Hodnota libry se odvíjí od dvou hlavních proměnných, kterými jsou brexit a makro fundament. Ohledně brexitu si nemyslíme, že Evropská Unie nechá zajít záležitost tak daleko, že by při odchodu Británie příští rok vzniklo právní vakuum, protože to by ohrozilo i business v kontinentální Evropě a nemožnost hladkého cestování Irů i ostatních Evropanů by Bruselu přidalo negativní body.
Vývoj měnového páru GBP/USD (denní graf – D1):
Trhy nyní vnímají celou věc pesimisticky a několik konstruktivních prohlášení od vyjednavačů může pomoci libře rychle vzhůru. Naopak při oddalování dohody už libra nemá příliš prostoru pro další pokles.
Co se týče fundamentu, tak britská ekonomika příliš nezáří. Meziroční růst HDP o 1,2 % není ve srovnání s 3,0 % v USA nebo 2,1 % v eurozóně nějaké zázračné tempo. Zdá se ale, že Británie si již zpomalení ekonomiky v souvislosti s nejistotou brexitu během let 2016-18 protrpěla. Předstihové ukazatele PMI totiž hovoří o stabilitě a mírném zrychlení britského dominantního sektoru služeb do následujících měsíců, což se ve světle prudkého propadu PMI v eurozóně dá interpretovat jako úspěch.
Vývoj indexu PMI ve službách v Británii:
I pohled na úročení britské libry drží forexové obchodníky v optimismu. Bank of England zvýšila během léta úrokové sazby na 0,75 % a úroky se tak nacházejí výše než před referendem o výstupu z EU z června 2016. Před hlasováním se navíc libra pohybovala o 15 % výše než dnes, a to jak k euru, tak k americkému dolaru. Přeprodanost libry tedy v dlouhodobém pohledu dostává ještě další rozměr.
Obchodníci měnových párů GBP/USD a EUR/GBP by měli sledovat zasedání Bank of England, které je v plánu tento čtvrtek. Dalších jestřábích komentářů se zřejmě po sestoupení jádrové inflace na 1,9 % a poklesu cen nemovitostí v Londýně nedočkáme. I neutrální postoj centrálních bankéřů k měnové politice by však měl být v nynějším nejistém období pro libru výhrou.
Vývoj základní úrokové sazby Bank of England:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: tradingeconomics.com, MT4, Reuters