Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. Dnes se podíváme na velmi zajímavé téma, kterým je finanční potenciál jednotlivých obchodů. Jedná se o záležitost, která je málokdy součástí obchodníkovi strategie, a přitom se jedná o velmi důležitý pohled na obchodování. Někdy se totiž v trhu vytvoří technicky zajímavý level, ovšem bez ziskového potenciálu. Pojďme si proto k této problematice něco říci a ukázat.
Technika nestačí
Většina obchodníků pracuje pouze s technickým potenciálem jednotlivých obchodů. Respektive vyhledává v trhu technické supporty a rezistence, na kterých následně obchoduje. Na tom není nic špatného, ovšem některé z těchto úrovní nemusí nabízet potenciál pro realizování zajímavého zisku. V okamžiku, kdy technicky správná úroveň nabízí pouze malý potenciál zisku, tak se jedná o rizikový obchod. Potenciál zisku lze měřit například pomocí známého RRR, které v praxi nemusí být vždy tím nejlepším ukazatelem, především při aktivní správě obchodu, ale dává jasnou informaci o tom, zda obchod nabízí možnost realizování zajímavého obchodu.
Praktický příklad
Na obrázku níže jsem graficky zobrazil myšlenku, kterou jsem v předchozím odstavci popisoval. Podle technické analýzy může obchodník shortovat na rezistenci, kde je kumulované volume a proražená pivotová low. Tento obchod ovšem nenabízí zajímavý potenciál zisku (RRR), protože několik pipů pod ním se nachází cenový výběžek, který by potencionální zisk mohl zkrátit.
V tomto případě ale není potřeba smutnit a tento měnový pár (AUD/USD - H1) opustit. Obchodník může využít tržní prodejní korekce na blízký support právě ke vstupu do dlouhé pozice. Tento obchod, jak je na obrázku vyznačeno, má mnohem větší potenciál zisku, protože rezistence, která by trhu mohla bránit v růstu, je již otestována, takže se zlepšila pravděpodobnost jejího proražení. Ona prodejní korekce s neuspokojivým potenciálem zisku by v tomto případě sloužila k získání lepší ceny pro longy, což není vůbec k zahození.
Děkuji za přečtení!
Martin Klass