a pozitivem budou nižší inflační tlaky a samozřejmě i ten dlouho očekávaný pokles úrokových sazeb, v případě USA minimálně o 75 bps do konce letošního roku.
Makroekonomické faktory - hospodářský cyklus (7. díl)
19.02.2024 V dnešním článku se budeme zabývat hospodářským cyklem. Povíme si, co to je, jak se měří a jaké jsou jeho fáze. Poté se podrobněji podíváme na hospodářský cyklus a na to, jak můžeme jednotlivé cykly rozlišovat.
BREAKING: JPY výrazně oslabil po komentářích guvernéra Kurody
22.04.2022 Šéf BOJ Kuroda dnes oznámil, že centrální banka musí pokračovat v agresivním uvolňování, i když to povede k dalšímu oslabení jenu. Kuroda také uvedl, že přehřívání ekonomiky nehrozí.
ČNB dnes zvýšila kvůli vývoji inflace úrokové sazby nejvíce od roku 1997
30.09.2021 Bankovní rada České národní banky dnes překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Ekonomové čekali zvýšení sazby o 0,5 procentního bodu. Jde o nejvýraznější růst sazeb od roku 1997. Důvodem je především rostoucí inflace, která v srpnu překonala čtyřprocentní hranici a byla výrazně nad očekáváním centrální banky. Guvernér ČNB Jiří Rusnok zároveň uvedl, že tempo dalšího zvyšování úrokových sazeb bude podmíněno budoucím vývojem a vyzněním podzimní prognózy. Tu by měla mít bankovní rada k dispozici na dalším měnovém zasedání na počátku listopadu.
ČNB dnes poprvé od února 2020 zvýšila sazby, bude v tom pokračovat
23.06.2021 Bankovní rada České národní banky dnes poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka tak měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb. To lze tak podle něj očekávat ve druhém pololetí. Podle ekonomů by ČNB mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Podle bank zvýšení sazeb podpoří zdražování úvěrů, především hypoték.
ČNB dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby, poprvé od února 2020
23.06.2021 Bankovní rada České národní banky dnes podle očekávání zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Důvodem zvýšení sazeb jsou podle ekonomů především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. K dalšímu růstu sazeb by mohla ČNB podle analytiků přistoupit letos ještě dvakrát.
Rizika pro sílící korunu
24.05.2021 Díky vidině brzkého růstu domácích úrokových sazeb posílila koruna vůči euru na maxima od března 2020. Co víc, za posledních 7 let se jen ojediněle obchodovala koruna na silnějších úrovních jak proti euru, tak proti americkému dolaru. A to i přes výrazně vyšší inflaci, kterou česká ekonomika za tuto dobu produkuje. Znamená to, že si tuzemská měna dá na chvíli pauzu od posilování?
Další články k tématu Přehřívání ekonomiky
Co stojí za výprodej akcií? Donald Trump a Fed ruku v ruce.
24.10.2018 Americký akciový výprodej neustále pokračuje. Index S&P 500 ztratil další více než 2 %. Za 2 dny se propadla hodnota světových burz dokonce o více než 2 biliony dolarů. Nejvíc utrpěly akcie Netflixu a Googlu. Analytici se domnívají, že je na vině politika Donalda Trumpa a agresivní Fed.
Powell mluvil o pozitivním výhledu, zaznělo riziko přehřívání. Výnosy rostou, koruna pod tlakem
27.02.2018 Jerome Powell by chtěl dosáhnout rovnováhy mezi rizikem přehřívání ekonomiky a zvyšováním inflace. Chce se také držet postupného utahování politiky i přes stimul dodávaný ekonomice z fiskální strany. Vedle toho se nový předseda Fedu pozitivně vyjádřil k expanzi ekonomiky i jejímu výhledu, který je založen na silném trhu práce, ale také zahraniční konjunktuře a fiskální podpoře.
