Sobota 23. listopadu 2024 11:10
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader

Rozbřesk: Trh práce nad bodem varu - není, kde brát…

11.04.2018 09:12  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jasnější důkaz o přehřívání české ekonomiky těžko dostat. V březnu se počet nezaměstnaných a počet neobsazených pracovních míst na úřadech práce prakticky vyrovnal. To se v historii české ekonomiky ještě nikdy nestalo. V tomto kontextu není ani divu, že třetí největší zaměstnavatel v Česku Škoda Auto nakonec po dlouhých vyjednáváních kývl na růst mezd o 20 %. Pro řadu podniků nestíhajících výrobu je totiž nedostatek zaměstnanců o poznání větším strašákem než růst mezd - průměrná ziskovost v podnikovém sektoru přes pokračující pokles (daný růstem mezd) zůstává relativně vysoko.

Chybí stále nejvíce především dělnických profesí - montážní dělníci ve výrobě, pomocní pracovníci ve výrobě a stavebnictví a řidiči. Situace se region od regionu liší - největší relativní nedostatek pracovníků hlásí Pardubicko - ale napětí roste napříč celou republikou. Navíc v nejbližších měsících tradičně zesílí poptávka po sezónních pracích a teplota na českém pracovním trhu tak bude dál stoupat nad bod varu. 

V tomto týdnu guvernér Rusnok podle nás správně varoval, že nedostatek pracovníků bude jedním ze zásadních mantinelů, který začne českou ekonomiku brzdit. Jeho slovy je proto “česká ekonomika blízko vrcholu”. I proto očekáváme v tomto roce další růst úrokových sazeb, a to nehledě na nižší než očekávanou aktuální inflaci. Ta v březnu znovu poklesla. Ovšem především kvůli cenám potravin. Jádrová inflace opět pomalu začíná vystrkovat růžky a vzhledem k akceleraci mezd by měla dál zrychlovat. Právě mzdy a o něco slabší koruna podle nás budou zásadními argumenty, proč sazby v druhé polovině roku zamíří dál vzhůru. 

TRHY

CZK a dluhopisy

Slušná čísla z trhu práce pomohla koruně k lehkým ziskům a posunu nad 25,30 EUR/CZK. Dál se ale české měně zatím nechce, a to nehledě na pokles napětí na globálních trzích a opětovný růst akciových trhů. Bez vidiny blížícího se růstu domácích sazeb může být pro korunu těžké hledat nové impulsy k dalším ziskům. 

Zahraniční forex

Jestřábí výstřel z ECB z úst guvernéra rakouské centrální banky Nowotnyho včera konečně rozhoupal kurz eurodolaru. Euro zpevnilo poté, co Nowotny vcelku otevřeně uvedl, že ECB by měla letos skončit s nákupy dluhopisů a navíc zvýšit depozitní sazbu (z -0,40 % na -0,20 %). Nowotnyho otevřenost zjevně zaskočila vedení ECB, neboť její mluvčí vzápětí prohlásil, že názory Nowotnyho nevyjadřují stanovisko celé Rady guvernérů.

Dnes by nicméně měla být pozornost více upřena do USA, kde bude zveřejněna březnová inflace a také podrobný zápis z posledního jednání Fedu. Obojí může posunout dolarové sazby výše a tudíž pomoci dolaru umazat ztráty.

Ve střehu by ovšem měl být i zlotý. Ten sice v posledních dnech mírně posiluje, ale mělo by jej zajímat dnešní zasedání NBP, které se po kolabující inflaci (v březnu se propadla až na 1,3 % meziročně) ponese ve zjevně holubičím duchu.

Ropa

Již nad hranici 71 USD/barel vystoupala cena ropy Brent, přičemž v průběhu včerejšího obchodování dokonce úspěšně atakovala maxima z konce roku 2014. Nedostatečná se tato cena zdá Saúdské Arábii, která signalizuje ambice dostat cenu ropy v následujících měsících ještě o 10 dolarů výše. Nakolik je tato alternativa reálná, bude mimo jiné záležet na tom, jestli mix geopolitických třenic posledních dní – nejnověji mezi USA a Ruskem – přetrvá a cenám ropy bude dodávat ještě výraznější růstový stimul.

