Prop trading vs. trading u brokera (včetně statistik)
V minulé kapitole jsme si rozebrali druhy prop tradingu a jeho účtů, přičemž jsme z části rozebrali i futures prop trading, který mnoho prop obchodníků preferuje nad klasickým CFD prop tradingem. Naopak v dnešní kapitole si rozebereme hlavní rozdíly mezi prop tradingem a tradingem u vašeho brokera a zároveň se podíváme na zajímavé statistky, jelikož se nám do dnešní kapitoly budou hodit.
Poznámka: Veškeré statistiky budou vycházet z průzkumu PipFarm Trader Survey.
V čem není rozdíl?
První bod, o kterém se nikde moc nemluví, se bude týkat toho, co je v obou světech stejné. Jelikož na internetu vidíte spoustu porovnávání rozdílů obou druhů tradingu, každopádně někomu by se mohlo hodit i to, co je vůbec stejné na těchto dvou typech obchodování.
První stejná věc se týká cen finančních aktiv, ačkoli ceny se mohou lišit u různých prop firem v závislostí na tom, od jakého brokera přebírají finanční data, tak jak vidíte už z předchozí věty, tento bod je propojen. Takže pokud má nějaký broker cenu daného aktiva například 1 a prop firma odebírá finanční data od stejného brokera, bude mít též cenu 1.
Statistiky
Druhý bod se bude týkat obchodních platforem. Brokerské společnosti vám většinou nabízí platformy jako MetaTrader 4 (MT4), MetaTrader 5 (MT5) nebo cTrader, každopádně pokud se podíváte do našeho srovnání prop trading firem, tak uvidíte, že spousta prop firem používá naprosto stejné platformy. Díky tomu se nemusíte bát, že byste nenašli u prop firmy vaši požadovanou platformu. V praxi prop firmy nabízí dokonce i více druhů platforem než brokeři a zvyknete si na ně poněkud rychle. Z vytvořené statistiky vyplívá, že většina obchodníků si zvykne na novou platformu do jednoho týdne.
Graf č. 1
Třetí bod je týká KYC či jakékoli ověření totožnosti. Pokud si zakládáte live účet u brokera, musíte mu předtím poslat pár dokumentů, které potvrzují vaši identitu, což je například občanský průkaz a následně dokumenty, které potvrzují vaši adresu, což je například výpis z bankovního účtu, kde je vidět adresa nebo jakákoli faktura (například od mobilního operátora), kde půjde vidět vaše adresa. U prop firem zde není žádný rozdíl. Některé prop firmy vyžadují KYC už před koupením obchodní výzvy a některé prop firmy provádějí KYC až při splnění obchodní výzvy, každopádně KYC budete muset provést jak u brokera, tak u prop firmy.
Čtvrtý bod se bude týkat o tom, že u obou typů riskujete nějaké své peníze. Pokud obchodujete u brokera, tak riskujete celý svůj kapitál, který si vložíte na live účet u brokera. Jestliže vložíte 1000 $, tak jednoduše riskujete 1000 $ a o vše můžete přijít. Pokud naopak chcete využít služeb prop firmy, tak musíte zaplatit poplatek. Poplatek se liší v závislosti na velikosti obchodní výzvy a zvolených parametrů. Každopádně pokud si koupíte vetší kapitál, bez problému tento poplatek může být 1000 $. I když mnoho lidí říká, že tyto peníze se vám následně vrátí, jakmile projdete evaluačním procesem a vytvoříte zisk ve fundované fázi, tak realita je taková, že drtivé většině lidí se tyto peníze nevrátí, protože nejsou schopni dodržet podmínky prop firmy a selžou už v evaluační fázi. Proto v obou případech riskujete své peníze.
V čem je rozdíl?
Nyní předejme k jednotlivým rozdílům, které vám mohou též pomoci rozhodnout se, zda svůj kapitál vložíte do obchodního účtu prop firmy nebo s ním budete sami obchodovat u brokera.
