Ihned po začátku invaze před 12 měsíci však cena ropy skokově vzrostla s tím, jak se zvýšilo riziko přerušení dodávek a obchodníci panicky nakupovali surovou ropu, paliva i jiné deriváty do zásoby. Trhu trvalo několik měsíců, než se z tohoto šoku vzpamatoval. Cena barelu Brent se dostala bezpečně zpět pod 100 USD až v červenci i přesto, že Spojené státy v mezičase rozpustily své strategické zásoby v objemu 210 milionů barelů (ekvivalent cca 30 dní ruských exportů) a v Číně se drasticky utlumila poptávka serií lockdownů. Nebýt těchto dvou silných medvědích sil, mohla ropa zůstat v pásmu 110-120 USD za barel ještě dlouho.
Vývoj ceny ropy Brent (denní graf – D1):
Z pohledu Evropy byly sankce na import ropy (5.12.22) a ropných produktů (5.2.23) dobře načasované. Vešly v platnost až ve chvíli, kdy panika z nedostatku suroviny opadla a trh byl dobře zásoben. Sice Evropská Unie dala Rusku čas najít si náhradní zákazníky v Asii (především Čínu a Indii), ale i přesto bude dopad na ruský rozpočet v letošním roce obrovský.
Spread mezi cenou severomořského Brentu a ruského Uralu se rozšířil na 30 USD za barel. Rusko nyní prodává svou ropu za cca 55 USD za barel, což je (zvlášť po zohlednění inflace) o desítky procent níže než v předchozích dvou letech. Výhled na návrat dražší ropy kazí cenový strop stanovený Západem ve výši 60 USD, který Čína i Indie budou ve svém zájmu rády dodržovat, byť oficiálně se k němu nepřihlásily.
Vývoj ceny ruské ropy Urals:
Hlavním tvůrcem stability aktuálního ropného trhu jsou Spojené státy. Díky meziročně vyšší produkci o 2 mbd i nižší spotřebě o další 2 mbd v USA dokáže trh vstřebat i další případné otřesy. Ohlášení snížení ruské produkce o 0,5 mbd proto nedokázalo zažehnout býčí trh, podobně jako očekávání nárůstu poptávky v Číně po ukončení protikoronavirových opatření. Západní ekonomiky zůstávají slabé i díky růstu tamních úrokových sazeb a americký dolar se stále obchoduje na silných úrovních, což drží cenu ropy při zemi.
Rusku tak pro zvýšení příjmů z vývozu ropy a plynu nezbývá než oslabit rubl, aby mohl financovat a dále zvyšovat důchody, platy i žoldy denominované v domácí měně. Bohužel kvůli zavedeným kapitálovým kontrolám je velmi těžké otevřít nyní dlouhou pozici na měnových párech USD/RUB nebo EUR/RUB.
Vývoj měnového páru USD/RUB:
Pád rublu by však mohl způsobit devalvaci turecké liry, která je volně obchodovatelná. Turecko totiž působí jako bezpečný přístav pro ruské oligarchy i turisty, kteří v posledním roce svými přesuny kapitálu v přepočtu za miliardy USD držely tureckou liru nad vodou a silný rubl tyto přesuny a útraty v zahraničí ještě zesiloval. Zdá se však, že tok „neoficiálního kapitálu“ z Ruska do Turecka bude poměrně slábnout.
Vývoj měnového páru USD/TRY:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, oilprice.com, Reuters