To vše při vysokých reálných úrokových sazbách, při kterých by si investoři měli cenit současného zisku / toku hotovosti méně, než tomu bylo v minulém desetiletí.
Zisky tak musejí dohánět ceny akcií, aby mohutné zvyšování cen akcií posledních let ospravedlnily. Pokud bychom brali rok 2017 jako střední hodnotu při naceňování na jen základě P/E (žádné černé labutě, žádné monetární experimenty Fedu), tak jsou společnosti v indexu S&P 500 jako celek nadhodnoceny o 21 %. Investoři tím pádem musejí čekat výrazně vyšší dlouhodobý růst i přes zvýšené úrokové sazby. Jakékoliv zaváhání při šplhání do tohoto prudkého ziskového kopce bude tvrdě potrestáno. Nervozita na Nasdaqu po dosažení 20000 bodů roste, viz graf.
Vývoj akciového indexu Nasdaq (4hodinový graf – H4):
Co se týče načasování, první velké váhy přijdou na řadu v úterý 23.7., kdy zveřejní své výsledky Alphabet a Tesla. U Alphabetu analytici odhadují zisk na akcii 1,84 USD vs. 1,44 USD loni. Takovým výsledkem by se tato mateřská společnost Googlu dostala na poměr P/E 26. Musí mít před sebou ještě spoustu let rostoucího zisku, aby se dostala více udržitelné, průměrné hodnoty.
Společnosti reportující výsledky v příštím týdnu:
Tesla naopak bude zachraňovat svou reputaci. Analytici čekají pouze 0,46 USD zisku na akcii v porovnání s 0,78 USD v loňském roce. Vzhledem k tomu, že akcie Tesly v posledních týdnech vystřelily vzhůru, jsou naceněné na 103násobek zisků za posledních 12 měsíců. S tržní kapitalizací na 11násobku Volkswagenu jsou investoři skutečně velmi optimističtí směrem k elektromobilovému businessu Elona Muska.
Vývoj ceny akcie Tesla:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: nasdaq.com, advantage.factset.com, tradingeconomics.com