Prvním velkým rozdílem jsou zkušenosti a dovednosti, které potřebujete. Pokud se zaměříme na vstupní požadavky, tak u brokera nemáte žádné omezení obchodování. Nemusíte se držet v mantinelech maximální a denní ztráty, nemusíte plnit minimální požadovaný zisk, nejste omezeni v obchodování podle různých strategií (například grid trading, arbitráž, hedging a podobně), které jsou naopak prop firmou zakazovány. Díky těmto omezením potřebujete u prop firmy daleko větší dovednosti, abyste vůbec uspěli a získali fundovaný účet, kterým to samozřejmě teprve začíná, jelikož hlavním úkolem po obdržení fundovaného účtu je získat zpět svůj zaplacený poplatek a alespoň nějaký zisk z obchodování.
Dalším rozdílem jsou spready a poplatky. Každý obchodník si před založením účtu u brokera kontroluje to, jaké bude platit poplatky brokerovi, jaké jsou spready či komise. Kolik lidí to dělá u prop firmy? Skoro nikdo, a přitom je to takzvaně skrytý náklad v podobě toho, že se vám zvětšuje požadovaný zisk a tím je obchodní výzva obtížnější. Bod číslo jedna byl o tom, v čem rozdíl není a rozebírali jsme to, že ceny u brokera a prop firmy mohou být stejné, pokud prop firma od daného brokera odebírá data, každopádně spready a další poplatky si může prop firma tvořit sama, respektive o nich rozhodovat. Z tohoto důvodu se může stát, že se nepodíváte předem na dokument ohledně poplatků a v praxi, pokud máte požadovaný zisk 10 %, tak se klidně může dostat na 12 až 13 %, což je dost velké navýšení.
Dalším bodem jsou nabízené obchodní instrumenty. Obecně brokeři mají více obchodních instrumentů v nabídce než prop firma. Jelikož i když prop firma přebírá data od brokera, tak si může určit, jaká data to budou, tedy například se rozhodne, že nebude nabízet exotické měnové páry nebo kryptoměny s nižší kapitalizací, jelikož u nich může docházet k cenové manipulaci. Z toho důvodu také většina obchodníků začíná svou kariéru u brokera, u kterého obchodují především Forex. Podle statistiky je to 51 %. A pouze necelých 15 % začíná svou obchodní cestu u prop firmy. Níže na grafu můžete vidět, kde většinou začínají obchodníci obchodovat.
Graf č. 2
Vidíme, že 51 % obchodníků začala svou kariéru u brokera na FX měnových párech, 18,7 % lidí začínalo obchodovat na kryptoburzách, necelých 8 % se věnovalo akciím u brokera a 7 % lidí futures kontraktům. Každopádně 13,7 % obchodníků uvedlo, že své obchodování začali u prop firem. Takže i nadále dominují brokeři, kde může být i jeden z aspektů rozšířenější nabídka investičních instrumentů, o kterém se v tomto bodě bavíme, a menší tlak na obchodní výkon.
Následně přejdeme k dalšímu rozdílu a tím je pojištění kapitálu. Pokud si u regulovaného brokera zakládáte live účet, tak je váš vklad pojištěn dle evropských zákonů nejčastěji do výše 20 000 € (aktiva) a 100 000 € (hotovost). Samozřejmě vždy záleží, kde broker operuje, proto se tyto částky mohou lišit, každopádně pojištění ve většině případů vždy existuje. Naopak u prop firem zde vidíme, že žádné pojištění neexistuje, a přitom se v minulosti stalo několik nepříjemných situací, kdy obchodníci vydělali peníze u prop firmy, každopádně je nestihli vybrat, protože prop firma ze dne na den zkrachovala. V aktuální situaci obchodníci též provádí s prop firmami takové „pojištění“, jen trochu jinak. Obchodují totiž u více prop firem a tím si rozkládají riziko úpadku jedné prop firmy. Ze statistiky nám vyplývá, že většina obchodníků obchoduje u dvou prop firem. Znova si ukážeme výsledky na grafu níže.
Graf č. 3
Jak je z grafu patrné, tak skoro polovina obchoduje u dvou prop firem a třetina využívá radši tři prop firmy. Osobně bych doporučil mít vždy k dispozici alespoň 3 účty u 3 rozdílných prop firem. Díky tomu dostatečně eliminujete riziko ztráty účty kvůli prop firmě.
Dalším důležitým rozdílem je ten, že obchodníci u prop firem podstupují výrazně menší riziko a kapitálovou náročnost než obchodnici u brokera, jelikož na to, abyste se mohli živit tradingem, potřebujete dost velký kapitál v řádech milionů korun. Prop firmy vám obecně nabízí tyto potřebné peníze za absolvování obchodní výzvy a zaplacení poplatku, každopádně s celým kapitál poskytnutým prop firmou pracovat nebudete, reálně totiž můžete pracovat jen s tím kapitálem, který se rovná maximální ztrátě (více informací jsme si o tomto rozebrali v kapitole číslo 8: O kolik je pro vás lepší prop trading účet než klasický účet u brokera?). Každopádně i přesto je obchodování s prop firmou kapitálově méně náročné než s brokerem. Ze statistik vyšlo, že průměrný obchodník investuje do obchodních výzev 4270 $, což odpovídá necelým 100 000 českým korunám.
Průměrná investice
Závěr
Samozřejmě pro každého obchodníka jsou rozdíly v něčem jiném, jelikož co sto obchodníků to sto pohledů na různou problematiku, každopádně vždy je důležité diverzifikovat riziko, jak u brokera, tak i u prop firmy, a to například tím, že si založíte více účtů či budete mít jak peníze od prop firmy, tak i vlastní. Pokud se podíváme na dnešní poslední statistiku, tak závěrem skoro polovina obchodníků využívá brokera i prop firmy.
Co využívají obchodníci
Proto vždy diverzifikujte své riziko a porovnejte si to, jak moc je pro vás ve vaší aktuální finanční situaci rozdílnější obchodování s prop firmou nebo s brokerem. Pokud byste se chtěli dozvědět o výhodách a nevýhodách prop tradingu, můžete si přečíst kapitolu číslo 3.
V následující kapitole se podíváme na to, jaká pravidla prop obchodníky nejvíce štvou.
Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Otevřete si dveře k ziskovému tradingu: VIP zóna FXstreet.cz zdarma od FTMO!
FTMO, špičková globální prop trading společnost, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní časově omezenou nabídku. Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA! Tato mimořádná příležitost platí pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si v červnu zakoupí novou FTMO challenge. -
Pokročilé obchodní strategie v Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali význam backtestingu a paper tradingu před challengí (evaluace, výzva), jakými postupy se řídit a jaké to pro vás může mít výhody. V dnešní kapitole se podíváme na úplně jiné téma, ačkoli stále ve smyslu prop obchodování, a to na pokročilé obchodní strategie v prop tradingu. -
Práce v FTMO? A proč ne?
V prvním díle našeho miniseriálu o společnosti FTMO jsme si řekli něco o historii společnosti a o tom, jak důležití jsou pro zdravý vývoj Prop Trading firmy nejenom dobří tradeři, kteří pro ni obchodují, ale také kvalitní a loajální zaměstnanci. V dnešní druhé části se podíváme na dění ve společnosti FTMO očima jednoho z jejich nových kolegů. -
Pro koho je a pro koho není vhodný Prop Trading?
Prop trading, neboli proprietární obchodování, je forma obchodování, při které firmy umožňují traderům obchodovat s virtuálními penězi na jejich platformě. V moderním prop trading modelu, který využívají například firmy jako Fintokei, FTMO, ForTraders a další, obchodník prochází evaluačním programem s cílem prokázat své schopnosti. Po úspěšném dokončení programu obchoduje s virtuálním kapitálem, zatímco firma může kopírovat jeho obchody na své reálné účty. A i za toto obchodování s virtuálním kapitálem obchodník dostává velmi vysokou odměnu. -
Prop Trading a etika
V minulém článku jsme si rozebrali to, jak se vyvíjí trh s prop tradingem za poslední desítky let, kde jsme si rozebrali historii až po současnost. V dnešním článku se podíváme na úplně opačné téma a to, zda existuje v prop tradingu nějaká etika. Která ze stran by se měla chovat eticky, zda vy jako obchodník nebo prop firma, která má někdy i trochu jiné úmysly než ty, abyste generovali zisk. Na konci si ukážeme i postupy, jak nejlépe řešit problémové situace, a to především ty s výplatami, kdy máte splněny všechny podmínky, ale prop firma vám z nějakého důvodu zamítla vyplatit peníze, jelikož v některých případech právě argumentuje „etikou obchodování“, což je poměrně dost široký a nejasný pojem. Pojďme se na to podívat od začátku a říct si, co to vůbec je etika nebo dilema v prop tradingu potažmo na finančních trzích. -
Prop Trading a finanční krize: Budou prop firmy v ohrožení?