ČNB dokončila hattrick, a to ještě není vše
26.09.2018 Česká národní banka zvýšila svou klíčovou úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu na 1,5 % a dokončila tím hattrick, tedy trojí zvýšení sazeb na třech po sobě jdoucích zasedáních. Myslíme si, že to letos ještě není vše. Ekonomika jeví známky přehřívání, mzdy uhánějí jako o závod a zaměstnance není kde brát. Slabší růst HDP jen naznačuje, že ekonomika naráží na své produkční možnosti a jednotkové náklady produkce rostou. Přestože guvernér přímo nepotvrdil další zvýšení sazeb před koncem roku, čekáme, že chystaná prognóza z dílny ČNB ukáže další nutnost utahování měnové politiky a bankovní rada tak k dalšímu růstu sazeb přistoupí již na svém příštím zasedání 1. listopadu.
Sazby nechtěl zvyšovat O. Dědek, ale zazněla i diskuze o růstu úroků o 50 bb
05.10.2018 ČNB dnes zveřejnila zápis ze zasedání z minulého týdne, kdy zvedla svou klíčovou úrokovou sazbu na 1,50 %. Pro zvyšování sazeb v minulý týden hlasovali všichni členové bankovní rady kromě O. Dědka. Převážná většina bankovní rady vyhodnotila rizika prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná a jeden člen dokonce jako proinflační. Rizika z vnějšího prostředí se zatím nerealizovala, nicméně stále hrozí. Jedná se zejména o omezování světového obchodu, ke kterému se přidává nevyjasněná podoba brexitu. Ze zápisu vyplývá, že i O. Dědek se domnívá, že by sazby měly směřovat ke své neutrální úrovni, nicméně by preferoval pomalejší tempo. Na druhé straně zazněl názor, že ani zvýšení sazeb o 50 bb by nebylo chybou. Diskuze se také věnovala přehřívání ekonomiky.
Rozbřesk: ČNB ponechala sazby i svůj jestřábí tón beze změny
22.12.2017 Aktuální skóre: 5:2 pro zachování sazeb. Bankovní rada se na svém letošním posledním zasedání rozhodla ponechat úrokové sazby beze změny. Nepřekvapila tak trh a současně koruně nedala podnět k návratu k silnějším úrovním. Většina členů rady se přiklonila k postupu nastíněném poslední prognózou, která se až na mzdy prozatím naplňuje. Rizika stávající prognózy inflace proto ČNB aktuálně hodnotí jako nevýrazná a vyrovnaná. Nenaplňuje se prozatím alternativní či citlivostní scénář, který ČNB představila na minulém zasedání. Přesto dva členové rady chtěli reagovat na přehřívání ekonomiky a nepřikládali podle slov guvernéra takový význam výsledkům mezd za třetí kvartál.
Forex: Region společnou řeč nenašel
17.08.2021 Středoevropským ekonomikám se daří. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím maďarský HDP vzrostl o 2,7 %, meziročně pak o 17,9 %. To jen potvrdilo naše očekávání, že tamní centrální banka bude se zpřísňováním měnové politiky pokračovat. Ta již na svém červencovém zasedání vyjádřila obavy z možného přehřívání domácí ekonomiky. Na srpnovém zasedání tak s největší pravděpodobností zvýší základní úrokovou sazbu na 1,5 %. Podle maďarského ministra financí by růst ekonomiky mohl v letošním roce dosáhnout až 6,5 % po loňském propadu o 5,0 %. Solidní výkon předvedla i slovenská ekonomika, která ve druhém čtvrtletí vzrostla o 2,0 % q/q a 10,2 % y/y (SA). Velmi těsně se tak již přiblížila předkrizovým úrovním z roku 2019.
