Sobota 21. prosince 2024 17:09
reklama
RebelsFunding
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new

Výprodej dluhopisů je tu

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Říjen si dluhopisoví investoři podtrhnou silnou červenou barvou. Souhra více faktorů vedla u investorů do vládních obligací vyspělých zemí k průměrným ztrátám 3 %, což na velice klidném trhu s dluhovými cennými papíry kolikrát znamená úrok, na který se při dnešních sazbách čeká mnoho let.

Inverzní vztah mezi cenou dluhopisu a jeho výnosem poukazuje na to, že výnos do splatnosti vzrostl. 0-2 % ročně sice stále není žádný zázrak, ale alespoň na delších splatnostech v eurozóně už se dostáváme do kladného teritoria, což můžeme s ohledem na dosavadní letošní vývoj považovat za úspěch. Na jednotlivé země se ale podívejme pěkně popořádku:

USA

Ve Spojených státech jsou dluhopisy v prodejním módu už od začátku července, kdy se americký trh rychle vzpamatoval z brexitového šoku a začal se soustředit na vývoj ekonomiky. Ta během léta ani podzimu s žádným velkým negativním překvapením nepřišla - nejnovější čísla o růstu HDP v USA dokonce dosáhla dvouletých maxim a překonala odhady (2,9 %). Investoři tedy začali brát zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou vážně a začali se zbavovat dluhopisů. Prodej amerických „treasuries“ tedy přišel kvůli očekávanému utažení měnové politiky.

Vývoj 10letých výnosů vládních dluhopisů v USA (bílá), Velké Británii (fialová) a Německu (modrá), v % p.a.:



Velká Británie

Na britských ostrovech psal trh s vládními dluhopisy zase jiný příběh a není divu, že se vše za poslední 4 měsíce točilo okolo Brexitu. Až do srpna byly britské obligace vysoce poptávaných zbožím. Strach z možné recese, pádu do deflační spirály po vzoru Japonska a eurozóny a očekávané prudké snížení úrokových sazeb ze strany Bank of England stlačilo výnos na historicky nejnižších 0,50 % (viz graf).

Prudké oslabení libry a velice dobré statistiky přicházející z britské ekonomiky ale daly optimistům za pravdu a naráz se investoři bojí spíše vysoké inflace než táhlé deflace. Guvernér Bank of England Mark Carney dokonce oznámil, že jeho centrální banka bude krátkodobě tolerovat i přestřelení dvouprocentního inflačního cíle. V očekávání vyššího růstu spotřebitelských cen tak trhy prodávají britské dluhopisy, aby jejich výnos vzrostl a alespoň částečně pokryl znehodnocení peněz inflací.

Eurozóna

I v zemích platících eurem přestávají být dluhopisy atraktivní. Evropská centrální banka (ECB) zřejmě narazila na své možnosti při uvolňování měnové politiky. Úrokové sazby se jí pod záporných 0,40 % již snižovat nechce a v rámci kvantitativního uvolňování (QE) by v případě navýšení kadence vyluxovala trhy a neměla postupem času co kupovat. Spekulace na stále vyšší cenu dluhopisů (a pokles výnosů více do záporu) tak přestává dávat smysl.

Postupné ukončování QE, které aktuálně oficiálně trvá do března 2017, by navíc mohlo přijít ve správný čas. Ekonomika eurozóny během podzimu zrychluje, na což ukazují i předstihové indexy PMI, které se drží na celoročních maximech. Konec meziročního poklesu cen ropy by měl také poslat inflaci do pásma 1,0 – 1,5 %, s čímž bude ECB v dnešní době spokojená.

Celkově se tedy dluhopisy čím dál více jeví jako velice neatraktivní aktivum k investici. Zvlášť na evropském kontinentu, kde kupující mohou pouze spekulovat na další růst cen, ale dlouhodobě nemohou nic vydělat. V nejbližší době by snad byl smysluplný pouze nákup amerických papírů v případě, že by příští týden vyhrál americké volby Donald Trump. Ta pravděpodobnost se ale jeví jako celkem nízká (stejně jako před referendem o brexitu).

O anomálii na českém dluhopisovém trhu, kde se prodává náš dluh za rekordně záporný výnos, si napíšeme v nejbližší době, protože zde jde zase o úplně jiný příběh.

Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výnosová křivka se poprvé od roku 2007 invertovala
    Po většinu letošního roku investory a také všechny ostatní účastníky trhu strašila zplošťující se výnosová křivka. Inverzní výnosová křivka totiž dokázala v minulosti velmi spolehlivě předpovědět recesi v ekonomice a zplošťující se křivka předznamenávala inverzi. Včera večer rozdíl mezi 3 a 5letými výnosy z amerických dluhopisů klesl na - 0,14 bodů a to poprvé od roku 2007. Nejsledovanější je rozdíl mezi 2 a 10letými výnosy, ten se zatím dále zplošťuje, podle historie však víme, že inverzi lze očekávat i u dalších výnosových křivek.
  • Výnosy hledejme v Latinské Americe
    Po mírném oslabení v loňském roce se zdá, že Latinská Amerika znovu nabírá na síle a celkově se v regionu čeká zrychlení růstu HDP na 3,5 %. Na tom můžou profitovat i měnoví investoři, protože silná ekonomika je často doprovázena sílící měnou.
  • Výnosy na amerických desetiletých dluhopisech znovu nad 4 %
    V posledních týdnech jsme svědky velmi zajímavého vývoje na amerických desetiletých dluhopisech. I přesto, že Fed v září poprvé snížil své úrokové sazby o 50 bazických bodů, úroky na desetiletých dluhopisech začaly znovu růst. Tento pohyb na dluhopisech je skutečně nečekaný, zvláště když ho porovnáme například s cenou zlata, které roste. Růst ceny zlata totiž signalizuje nedůvěru v ekonomický vývoj, zatímco růst výnosů dluhopisů by měl naznačovat, že vše je v pořádku a americká ekonomika se zotavuje.
  • Výnosy USD stále táhnou
    Mírné uklidnění nejistoty v Turecku, Argentině a ostatních měnově problémových zemích nastartovalo během září zájem o riziková aktiva. Americký dolar si tedy dal na chvíli pauzu a posunul se na slabší úrovně. Žádnou velkou rally na EUR/USD nebo GBP/USD ale nečekáme, ve středu si totiž vezme slovo americký Fed a s pravděpodobností hraničící s jistotou zvýší letos již potřetí úrokové sazby.
  • Výplach na rope a rastúci cukor s kávou
    V tomto blogu poukážem na zaujímavé situácie, ktoré vznikajú na vybraných komoditách. Výhľad je strednedobý a očakávané držanie pozície je 6-12 mesiacov (až na ropu). Dávnejšie som takýto blog písal a teraz opíšem ako sa darí mojím investíciam a poukážem na zaujímavú situáciu na rope.
  • Vyplatí se investovat do elektromobility?
    Pamatujete si na bitvu mezi zastánci benzínu a nafty, která hořela ještě tak asi před deseti lety? Na to, jak neoblomně tyto dvě skupiny hájily svoje pozice a za nic na světě by nepřipustily, že by opačná strana mohla mít pravdu? No a přešlo pár roků a máme tady třetího do pranice. Auta na baterky.
  • Vyplatí se ještě investovat do Nvidie, Applu a dalších Big tech gigantů?
    Technologické společnosti jako Nvidia, Apple, Alphabet (Google) a další nejenom že mění svět kolem nás, ale také se stávají čím dál populárnější volbou mezi akciovými investory. Není se čemu divit, většina těchto firem se veze na vlně nadšení ze sektoru AI. Ceny jejich akcií jen od začátku roku rostou o desítky procent a válcují zbytek trhu. Do jaké míry je ale tento růst udržitelný? Je možné, že se nacházíme v bublině podobné té ze začátku milénia? Analytik XTB Tomáš Vranka po nedávné výsledkové sezóně aktualizoval svůj report nazvaný Investování do Big Tech společností, ve kterém podrobně rozebírá společnosti Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon, Meta, Nvidia a Tesla. V tomto článku přinášíme krátký souhrn aktualit ze světa těchto gigantů.
  • Vyplatí se na aktuálních úrovních shortovat EUR/CZK?
    Česká koruna vůči euru během března postupně slábla a nic na tom nezměnilo ani zasedání České národní banky (ČNB) minulý čtvrtek, které proběhlo přesně dle očekávání, tj. ponechání úrokových sazeb na 1,75 % a revize možného budoucího zvyšování směrem dolů.
  • Vyplatí se nakupovat ropa?
    Na Blízkém východě to znovu vře. Po americkém atentátu na íránské vojenské eso Kásima Solejmáního vystřelilo vzhůru politické riziko a s ním i ceny ropy. Žádné dodávky zatím nejsou ohroženy, ale pouhá představa, že by Írán mohl zkusit blokovat Hormuzský průliv, kudy proudí téměř 20 % světových dodávek ropy, poslala ceny výše.
  • Výprodej akcií ASML: Příležitost pro vstup do pozice?
    Jednou z hlavních událostí byl propad akcií nizozemského výrobce strojů na výrobu čipů ASML. Úterý 15. října byl nejhorší den pro tuto evropskou technologickou hvězdu od jejího vstupu na burzu před 25 lety. Akcie ASML se propadly během jediného dne o více než 15 %. Tak velký propad tato společnost ještě nezažila. U tak kvalitních firem, jako je ASML, se podobné výprodeje nedějí každý den, a tak si můžeme položit otázku, zda nenastal čas vstoupit do pořádného longu.
  • Výprodeje pokračují
    Páteční zpráva z amerického trhu práce nepodala jasný obrázek o tom, kam kráčí ekonomika Spojených států a jakým směrem by se měla ubírat měnová politika amerického Fedu.
  • Výprodej na trzích pokračuje, pád eura se však zastavil
    Po včerejším výprodeji dnes přichází na řadu další důležitá seance, která přinese několik zajímavých fundamentů.
  • Výprodej se slevou na britské libře
    Po zamrznutí posledních rozhovorů o podmínkách brexitu mezi Londýnem a Bruselem se britská libra dostala pod prodejní tlak a poroučela se k jihu. Na páru s americkým dolarem ztratila od jara již přes 10 % a měnový pár GBP/USD se na dnešním kurzu 1,2830 obchoduje v blízkosti 16měsíčních minim. Více faktorů hovoří o přeprodanosti libry a v blízké době se můžeme dočkat pořádného posílení.
  • Výprodej USD v Londýně a následující nákup USD v NY
    USDINX a USDCHF
  • Výrazný pokles ukotvil index S&P 500 v novém rozpětí. Na jak dlouho?
    Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu odepsal 3,40 %. Navzdory vysoké volatilitě se již dva týdny obchoduje v novém rozpětí 1 870 až 1 990.
  • Výročí 10 let od mého prvního blogu
    Dnes 18.8.2021 je to přesně 10 let, co jsem tady na FXstreet.cz napsal svůj první blog.
  • Výsledek obchodování AOS 2.Q 2016
    Druhé čtvrtletí roku 2016 je za námi, takže si pojďme si rozebrat, s jakými výsledky ho AOS ukončily na reálném účtu.
  • Výsledek stop-hunting strategie
    Chtěl bych se podělit o svoje výsledky se strategií, o které jsem v minulosti něco málo napsal na blogu. Je to poměrně jednoduchá mechanická strategie (obchodovaná aosem), která by se asi dala nazvat jako breakout scalping nebo ještě výstižněji „stop-hunting“.
  • Výsledková sezóna: Jak se daří výrobcům čipů a luxusním značkám?
    Zhruba před týdnem a půl začaly mnohé významné světové společnosti zveřejňovat své hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Tentokrát jsou výsledkové zprávy obzvláště zajímavé, protože se zároveň výrazně mění očekávání snížení úrokových sazeb v USA, což má na mnohé, zejména dražší růstové akcie, zásadní negativní dopad. Podívejme se na nejzajímavější výsledky, které byly dosud zveřejněny.
  • Výsledková sezona minulý týden: Berkshire Hathaway sedí na penězích. Comeback Alibaby?
    Výsledková sezóna se pomalu chýlí ke konci, i přesto ale v minulém týdnu publikovalo své výsledky několik populárních společností. Analytik XTB Tomáš Vranka shrnul ty nejzajímavější: Berkshire Hathaway, Palantir, Walt Disney a Alibaba.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje