Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:52
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Rozbřesk: Trhy lámou rekordy, Tesla nakupuje bitcoin a MMF kárá Polsko

09.02.2021 09:06  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Akciové indexy lámou nové rekordy a stále se vezou na vlně vakcinačního optimismu přiživovaného novými měnovými a fiskálními stimuly. Index S&P500 vzrostl šestou seanci v řadě a uzavřel opět na nových historických maximech. Nová vlna optimismu je cítit zejména na komoditních titulech, protože ropa poprvé od ledna 2020 zdolala hranici 60 dolarů za barel. Na výsluní jsou také banky, kterým se líbil nárůst delších výnosů a strmější výnosové křivky. Tržní inflační očekávání v USA totiž atakují pětiletá maxima.

Trhy tak v tuto chvíli jednoduše dál věří vakcinačnímu příběhu, ve kterém pandemie začne jednoduše odeznívat v druhé polovině druhého kvartálu a za ním už vidí jen “světlé zítřky”. Tento příběh bezesporu podporuje pokles počtu nově nakažených ve Spojených státech (nejnižší za poslední tři měsíce). Evropa však zdaleka tak dobře nevypadá, a to jak z hlediska dynamiky počtu nakažených, tak z pohledu náběhu očkování. 

A velkou neznámou také zůstává dopad nových kmenů na očkovací strategie ve vyspělém světě. Poslední zprávy naznačují, že vakcína AstraZenecy je daleko méně účinná v případě jihoafrické varianty viru. Právě na tuto vakcínu sázely kromě jiných ve velkém i evropské země. Pokud se zprávy potvrdí, může to ve finále výrazně zpomalit tažení proti pandemii. Současný optimismus trhů by však vzal za své až ve chvíli, kdy by se stala reálnou alternativou nová pandemická vlna na podzim 2021. 


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna pokračuje ve svém tažení k silnějším hodnotám, které v uplynulém týdnu nastartovala centrální banka. Včera na vlně globálního optimismu posílila pod 25,70 EUR/CZK a další technickou metou jsou úrovně v okolí 25,50 EUR/CZK. 

Zahraniční forex

Dolar včera oslabil v globálním měřítku, a tedy i proti euru na pozadí klesající averze k riziku. Svoji roli však v oslabení globální rezervní měny možná sehrálo i něco nového, co může do budoucna měnit zavedené pořádky na hlavních devizových trzích. Zakladatel nejdražší automobilky Tesla Elon Musk totiž dostál svému týden starému tweetu a jeho podnik oznámil, že do své bilance nakoupí digitální kryptoměnu bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Okamžitě tak způsobil horečku na kryptoměnách, přičemž hodnota samotného bitcoinu proti dolaru stoupla na 47 tisíc USD a celková tržní kapitalizace této hlavní kryptoměny aktuálně činí 886 miliard dolarů, což se rovná například zhruba čtvrtině ročního HDP Německa. To už je opravdu hodně a nyní bude sledovat, jak se k celé záležitosti postaví regulátoři tedy centrální banky. Bitcoin a další měny nejenže v jistém smyslu představují konkurenci z pohledu emisní aktivity, ale především při pohledu na obrovskou tržní kapitalizaci kryptoměn se již do centra pozornosti bude dostávat otázka finanční stability.

MMF včera lehce pokáral polskou centrální banku a její politiku “slabého zlotého”. NBP by měla svoji strategii intervencí proti vlastní měně podle MMF zřetelněji vysvětlit s tím, že podle fondu je politika kvantitativního uvolňování nejvhodnější podporou ekonomiky ze strany monetární autority. Zlotý reagoval na názor MMF lehkým zpevněním.

Ropa a zlato
Ropa WTI pokračuje v krasojízdě. Technicky je při ceně 58 USD za barel otevřená cesta až na 60 USD. Trojská unce zlata cenově rostla o necelé procento na 1.830 USD.

Akcie
Americké akciové trhy protahují růstovou sérii na 6 dní v řadě, což z ní dělá nejdelší od srpna loňského roku. Sektorově se nejvíce dařilo energetice (+4,4 %). S pohybem výše o necelé procento následovaly finance. Naopak o devět desetin procenta klesaly defenzivní utility. Index Dow Jones Industrial Average historická maxima posunul o dalších bezmála 200 bodů výše na 31.385 (+0,8 %). Historické záznamy přepisoval i S&P 500, který se včera poprvé přehoupl přes 3.900 bodů. Na konci seance se nad touto metou pohyboval o 15 jednotek (+0,7 %). Ani na sekundu se v průběhu dne nepodíval do červené barvy. Technologický Nasdaq Composite už atakuje hranici 14.000. Pro úspěšné zdolání mu chybělo 13 bodů. (+0,9 %).