Rozbřesk: Trh práce nad bodem varu - není, kde brát…
11.04.2018 Jasnější důkaz o přehřívání české ekonomiky těžko dostat. V březnu se počet nezaměstnaných a počet neobsazených pracovních míst na úřadech práce prakticky vyrovnal. To se v historii české ekonomiky ještě nikdy nestalo. V tomto kontextu není ani divu, že třetí největší zaměstnavatel v Česku Škoda Auto nakonec po dlouhých vyjednáváních kývl na růst mezd o 20 %. Pro řadu podniků nestíhajících výrobu je totiž nedostatek zaměstnanců o poznání větším strašákem než růst mezd - průměrná ziskovost v podnikovém sektoru přes pokračující pokles (daný růstem mezd) zůstává relativně vysoko.
Okénko finančního trhu 5.10.2018
05.10.2018 Nezaměstnanost USA klesla na 3,7 %, což je nejnižší hodnota od roku 1969, čímž zdaleka překonala očekávání trhu. Takto nízká nezaměstnanost jen dokresluje obrázek o celkovém přehřívání americké ekonomiky, které potvrzuje před pár dny zveřejněný předstihový ukazatel ISM. Meziměsíční růst průměrné hodinové sazby dle očekávání trhu lehce zpomalil, i tak americké mzdy stále rostou a to o 0,3% meziměsíčně a 2,8 % meziročně. Naopak hurikán Florence měl mnohem významnější dopad na tvorbu pracovních míst, než se očekávalo. Za měsíc září jsme se dočkali vytvoření pouhých 134 tis. míst mimo farmářský sektor, což předčilo i velmi pesimistický odhad týmu RBI.
Okénko trhu 22.3.2018
22.03.2018 Jednání měnověpolitické rady Fedu přineslo navýšení klíčové úrokové sazby do pásma 1,50 % - 1,75 %. Rozhodnutí bylo jednomyslné. Podle Fedu růst americké ekonomiky v prvním čtvtletí oproti předchozímu hodnocení mírně oslabil, ale v dalších částech roku bude silně podpořen daňovou reformou. Podle projekcí členů rady se letos dočkáme celkem tří navýšení úrokových sazeb, takže prosincové odhady zůstaly beze změny. Nicméně v roce příštím by klíčová sazba měla narůst o 75 bazických bodů a v roce 2020 o 50, což je více, než předvídala poslední projekce z prosince. Znamenalo by to tak, že během dvou let klíčová sazba americké centrální banky dosáhne 3,25 % - 3,50 % a překoná tak dlouhodobě neutrální hodnotu 2,9 %. V krátkém horizontu si tak Fed ponechává více prostoru, ale ve střednědobém hledisku je o trochu více jestřábí. Zástupci Fedu očekávají růst spotřebitelské inflace v příštích několika měsících, ale měnověpolitická inflace podle PCE deflátoru by neměla přesáhnout 2 % do roku 2020. To se ale nezdá tolik pravděpodobné. Podle odhadu týmu RBI dosáhne PCE deflátor 2,5 % již toto léto a s tempem přehřívání americké ekonomiky se těžko hledají důvody, proč by inflace měla zase klesnout. Existuje tak možnost, že růst inflace v příštích pár měsících americkou centrální banku zaskočí a na červnovém mítinku členové měnověpolitické rady naznačí celkem čtyři navýšení sazeb za rok 2018 (krom včerejška tedy v červnu, září a prosinci), za čímž si stojí i tým RBI. Na výsledky jednání trh reagoval rozporuplně. Zatímco dluhopisy mírně zdražily a výnosy klesly o několik bazických bodů, dolar oslabil skoro o cent, ale pak ztrátu mírně napravil na EUR/USD 1,2313.
Koruna oslabila, na Rusnoka nereagovala
28.11.2017 Česká měna dnes oslabila vůči euru o pět haléřů na 25,48 Kč/EUR. Nereagovala tak vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o úrokových sazbách. K dolaru koruna ztratila 13 haléřů na 21,47 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.