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak by mohla vypadat budoucnost prop tradingu, co bychom mohli čekat od prop firem, jaké podmínky by mohly postupně vznikat a kam se bude celé odvětví vyvíjet včetně nových metod, jakými prop firmy počítají dovolené ztráty. V dnešní kapitole se podíváme naopak na téma, které by mohlo mnoho obchodníků zajímat, jelikož není nic horšího, když během finanční krize prop firmy pozastaví svou činnost a vy byste byli náhle bez obchodních účtů, může se to stát? Na to se podíváme v dnešním článku o prop tradingu a finanční krizi. -
Prop Trading nebo obchodování na vlastní účet u brokera?
Moderní prop trading dnes mění svět obchodování na finančních trzích. Ještě před několika málo lety musel potenciální trader disponovat poměrně velkým objemem finančních prostředků, aby jeho obchodování dávalo alespoň nějaký smysl. Dnes je situace diametrálně odlišná, protože na trhu působí moderní prop tradingové firmy. Ty nabízí prakticky všem obchodníkům možnosti, o jakých se jim před pár lety ani nesnilo. To, co bylo dříve doménou investorů a obchodníků, kteří disponovali velkým objemem investičních prostředků, je dnes díky prop tradingu dostupné prakticky všem. -
Prop Trading: Pouhý Trend, nebo Budoucnost Tradingu?
Prop trading je všudypřítomný a v dnešní době asi už nemá smysl jej představovat. Obchodování na velkých účtech a pobírání odpovídajících zisků je opravdu lákavé, jenže jaká je vlastně realita? O tom si povíme na webináři s Ondřejem Hartmanem, který můžete sledovat přímo z tohoto článku. -
Prop trading společnosti (FTMO, Fintokei, atd.) - Jak získat milionový kapitál pro obchodování?
V tomto vzdělávacím videu se budeme věnovat prop tradingu (neboli proprietary tradingu), který hlavně v posledních měsících zažívá obrovský boom. Představíme si prop trading se všemi jeho výhodami, ale i nevýhodami. -
Prop Trading: Srovnání a recenze firem – novinka od FXstreet.cz
S potěšením vám oznamujeme spuštění nové sekce na našem portálu FXstreet.cz, která se věnuje srovnání a hodnocení prop trading firem. Tato inovativní sekce je navržena tak, aby vám poskytla komplexní přehled o prop trading firmách, které nabízejí své služby obchodníkům. -
Přichází éra Psychologie Prop tradingu?
Obchodování na finančních trzích si vybírá stále více lidí v touze po finanční nezávislosti nebo prostě kvůli vzrušení z obchodu. A zatímco mnozí začínají s vlastními úsporami na osobních účtech, prop trading představuje zcela odlišnou cestu. -
Psychologie v Prop Tradingu a jak moc se liší od klasického obchodování?