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Trh aut se začíná stabilizovat
    Česká ekonomika si, zdá se, v prvním čtvrtletí vedla nad očekávání dobře. Podle předběžného odhadu její půlprocentní mezikvartální růst v úvodu roku nemusí v porovnání s výsledky loňského roku sice vypadat až tak impozantně, nicméně ve srovnání s tím, co napovídaly měsíční statistiky, a zvláště pak soft indikátory, je to velmi solidní výsledek. Podrobnosti sice zatím k dispozici nejsou, avšak komentář statistiků, že k růstu přispěl především zpracovatelský průmysl, je sám o sobě docela překvapující. Ať už z pohledu tvrdých dat, PMI nebo produkce největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů.
  • Rozbřesk: Trh aut v Evropě se opět vzpamatoval
    Česká ekonomika doposud jako jedna z nejvíce závislých zemí na automobilovém průmyslu těží ze zájmu o nová auta v Evropě. Minulé statistiky o registracích nových osobních vozů v EU však už naznačily, že trh se blíží svému nasycení. Nakonec proč ne, když šest let za sebou téměř soustavně narůstal a překonal dokonce i historické rekordy nastavené před poslední prudkou recesí v Evropě.
  • Rozbřesk: Trh práce nad bodem varu - není, kde brát…
    Jasnější důkaz o přehřívání české ekonomiky těžko dostat. V březnu se počet nezaměstnaných a počet neobsazených pracovních míst na úřadech práce prakticky vyrovnal. To se v historii české ekonomiky ještě nikdy nestalo. V tomto kontextu není ani divu, že třetí největší zaměstnavatel v Česku Škoda Auto nakonec po dlouhých vyjednáváních kývl na růst mezd o 20 %. Pro řadu podniků nestíhajících výrobu je totiž nedostatek zaměstnanců o poznání větším strašákem než růst mezd - průměrná ziskovost v podnikovém sektoru přes pokračující pokles (daný růstem mezd) zůstává relativně vysoko.
  • Rozbřesk: Trh práce táhne českou ekonomiku k silným výkonům?a ČNB k vyšším sazbám
    Okurková sezóna jako by dolehla i na evropské statistiky. Ty včera kromě zajímavých čísel o vyšší inflaci a nízké nezaměstnanosti přišly se šokující zprávou, že během léta se v EU rodí zhruba čtvrtina dětí. Toto revoluční zjištění, že jedno ze čtyř ročních období zodpovídá za čtvrtinu novorozenců, si vysloužilo i speciální kouzelnou grafiku - http://bit.ly/2eJvLeQ - doporučuji ke zhlédnutí, dozvíte se například, že nejméně novorozenců se v létě rodí na Maltě (24 %).
  • Rozbřesk: Trh s auty. Co padalo po Lehmanech 5 let, zvládl covid za jediný rok
    Pro evropský trh s osobními automobily byl rok 2020 naprosto výjimečným. Z pohledu počtu registrovaných vozů v EU sice nebyl úplně nejslabší (tím byl rok 2013), avšak rychlost pádu celého trhu byla dosud nevídaná. Zatímco po pádu Lehman Brothers trh padal pět let, až se dostal pod hranici 10 mil. prodaných vozů, v době pandemie na to stačil ani ne rok, jak potvrzují dnes ráno zveřejněné výsledky.
  • Rozbřesk: Trhy čekají na první ochutnávku lednových čísel a inauguraci Bidena
    V tomto týdnu dostaneme první signály, jak světová ekonomika vstoupila do roku 2021. První lednové odhady podnikatelských nálad PMI by měly ukázat na přetrvávající solidní náladu v průmyslu a pokračující “trable” v sektoru služeb. Zvlášť v Německu, kde druhá vlna pandemie zesílila až ke konci roku 2020 a tvrdé uzavírky ekonomiky následovaly později než jinde v Evropě, budou čísla z odvětví služeb nejzajímavější.
  • Rozbřesk: Trhy čekají na razanci poselství českých centrálních bankéřů