Související klíčová slova:
Premiér Andrej Babiš | Analytický tým FXstreet.cz | Silnější koruna | Vládní dluhopisy | Tvorba pracovních míst | Breaking | Zpracovatelský sektor | EUR | Měnový pár EUR/CZK | Trend | Pokles životní úrovně | Prosperity | Výkyvy | Neočekávané události | Schodek státního rozpočtu | Podíl na trhu | České vlády | Pravděpodobnost | Index aktivity | Vztah k dlouhodobému vývoji | Diverzifikace | Analytický tým | Rostoucí ceny | Růst sazeb | Expanze | Nezaměstnanost | Dopad na ekonomiku | Pandemie | Růst cen | Analýzy | Změny cen komodit | Základní úrokové sazby | Dluhopisy | Tuzemská měna | Dopad na různé sektory | Morningstar | CZK | Předvídání cyklů | Vztah s investicemi | Hrubý domácí produkt (HDP) | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | Centrální banky | Recese ve Spojených státech | Covid | Domácnosti | Vice | Komerční banka | Důvěra spotřebitelů | Fiskální politiky | Odvětví | Dopad na ekonomiku a spotřebitele | Janet Yellen | Monetární politika | Západní země | Aktivita v ruském zpracovatelském sektoru | Graf | Druh cyklu | Odhodlání | PwC | Poptávka | Zaměstnanost | Ekonomiky | Jana Mücková | Členové bankovní rady | Vývoj měnového páru EUR/CZK | Rozhodnutí ČNB | Výkyvy cen | Sledování ekonomických ukazatelů | Úvěrování | Bydlení | Peníze | Pozitivní očekávání | Politika | Očekávání | Malé podniky | Zvýšení sazeb | Globální hospodářské krize | Deprese | Historie | Růst | Technologický vývoj | Americké HDP | Investiční skupiny | Snížit úrokové sazby | EUR/CZK | Dopad na veřejné politiky | Globální finanční krize | Prognóza | Nálada investorů | Koruna | Změny cen | Nové technologie | Vývoj ceny zlata v USD za unci | Znalost | Míra růstu HDP | Psychologický faktor | Odhad letošního růstu ekonomiky | Vliv na různá odvětví | Hospodářské krize | Úroveň investic | Moskva | Úrokové sazby | Trh | Problémy | Společnosti | Index | Zpřísnění měnové politiky | Nejistoty | Vliv hospodářských cyklů na ekonomiku | Politické rozhodnutí | Kapitál | Jiří Rusnok | Agentura Reuters | Ruský ministr financí | S&P | Unie | Přehřátí ekonomiky | Andrej Babiš (ANO) | Obavy z růstu inflace | Analýza hospodářských cyklů | Bankovní rada České národní banky | Rozpočtová politika | BREAKING | Ceny Bitcoinu | Ekonomické aktivity | Velké částky | Zpětný pohled | Bankéři | Hospodářská politika | Plánování | Vyšší úroky | TLT | Opatření | Zvýšení sazeb ČNB | 3М | Množství peněz | Úvěrové podmínky | Amplituda cyklu | Burze | Bitcoin | Faktory spouštějící cyklus | Vývoj ceny zlata v USD | Ropa | USA | Růst úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Globální a ekonomické otřesy | Délka cyklu | Politická rozhodnutí | Volby | Výdaje | ETF | Dopad covid-19 | Důvěra spotřebitelů a investorů | Ekonomové | Růst HDP | Aktivita ruských továren | Ruská ekonomika | Zvyšování úrokových sazeb | Vliv hospodářských cyklů | Malé vysvětlení | Vývoj | Úroková sazba | Konkurenceschopnost | Generali Investments CEE | Dopady pandemie | Vývoj spreadu | Měnové politiky | Faktory ovlivňující hospodářské cykly | Ministryně financí Alena Schillerová | Studium historie | Fiskální politika | Ekonomická situace | Centrální bankéři | Americké