Může za to několik faktorů nahrávající býkům na ropě. Především v posledních týdnech slábnoucí dolar, který je nyní na nejnižších úrovních od roku 2014. Právě slábnoucí dolar stojí za odlivem kapitálu z americké měny do výnosnějších aktiv, jako je například ropa. Dále zásoby ropy, které v USA padají již 10 týden po sobě. To vše uprostřed omezování produkce ze strany OPEC a Ruska.
Zásoby ropy klesly tento týden podle pravidelných statistik agentury EIA o 1,1 milionů barelů na 411,6 milionů barelů. Jde o zlepšení oproti předchozímu týdnu, kdy klesly o 6,861 mil. barelů. Jedná se však o nejnižší úroveň od roku 2015.
Omezování těžby ze strany OPECu využívá pochopitelně USA, která zvyšuje produkci ropy. Ta se nyní blíží 10 milionům barelů denně. EIA začátkem roku předpovídala, že by produkce mohla tento rok překonat 10,3 mil. Barelů denně. Tímto tempem by USA překonala produkci Saudské Arábie i Ruska. Produkce rostla o 17% od poloviny roku 2016.
Prognóza vývoje produkce ropy:
Trh zareagoval celkem logicky na úroveň 71 dolarů za barel lehkou korekcí, jelikož působí pro investory jako určitý druh psychologické bariéry. Sentiment na ropě se však zdá být po téměř 2 týdenním bočním trendu zpět na straně býků.
Rostoucí ceny ropy budu mít nevyhnutelně globální dopad na vyšší ceny přepravy zboží a s tím i na růst inflace.
Štěpán Hájek
Analytik finančních trhů BOSSA
Zdroje: BOSSA, afr.com