    Projednat poslední letošní prognózu a především rozhodnout o nastavení úrokových sazeb dnes čeká bankovní radu ČNB. Na zářijovém zasedání centrálních bankéřů se našly dva hlasy pro zvýšení sazeb a šéf centrální banky pak na tiskové konferenci připustil, že otázka zpřísnění měnové politiky se nejspíše vrátí na stůl i v listopadu. Vývoj v mezičase od posledního měnového sezení ČNB však ani nezmírnil vnější rizika a nejistoty (pouze opět odsunul brexit a naznačil možnost ukončení obchodních válek) a nepřinesl ani žádná povzbudivá čísla ze zahraničí, nemluvě o těch domácích. Když k tomu připočteme vývoj koruny, která výrazně snížila svůj odstup od stávající prognózy, tak důvodů k dalšímu zvýšení sazeb v čase, kdy velké centrální banky své sazby snižují, příliš mnoho nenajdeme. Samozřejmě je možné mluvit o (dočasně) vyšších inflačních tlacích nebo přetrvávajícím napětí na pracovním či realitním trhu, avšak je otázkou, nakolik jde o argumenty v tomto čase silné, a navíc ovlivnitelné ze strany centrální banky.
  • Rozbřesk: Trhy čekají na výsledek z Fedu a polský zlotý na třítýdennich minimech
    Trhy čekají na to, jak dnes Fed zareaguje na poslední várku velice silných ekonomických čísel z americké ekonomiky. Ty ukazují na velmi rychlý růst USA na počátku roku 2021 - o více než 2 % mezikvartálně. Na druhou stranu Fed již na posledním zasedání hodně vylepšil svůj ekonomický výhled, a proto by měl zatím svoji rétoriku měnit jen kosmeticky.
  • Rozbřesk: Trhy dluhopisů s napětím vyhlížejí data o růstu amerických mezd
    Výnosy na dluhopisových trzích tento týden letí vzhůru jako bodnuté včelou. Dluhopisy obecně již od počátku roku špatně nesou postupné otáčení v měnové politice. Logicky nejvíce pod tlakem je americký trh, kde Fed zvyšuje úrokové sazby a současně rozprodává dluhopisy z vlastní bilance. Na konci roku ale definitivně utlumí politiku kvantitativního uvolňování i ECB a z globálního pohledu již dnes celkově vzato centrální banky začínají likviditu z trhů stahovat.
  • Rozbřesk: Trhy Fedu věří, dlouhé výnosy padají, koruna ztrácí
    Trhy pomalu vstřebávají jestřábí hlasy z Fedu. Obrat v americké centrální bance byl pro velkou část investorů překvapením, ale zdaleka ne pro všechny negativním…jak by se možná mohlo na první pohled zdát.
  • Rozbřesk: Trhy řeší, jak dočasné bude nové obchodní příměří mezi Čínou a USA?
    Zasedání G20 překvapilo i nepřekvapilo. Návrat Američanů a Číňanů k jednacímu stolu se trhům bude líbit. Na druhou stranu jde na první pohled jen o dočasné příměří, kterému nepředcházejí žádné zásadní ústupky na jedné, ani na druhé straně. Donald Trump pouze slíbil pozdržet nově naplánovaná cla na zboží v hodnotě 300 miliard dolarů a Čína se zavázala více nakupovat zboží, které stejně potřebuje, od amerických firem.
  • Rozbřesk: Trhy se bojí nových cel, koruna ale přilepena na 25,50 k euru
    Na akciových trzích se pomalu ale jistě kazí dobré počasí. Narůstají obavy z krachu obchodních jednání mezi USA a Čínou - a byly to právě sázky na úspěšné dotažení fáze jedna obchodní dohody, které pomáhaly v posledních týdnech rizikovým aktivům dál vzhůru. Včera ovšem agentura Reuters přinesla zprávy, že první fáze dohody nemusí být do konce roku hotova. A je otázka, jak se při neústupnosti Číňanů zachová po vypršení prosincového ultimáta Donald Trump. Investoři se budou bát, aby 15.12. Donald Trump nespustil novou vlnu cel zasahujících hračky, chytré telefony a elektroniku a tím nezasadil ránu americkému spotřebiteli.
  • Rozbřesk: Trhy se oklepaly z největších výprodejů, vysoká nejistota přetrvává
    Spojené státy i EU uvalily na Rusko zatím nejtvrdší balík sankcí. Jejich zveřejnění bylo ovšem pro trhy možná trochu paradoxně signálem k pozitivnímu obratu z nejprudších výprodejů. Sankce jsou zaměřené na zákaz vývozů řady odvětví do Ruska, další omezení přístupu na kapitálové trhy, zmražení zahraničních aktiv největších amerických bank a na omezení možnosti Ruska obchodovat v dolarech, jenech a eurech.
