Vítám vás u dalšího dílu Praktického okénka. V tomto článku se podíváme na jeden obchod, který jsem uzavíral pár minut před napsáním tohoto článku. Jedná se o obchod na crossovém měnovém páru, který byl na nižších časových rámcích poměrně volatilní, nicméně byl ukončen na rezistenci dle plánu. Pojďme se tedy podívat na samotnou exekuci tohoto obchodu a jeho celkový vývoj.
NZD/JPY – H4
Long obchod jsem realizoval na tomto crossovém měnovém páru na supportu, který byl tvořen poměrně volatilní konsolidací. V rámci této konsolidace trh na H4 časovém rámci střídal nákupní svíčky s prodejními, takže vznikla zajímavá cenová úroveň, kde se dala očekávat tržní reakce. Cesta k zisku nebyla tak přímočará, jako v jiných případech, nicméně byl obchod ukončen na hodnotě nejbližší rezistence i z toho důvodu, že se nejednalo o žádný agresivní vstup kupců do trhu.
NZD/JPY – M15
Především absence výrazněji volatilních nákupních svíček byla důvodem, proč jsem tento obchod uzavřel na nejbližší rezistenci z H4 časového rámce. Pokud by se trhu ujali kupci a docházelo by k prorážení menších rezistencí na nižších časových rámcích, tak by se jednalo o potencionálně mnohem ziskovější obchod. Jak je na obrázku níže patrné, tak trh reagoval snad na každou rezistentní zónu, a to na menší nebo větší prodejní korekcí. Především korekce, při které trh otestoval hodnoty pod swingovým low, byla testem psychiky, ale vzhledem k tomu, že se jednalo o swingový obchod, nebyl důvod do něj nikterak zasahovat.
Korekce v ziskovém obchodě jsou vždy velmi nepříjemné a obchodník musí mít připravený scénář, jak se zachová v okamžiku, kdy se realizují. Někdy se totiž z korekce může stát další trend, ale jindy si trh opravdu jen otestuje hodnoty mimo trend a pak se do něj opět vrátí. Částečně se korekce vyřeší zkušeností, ale z velké části by se mělo jednat o předem backtestovaný přístup, ze kterého by mělo jasně plynout, jak velké tržní korekce jsou pro systém vhodné. Tento obchod nakonec dopadl ziskově a byl ukončen na rezistenci z H4 TF, přičemž na nižším TF se jednalo o supply zónu vzniklou menší nákupní korekcí.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz