Těmto všem otázkám se budeme věnovat dále v dnešní pokračování našeho článku.
Co je halving a kdy se v minulosti odehrával
Halving je součástí algoritmu, na jehož základě stojí celý proces fungování bitcoinu. Jedná se o postupné snižování těžby v čase (odměna za vytěžený blok je od té chvíle poloviční), které se mění s určitým počtem vytěžených bloků, a přestože halving není závislý na čase, tak k němu dochází zhruba každé 4 roky.
Graf – Halvingy a přibližné hodnoty BTC v jejich době
1. Halving
První halving nastal 28. listopadu 2012 poté, co došlo k vytěžení poloviny (10,5 mil BTC) všech plánovaných bitcoinů a odměna za těžbu se tak tehdy snížila z 50 na 25 BTC za vytěžený blok. Cena bitcoinu v té době nedosahovala ani z mála dnešních výšin, a proto bylo tehdy možné si bitcoin koupit pouze za cenu okolo 12,5 USD.
2. Halving
K dalšímu půlení došlo v roce 2016 (9. července), kdy se samozřejmě opět snížila odměna za těžbu na polovinu, avšak od prvního halvingu došlo k více než 50ti násobnému růstu hodnoty bitcoinu (viz graf výše).
Jednoduchým výpočtem: 670/12,5=53,6
3. Halving
K poslednímu halvingu došlo teprve minulý týden (11. květen 2020), bohužel pro investory, růstová tendence hodnoty bitcoinu sice zůstala, ale od druhého halvingu došlo ke značnému zpomalení růstu (o cca 70%), a proto se hodnota zvýšila již pouze cca 14 krát (viz graf výše).
Výpočtem: 9700/670=14,47
Možné příčiny, proč cena Bitcoinu nevyrostla více
Koronavirová pandemie
Prvním možným důvodem, proč se cena bitcoinu nezvýšila mnohem více, může být díky aktuální koronavirové situaci, jelikož mnoho lidí v tuto chvíli vyčkává, jak se tato zatím neblahá situace bude nadále vyvíjet.
Ostražitost investorů a vyčkávání
Další možnou příčinou může být například ostražitost některých investorů, kteří vyčkávají například na potvrzující signál, že hodnota bitcoinu bude opravdu růst. Spousta obchodníků může například vyčkávat na proražení pomyslné hranice 10 000 USD/BTC.
Nedůvěra v halving analýzy
Zkušenější investoři dávají mnohdy přednost analýzám, které jsou založeny na více než dvou hodnotách z předchozích období (máme za sebou pouze dvě post-halvingová období, což může znamenat, že v případě podobných post-halvingových cenových vývojů, se mohlo jednat o náhodu).
Kam by se mohla cena posunout do příštího halvingu?
Pokud by byl cenový vývoj zachován a došlo by mezi halvingem číslo 3 a 4 k růstu se stejným zpomalením, jako tomu bylo doposud, pak by se hodnota při příštím čtvrtém halvingu mohla pohybovat v rozmezí 30 až 40 tisíc USD za BTC. Nicméně, je třeba říci, že ve světě kryptoměn se mohou podmínky měnit ze dne na den a stejně jako by se mohla cena bitcoinu mohla do příštího halvingu vyšplhat výše o tisíce dolarů, tak stejně se jeho hodnota může i o tisíce dolarů propadnout.
Pokud byste si chtěli vyzkoušet trading kryptoměn, Purple Trading v nedávné dobře přidalo kryptoměny do své nabídky. Můžete tak obchodovat BTC, ETH, LTC nebo XRP. V případě zájmu nás prosím kontaktujte na info@purple-trading.com
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 77,4 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2019 do 31. března 2020). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.