  • Rozbřesk: Trhy se zatím nedokáží vzpamatovat z korona-šoku
    Snaha Donalda Trumpa zastavit nervozitu spojenou s koronavirem vyšla včera naprázdno. Americké akcie po masivních propadech v pondělí a v úterý nakonec ani ve středu nebyly schopné zaznamenat pozitivní korekci. Zvolání Donalda Trumpa “nepanikařte, vše máme pod kontrolou”, se akorát trefila do zprávy o tom, že Kalifornie hlásí první případ koronaviru nejasného původu (tedy bez jasné vazby na původ nákazy), což ukazuje na pravděpodobné šíření epidemie napříč lokální komunitou.
  • Rozbřesk: Trhy startují nový kvartál na vlně pesimismu, je čeho se bát?
    Velikonoce poslaly globální trhy na vlnu pesimismu. V pondělí americké akcie ztratily znovu více než 2 % a jsou již přibližně 10 % pod svými lednovými maximy. Start do nového kvartálu tedy nevypadá na první pohled vůbec dobře.
  • Rozbřesk: Trhy tento týden čekají evropské PMI a zasedání ECB
    Hlavní ekonomickou zprávou minulého týdne byla v tuzemsku nepochybně inflace, která dopadla lehce nad očekáváním trhu i samotné ČNB. Nové inflační trendy však čísla o inflaci sama o sobě neodhalila. Potvrdilo se, že za inflací i nadále stojí především vyšší ceny dopravy ovlivněné zejména pohonnými hmotami, dražší alkohol a tabák a v neposlední řadě i rostoucí náklady na bydlení. V oblasti HORECA, která měla asi největší potenciál překvapit, zatím k žádnému dramatickému zdražení nedošlo.
  • Rozbřesk: Trhy ustupují z extrémního pesimismu, v centru pozornosti zůstane politika
    Úleva na akciových trzích je víc než vítána poté, co americké akcie zažily v prosinci nejhorší propady za posledních 50 let. Pesimismus byl optikou našeho výhledu přehnaný - ve vyspělém světě počítáme sice s viditelným zpomalením růstu ale ne s recesí, kterou řada trhů začala postupně ve svých cenách očekávat. Není to jen případ akciových trhů, ale i extrémně plochých výnosových křivek, jejichž tvar by za normálních okolností signalizoval příchod recese. To je ostatně i případ Česka, kde ještě na začátku prosince swapová křivka ukazovala do konce roku na jeden růst sazeb a do dvou let na dvojité zvýšení českých sazeb. Dnes do dvou let počítá s poklesem sazeb a desetileté sazby poklesly viditelně pod tříměsíční PRIBOR.
  • Rozbřesk: Trhy vyčkávají na americkou lednovou inflaci, Češi si musí počkat na pondělí
    Lednové inflace rozhodnou do značné míry o tom, co budou letos centrální banky dělat. Nastaví laťku pro značnou část roku 2022 a svým způsobem podmíní zejména to, jak agresivní bude řada centrálních bank v krocení inflace v nejbližších měsících. I proto dnes trhy s napětím čekají na výsledek lednové americké inflace, která by měla vystoupat ještě výše na 7 % (nejvyšší úrovně od začátku osmdesátých let) a jádrová inflace se současně přiblíží 6 %.
  • Rozbřesk: Trhy začínají být nervózní. Covid, Čína, Jackson Hole a blížící se německé volby
    Z globálních trhů se v tomto týdnu pomalu ale jistě vytrácí zbytky předešlého letního optimismu. A je to cítit i na české koruně, která se postupně vrátila zpět nad 25,50 EUR/CZK.
  • Rozbřesk: Trhy začínají hrát francouzskou předvolební kartu
    Čtrnáct dní do voleb a trhy začaly hrát francouzskou kartu. S tím, jak se blíží první kolo prezidentských voleb, si totiž nelze nevšimnout toho, kterak roste riziková prémie u francouzského vládního dluhu a výborně performují tradiční bezpečné evropské přístavy jako je německý Bund či švýcarský frank.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI