Kryptoměny vskutku nejsou tím, čím byly v roce 2017. Posunula se technologie, komunita a v neposlední řadě se na burzách představilo běžným obchodníkům mnoho investičních nástrojů, o kterých často slyšeli poprvé v životě. Obchodovaný objem se zněkolikanásobil a konec roku 2017 v tomto směru naprosto ponížil. Abych citoval významného českého zpěváka: „Nic není jako dřív. Nic není, jak bývávalo.“
Představuji proto trojici argumentů, které mají za cíl Váženého čtenáře přesvědčit o tom, že trh s kryptoměnami a bitcoinem vyspěl.
1. Nové investiční nástroje
Burzy jako je Binance a BitMEX přichází každou chvílí s novým investičním nástrojem, který může využívat téměř každý na planetě. Futures kontrakty s vysokou pákou a opce byly v roce 2017 naprosto nepředstavitelnou budoucností.
Tyto nástroje se představují zpravidla pouze tam, kde je velkou vzácností skok o dvouciferné procenta. Tedy tam, kde je dostatečně velká likvidita a nehrozí nedostatek ani z jedné strany barikády. Burzy a poskytovatelé rozdílových (CFD) smluv by si nemohli dovolit podstoupit riziko, kdy aktivum zčistajasna během týdne vyskočí o 100 %.
Zvyšující se likvidita nabízí možnosti celý trh profesionalizovat s pomocí institučních investorů. O tom, že by existoval nějaký fond Grayscale na obchod ETH a BTC, by se v roce 2017 nikomu ani nezdálo.
2. Regulace a zákazy napříč kontinenty
Možná největší změnou oproti roku 2017 je obrovský regulační rámec, který vznikl. Patrně největší práci na něm udělala bývalá předsedkyně Bakkt a čerstvá senátorka Spojených států Amerických Kelly Loeffler. Právě ta stála za rámcem pro několik amerických států.
Časy vnímání vlády jako nepřítele číslo jedna ustoupily snahám kapitalizovat na institucích, jako jsou americké investiční fondy a poskytovatelé fyzických Futures kontraktů. A ty jednoduše nebudou investovat navzdory všem prosbám do aktiv, které postrádají jakoukoliv formu regulace a systému brzd.
Spojené státy nejsou jediní, kteří se snaží rychle nastavovat do nového trhu bariéry. V Evropské unii vstoupilo v platnost nařízení AMDL5, které do velké míry omezuje operace s kryptoměnami bez ověření identity.
V Asii indický plošný zákaz zrušil soud. I zde se tedy musí spíše dříve než později objevit nový rámec.
Díky všem brzdám a regulacím na trh putuje nový kapitál, který pohlcuje extrémní volatilitu.
3. Robustnější infrastruktura a adopce
V první linii boje za budoucnost kryptoměn vždy stály směnárny. Jenže jejich bídné zabezpečení a amatérské rozhrání stálo i za několika velice nepříjemnými propady. Za všechny lze zmínit notoricky známý Mt. Gox, který vede soudní pře o škodu dodnes.
Dnes jsou největší směnárny a burzy obrovské společnosti, které disponují řadou certifikátů a procházejí v západních zemích často zevrubnými prověrkami. Ty největší z nich jsou tentokrát milionové korporace s armádou expertů přes kyberbezpečnost.
Ano, stále dochází k problémům. Krádeže avšak nejsou již tak časté a zločinci se orientují spíše na DDoS útoky, kterýž význam mi není zatím znám. Pokud vy teorii máte, napište mi ji do komentářů.
Masivní infrastruktura tak podpírá veškerý technologický vývoj, který u kryptoměn probíhá.
Jiří Makovský