Data však ukázala, že pracovní trh v USA je od recese pěkně daleko a nutnost snižování sazeb zrychleným tempem se mu spíše vzdaluje. NFP přinesly 254 tis. nových míst, z toho 224 tis. vzniklo v soukromém sektoru mimo zemědělství – tedy žádný doping od státu, jako za Obamy. Navíc úplně mimo očekávání na úrovni 147 tis. K tomu máme pokles míry nezaměstnanosti na 4,1 %, tedy už druhý pokles po sobě a poklesla dokonce i míra nezaměstnanosti U6, která dosáhla 7,7 % po 7,9 % v srpnu a jíž jsem se věnoval ve svém článku z 27.9.2024.
Obrázek 1 – vývoj míry nezaměstnanosti v USA (zdroj: INvesting.com)
Obrázek 2 – vývoj nonFarm Payrolls (zdroj: Investing.com)
FOMC watch tool zachycuje rychlou změnu očekávání, kdy se pravděpodobnost 25 vs 50 bodového cutu v listopadu posouvá z ranních 66:33 na aktuálních 90:10. USD tím zpevňuje pod 1,100 a budeme hodně bedlivě sledovat, kde dnes zavře. Pokud to bude pod ní, počítejme s poklesem k 1,080. Naopak zavření blízko 1,100 nebo ideálně nad ní by nás ještě udrželo v naději, že se dočkáme návratu na 1,112. Pokud ne, USD může vydržet silný minimálně do doby, než dostane pádný důvod k dalšímu oslabení. Zatím se zdá, že od FOMC zřejmě nepřijde. Powell určitě nemluvil do větru.
Pro svět to znamená do jisté míry komplikaci. Trhy už byly nastavené na příliv peněz z uvolněnější monetární politiky v USA a ta teď bude utaženější, než se čekalo. Ránu dostane PLN, která je na sazby v USA háklivá a navíc se jí nepovedlo prolomit EUR/PLN 4,25. Kombinace těchto faktorů ji může vytlačit i výrazněji nad 4,30 s rezistencí na 4,35.
Obrázek 3 – vývoj EUR/PLN H4 chart (metatrader)
Komplikuje se dále výhled i pro korunu, ČNB jí však může pomoci mnohem více než NBP své měně. Na jedné straně máme silný USD, který intenzivně vysává likviditu z rizikových aktiv a měn CEE a stále málo výkonnou ekonomiku Německa, pracující hluboko pod svým potenciálem. Na druhé straně, ČNB je v pozici, kdy může zmínkou o dostatečném uvolnění měnové politiky, doručeném přes oslabení koruny zmírnit její oslabení prohlášením o možné stabilitě sazeb na listopadovém zasedání. Aleš Michl se dlouhodobě drží narativu o silné měně a rychlé oslabení by s ohledem na vzestup inflace, se kterým počítá na konci roku i samotná ČNB, nemuselo být centrálním bankéřům úplně po chuti. Je však zásadní otázkou, kde momentálně leží hranice, kde bankovní rada začne uvolnění, doručené přes slabší kurz koruny, vnímat jako dostatečné. 25,30 to zdá se, tak úplně není, pokud nebudeme počítat rozhovor, který Aleš Michl poskytl Seznamu. Další zastávkou by se tak mohla stát 25,50, bude-li koruna dále oslabovat.
Obrázek 4 – vývoj EUR/CZK H4 chart (metatrader)
Tomáš Kudela
SAB Finance