Odpověď na tuto otázku najdeme v akcích centrální banky USA. Úrokové sazby jsou jedním z nejsilnějších tahounů hodnoty měn a v tomto světě s velmi nízkými sazbami mohou změny v dynamice očekávané úrokové sazby mít silný efekt. Dvouleté dluhopisy v USA již od výsledků voleb stouply zhruba o 30bp. Německý ekvivalent za stejnou dobu klesl dalších 12bp do záporných hodnot.
Jinými slovy to znamená, že jsme možná na přechodu k něčemu, co může příští rok přinést významné změny na měnových trzích. Předchozí hlavní zotavení dolaru, které jsme viděli od poloviny roku 2014 do března 2015 bylo výsledkem očekávaného „úpadku“ nákupů dluhopisů v USA a zvýšení sazeb, které nakonec přišlo na závěr roku 2015. Jinými slovy to znamená, že úrokové sazby nebyly hlavním, ale jen okrajovým tahounem.
Tentokrát je zde prostor pro úrokové sazby a toky, aby podpořily další růst dolaru. Otázkou zůstává, proti kterým měnám? V nedávném pohybu byly největším smolařem japonský jen společně s australským dolarem a také jednotnou měnou. Je pravděpodobné, že nadcházející rok bude japonský jen spolu s eurem pod tlakem. To obzvlášť platí pro jednotnou měnu, protože úrokové sazby zůstávají v záporných hodnotách. V Evropě se s volbami a Brexitem také zvyšuje politické riziko. Budeme prožívat zajímavé časy.
Napsal hlavní ekonom FxPro Simon Smith a technický analytik FxPro Devata Tseng.