Tlumit spanilou býčí jízdu se včera nepodařilo ani EIA, která ve svém aktuálním měsíčním reportu poukázala na zvýšení americké produkce – především zásluhou břidlicářů – na 10,4 mil. barelů denně v březnu. Celkem by měla za tento rok stoupnout produkce ještě o mohutných 1 mil. barelů denně, avšak EIA varuje před logistickými omezeními (nedostatek přepravní kapacity), které by mohly představovat výraznější problém pro těžaře, především v Permianu.


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Tesla je větší než Ford a koruna čeká na další čtvrtek
    Zatímco akcioví analytici budou stále věštit z čajových lístků, zdali je tržní ohodnocení amerického start-upu vyrábějícího auta, která sama řídí a nečoudí, férové, tak si něco povězme o americké ekonomice. Neboť fakt, že prodeje automobilů v USA spadly na více než dvouletá minima, nevypadá úplně povzbudivě. Na druhou stranu, kdybychom se měli řídit jiným ukazatelem amerického průmyslu, který byl v podobě indexu podnikatelské nálady ISM rovněž zveřejněn včera, tak situace nevypadá vůbec zle - ba naopak.
  • Rozbřesk: Těžce zkoušené trhy dluhopisů s napětím vyhlížejí výsledek americké inflace
    Krvavá lázeň, kterou již nějaký ten pátek zažívají trhy dluhopisů, je stále přiživována nepříznivými inflačními daty z celého světa. V pátek například zveřejnilo vysoké inflační údaje Maďarsko, včera ČR a dnes odpoledne trhy čeká vrchol v podobě americké inflace za měsíc březen.
  • Rozbřesk: Theresa Mayová pod tlakem, zatímco libra je relativně v klidu
    Theresa Mayová ustála hlasování o důvěře velice těsným způsobem 325 ku 306. I když bezprostředně trhy oceňují “kontinuitu” Mayové, její pozice zůstává nelehká a předčasné volby nemusí být zcela mimo hru. Brusel chce po britské premiérce, aby z parlamentu co nejrychleji dostala seznam bodů k “opravě” v dohodnuté rozvodové smlouvě. Šéf opozice Jeremy Corbyn ale vůbec nechce pustit své poslance k jednacímu stolu, dokud nebude zcela vyloučena z jednání možnost tvrdého brexitu bez dohody.
  • Rozbřesk: The sky is the limit aneb evropský trh s elektřinou šílí
    Komodity reflektují obavy z recese, které v posledních dnech nabírají na síle. Cena mědi, která se pro své široké použití tradičně považuje za indikátor hospodářského cyklu, se dostala nejníže od konce roku 2020 (tříměsíční LME kontrakt je pod 8000 USD/t). Obdobné platí i pro ropu, jejíž cena se včera propadla k 100 USD za barel, tedy skoro o 20 procent níže než v polovině června. Pro spotřebitele zůstává nicméně stále nepříjemné to, že ceny finálních ropných produktů zůstávají z hlediska historických vztahů k ceně ropy neobvykle drahé.
  • Rozbřesk: Tisíc a jedna pohádka o tom, proč libra posílila na vypsání předčasných voleb
    Zdá se, že hlavním překvapením týdne je doposud ohlášení záměru uspořádat v Británii předčasné volby. Premiérka Mayová tím, jak se říká, “zaskočila trhy?. Snad nejjasněji se ono překvapení projevilo na kurzu britské libry, jež bezprostředně po oznámení záměru oslabila. Trhy si však zprávu vcelku rychle “přebraly? a britská měna nakonec posílila.
  • Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
    Na globální finančních trzích přituhuje. Důkazem budiž to, že centrální banky ve zranitelnějších ekonomikách jsou navzdory hospodářskému propadu nuceny zvyšovat úrokové sazby. Včera se tak stalo v Maďarsku a Turecku a v pozadí vynuceného zvýšení úrokových sazeb byly, jak už to bývá oslabující měny.
  • Rozbřesk: To nejhorší za námi? Koruna dál těží ze zklidnění situace kolem záporných sazeb
    Vzhledem k tomu, s jakým zpožděním přicházejí z ekonomiky tvrdá data, nezbývá než – zvlášť v těchto dynamických časech – věnovat pozornost těm měkkým. Včera zveřejněná sada tuzemských indikátorů nálady ukázala, že i v květnu se důvěra v české ekonomice mírně zvýšila, i když se dál držela blízko svého dna. Zvlášť patrný byl kontrast mezi tím, jak situaci vnímala firemní sféra a spotřebitelé. Zatímco podniky zůstaly i po prvním „rozvolňování“ restriktivních opatření dál velmi skeptické, předchozí spotřebitelský pesimismus se výrazně zmírnil. Ale popořadě.
  • Rozbřesk: To nejzajímavější z české ekonomiky teprve přijde
    Česká ekonomika sice už nejspíše prochází obdobím recese, nicméně stále ještě dobíhají data z doby před korona-krizové. Těmi posledními jsou zatím výsledky průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu, které byly zveřejněny teprve včera. Vyplývá z nich, to co už vlastně naznačovaly dřívější soft ukazatele, a sice že průmysl byl v utlumeném módu už před vypuknutím současné pandemie. Jeho výsledky nebyly nijak zlé a vlastně na ně nějaký čas budeme vzpomínat jako na vynikající.
  • Rozbřesk: Trh aut se začíná stabilizovat
    Česká ekonomika si, zdá se, v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání dobře. Podle předběžného odhadu její půlprocentní mezikvartální růst v úvodu roku nemusí v porovnání s výsledky loňského roku sice vypadat až tak impozantně, nicméně ve srovnání s tím, co napovídaly měsíční statistiky, a zvláště pak soft indikátory, je to velmi solidní výsledek. Podrobnosti sice zatím k dispozici nejsou, avšak komentář statistiků, že k růstu přispěl především zpracovatelský průmysl, je sám o sobě docela překvapující. Ať už z pohledu tvrdých dat, PMI nebo produkce největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů.
  • Rozbřesk: Trh aut v Evropě se opět vzpamatoval
    Česká ekonomika doposud jako jedna z nejvíce závislých zemí na automobilovém průmyslu těží ze zájmu o nová auta v Evropě. Minulé statistiky o registracích nových osobních vozů v EU však už naznačily, že trh se blíží svému nasycení. Nakonec proč ne, když šest let za sebou téměř soustavně narůstal a překonal dokonce i historické rekordy nastavené před poslední prudkou recesí v Evropě.
  • Rozbřesk: Trh práce táhne českou ekonomiku k silným výkonům?a ČNB k vyšším sazbám
    Okurková sezóna jako by dolehla i na evropské statistiky. Ty včera kromě zajímavých čísel o vyšší inflaci a nízké nezaměstnanosti přišly se šokující zprávou, že během léta se v EU rodí zhruba čtvrtina dětí. Toto revoluční zjištění, že jedno ze čtyř ročních období zodpovídá za čtvrtinu novorozenců, si vysloužilo i speciální kouzelnou grafiku - http://bit.ly/2eJvLeQ - doporučuji ke zhlédnutí, dozvíte se například, že nejméně novorozenců se v létě rodí na Maltě (24 %).
  • Rozbřesk: Trh s auty. Co padalo po Lehmanech 5 let, zvládl covid za jediný rok
    Pro evropský trh s osobními automobily byl rok 2020 naprosto výjimečným. Z pohledu počtu registrovaných vozů v EU sice nebyl úplně nejslabší (tím byl rok 2013), avšak rychlost pádu celého trhu byla dosud nevídaná. Zatímco po pádu Lehman Brothers trh padal pět let, až se dostal pod hranici 10 mil. prodaných vozů, v době pandemie na to stačil ani ne rok, jak potvrzují dnes ráno zveřejněné výsledky.
  • Rozbřesk: Trhy čekají na první ochutnávku lednových čísel a inauguraci Bidena
    V tomto týdnu dostaneme první signály, jak světová ekonomika vstoupila do roku 2021. První lednové odhady podnikatelských nálad PMI by měly ukázat na přetrvávající solidní náladu v průmyslu a pokračující “trable” v sektoru služeb. Zvlášť v Německu, kde druhá vlna pandemie zesílila až ke konci roku 2020 a tvrdé uzavírky ekonomiky následovaly později než jinde v Evropě, budou čísla z odvětví služeb nejzajímavější.
  • Rozbřesk: Trhy čekají na razanci poselství českých centrálních bankéřů
