Psychologický deník je nástroj pro sledování myšlenkových a emočních pochodů během obchodování. Cílem jeho analýzy je získat obraz sám o sobě, a především rozklíčovat své slabé stránky a ty například za pomoci Trenéra odstranit.
Popis tržní situace | Vnitřní dialog | Mé pocity | Trenér |
Vystoupil jsem z obchodu na rezistentní zóně, trh tam chvíli rotoval a pak pokračoval v trendu, ovšem beze mě… | Proč nedovedu zůstat delší dobu v ziskovém obchodě a vždycky vystoupím zbytečně brzo? | Cítím se mizerně. Kvůli honbě za vzdálenějšími profity jsem ostatní dnešní obchody držel příliš dlouho a dostal jsem několik zbytečných stop-lossů. | Trh ti každý den nabízí určitou volatilitu v jejímž rámci si musíš umět naplánovat své profity. Pokud chceš cílit na vzdálenější PT, můžeš vždy vybrat část pozice, SL posunout na BE a zbytek nechat v otevřeném profitu. |
Už samotný zápis psychologického deníku může mnohé říct o duševním nastavení Tradera. V tabulce níže jsou červeně označena slova, která poskytují mnoho informací o skrytých destruktivních postojích k sobě samému a zároveň poodhalují skutečné problémy, se kterými se Trader během svého obchodování potýká.
„Ovšem beze mě“
Tato nenápadná tři slova na konci popisu obchodní situace mění od základů celé vyznění zápisu. Pokud by jej zápis neuváděl, jednalo by se pouze o popis obchodní situace, a to zcela nezaujatě bez emocí tak jak skutečná analýza vyžaduje. Konstatování „ovšem beze mě“ ukazuje na roli oběti, do které se obchodník staví. Celé vyznění takovéhoto zápisu se z nezaujatého konstatování mění na velmi emocionální zápis nebo lépe řečeno postěžování si.
Krátká analýza významu těchto slov ukazuje, že má obchodník ve skutečnosti problémy se zvládáním svých emocí. Jeho mysl jej staví do pozice oběti, a to i přes to, že výsledek onoho obchodu byl zisk!
Role oběti je velmi rozšířený fenomén jak v tradingu, tak i ve společnosti obecně. Lidé se velmi rádi litují. Mnohdy mezi sebou i soutěží, kdo se má hůř, kdo musí víc pracovat, kdo je více nemocen, kdo se více hádá s manželem/manželkou, koho děti více zlobí atd.
Lékem na tuto „civilizační chorobu“ je vděčnost. Pokud by si stěžující si člověk na hádku s partnerem uvědomil, jak může být vděčný za to, že vůbec partnera má, zcela by to obrátilo jeho vnímání sebe sama a světa kolem něj. Stejně tak jako náš Trader, kdyby místo sebelítosti projevil vděk za ziskový obchod, dostal by se na vlnu radosti a štěstí, která by mu přinesla další ziskové obchody a uspokojení z kvalitně odvedené práce.
„Vždycky“
Toto slovíčko slouží jako pomůcka ke zveličování dané situace. V případě pozitivních emocí se může jednat o velmi prospěšný nástroj, jak si udržet konstruktivní naladění mysle. Ovšem v případě destruktivního naladění se jedná o pomůcku, která jeden nezdar dokáže přetvořit do pravidla, které de-facto zabraňuje dosahování konzistentních zisků.
Pomocí slovíčka „vždycky“ se náš Trader akorát utvrzuje v tom, že se mu nedaří a sám sebe strhává do negativních emocí. Tím, že toto slovo pomáhá emocím eskalovat, není vhodné jej zapojovat do jakéhokoliv analytického přístupu. Navíc už svou podstatou odebírá analytickým metodám určitou empirickou a datovou hodnotu, což znehodnocuje daný výzkum nebo analýzu.
Každá lidská komunikace je složena ze slov, které svým významem vystihují aktuální psychické nastavení daného jedince. Pro analýzu skrytého významu komunikace nebo skrytých informací je dobré si těchto slov všímat. Ještě přínosnější ale je, když si Trader sám bude dělat analýzu vlastního způsobu myšlení a v ní vyhledávat tato „parazitující“ slova, která pomocí vědomé činnosti bude ze svého tradingu odstraňovat.
Děkuji za přečtení.
Martin Klass Ph.D., MBA