vládní dluhopisy | Japonská ekonomika | Bezpečný přístav | Politické reakce | Změny úrokových sazeb | Miliardy korun | Tisková konference | Sazby | Změny v ekonomice | Ekonomické otřesy | Investovat | Mezinárodní vztahy | Ekonomické podmínky | Generali Investments | Trhy | Rizika | Rada ČNB | Eurozóna | Vývoj ceny ETF | TradingEconomics | Ministerstvo financí | Společnost S&P Global | Cyklické změny | CEE | Bankovní asociace | Mezinárodní obchod | Ekonomický růst | Cenové války | Makroekonomická prognóza | Na burze | Společnost | Politika centrální banky | Růst výroby | FXstreet | Maďarská centrální banka | Obchod | Tomáš Raputa | Riziko | MAM | JPY | Pokles výnosů | Nástroj | Inovace | Ceny | Recese | Pokles | Války | Proinflační | Centrální banka | ČNB Jiří Rusnok | Makroekonomické faktory | Odborníci | Ceny zlata | Frank | Prostor pro růst | Marian Jurečka | Dlouhodobý trend | Pohyb Bitcoinu | Bezpečné přístavy | Pravděpodobnost recese | ČNB | Úroky | Státní rozpočet | Měna | S&P Global | Nasdaq | Údaje | Potenciální změny | Finanční krize | FXstreet.cz | Jakub Matis | xStation5 | ProCent | Portfólia | Psychologické faktory | Aktivum | Situace | Nové zakázky | Vrcholy | Sazby beze změny | Guvernér | Ruský ministr | HDP | Ekonom | Rozhodování | Ekonomka | Hospodářský cyklus | Martin Gürtler | Hrubý domácí produkt (HDP) Ruska | ČTK | Odhad letošního růstu | Katastrofy | Guvernér ČNB | Dlouhodobé trendy | Japonský jen | Základní úroková sazba | Podniky | Demografické trendy | Markéta Fišerová | Vývoj ceny | Tým FXstreet.cz | Reuters | USDJPY | Technologie | Prognózy | Strategická rozhodnutí | Index důvěry | Výsledky | Bankovní rada | Investice | Nejvýraznější růst | Zdravotnictví | tradingeconomics.com | Hospodářství | Zotavení | Důvěra | Úročení vkladů | Ukazatel | Hospodářský růst | Spread | Rusko | Signál | Jim Rogers | Unicredit | Řízení rizik | Radomír Jáč | UniCredit Bank | Zhodnocení | Pokles výnosů dluhopisů | COVID-19 | Roubini | TIM | Investiční | Nálada | Vývoj ceny bitcoinu | Alena Schillerová | Rozhodnutí vlády | Finanční trhy | Míra | Asociace | Stimulační opatření | Výkonnost | Hrubý domácí produkt | Pokles úrokových sazeb | Společnost S&P | Krize | Zvýšení úrokových sazeb | Penále | JDE | Prognóza ČNB | MT4 | Překoupenost | Komerční banky | Rozpočet | Česká ekonomika | Zlato | Ekonomika | Schodek | Oslabení | Cíle | ČNB dnes | Ekonomické prognózy | Kryptoměny | Repo sazba | Banky | Rychlost | Ruská vláda | Ray Dalio | Analýza | Ministr financí | Zlepšení | Portfolia | Švýcarský frank | Jakub Seidler | Hospodářské cykly | Technologický sektor | Vývoj ceny zlata | Inflační tlaky | Ministryně financí | Investoři | Vizualizace | Spotřebitelé | Anton Siluanov | Snižování daní | Zdražování | P.A. | Předseda | Úročení | USD | Růst aktivity | Nízké úrokové sazby | Prognózy ČNB | CZ | ANO | Nemovitosti | Andrej Babiš | Nouriel Roubini | Měnová politika | Nálada spotřebitelů | Inflační očekávání | Technologické inovace | Body | Snížení rizika | Diverzifikace portfolia | ROCE | Cykly | Miliardy | Ukazatele | Měnový pár | Šíření koronaviru | Ovlivňování | Banka
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot