Jen během včerejšího obchodování ceny ropy klesly o více než 5 % v reakci na zcela nečekané znovuotevření libyjských exportních terminálů, když ještě před týdnem si trhy myslely, že kvůli neustálým vojenským potyčkám se během července žádné libyjské ropy nedočkají.
Vývoj ceny americké ropy WTI (1hodinový graf – H1):
Ropných scénářů pro následujících několik měsíců je tolik, že jejich vyjmenováváním bych čtenáře zajisté unudil. Podívejme se proto pouze na jednu možnost, kterou nazvu medvědím optimismem a kterou budou upřednostňovat všichni tradeři v krátkých pozicích spolu s Evropskou Unií, Čínou, Japonskem a aerolinkami.
Zaprvé by musely pokračovat zmíněné dodávky z Libye. Rychle klesající těžba z Venezuely a Angoly by se za pomocí zahraničního kapitálu podařilo udržet na stávajících úrovních. Do toho Rusko, Saúdská Arábie a ostatní země s volnými kapacitami zásobovaly trh více než dohodným 1 mil. barelů denně navíc. Severní Ameriku v čele s kanadskými ropnými písky a americkým polem Permian by přestala trápit nedostatečná kapacita ropovodů, poptávka by začala pružně reagovat na vyšší ceny a přestala růst. A nakonec by se Donald Trump rozhodl otočit svou jestřábí politiku vůči Íránu a za pomocí EU a Číny by se exporty tohoto důležitého člena OPEC snižovat nemusely.
Je vidět, že proměnných je více než dost a každá může pohnout cenami dolů i nahoru. Stačí čekat, který proud převáží a jak si globální novinky přebere trh. Do toho všeho navíc vstupuje ještě americký dolar, jehož síla teď působí silně proti býkům spekulujícím na návrat trojciferných dolarových cen. Jak je vidět z grafu, americký dolarový index se drží v blízkosti historických maxim a oproti doby stabilně vysokých cen v letech 2011-2014 je o více než 20 % výše.
Vývoj dolarového indexu od roku 1991:
Pro ilustraci přikládám ještě graf ceny ropy Brent v eurech. Rozdíl mezi nynějšími 65 eury a 80 eury za barel z doby vysokých cen už není tak velký. Přitom v první polovině tohoto desetiletí tyto ceny decimovaly poptávku nejen v Evropě, ale v celé vyspělé části světa. Pokud tedy americký dolar neoslabí, tak se ropa jen těžko bude dostávat nad 100 USD za barel, protože ji svět za tvrdou měnu začne méně kupovat.
Vývoj ceny ropy Brent v EUR:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, FRED, CME