Přestože se výhled úrokových sazeb v eurozóně i v USA razantně snížil (viz graf), preferují investoři jistotu, kterou nacházejí třeba u japonského jenu.
Porovnání očekávaného vývoje úrokových sazeb v USA před týdnem a aktuálně:
Pokles kurzu české koruny, maďarského forintu nebo mexického pesa tak bylo nasnadě. Zvlášť když tyto měny ustupovaly z relativně překoupených pozic a již se netěšily další podpoře svých centrálních bank skrz zvyšování úrokových sazeb.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Zajímavé bude sledovat kurz turecké liry. Měnový pár USD/TRY se i přes tržní otřesy povedlo turecké centrální bance držet stabilní, i když to Ankaru stojí značné finanční a politické prostředky i regulatorní zásahy do trhu. Kurz liry zůstává uměle nadhodnocený. Turecko se potýká s 52procentní inflací, což není dlouhodobě slučitelné s víceméně fixním kurzem k americkému dolaru, zvlášť když Turecko nabízí jednociferné úrokové sazby.
Vývoj měnového páru USD/TRY:
Pohyb zlata směrem vzhůru se dal při takovéto situaci očekávat. Žlutému kovu pomáhá jak zvýšené vnímání rizika, tak i pokles amerických výnosů.
Příjemným překvapením jsou kryptoměny, které po loňském tržním výplachu chytají druhý dech a jejich posílení během března může naznačovat posun směrem z velmi rizikových aktiv k částečně bezpečnému přístavu. Korelace kryptoměn s americkým akciovým indexem Nasdaq ale stále trvá. Nasdaq pak posouvá vzhůru především výrazně nižší výhled úrokových sazeb v USA a také fakt, že ve své bázi má minimální expozici na finanční sektor, který kvůli bankovním problémům dostal pod tlak.
Vývoj ceny bitcoinu v USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconmics.com, HYCM Capital Markets