V minulém článku jsme si rozebrali risk-management v prop tradingu včetně pravděpodobnosti neúspěchu v evaluační výzvě. V dnešním článku se podíváme na jeden ze základních aspektů tradingu a to na psychologii, konkrétně se zaměřením na prop trading, i když v dost případech je psychologie prop obchodování stejná jako při obchodování na vlastním účtu, tak jsou zde odlišnosti, které je potřeba brát v potaz, jelikož každý, kdo si zkusil obchodovat jak na vlastním účtu, tak i na účtu prop firmy ví, že hlava vám funguje malinko jinak a v dost případech ještě malinko hůře než při klasickém tradingu. Dnešní téma si rozdělíme na body a každý si popíšeme. První si ale řekneme, co to vůbec psychologie v tradingu je. -
Recenze FTMO – průkopník ve světě Prop Tradingu
FTMO je jedním z průkopníků proprietárního tradingu nejen na našem území, ale i ve světě. Tato česká technologická společnost působí na trhu již od roku 2014, dříve ještě pod názvem „Získejúčet“. Cílem společnosti je především vyhledávat šikovné obchodníky na finančních trzích a nabídnout jim kapitál, na jehož zhodnocení se následně obě strany podělí. -
Recenze prop trading firmy FTMO
FTMO přináší do českého a slovenského trading prostředí inovativní a zcela revoluční přístup k prop obchodování, což FTMO činí průkopníkem v tomto odvětví. FTMO nabízí širokou škálu vstupních balíčků, tzv. FTMO Challenge s cenou od 155 do 1 080 eur a FTMO Accountem s kapitálem od 250 000 Kč do 4 000 000 Kč. Hlavním cílem pak je dosažení dvou fází zisku: nejprve 10 % a poté pouze 5 %. -
Regulace Prop Tradingu? Možná již brzy
Minulý týden svět obletěla mimořádná zpráva, která se týkala právě prop tradingu a pro Českou republiku byla výjimečná tím, že ji vyvolala naše Česká národní banka (ČNB). ČNB pro portál Finance Magnates uvedla, že na prop firmy se může vztahovat směrnice MiFID. -
Regulace v Prop Tradingu – co nás čeká?
V minulém článku jsme se věnovali pokročilým obchodním strategiím v prop tradingu. V dnešním článku se podíváme na regulace prop tradingu a také na to, jaké by mohly přijít regulace a s čím by se mohlo počítat v budoucnu, jelikož ať se to někomu líbí nebo ne, tak regulace nás přímo či nepřímo ovlivňují každý den v různých oborech. Regulací je čím dál tím více a otázka je, zdali je to dobře? Ochraňují nás nebo spíše omezují? -
Risk-Management v Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme se podívali na základní strategie Prop Tradingu, konkrétně jsme si v ní popisovali to, jak jednoduše a rychle splnit obchodní výzvu (challenge - evaluace), což je právě to, co vás dělí od toho obchodovat na účtu, ze kterého už můžete mít reálně nárok na výplatu, nicméně na to, abyste této výplaty dosáhli, je i po splnění výzvy ještě dost dlouhá a obtížná cesta, což nám potvrzují i data. Každopádně hlavním kamenem, který vám může pomoci a taky pomůže v tom, abyste získali peníze právě z Prop Tradingu, je skvěle zvládnutý risk management či money management. V dnešní kapitole se proto podíváme na to, jak co nejlépe řídit risk, jaké faktory brát v potaz a jak se chovat v případě plnění výzvy nebo ve fázi získaného účtu. -
Speciální AKCE: Získejte VIP zónu FXstreet.cz zcela ZDARMA od FTMO!
Vážení obchodníci, FTMO, celosvětově úspěšná prop trading firma, ve spolupráci s FXstreet.cz, přináší exkluzivní a časově omezenou příležitost získat přístup do prémiové VIP zóny FXstreet.cz zcela ZDARMA, a to pro všechny nové i stávající klienty FTMO, kteří si zakoupí novou FTMO challenge v průběhu měsíce června! -
Technologie v Prop Tradingu
V předchozí kapitole jsme se bavili o významu regulací v prop tradingu a co by potencionálně mohlo přijít za regulace. V dnešní kapitole si rozebereme technologie v prop tradingu, co nového přišlo s příchodem moderních prop firem, co nám tyto technologie daly, ale i co nám naopak vzaly ať už z jakéhokoli technického hlediska nebo i psychologického. -
Výhody a nevýhody Prop Tradingu
V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak prop firmy fungují, konkrétně jejich business model. V dnešním světě je prop trading velké téma a snad každý obchodník si četl minimálně jednu nabídku od jakékoli prop firmy, proto se v dnešní kapitole podíváme na to, jaké jsou vůbec výhody, a hlavně nevýhody obchodování pro prop firmy. Je to lepší než obchodovat takzvaně sám na sebe na svém účtu u brokera nebo jaká strana pomyslné váhy výhod a nevýhod převažuje nad druhou? Na tyto prvky se podíváme v dnešním článku a na závěr si je všechny zhodnotíme.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |