Dolar prohrává na všech frontách
Zdánlivě největším poraženým pandemie bude americký dolar, což je na první pohled možná paradoxní, protože se jedná o rezervní měnu číslo jedna a bezpečný přístav, kam se investoři uchylují v časech podobných aktuální pandemii. A jednu dobu tomu tak skutečně bylo, což vedlo k růstu dolaru na nejvyšší úrovně za několik měsíců. Posléze však jeho rally skončila a s ní skončily i obavy investorů z dlouhotrvající recese. Centrální banky totiž přišly s bezprecedentní odezvou a ujistily snad každého investora, že není nic, co by se nepokusily vyřešit snížením sazeb, nebo dodatečným natisknutím peněz.
Dnes je dolar na nejnižších úrovních za poslední dva roky a letos bude pravděpodobně pokračovat v tom, co vloni začal. Můžeme tak očekávat další oslabení. To však dává prostor k růstu měnám, které se ještě tolik nevzpamatovaly. Z hlediska dolaru je tak očekávání dalšího poklesu rizika jasnější pro naplánování příležitostí na ostatních trzích jako je například zlato nebo měny rozvíjejících se ekonomik.
Co se může pokazit?
Hlavní rizikem roku 2021 je bezesporu inflace. Nejde však zdaleka pouze o samotnou inflaci, ale především o úrokové sazby. Ty by totiž v prostředí rychlejší inflace musely jít nahoru a trhy, podniky ani samotné ekonomiky na to nejsou připraveny. Během pandemie rekordně vzrostl počet “zombie firem”, které nerealizují žádný zisk, ale díky extrémně nízkým výpůjční nákladům a politice centrálních bank mohou nadále fungovat. Podobně na tom jsou také jednotlivé třídy aktiv, jejichž ocenění se během pandemie nafouklo do extrémů.
Postupem času až nebudou mít některé akcie, kam růst, začne mezi investory “hon za výnosy” a levné americké dolary budou hledat své místo v krajinách, které jsou výrazně rizikovější. Znovu se dostáváme k riziku vyšších úrokových sazeb, které mohou investici dost prodražit, pokud se nebude ekonomika zotavovat podle plánu.
Díky “modré vlně” v USA získal FED záložní plán, který se skládá hlavně z vyšších vládních výdajů. Trhy však dosud podceňují potenciál demokratické strany a hlavně riziko vyšších korporátních daní a regulací, což nebude z dlouhodobého hlediska pro trhy dobrá zpráva, stejně tak pro zadlužení Spojených států, které bude dále narůstat a tlačit na americký dolar a podporovat výnosy z amerických státních dluhopisů. Šlo by o dlouhodobě neudržitelný stav, který se může dostat právě do inflace.
Propad dolaru však není jediná událost, která hýbala trhy v uplynulém roce a bude mít vliv i na rok letošní. Růst cen zlata, kolaps trhu s ropou i naděje pro českou korunu. Více se dozvíte na našem webináři Výhled na rok 2021.
Štěpán Hájek
Purple Trading