    Projednat poslední letošní prognózu a především rozhodnout o nastavení úrokových sazeb dnes čeká bankovní radu ČNB. Na zářijovém zasedání centrálních bankéřů se našly dva hlasy pro zvýšení sazeb a šéf centrální banky pak na tiskové konferenci připustil, že otázka zpřísnění měnové politiky se nejspíše vrátí na stůl i v listopadu. Vývoj v mezičase od posledního měnového sezení ČNB však ani nezmírnil vnější rizika a nejistoty (pouze opět odsunul brexit a naznačil možnost ukončení obchodních válek) a nepřinesl ani žádná povzbudivá čísla ze zahraničí, nemluvě o těch domácích. Když k tomu připočteme vývoj koruny, která výrazně snížila svůj odstup od stávající prognózy, tak důvodů k dalšímu zvýšení sazeb v čase, kdy velké centrální banky své sazby snižují, příliš mnoho nenajdeme. Samozřejmě je možné mluvit o (dočasně) vyšších inflačních tlacích nebo přetrvávajícím napětí na pracovním či realitním trhu, avšak je otázkou, nakolik jde o argumenty v tomto čase silné, a navíc ovlivnitelné ze strany centrální banky.
  • Rozbřesk: Trhy čekají na výsledek z Fedu a polský zlotý na třítýdennich minimech
    Trhy čekají na to, jak dnes Fed zareaguje na poslední várku velice silných ekonomických čísel z americké ekonomiky. Ty ukazují na velmi rychlý růst USA na počátku roku 2021 - o více než 2 % mezikvartálně. Na druhou stranu Fed již na posledním zasedání hodně vylepšil svůj ekonomický výhled, a proto by měl zatím svoji rétoriku měnit jen kosmeticky.
  • Rozbřesk: Trhy dluhopisů s napětím vyhlížejí data o růstu amerických mezd
    Výnosy na dluhopisových trzích tento týden letí vzhůru jako bodnuté včelou. Dluhopisy obecně již od počátku roku špatně nesou postupné otáčení v měnové politice. Logicky nejvíce pod tlakem je americký trh, kde Fed zvyšuje úrokové sazby a současně rozprodává dluhopisy z vlastní bilance. Na konci roku ale definitivně utlumí politiku kvantitativního uvolňování i ECB a z globálního pohledu již dnes celkově vzato centrální banky začínají likviditu z trhů stahovat.
  • Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
    Trhy pomalu vstřebávají jestřábí hlasy z Fedu. Obrat v americké centrální bance byl pro velkou část investorů překvapením, ale zdaleka ne pro všechny negativním…jak by se možná mohlo na první pohled zdát.
  • Rozbřesk: Trhy lámou rekordy, Tesla nakupuje bitcoin a MMF kárá Polsko
    Akciové indexy lámou nové rekordy a stále se vezou na vlně vakcinačního optimismu přiživovaného novými měnovými a fiskálními stimuly. Index S&P500 vzrostl šestou seanci v řadě a uzavřel opět na nových historických maximech. Nová vlna optimismu je cítit zejména na komoditních titulech, protože ropa poprvé od ledna 2020 zdolala hranici 60 dolarů za barel. Na výsluní jsou také banky, kterým se líbil nárůst delších výnosů a strmější výnosové křivky. Tržní inflační očekávání v USA totiž atakují pětiletá maxima.
  • Rozbřesk: Trhy řeší, jak dočasné bude nové obchodní příměří mezi Čínou a USA?
    Zasedání G20 překvapilo i nepřekvapilo. Návrat Američanů a Číňanů k jednacímu stolu se trhům bude líbit. Na druhou stranu jde na první pohled jen o dočasné příměří, kterému nepředcházejí žádné zásadní ústupky na jedné, ani na druhé straně. Donald Trump pouze slíbil pozdržet nově naplánovaná cla na zboží v hodnotě 300 miliard dolarů a Čína se zavázala více nakupovat zboží, které stejně potřebuje, od amerických firem.
  • Rozbřesk: Trhy se bojí nových cel, koruna ale přilepena na 25,50 k euru
    Na akciových trzích se pomalu ale jistě kazí dobré počasí. Narůstají obavy z krachu obchodních jednání mezi USA a Čínou - a byly to právě sázky na úspěšné dotažení fáze jedna obchodní dohody, které pomáhaly v posledních týdnech rizikovým aktivům dál vzhůru. Včera ovšem agentura Reuters přinesla zprávy, že první fáze dohody nemusí být do konce roku hotova. A je otázka, jak se při neústupnosti Číňanů zachová po vypršení prosincového ultimáta Donald Trump. Investoři se budou bát, aby 15.12. Donald Trump nespustil novou vlnu cel zasahujících hračky, chytré telefony a elektroniku a tím nezasadil ránu americkému spotřebiteli.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FxNet
CMC Markets
ACM
reklama
Investingfox Nastroje