Krátkodobá technická překoupenost ještě nemusí znamenat konec trendu. Rizik hrajících proti koruně se ale v posledních týdnech nahromadilo více. Samotné otevření české ekonomiky a rychlý růst HDP v druhém a třetím čtvrtletí ještě nemusí být výhra, protože na podobné vlně jede i eurozóna a USA, takže konkurenční výhoda díky nakopnutí ekonomiky pro korunu příliš nehraje roli.
V první řade jde o relativní pokles výnosů českých dluhopisů oproti těm německým. Ještě v březnu, kdy se měnový pár EUR/CZK pohyboval nad 26,20 nabízel korunový dluh o 2,25 % p.a. lepší zhodnocení. Nyní je spread na 10letých dluhopisech už jen 1,88 % p.a. (viz graf) a koruna je o 75 haléřů silnější. Atraktivita pro eurové investory je tedy podstatně nižší, protože dluhopisy české vlády jsou dražší a s nižším výnosem.
Vývoj spreadu mezi českými a německými 10letými vládními dluhopisy, v bps:
Silnější koruna pak sama může tlumit odhodlání členů bankovní rady ČNB ke zvyšování úrokových sazeb. Dovozní ceny (především ty dolarové) budou inflaci tlumit a konkurenceschopnost českého průmyslu i turismu už nyní klesá.
Hlasy o zpřísnění měnové politiky v USA také mohou uškodit rizikovějším měnám jako je koruna, protože globální kapitál bude proudit směrem k dolaru. A tento scénář, ve kterém hraje roli i stále zrychlující globální inflace, je po zbytek roku celkem pravděpodobný.
I případná nová vláda, která by na podzim začala krotit fiskální expanzi zvýšením daní nebo snížením vládních výdajů, by mohla nepřímo zapříčinit pokles koruny. Pokud by totiž přišlo s brzdou ministerstvo financí, tak by ČNB mohla vyhodnotit riziko přehřívání ekonomiky jako nižší a nechat sazby delší dobu nízko. To by pro korunu znamenalo pokles výnosů dluhopisů a s tím spojenou atraktivitu mezi zahraničními investory.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB, worldgovernmentbonds.com