Tím prvním je asi ten nejrozšířenější přístup, který by se dal nazvat jako „chci tady být i zítra a vlastně i za týden“. Používáme ho, pokud si na našem účtu takzvaně spoříme a nevybíráme si po každém obchodu svoje zisky. Princip spočívá v tom, že ze svého obchodního účtu obchodujeme s takovou částí, která nikterak neohrozí naši budoucnost v tradingu. A je celkem jedno, jestli je tato část stanovena procentem z účtu, nebo pevnou výší, tedy objemem vyjádřeným v lotech. V tomto případě je vždy nutné mít na paměti backtest a v něm konkrétně počet po sobě jdoucích ztrát.
Příklad: Není možné riskovat 10 % z účtu, když backtest ukazuje, že jsme v průběhu posledních šesti měsíců měli 5 po sobě jdoucích ztrát. A věřte mi, je úplně jedno, že ve stejném backtestu se trend otočil a účet nakonec skončil ve výrazném zisku, i když musel překonat téměř 50% pokles. Vy to totiž neunesete v hlavně, prostě to nevydržíte. Ano, někdo bude namítat, že když má na účtu 10 tisíc korun, tak se to zvládnout dá, ale upřímně, děláme trading proto, abychom obchodovali s 10 tisíci korunami? Nejsme a já vám říkám, počkejte, až budete mít na účtu milion a potom si představte, že z něj přijdete o 50 %. Půl milionu korun! Dovedete si to představit?
Obchodujte tak velkou pozici, která vás udrží v tradingu déle, alespoň o polovinu déle, než byl největší otestovaný pokles. Potom se budete moci držet své strategie a nebudou vás nahlodávat pochybnosti v době, která vaší strategii nebude příznivě nakloněna. A víte, co bude výsledkem? Přežijete v tradingu do doby, než se trh vzpamatuje a začne dělat to, co od něj očekáváte. A přesně o to jde. Vždy o tom mluvím. Mějte pod kontrolou ztráty, zisky už totiž potom vždy nějaké přijdou.
Michal Uma